Духовний скарб нації

Реалізація програми

керівник: Анна Назарук

14 березня 2024 року

В рамках семінарів «Наші традиції та звичаї», для учнів 1-9 класів було проведено урок звитяги 

"Мужні. Доблесні. Відважні"

Мета: розширити знання учнів про давні традиції та звичаї українського народу пов’язанні з багатовічною боротьбою українців за свою свободу, виховувати в учнів почуття патріотизму та любові до рідної землі, до захисників, які віддають найцінніше, що в них є – своє життя задля нас, нащадків; прищеплювати учням почуття героїзму та відданості рідному народові.

Вправи: інформаційна хвилинка, перегляд відео, складання пазлів, розгадування філворду.

Опис: під час уроку учні дізналися історію добровольчого руху в Україні, складали онлайн-пазл, переглянули відео, розгадали філворд «Якості воїна-захисника» та вшанували хвилиною мовчання всіх загиблих у боротьбі за українську державність.

Ефект: поглиблення знань про історію боротьби українського народу за свою свободу, та зацікавлення в участі воєнізованих тренінгах, з метою підтримати наших захисників.

12 березня 2024 року

Свято Масниці

Практичний компонент:

Мета: ознайомити дітей з традиціями святкування Масниці в Україні; прищеплювати цікавість до народної творчості; розвивати мовлення, пам'ять; виховувати доброту, повагу до звичаїв українського народу; сприяти зміцненню родинних стосунків; сприяти розвиткові творчих здібностей дітей, артистичність, викликати бажання берегти свою національну культуру; розвивати комунікативну, інформаційну компетентності та компетентність творчої діяльності.

Вправи: інформаційна хвилинка – «поринь в історію свята», спортивно-розважальні змагання, інсценізація (спалення опудала Масниці).

Опис: під час заходу діти дізналися про історію свята - Масниці, традиції його святкування впродовж тижня; відчули себе справжніми учасниками народних гулянь; скуштувавши млинці та спалили опудало Масниці.

Ефект: учні познайомилися з традиціями святкування Масниці, весело провели час, відчули себе самобутнім українським народом, який мають свої власні традиції та звичаї; розвинули комунікативну, інформаційну компетентності та компетентність творчої діяльності.

23 лютого 2024 року

Тема: лекторій «Духом сильні»

Мета:  розширити знання учнів про перебіг військових подій починаючи з 24 лютого 2022 р.; розглянути основні події, які закарбувалися в пам’яті українців пов’язаних із повномасштабним вторгненням росії; прищеплювати і розвивати почуття патріотизму, національної гордості; виховувати любов до Батьківщини, бажання берегти українську історію. 

Вправи: евристична бесіда, перегляд відео, робота з картою, створення плакату.

Опис: під час лекторію діти згадали як для них почалося 24 лютого 2022 року, розглянули географію військових подій, переглянули відео «Хронологія 24 лютого» та створили плакат «Я бажаю тобі, моя Україно…».

Ефект: учні дізналися нові факти про події російсько-української війни, розшили свої знання про історію своєї Батьківщини, відчули себе творцями нашої історії створили плакат-побажання.

13 грудня 2023 року

Інсценізація Андріївських вечорниць 

«Буде тобі враже, як Солоха скаже»

Мета: розширити знання учнів про давні традиції українського народу, ознайомити дітей з традиційним проведенням Андріївських вечорниць та обрядами пов’язаними з ними обрядами ворожіння й кусання калити; виховувати в учнів любов до Батьківщини, повагу та любов до традицій рідного народу, інтерес до вивчення минулого рідного краю, прагнення зберегти народні звичаї та обряди, знати і передавати кращі народні надбання, берегти і шанувати історію своєї держави, свою національну сутність; сприяти розвиткові творчих здібностей дітей, артистичність, викликати бажання берегти свою національну культуру; розвивати комунікативну, інформаційну компетентності та компетентність творчої діяльності.

Вправи: інформаційна хвилинка – «поринь в історію свята», театралізоване дійство, ворожіння на варениках та кусання калити.

Опис: під час заходу діти дізналися про історію свята, познайомилися з головними героями свята Солохою та Андрієм Первозваним, відчули себе справжніми учасниками вечорниці скуштувавши смачні вареники з

передбаченням та кусали калиту.

Ефект: учні познайомилися з традиціями андріївських вечорниць, весело провели час, відчули себе самобутніми українцями, які мають свої власні традиції та звичаї.

1 грудня 2023 року

Семінар «Наші традиції та звичаї»

Мета: розширити знання учнів про давні традиції та звичаї українського народу, ознайомити дітей з традиціями святкування Андріївських вечорниць та обрядами пов’язаними з ними; виховати повагу та любов до традицій рідного народу, інтерес до минулого рідного краю, прагнення зберегти народні звичаї та обряди, знати і передавати кращі народні надбання, берегти і шанувати

історію своєї держави, свою національну сутність; викликати бажання берегти свою національну культуру; розвивати комунікативну, інформаційну компетентності.

Вправи: евристична бесіда, перегляд відео, розробка сценарію

Опис: під час семінару діти познайомилися з історією та традиціями Андріївських вечорниць, переглянули відео де відображуються святкування вечорниць, розробили власний сценарій інсценізації дійства.

Ефект: знайомство учнів з народними традиціями святкування, виявили ініціативу відродити дану традицію провівши свято – вечорниці в нашій школі з метою зберегти українські традиції та сприяти розвитку громадянської компетентності у молодого покоління українців.

10 листопада 2023 року

Круглий стіл «Мова – скарб нації»

Мета: виховання любові до рідної землі, до рідної мови, до її носія – українського народу, до держави Україна, до народних традицій; формувати переконаність у нетлінності духовних скарбів народу; формувати розуміння того, що мова - скарб, без якого не може існувати ні народ, ні держава.

Вправи: перегляд відео, гра вірю не вірю, бесіда.

Опис: під час перегляду відео учні дізналися цікаві факти про українську мову, звернули увагу на наріччя (говори) української мови, яких існує понад сто, дізналися що ми розмовляємо південно-східним наріччям, а говір нашого села особливий, який не зустрічається навіть ніде з сусідніх сіл. Закріпили свої знання погравши в гру вірю не вірю.

Ефект: дізналися багато цікавих фактів про рідну мову, та домовилися впроваджувати лагідну українізацію у своїх родинах.

13 жовтня 2023 року

Гра «Нащадки козаків»

Мета: розширити знання дітей про українських козаків, їх життя, культуру та традиції; створити в дітей піднесений настрій; виховувати в дітей любов до Батьківщини.

Вправи: інтелектуальні козаки, куховари, козацькі чайки, стрибки на конях, вірю не вірю, художня.

Опис: під гри учні продемонстрували свої знання з історії козацтва, познайомилися з традиціями легендарних козаків, спробували «зварити» куліш, «поганяти» козацькі чайки, продемонстрували свою спритність та зобразили справжнього козака, яким вони його собі уявляють.

Ефект: під час гри учні дізналися цікаву інформацію про козаків, позмагалися в спритності та художній майстерності, розшили свої знання про історію своєї Батьківщини.

6 жовтня 2023 року

Бесіда «Духовні скарби українського народу»

Мета: донести дітям інформацію про ознаки кожної нації, формувати знання учнів про звичаї та традиції українців; прищеплювати і розвивати  почуття патріотизму, національної гордості за українські традиції; виховувати любов до рідного краю, бажання берегти українські традиції та самоідентичність української нації. 

Вправи: евристична бесіда, перегляд презентації

Опис: під час перегляду презентації учні познайомилися (згадали) ознаки нації, звернули увагу на українських традиціях, згадували які вони знають традиції та звичаї, розповіли про традиції, які є в нашому селі та які вони бачили за межами своєї малої Батьківщини; запропонували спробувати відродити українські традиції за своєю участю демонструючи їх учням школи шляхом інсценізації дійств.

Ефект: діти зацікавилися українськими традиціями та поставили мету відроджувати їх.