SWIM & DIVE
conditioning
TRYOUT INFORMATION
Dates: TBD
Location: TBD
Boca High Swim & Dive Tryouts 2024
Where? Boca High pool
Swimmers must attend ALL tryout dates to make the team
August 7 & August 8
● Wednesday, Aug 7th @ 8am - 930am
Dryland Test - Includes a ½ mile run - running shoes required
Swim Test - Must bring swimsuit, cap, and goggles
● Thursday, Aug 8th @ 8am - 930am
Dryland Test - Includes 1 mile run - running shoes required
Swim Test - Must bring swimsuit, cap, and goggles
August 13 & August 14
● Tuesday, Aug 13th 530am - 730am
Swim Test - Must bring swimsuit, cap, and goggles
● Wednesday, Aug 14th 530am -730am
Swim Test - may include timed events - Must bring swimsuit, cap, and goggles
Team announced via Google Classroom August 15th
Athletic packets must be turned in and completed by August 6th ! No exceptions.NO PACKET NO TRYOUT! https://www.aktivate.com/
2023 Schedule (SUBJECT TO CHANGE)
Boca Raton High School
Swimming and Diving
Meet Schedule 2024
Date Opponent Home/Away Time
Spectator admission for all home meets $6.00 thru GoFan
+subject to change
ACCOLADES - Team and individual
TEAM ACCOLADES
GIRLS
2022-2023 Regionals 9th Place
2022-2023 District 3rd Place
2021-2022 3rd Place County Championship
2021-2022 District Runner Up
2021-2022 4th Place Region Championship
2021-2022 13th Place State Championship
2021 County Runner Up
2018 District Champions
2017 District Champions
2016 District Runner Up
2015 Regional Runner Up
2015 District Champions
2014 Regional Champions
2014 District Champions
2013 District Champions
2012 District Champions
2010 Regional Runner Up
2010 District Champions
2009 Regional Runner Up
2009 District Champions
2008 State Champions
2008 Regional Champions
2008 District Champions
2007 State Champions
2007 Regional Champions
2007 District Champions
2006 State Runner Up
2006 Regional Champions
2006 District Champions
2005 State Runner Up
2005 Regional Champions
2005 District Champions
BOYS
2022-2023 States 6th Place
2022-2023 Regionals Runner Up
2022-2023 District Champions
2021-2022 County Champions
2021-2022 District Champions
2021-2022 Regional Runner Up
2021-2022 7th Place State Championships
2021 County Runner Up
2021 District Champions
2018 Regional Champions
2018 District Champions
2017 Regional Champions
2017 District Champions
2016 Regional Champions
2016 District Champions
2015 Regional Champions
2015 District Champions
2014 Regional Champions
2014 District Champions
2013 District Champions
2012 State Champions
2012 Regional Champions
2012 District Champions
2011 Regional Champions
2011 District Champions
2010 Regional Champions
2010 District Champions
2009 Regional Champions
2009 District Champions
2008 State Runner Up
2008 Regional Runner Up
2008 District Champions
2007 Regional Runner Up
2007 District Champions
INDIVIDUAL ACCOLADES
2023-2024 Girls Individual Accolades
TBD
2023-2024 Boys Individual Accolades
TBD
Previous Individual Accolades
2022 - Gabby Gelumbickas - Palm Beach Post Honorable Mention
2022 - Katherine Nordheim - Palm Beach Post Honorable Mention
2022 - 50 Yard Free - District Runner Up
Gabia Gelumbickas2022 - 100 Yard Fly - District 3rd
Katherine Nordheim2022 - 100 Yard Free - District 3rd
Ella Scanlon2022 - 100 Yard Back - Regional 3rd
Katherine Nordheim2022 - 100 Yard Back - District 3rd
Gabia Gelumbickas2022 - Lucas Bailey - Palm Beach Post All County
2022 - Marcus Johnson - Palm Beach Post All County
2022 - Gregory Nordheim - Palm Beach Post All County
2022 - Kevin Melo - Palm Beach Post Honorable Mention
2022 - Arthur Solopenkov - Palm Beach Post Honorable Mention
2022 - Boys 200 Free relay - State 1st Place
Greg Nordheim, Kevin Melo, Marcus Johnson, Lucas Bailey2022 - 100 Yard Free - State 2nd Place
Greg Nordheim2022 - 50 Yard Free - State 4th Place
Greg Nordheim2022 - 50 Yard Free - State 9th Place
Marcus Johnson2022 - 100 Yard Free - State 8th Place
Marcus Johnson2022 - 50 Yard Free - Regional Champion
Marcus Johnson2022 - Lucas Bailey - School Record - (200 Individual Medley) - 1:54.36
2022 - Boys 200 Medley Relay - State 6th Place
Greg Nordheim, Marcus Johnson, Lucas Bailey, Kevin Melo2022 - Boys 200 Medley Relay - Regional Champion
Greg Nordheim, Marcus Johnson, Lucas Bailey, Kevin Melo2022 - 200 Individual Medley - Regional Champion
Lucas Bailey2022 - 50 Free - Regional Champion
Marcus Johnson2022 - 50 Free - Regional 3rd Place
Gregory Nordheim2022 - Boys 200 Free Relay - Regional Champion
Marcus Johnson, Kevin Melo, Greg Nordheim, Lucas Bailey
2022 - 200 Medley Relay - District Champion
Gregory Nordheim, Lucas Bailey, Arthur Solopenkov, Marcus Johnson2022 - 200 Yard Free - District Runner Up
Collin Meadows2022 - 200 Yard IM - District Champion
Lucas Bailey2022 - 50 Yard Free - District Champion
Marcus Johnson2022 - 50 Yard Free - District Runner Up
Gregory Nordheim2022 - 100 Yard Fly - Regionals 2nd Place
Lucas Bailey2022 - 100 Yard Fly - District Champion
Lucas Bailey2022 - 100 Yard Free - Regionals 2nd Place
Marcus Johnson2022 - 100 Yard Free - District Runner Up
Marcus Johnson2022 - 500 Yard Free - District Runner Up
Collin Meadows2022 - 200 Yard Free Relay - Regionals Champion
Marcus Johnson, Kevin Melo, Gregory Nordheim, Lucas Bailey2022 - 200 Yard Free Relay - District Champion
Gregory Nordheim, Lucas Bailey, Arthur Solopenkov, Marcus Johnson2022 - 100 Yard Backstroke - District Runner Up
Arthur Solopenkov2022 - 400 Yard Relay - District Runner Up
Collin Meadows, Kurt Tatton, Aiden O'Day, Kevin Melo2021 - Olivia Keable - All County Honorable Mention
2021 - Emilie Moore - All County First Team
2021 - Emilie Moore - 1st Place States (Diving)
2021 - Emilie Moore - 1st Place Districts (Diving)
2021 - Emilie Moore - 1st Place County (Diving)
2021 - Emilie Moore - 2nd Place Regional (Diving)
2021 - Emilie Moore - School Record - (Diving) - 580.7 pts
2021 - Gregory Nordheim - School Record - (100 Backstroke)
2021 - Katherine Nordheim - All County Second Team
2021 - Aiden O'Day - All County Honorable Mention
2021 - Juan Pardo - All County Honorable Mention
2021 - Elizabeth Sikes - All County Honorable Mention
2021 - Max zum Tobel - All County First Team
2021 - Max zum Tobel - 3rd Place States (50 freestyle)
2021 - Max zum Tobel - 4rd Place States (100 freestyle)
2021 - Max zum Tobel - School Record - (200 freestyle) - 1:40.15
2021 - Max zum Tobel - School Record - (50 freestyle) - 20.01
Bobcat State Champions
2019 - Emilie Moore (Diving)
2018 - Jessie Creed (Diving)
2015 - Brody Heck (100 Freestyle)
2014 - Brody Heck (50 Freestyle)
2014 - Brody Heck (100 Freestyle)
2013 - Gage Kohner (50 Freestyle)
2013 - Gage Kohner (100 Freestyle)
2012 - Jason McCormick (50 Freestyle)
2012 - Jason McCormick (100 Freestyle)
2012 - Gage Kohner, Sam Corona, Nicholas Van Zee, Jason McCormick (200 Freestyle Relay)
2012 - Gage Kohner, Nicholas Van Zee, Kevin Matheus, Jason McCormick (400 Freestyle Relay)
2012 - Alejandro Vassallo, Steven Vergona, Kevin Matheus, Sam Corona (200 Medley Relay)
2011 - Harper Buens (100 Freestyle)
2011 - Jason McCormick (50 Freestyle)
2010 - Harper Bruens (50 Freestyle)
2009 - Danielle Smith, Katie Parker, Fallon Fitzpatrick, Harper Bruens (200 Medley Relay)
2008 - Charlotte Williams (100 Breast Stroke)
2008 - Jacqueline Ring, Colleen Williams, Fallon Fitzpatrick, Danielle Smith (400 Freestyle Relay)
2008 - Danielle Smith, Charlotte Williams, Fallon Fitzpatrick, Harper Bruens (200 Medley Relay)
2008 - Stephen Czaja (100 Butterfly)
2007 - Danielle Caruso, Taylor Faris, Charlotte Williams, Jacqueline Ring (200 Freestyle Relay)
2007 - Danielle Smith, Carly Pike, Katie Parker, Danielle Caruso (200 Medley Relay)
2006 - Carly Pike (100 Breast Stroke)
2006 - Danielle Smith, Carly Pike, Charlotte Williams, Danielle Caruso (200 Medley Relay)
2002 - Natalie Pike (100 Freestyle)
2002 - Natalie Pike (200 IM)2001 Ryan Hackett (50 Freestyle)
2003 - Amanda Slaight (50 Freestyle)
2002 - Jaclyn Alexander, Amanda Slaight, Kristin Pike, Natalie Pike (200 Medley Relay)
2001 - Natalie Pike (100 Freestyle)
Updated: 9/11/23