Yksi vuoden kehittämiskohteista on ollut Nettilukion ja sen aineopiskelumahdollisuuksien entistä laajempi tarjoaminen nuorisolukioille. Yhteistyötä nuorisolukioiden kanssa on aineopiskelulinjalla tehty aiemminkin, mutta nyt asiaa lähestyttin koostamalla erilaisia palvelupaketteja, joita tarjottiin ja tarjotaan nuorisolukioille. Nämä palvalupaketit sisältävät erilaisia vaihtoehtoja pelkistä meillä suoritetuista aineopiskelukursseista erilaajuisiin kokonaisuuksiin, joissa oppilaitokseet voisuvat itse hallinnoida Muikussa omia versioitaan meidän kursseistamme, joita heidän omat opettansa myös itse voisivat opettaa.
Keväällä näitä paketteja valmisteltiin ja joitakin avauksia nuorisolukioiden suuntaan tehtiin, myös markkinoinnissa tämä kohderyhmä huomioitiin esim video aineopiskeleva jääkiekon nuorten maailmanmestari aineopiskelun kasvoksi. Syksyn aikana näitä palvelupakettien verkkoja heitettiin vesille laajemminkin Suomessa ja se, millaista saaliista saamme, selviää ensi vuoden toimintakertomuksesta.
Nettiperuskoulussa on ollut edelleen meneillään Monni Online ja Tuuve-hankkeet yhdessä Valteri-koulu Mikaelin kanssa. Hankkeiden perimmäisenä tarkoituksena on järjestää vaihtoehtoisia tapoja opiskella perusopetuksessa silloin, kun nuori ei pysty fyysisesti kouluun menemään.
Hankkeissa on muotoutunut hyvä malli, missä verkko-opetuksella pystytään tukemaan näiden nuorten koulunkäyntiä. Vuoden 2018 aikana pyrittiin mallia kehittämään edelleen ja yhtenä oleellisena palasena oli nuorille paremmin soveltuvat kurssit. Nettiperuskoulun kurssit ovat aikuisten perusopetuksen kursseja ja täten materiaalit eivät aina suoraan istu nuorten maailmaan. Ja tämän lisäksi ollaan huomattu, että nuorille sopii paremmin ns. polutetut mallit kursseilla eli näitä elementtejä on lisätty kursseilla mm. matematiikassa. Tämä kurssien muokkaus jatkuu keväällä 2019.
Ajatuksena on, että tulevaisuudessa kunnat/koulut voisivat käyttää Muikun materiaaleja apuna, kun räätälöivät kokonaisuuksia nuorille, jotka ovat estyneet fyysisesti osallistumaan koulutyöhön.
PlagScan ja GDPR EDELLINEN | SEURAAVA Muikku ja sen kurssit