RISANJE V GEOMETRIJI

Risanje v geometriji in tehniki je izbirni predmet, ki ga učenci izberejo v 7., 8. in/ali 9. razredu. Izvajamo ga v letnem obsegu 35 ur.

Pouk predmeta poteka tudi v računalniški učilnici (3D‐ modeliranje) ter v učilnici za tehniko (izdelovanje predmeta iz izbranih gradiv) in je organiziran tako, da vsak učenec uporablja svoj računalnik.

VSEBINA:

Svet zaznavamo prostorsko v treh dimenzijah, zato že v osnovni šoli učenci spoznavajo prostorske odnose in v sklopu več predmetov izboljšujejo prostorsko inteligenco.

Pri tehniki in tehnologiji je grafično komuniciranje podlaga za ustvarjalni proces nastajanja predmeta. Po klasičnih načinih so učenci oblikovali zamisel predmeta miselno (v glavi), nato pa so jo prenesli in shranili na papir v dvodimenzionalni obliki. Na podlagi teh risb so izdelali tridimenzionalni predmet. Pri tem pogosto nastanejo težave s pretvarjanjem tridimenzionalne zamisli v dvodimenzionalno risbo. Računalniško grafično orodje učencem omogoča, da tridimenzionalno sliko zamisli prenesejo v tridimenzionalno sliko na zaslonu računalnika in se tako izognejo pretvarjanju v dvodimenzionalno obliko. Nastajajočo sliko lahko preverjajo tako, da jo obračajo in jo ogledujejo z vseh smeri, tudi s tiste, za katero bi npr. v izometrični projekciji morali narisati najmanj eno dodatno risbo. Za pripravo tehnične dokumentacije za izdelavo predmeta lahko učenci z ukazi računalniškega grafičnega orodja določijo in narišejo vse tiste poglede oziroma projekcije, ki jih potrebujejo. Predmet risanje v geometriji in tehniki uvaja učenca v svet oblikovanja predmetov v navideznem (virtualnem) prostoru z uporabo računalniškega grafičnega orodja.

Namen predmeta je oblikovanje znanj, veščin in stališč na področju tehnike in informacijske tehnologije, ki opredeljujejo kompetence in so podlaga vseživljenjskega učenja. Učenci se z odkrivanjem in razvijanjem lastnih sposobnosti, nagnjenj in interesov poklicno informirajo, osveščajo in usmerjajo v primerne poklice.

Cilji:

· povežejo znanja in izkušnje o grafični predstavitvi teles z različnih predmetnih področij in iz življenjskega okolja,

· raziskujejo in oblikujejo tridimenzionalne modele preprostih tehničnih predmetov in predmetov iz okolja,

· spoznajo in uporabijo orodja in postopke tridimenzionalnega modeliranja predmetov v virtualnem prostoru,

· modele smiselno uporabijo za grafično predstavitev,

· oblikujejo tridimenzionalni model in ga uporabijo s pomočjo dvodimenzionalnih risb pri izdelavi predmeta iz različnih gradiv,

· spoznajo načine vnašanja podatkov (ročno, tridimenzionalno skeniranje) v grafični program in področja uporabe tridimenzionalnega modela, (upodobitev, izdelava, CNC, tiskanje, CAD …),

· znajo kritično presoditi in vrednotiti modele na podlagi postavljenih meril in lastnih spoznanj,

· razvijajo sposobnost opazovanja, prostorske predstave, predstavljanja razmerij, figur in oblik, razumevanja tehničnih problemov, dojemanja zgradbe in funkcije tridimenzionalnega modela, ugotavljanja zvez med deli in celoto,

· s samostojnim ustvarjanjem, oblikovanjem, načrtovanjem in vrednotenjem spoznavajo in razvijajo lastne tehniške ustvarjalne sposobnosti, sposobnosti konstruktivnega mišljenja in fantazije, gojijo sodelovanje in delovne odnose v skupini.

Učenci so se v 6. razredu pri tehniki in tehnologiji že srečali z oblikovanjem 3D modelov (Sketch Up). Pri tem izbirnim predmetu bodo to znanje poglobili, nadgradili in uporabili v praksi.

Naša šola bo v šolskem letu 2020/21 bogatejša za 3D tiskalnik in CNC rezalnik. Ta dva pripomočka bosta osnova za izvajanje izbirnega predmeta »Risanje v geometriji in tehniki«.

Učenci bodo s pomočjo grafičnega orodja oblikovali 3D modele in jih natisnili s pomočjo 3D tiskalnika, izdelali v šolski delavnici za tehniko in tehnologijo ter uporabili CNC rezalnik.