" ПОГЛЯД, ЗВЕРНЕНИЙ У МИНУЛЕ, 

  ЗАГЛИБЛЮЄ НАС У ТАЄМНИЦЮ ЛЮДСЬКОГО БУТТЯ, 

  БУТТЯ НАШОГО НАРОДУ,  ДОПОМАГАЄ КРАЩЕ

  ЗРОЗУМІТИ НАВКОЛИШНІЙ СВІТ І СВОЄ МІСЦЕ В НЬОМУ "

    Народознавчий музей «Світлиця» у Нововолинському ліцеї № 5 відкрито у 1991 році, а зареєстровано 26.11.2004 року. Розташований у спеціально обладнаній кімнаті площею 42м2. Загальна кількість експонатів за інвентарною книгою 356 предметів, з них 280 основного фонду, який щоразу поповнюється новими експонатами. 

Музейна експозиція складається з таких розділів:

1. Інтер’єр української хати.
2. Предмети побуту українського селянина
3. Український рушник.
4. Національне вбрання.
5. Ткацтво.
6. Вишита картина. Ікона.
7. Писанка.

Макет української світлиці

       Окрасою музею народознавства є макет у натуральну величину частини української хати, у якому весь інтер'єр заповнений предметами побуту. Тут є розмальована піч, де сушаться лікарські трави. На припічку стоять діжа, казаночки, горнятка. У куточку - віник, рогач, кочерга, а посередині – стіл, що символізує достаток родини, дерев’яна лавка, скриня. Біля печі на миснику, оздобленому різьбою по дереву та застеленому серветками, старовинна кераміка: миски, чайники, глечики.

Український рушник

    Неможливо уявити побут українця без вишиваного рушника. Він пройшов крізь віки і нині символізує чистоту почуттів, глибину безмежної любові до своїх дітей, до всіх, хто не черствіє душею, він щедро простелений близьким і друзям, гостям. Хай символ цей назавжди збережеться у нашій добрій хаті, як ознака великої любові й незрадливості.

   У кожній українській оселі, багатій чи бідній, з давніх-давен і по сьогоднішній час палахкотять багатством кольорів рушники.

" ХАТА БЕЗ РУШНИКА, – КАЗАЛИ В НАРОДІ – ЩО РОДИНА БЕЗ ДІТЕЙ "

Експозицію збагачують вироби учнів з дерева, соломи

Найцінній експонат музею ікона Святої Великомучениці Параскевії

   Ікона Святої Великомучениці Параскевії, подарована учнями школи в період заснування музею (1991 р.), - найстаровинніший і найцінніший експонат. Ікона написана у 1810 році невідомим автором. Зображення Святої Параскевії виконане темперою на чистому тлі світло-зеленого кольору, що символізує вічність життя. На цьому фоні виділяється німб навколо голови Великомучениці. 


Образу притаманна урочистість і строгість. Декорований золотом одяг є досить контрастним до тла. Золоті асисти немов підкреслюють належність Параскевії до сонму Святих. Два предмети виділяються на іконі – хрест і зілля в правиці, піднесеної в жесті благословення. Вони несуть важливе символічне призначення: ідею навернення до віри, заступництва і благословення Господнього, що надає їй особливого змісту і глибини. 


Світлиця.docx
Музей.pptx