ОСВІТНЬО-ПРОФЕСІЙНА ПРОГРАМА

«Управління авіаційними транспортними системами та комплексами»

спеціальність 272 «Авіаційний транспорт»

галузь знань 27 «Транспорт»

Рівень вищої освіти – другий (магістерський)

1. Профіль освітньо-професійної програми

Розділ 1. Загальна інформація

1.1

Повна назва закладу вищої освіти та структурного підрозділу

Національний авіаційний університет

Аерокосмічний факультет

Кафедра аеродинаміки та безпеки польотів літальних апаратів

1.2

Ступінь вищої освіти та назва кваліфікації мовою оригіналу

Магістр;

Магістр авіаційного транспорту

1.3

Офіційна назва освітньо-професійної програми та спеціалізації (за наявності)

«Управління авіаційними транспортними системами та комплексами»

1.4

Тип диплому та обсяг освітньо-професійної програми

Диплом магістра, одиничний, 90 кредитів ЄКТС, термін навчання – 1 рік 4 місяці

1.5

Акредитаційна інституція

Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти

1.6

Період акредитації

Акредитується вперше

1.7

Цикл/рівень

Другий (магістерський) рівень вищої освіти 7 рівень Національної рамки кваліфікацій України (НРК України), другий цикл Європейського простору вищої освіти (FQ-EHEA), 7 рівень Європейської рамки кваліфікацій для навчання впродовж життя (EQF-LLL).

1.8

Передумови

Наявність освітнього ступеня бакалавра

1.9

Форма навчання

Інституційна (з елементами дистанційної): очна

1.0

Мова(и) викладання

Українська, англійська

1.11

Інтернет-адреса постійного розміщення опису освітньо-професійної програми

Розділ 2. Ціль освітньо-професійної програми

2.1

Підготовка фахівців, здатних до комплексного розв’язання складних задач і проблем галузі авіаційного транспорту, реалізація поглибленої професійної підготовки здобувачів освітнього ступеня магістра з управління авіаційними транспортними системами та комплексами, їх підготовка до проведення досліджень у зазначеній галузі та виконання функцій призначених посадових осіб підприємств і установ різних форм власності, зокрема, у галузі авіаційного транспорту.

Розділ 3. Характеристика освітньо-професійної програми

3.1

Предметна область (об’єкт діяльності, теоретичний зміст)

Об’єкт діяльності: етапи життєвого циклу об’єктів авіаційного транспорту (авіаційні транспортні системи та комплекси) та пов’язані з ними процеси, безпека та ефективність (управління) повітряним транспортом за допомогою встановлення, підтримки і контролю високих стандартів підготовки та компетентності авіаційного персоналу (управління процесами в сфері авіаційного транспорту, а також використання інформаційних технологій для вирішення прикладних проблем інженерії).

Теоретичний зміст предметної області: поняття, концепції, принципи розробки, виробництва, експлуатації, технічного обслуговування та ремонту об’єктів авіаційного транспорту, а також управління ризиками в експлуатації авіаційних транспортних систем та комплексів.

3.2

Орієнтація освітньо-професійної програми

Програма має прикладну орієнтацію. Базується на загальновідомих положеннях, результатах сучасних наукових досліджень та нових знаннях, необхідних для майбутньої професійної діяльності магістрів в галузі авіаційного транспорту, здатних вирішувати певні проблеми і задачі експлуатації авіаційних транспортних систем та комплексів за умови оволодіння системою компетентностей.

3.3

Основний фокус освітньо-професійної програми та спеціалізації

Спеціальна освіта та професійна підготовка в області управління процесами в сфері авіаційного транспорту та забезпечення безпеки експлуатації авіаційних транспортних систем та комплексів на основі системного підходу та оптимізації їх функціонування, а також формалізації методів для їх аналізу.

Ключові слова: авіаційна транспортна система, (комплекс), система управління, безпека польотів, управління ризиками, безпека авіації.

3.4

Основний фокус освітньо-професійної програми та спеціалізації

Освітньо-професійна програма розроблена на основі студентоцентрованого підходу, який реалізується через індивідуалізацію освіти.

Програма передбачає глибоку практичну підготовку, проведення досліджень на мікро- і/або макрорівнях, вільне володіння державною та іноземною мовою.

Відмінність програми від інших – дослідження процесів управління  авіаційними транспортними системами та комплексами, метою якої є отримання сертифікату з професійної складової комплексного забезпечення процесів управління авіаційними транспортними системами та комплексами з урахуванням безпеки, техніко-економічної обґрунтованості та нових стратегічних підходів.

Розділ 4. Придатність випускників до працевлаштування та подальшого навчання

4.1

Придатність до працевлаштування

Професійна діяльність в галузі авіаційного транспорту на підприємствах, організаціях, установах різних форм власності на посадах, визначених чинною редакцією Національного класифікатора України: Класифікатор професій (ДК 003:2010) в межах відповідної спеціальності / Випускники підготовлені до роботи на посадах 1226.2 Керівники виробничих підрозділів на транспорті, в складському господарстві та зв'язку:

– Керівник польотів;

– Командир (начальник) експлуатаційного об'єднання цивільної авіації;

– Командир авіаційного загону;

– Командир авіаційної ескадрильї;

– Командир авіаційної ескадрильї, об'єднаної з аеропортом;

– Командир об'єднаного авіаційного загону.

4.2

Подальше навчання

Програма орієнтована на продовження освіти й отримання вищих кваліфікаційних рівнів і наукових ступенів, що відповідає восьмому кваліфікаційному рівню Національної рамки кваліфікацій, з присудженням першого наукового ступеня третього рівня вищої освіти – доктора філософії; набуття додаткових кваліфікацій в системі післядипломної освіти.

Розділ 5. Викладання та оцінювання

5.1

Викладання та навчання (методи, методики, технології, інструменти та обладнання)

Методи, засоби та технології: Проблемно-орієнтоване навчання, яке передбачає формулювання та вирішення проблеми під час лекційних, практичних і лабораторних занять, дослідження проблеми під час самостійної роботи здобувачів вищої освіти.

Практико-орієнтоване навчання через науково-дослідну практику у сфері авіаційного транспорту (льотну практику) на підприємствах, установах та організаціях різних форм власності на підставі договорів про проходження практики, організація якої здійснюється за принципом неперервності.

Технології дистанційного навчання, що реалізуються за допомогою комп'ютерної техніки шляхом проведення лекційних, практичних і лабораторних занять, студентських конференцій й інших форм навчальних занять. Заняття проводяться з використанням веб-технологій.

Інформаційні технології навчання: робота здобувачів вищої освіти у спеціалізованих кабінетах облаштованих тренажерами та мультимедійними комплексами, що забезпечує можливість проведення інтерактивних лекцій та віртуальних лабораторних робіт, застосування пошукової методики здобуття нових знань, проведення комп’ютеризованого тестового контролю якості знань, використання хмарних технологій.

Проектні технології навчання реалізуються через виконання кваліфікаційної роботи магістра.

Інструменти та обладнання: матеріали, тренажери, апаратно-програмні комплекси, дослідницько-експериментальні стенди.

5.2

Оцінювання

Письмові екзамени, диференційовані заліки, модульні контрольні роботи, захист звітів з практики, презентації, поточний контроль, виконання тестових завдань, захист курсових проектів і робіт, захист кваліфікаційної магістерської роботи.

Розділ 6. Програмні компетентності

6.1

Інтегральна компетентність (ІК)

Здатність розв’язувати складні задачі дослідницького та/або інноваційного характеру в сфері авіаційного транспорту або в процесі подальшого навчання із застосуванням положень, теорій та методів природничих, технічних, інформаційних та соціально-економічних наук, що характеризується комплексністю та невизначеністю умов.

6.2

Загальні компетентності (ЗК)

ЗК1.

          

ЗК2.

ЗК3.

                        

ЗК4.

ЗК5.

          

ЗК2.

ЗК7.

ЗК8.

ЗК9.

Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності.

Здатність спілкуватися іноземною мовою.

Навички використання інформаційних і комунікаційних технологій.

Здатність проведення досліджень на відповідному рівні.

Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.

Здатність виявляти, ставити та вирішувати проблеми.

Здатність приймати обґрунтовані рішення.

Здатність працювати в міжнародному контексті.

Здатність оцінювати та забезпечувати якість виконуваних робіт

6.2

Спеціальні (фахові) компетентності (СК)

СК1.


СК2.

 


СК3.

                           


СК4.




СК5.




СК6.



СК7.



СК8.




СК9.



СК10.

Здатність розробляти і реалізовувати наукові та прикладні проекти в сфері авіаційного транспорту.

Здатність застосовувати системний підхід до вирішення інженерних міждисциплінарних проблем в сфері авіаційного транспорту.

Здатність враховувати правові, соціальні, екологічні, етичні, економічні та комерційні аспекти, що впливають на прийняття та реалізацію рішень на авіаційному транспорті .

Здатність інтегрувати знання та вирішувати складні наукові та виробничі проблеми у сфері авіаційного транспорту, з урахуванням ширшого міждисциплінарного інженерного контексту.

Здатність управляти технологічними процесами в сфері авіаційного транспорту, які є складними, непередбачуваними та потребують нових стратегічних підходів.

Здатність впроваджувати сучасні технології, досліджувати, аналізувати та вдосконалювати технологічні процеси авіаційного транспорту.

Здатність обирати оптимальні матеріали, обладнання та заходи для реалізації новітніх технологій на авіаційному транспорті.

Здатність аналізувати існуючі процеси функціонування авіаційних транспортних систем та комплексів з урахуванням техніко-економічного обґрунтування та оптимізації даних процесів за умов регуляції ризику.

Здатність використовувати компетентності щодо підвищення безпеки функціонування авіаційного транспорту.

Здатність використовувати компетентності щодо прийняття рішень щодо експлуатації та контролю характеристик систем (комплексів) в сфері авіаційного транспорту.

Розділ 7. Програмні результати навчання

7.1

Програмні результати навчання (ПРН)

ПРН1.




ПРН2.




ПРН3.

                           


ПРН4.





ПРН5.


ПРН6.




ПРН7.


ПРН8.




ПРН9.




ПРН10.



ПРН11.




ПРН12.




ПРН13.






ПРН14.


ПРН15.



ПРН16.


ПРН17.





ПРН18.



ПРН19.

Спеціалізовані концептуальні знання, що включають сучасні наукові здобутки у сфері авіаційного транспорту і є основою для оригінального мислення та проведення досліджень.

Застосовувати сучасні методи наукових досліджень, організації та планування експерименту, цифрові технології, методи аналізу даних для розв’язання складних задач авіаційного транспорту.

Розв’язувати складні задачі створення, експлуатації, утримання, ремонту та утилізації об’єктів авіаційного транспорту, у тому числі на межі із суміжними галузями, інженерними науками, фізикою, екологією та економікою.

Вільно презентувати та обговорювати результати досліджень та інновацій, інші питання професійної діяльності державною мовою та англійською або однією з мов країн Європейського Союзу в усній та письмовій формах.

Розробляти та реалізовувати нові технічні рішення та застосовувати нові технології.

Застосовувати у професійній діяльності універсальні і спеціалізовані системи управління життєвим циклом (PLM), автоматизованого проектування (CAD), виробництва (CAM) та інженерних досліджень (CAE).

Розробляти і впроваджувати новітні технології у сфері безпеки авіаційного транспорту.

Організувати та керувати роботою первинного виробничого, проектного або дослідницького підрозділу в сфері авіаційного транспорту, оцінювати ефективність і результативність діяльності персоналу і підрозділу.

Розробляти та аналізувати фізичні, математичні та комп’ютерні моделі, що стосуються створення, експлуатації, технічного обслуговування та ремонту об’єктів авіаційного транспорту.

Передавати свої знання, висновки, рішення і підґрунтя їх прийняття фахівцям і неспеціалістам, у тому числі особам, що навчаються, в ясній і однозначній формі.

Опрацьовувати технічні регламенти, приймати участь у їх розробленні та організовувати технологічні процеси в сфері авіаційного транспорту, забезпечувати безпеку виробництва.

Виконувати техніко-економічні розрахунки, порівняння та обґрунтування проектів виробництва, ремонту, реновації, експлуатації, технічного обслуговування об’єктів авіаційного транспорту відповідно до спеціалізації.

Приймати ефективні рішення з питань авіаційного транспорту, у тому числі у складних і непередбачуваних умовах; прогнозувати його розвиток; визначати фактори, що впливають на досягнення поставлених цілей; аналізувати і порівнювати альтернативи; оцінювати ризики та імовірні наслідки рішень.

Забезпечувати якість виробництва та експлуатації в сфері авіаційного транспорту.

Відшуковувати необхідні дані в науковій літературі, базах даних та інших джерелах, аналізувати, оцінювати та використовувати ці дані.

Визначати властивості та характеристики, розраховувати параметри об’єктів авіаційного транспорту.

Розробляти та оптимізувати параметри об’єктів і систем авіаційного транспорту та технологічних процесів, в тому числі з застосуванням автоматизованого комп’ютерного проектування виробництва вузлів, агрегатів та систем об’єктів авіаційного транспорту.

Розробляти та аналізувати заходи із забезпечення безпеки експлуатації авіаційних транспортних системам та комплексів.

Оцінювати та оптимізувати параметри управління безпекою польотів, правила та тенденції основних компонентів авіаційної транспортної системи та забезпечувати безпеку та економічну ефективність її експлуатації.

Розділ 8. Ресурсне забезпечення реалізації програми

8.1

Кадрове забезпечення

Ураховуються вимоги пп. 37, 38 постанови КМУ «Про затвердження Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності» від 30.12.2015 № 1187 (із змінами).

Реалізація програми забезпечена штатними науково-педагогічними працівниками НАУ з науковими ступенями та вченими званнями, які мають достатній досвід навчально-методичної, науково-дослідної роботи та відповідають кваліфікації відповідно до спеціальності згідно ліцензійних умов.

Залучаються зовнішні висококваліфіковані професіонали-практики, які проводять лекційні, лабораторні заняття і керівництво практикою на сучасних авіаційних підприємствах установах та організаціях.

З метою підвищення фахового рівня всі науково-педагогічні працівники, які забезпечують освітньо-професійну програму, проходять стажування та підвищення кваліфікації.

8.2

Матеріально-технічне забезпечення

Матеріально-технічна база випускової кафедри аеродинаміки та безпеки польотів літальних апаратів дозволяє забезпечити підготовку фахівців на другому (магістерському) рівні вищої освіти за ОПП:

– забезпеченість комп’ютерними робочими місцями та прикладними комп’ютерними програмами достатнє для виконання навчальних планів;

– усі комп’ютери кафедри під’єднані до локальної мережі університету з можливістю виходу в глобальну мережу Інтернет;

– для ведення документації та забезпечення навчально-методичними матеріалами освітнього процесу кафедра в достатній кількості забезпечена оргтехнікою (принтерами, БФУ);

– навчальні лабораторії оснащені технічними засобами та спеціалізованим програмним забезпеченням, необхідними приладами та обладнанням;

– за необхідності є змога використовувати обладнання філії кафедри.

Усі приміщення відповідають будівельним та санітарним нормам, гуртожитками забезпечені усі, хто цього потребує.

Наявна соціальна інфраструктура включає спортивний комплекс, пункти харчування, медичний центр і базу відпочинку.

8.3

Інформаційне та навчально-мето-дичне забезпечення

Забезпечення навчальною та навчально-методичною літературою, доступ до фахових періодичних видань професійного спрямування, упровадження електронного каталогу та можливість роботи з електронними підручниками здійснюється за рахунок фондів Науково-технічної бібліотеки НАУ. 

Відповідне інформаційне та навчально-методичне забезпечення розташоване на освітній платформі Google Classroom.

Інформація про кафедру аеродинаміки та безпеки польотів літальних апаратів на офіційному веб-сайті кафедри http://aki.nau.edu.ua/

Репозитарій кафедри аеродинаміки та безпеки польотів літальних апаратів https://er.nau.edu.ua/handle/NAU/45877

забезпечує доступ студентам до наукових і навчально-методичних матеріалів співробітників кафедри.

Розділ 9. Академічна мобільність

9.1

Національна кредитна мобільність

На основі двосторонніх договорів про співробітництво в галузі освіти та науки між Національним авіаційним університетом та Льотною академією НАУ. Планується на основі двосторонніх договорів між НАУ та Харківським національним університетом Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба та Національним аерокосмічним університетом ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут».

9.2

Міжнародна кредитна мобільність

Планується у рамках програми «Еразмус» укладення договорів про співробітництво між НАУ та навчальними закладами ЄС.

9.3

Навчання іноземних здобувачів вищої освіти

Існує можливість навчання іноземних здобувачів вищої освіти.

2. Перелік компонент освітньо-професійної програми та їх логічна послідовність

2.1. Перелік компонентів ОПП

Код н/д

Компоненти освітньо-професійної програми (навчальні дисципліни, курсові проекти (роботи), практики, кваліфікаційна робота)

Кількість кредитів

Форма підсумкового контролю

Семестр

Обов’язкові компоненти ОПП

ОК1

Філософські проблеми наукового пізнання

3,5

Диференційований залік

1

ОК2

Ділова українська мова

3,5

Екзамен

2

ОК3

Методологія прикладних досліджень у сфері авіаційного транспорту

3,5

Диференційований залік

1

ОК4

Математичні методи моделювання систем та процесів

3,5

Диференційований залік

1

ОК5

Статистичне оцінювання і прийняття рішень

3,5

Диференційований залік

1

ОК6

Управління авіаційними транспортними системами (комплексами) та оцінка ризиків (реалізується в комплексі з ОК7)

2,5

Екзамен

2

ОК7

Курсова робота з дисципліни «Управління авіаційними транспортними системами (комплексами) та оцінка ризиків» (реалізується в комплексі з ОК6)

1,0

Захист КП

2

ОК8

Міжнародне та державне регулювання в сфері авіаційного транспорту (реалізується в комплексі з ОК9) 3

3,0

Екзамен

1

ОК9

Курсовий проект з дисципліни «Міжнародне та державне регулювання в сфері авіаційного транспорту» (реалізується в комплексі з ОК8)

1,0

Захист КП

1

ОК10

Людській фактор в сфері авіаційного транспорту

3,5

Диференційований залік

2

ОК11

Управління безпекою польотів

6,0

Екзамен

2

ОК12

Науково-дослідна практика у сфері авіаційного транспорту

4,5

Диференційований залік

2

ОК13

Переддипломна практика

10,5

Диференційований залік

3

ОК14

Кваліфікаційний екзамен*

1,5

Екзамен

3

ОК15

Кваліфікаційна робота

15,0

Захист

3

Загальний обсяг обов’язкових компонентів: 66 кредитів ЄКТС

Вибіркові компоненти*

ВК1

Моделювання та управління життєвим циклом авіаційних транспортних систем та комплексів

4,0

Диференційований залік

1

ВК2

Ризик менеджмент у сфері авіаційного транспорту

4,0

Диференційований залік

1

ВК3

Новітні підходи ІКАО до безпеки авіації

4,0

Диференційований залік

1

ВК4

Стандартні експлуатаційні процедури видів діяльності в сфері авіаційного транспорту

4,0

Диференційований залік

2

ВК5

Техніко-економічне обґрунтування проектів створення, реновації, експлуатації та обслуговування авіаційних транспортних систем та комплексів

4,0

Диференційований залік

2

ВК6

Системний аналіз та теорія прийняття рішень в непередбачуваних умовах

4,0

Диференційований залік

2

Загальний обсяг вибіркових компонентів: 24 кредити  ЄКТС

Загальний обсяг освітньо-професійної програми: 90 кредитів ЄКТС

* Атестація здобувачів вищої освіти у формі кваліфікаційного екзамену визначена з урахуванням постанови Кабінету міністрів України від 19.05.2021 р. № 497.

** Реалізація права здобувачів вищої освіти на вільний вибір навчальних дисциплін та створення індивідуальної освітньої траєкторії регламентується Законом України «Про вищу освіту» та внутрішніми нормативними актами НАУ. Вибіркові компоненти обираються здобувачами вищої освіти із каталогів рекомендованих та альтернативних вибіркових дисциплін.

2.2. Структурно-логічна схема освітньо-професійної програми

3. Форма атестації здобувачів вищої освіти

Форми атестації здобувачів вищої освіти

Атестація здійснюється у формі проведення кваліфікаційного екзамену та публічного захисту кваліфікаційної роботи.

Вимоги до кваліфікаційної роботи

Кваліфікаційна робота передбачає розв’язання складного завдання або практичної проблеми у сфері авіаційного транспорту та потребує проведення досліджень та/або здійснення інновацій.

Кваліфікаційна робота не повинна містити академічний плагіат, фабрикацію та фальсифікацію.

Кваліфікаційна робота має бути оприлюднена на офіційних ресурсах університету (репозитарій Національного авіаційного університету). Оприлюднення кваліфікаційних робіт, що містять інформацію з обмеженим доступом, здійснюється у відповідності до вимог чинного законодавства.

Захист має відбуватись відкрито і публічно.

Вимоги до атестаційного екзамену

Кваліфікаційний екзамен має забезпечити оцінювання ступеня досягнення програмних результатів навчання, що визначені освітньо-професійною програмою.

4. Матриця відповідності програмних компетентностей компонентам освітньо-професійної програми

5. Матриця забезпечення програмних результатів навчання (ПРН) відповідними компонентами освітньо-професійної програми

6. Система внутрішнього забезпечення якості вищої освіти НАУ

Якість освітньо-професійної програми визначається внутрішньою системою забезпечення якості вищої освіти та освітньої діяльності НАУ, яка функціонує згідно з Положенням про систему забезпечення якості вищої освіти та освітньої діяльності, затвердженого рішенням Вченої ради університету від 28.11.2018 (протокол №8) та відповідає вимогам Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII (Розділ V Забезпечення якості вищої освіти, ст.16).

7. Перелік нормативних документів, на яких базується освітньо-професійна програма