1 група 

  

Розділ 1.  Оволодіння виконавськими навичками

Заняття 36-44 : 03.01, 05.01, 10.01, 12.01, 17.01, 19.01, 24.01, 26.01,31.01


         Перше питання, яке я чую від дитини,що прийшла на урок вокалу– як навчитися співати? І з чого почати? Перше, на що потрібно звернути увагу – це дихання. Якість вокалу безпосередньо залежить від правильно поставленого співочого дихання.

Розглянемо типи вокального дихання:

-          Грудне (ключичне– таким диханням ми користуємося в звичайному житті, коли при вдиху відбувається розширення грудної клітини у верхній частині дихального апарату , живіт трохи втягується і спостерігається легке підняття ключиць і плечей

-         Грудне – включаються в роботу грудна клітка , діафрагма і черевна порожнина .

-          Діафрагматичне (брюшне) – задіюється діафрагма , активно скорочуються і розширюються м’язи діафрагми і черевної порожнини , спостерігається невелике висунення живота вперед.

          Дихання потрібно брати в розслабленому стані , без напруги , тому як якщо дихання виробляється в напруженому стані , відбудеться «затиск» гортані , що згодом призведе до вузького , « затиснутого » звуку без тембрального забарвлення . При такому стані верхні ноти і правильна вокальна техніка неможлива, до того ж це недобре для голосу . Перед складною фразою або високою нотою потрібно вміти відпускати всю напругу і починати співати в стані фізичної свободи .

Поради:

-         Коли співаєте і берете дихання , потрібно стояти прямо , розслаблено, відчувати опору в ногах – це запорука успіху правильного дихання ;

-         Не треба набирати повітря занадто багато , слід навчитися брати стільки повітря , скільки потрібно для тієї або іншої фрази ; 

-         Віддаємо дихання поступово , плавно і дбайливо, звук без поштовхів

Вправи на дихання :

      Ось деякі класичні вправи на розвиток дихання , які я використовую на уроках академічного та естрадного вокалу , їх також можна виконувати в домашніх умовах. Кожна вправа виконується по кілька хвилин:

-          Зробити вдих і повільно , плавно на звук « с-с -с …» або на звук « ш- ш- ш … » видувати повітря , при цьому стежити за тим , щоб звук був рівний, без поштовхів і не «качався ».

-         Покласти руки на боки (ребра ) і глибоко вдихнути , при цьому відчути руками , як розходяться ребра в сторони. Слідкуйте , щоб плечі не піднімалися , і на видиху починайте вважати чітко вголос , поступово відчуваючи , як під руками повільно зсуваються ребра і плавно виходить звук.

-         Три коротких вдиху , а потім – повільний видих , стежити за тим , щоб не було затримки дихання , плечі не піднімалися.

-          На чотири рахунки вдих , потім на чотири рахунки активний видих , без затримки дихання . Цю вправу можна робити і на 6 , і на 8 , і на 12 рахунків .

-         На два рахунки активний вдих і потім на 4 рахунки видих. Після виконання даної вправи потрібно виконати це ж вправу , але з видихом на рахунок 6 , потім 8 , 10 , 12.

Дихальні вправи за методикою В. Воршип

Основне положення - ноги на рівні плеч, руки вдоль тіла, голова прямо, погляд прямо, шия розслаблена

1.     «Хто на мене?»(слідкувати, щоб руки не були напружені)

-         Витягнути руки перед собою на одному рівні із плечима, долоні торкаються один одного 

-         Підтягнутись на носочки, відкидаючи руки назад на рівні плеч – ВДИХ

-         Опускаємось на всю стопу, руки рухаються догори із легким хлопком – ВИДИХ

-         Приймаємо основне положення

2.     «Плавники» (руки на поясі) 5-6 разів

-         Підіймаємося на носки,відводимо лікті назад  - ВДИХ

-         Опускаємось на всю стопу,лікті вперед – ВИДИХ

3.     «Літак» (ноги на ширині плечей)

-         Нахил вперед до горизонтального положення – ВИДИХ.

Спина пряма,руки розведені в боки, голова дивиться прямо

-         Повертаємось в основне положення – ВДИХ

4.     «Свічка» (5-6 разів)

-         Основне положення : ноги на ширині плечей, руки в боки – ВДИХ

-         Робимо 5-7 коротких видихів,ніби задуваємо свічки на торті

-         Відпочинок 5-6 секунд

Розспівки для дітей - Зозуленька.mp4
Розспівка - Зелені крокодили - плюс для розучування #караоке.mp4
Розспівка Їде потяг через ліс.mp4
Розспівки для дітей - Бігла миша через міст.mp4

Розділ 2. Робота над вокальними творами.

Заняття 45: Демонстрація вокального твору-02.02

Діти Чернівців. Лист солдату.mp4
Роніка ЛАЙКНИ - Танцювальні Дитячі Пісні - Музика для Танців - З Любов’ю до Дітей.mp4
Бо щастя -це... плюс для розучування.mp4

                                  Вчимо нову пісню! 

Заняття 46-49: Розучування музичного та поетичного текстів-07.02, 09.02,14.02, 16.02

Роника лайкни текст.docx
Документ Microsoft Word.docx
Документ Microsoft Word.docx


                                            Я намалюю на папері щасливу дитину

Я намалюю на папері щасливу дитину

Де в мирному небі літають птахи!

Я намалюю на папері рідну Україну

Без війни!


Я намалюю на папері нашу тишу...

Я намалюю на папері наші зорі...

Я намалюю все, що нам з тобою

Так потрібно!

Будь поруч! Будь поруч!

Я багато можу намалювати,

Але мрія у нас всіх одна,

Щоб закінчилась страшна і люта,

Жахлива війна!..


Приспів:

Я намалюю на папері щасливу дитину,

Де в мирному небі літають птахи!

Я намалюю на папері рідну Україну

Без горя, без печалі, без смерті,

Без війни!

Я намалюю на папері щасливу дитину,

Де в мирному небі літають птахи!

Я намалюю на папері рідну Україну

Без біди!..


Ти вся у ранах, так пече і дуже страшно,

Не бійся, ненько! Ми - твої захисники!

Усе життя було з тобою нам так класно,

Тебе ніколи не залишимо в біді,

Бо одна в нас така Україна

І за тебе горою ми всі!

Я намалюю, щоби ти була щаслива

Навіки!


Заняття 50-55:робота над вокальною партією - 21.02, 23.02, 28.02, 02.03, 07.03,09.03

Заняття 55-57: виразність виконання - 14.03,16.03

Розділ 3. Особливості естрадного вокалу.

Заняття 17 - 21.03

Естрадний вокал – це відомий вид естрадного співу, до якого входить величезна кількість різновидів пісень: народний спів, джазовий, авторська пісня, рок-музика. Цей напрямок включає цілий спектр вокальної майстерності. Цей вид вокалу, в першу чергу, призначений для співу на естраді, а сама назва естрадний вокал часто асоціюється із загальнодоступною та легкою музикою.Естрадному вокалу, порівняно з класичним вокалом, більшою мірою притаманні такі якості звуку як натуральність і доступність.Однак такі найважливіші співочі вміння як бездоганна позиція та опора звучання однаково потрібні як в естрадному вокалі, так і в академічному.

      Естрадний вокал за своїм звучанням знаходиться між академічним (класичним) і народним. Завдання естрадного виконавця – пошук свого власного звуку, своєю оригінальною, характерною, легко впізнаваною манери співу і сценічного образу.В естрадному вокалі, на відміну від  академічного і народного, важлива чітка дикція, оскільки слова є однією зі значних складових гарної пісні. З тієї ж причини, в естрадних піснях набагато частіше зустрічаються важкі для виспівування фрази, що вимагають швидкої зміни дихання, в той час як в академічних і народних піснях, часто, текст більшою мірою адаптується під музику.В естрадному вокалі поєднується техніка академічного вокалу, народного співу, а також ряд специфічних прийомів, характерних для естради. 

           Розділ 4.   Формування та розвиток сценічних навичок

Заняття 59-63: 23.03, 28.03, 30.03, 04.04, 06.04

Сценічний образ – це вінець праці вокаліста як концертного виконавця, це результат досягнення мети сценічної діяльності. Поняття сценічного образу діалектично пов'язане з поняттям перевтілення.  Вокалистам при работе над песней нужно тоже продумывать образ, перевоплощаться в персонаж песенной истории, чтобы прочувствовать и достоверно донести эмоции, заложенные в ней, слушателям. Ключ к созданию правдоподобного персонажа – это сделать его реально живущим до того, как поднялся занавес на сцене, и после того, как он опустился. Найдя и усвоив художественно-сценический образ героя песни, вокалист передаст зрителям концертного зала содержание произведения с нужными интонациями и эмоциональным накалом, и слушатели будут вместе с певцом захвачены его чувствами. Упражнения по созданию артистического состояния, передающего образ, серьезная работа над множеством компонентов, составляющих его целостность, правдивость, должны входить в занятия и репетиции любого исполнителя, будь он танцором, вокалистом или музыкантом. 

З чого складається сценічний образ. Зовнішні факторы сценічного образу, які характерізують виконавця.

Сценіічний  образ складається з:

 



 Концертна діяльність

          Концертна діяльність є головною формою виконавської активності вокаліста. Процес підготовки до неї вимагає значної кількості навичок, вмінь, психологічної налаштованості. Головною вимогою, що постає перед вокалістом є створення інтерпретації твору, яка передбачає залучення творчих здібностей. Виступ постає результатом складної системи взаємодії між автором, виконавцем та публікою.

         Можна виділити декілька складових, які повинні бути присутніми у співака у процесі підготовки концертного виступу. Це сценічне перевтілення, сценічний рух та сценічна увага, які поєднуються у понятті артистизм. «Артистизм – це здатність комунікативного впливу на публіку шляхом зовнішнього вираження артистом внутрішнього змісту художнього образу на основі сценічного перевтілення»