Emotiv Insight

EEG mérés

Ezen a lapon egy mérési leírás olvasható Emotiv Insight típusú, kereskedelmi forgalomban kapható hobby-EEG headsettel való méréshez.


Az eszközhöz a hozzá kapható bluetooth stick-en keresztül csatlakozunk. (Modernebb laptopokban és windows10 alatt a beépített bluetooth adóvevő is megfelelő lehet a kapcsolódáshoz.) A sticken két visszajelző LED van, egyik a stick tápellátását jelzi, másik a headsethez való csatlakozást (lásd kép). Csatlakozási kísérlet során a csatlakozó LED lassan villog; sikeres kapcsolat (adatfogadás) esetén pislákol.

A gyártó honlapjáról elérhető OpenBCI programmal könnyen ellenőrizhetjük a megfelelő működést. Különösen az elektródák érintkezését kell ellenőrizni. Ehhez először a fekete körrel jelölt föld-elektróda megfelelő érintkezését kell biztosítani, enélkül valószínűleg az összes elektróda fekete/süket. Ezt követően az egyes elektródák megfelelő elhelyezéséről kell gondoskodni, és arról, hogy a fejbőrhöz érjen lehetőség szerint minél jobban (pl. a haj félrehúzásával).

Az egyszerű, ingyenes licensz nem ad hozzáférést az elektródák nyers mérési adataihoz. Elérhetőek viszont bizonyos frekvenciatartományokban az átlagos spektrum energiasűrűség. Ezek az elérhető tartományok:

  • gamma
  • high beta
  • low beta
  • alpha
  • theta

Megjegyzés: az, hogy hogyan számol pontosan az Emotiv, nem elérhető.

Fontos: ezeket a frekvenciasávokat minden elektródára külön-külön számolja ki a gyári program!

A számítógép és a headset közötti kapcsolódás után már csak a mérendő adatokat kell rögzítenünk. A szoftveres elérés alapjaihoz javasolt az Emotiv Community SDK használata. Az átlagos frekvencia-erősségeket rögzítő, mérést vezérlő python kód:

AverageBandPowers.docx

A kód futtatása konzolból: >> python AverageBandPowers.py

A csatlakozás után az adatrögzítés magától elindul, 1-2 másodperccel a betöltés után, és a konzolon kiírásra kerülnek az adatok.. Bármelyik billentyű lenyomására a mérés leáll és kilép. Az indításkori dátummal és idővel elnevezve mentésre is kerülnek a mért adatok.

Úgy tapasztaltuk, hogy 0,13 s-os medián mintavételezést lehet elérni. A blueetooth adatátvitel miatt időnként el is veszhetnek adatcsomagok. A kapott adatokat pedig érdemes fenntartásokkal kezelni, hiszen azt nagyban befolyásolhatja az érintkezés minősége. A nagyon kiugró adatokat tartalmazó elektróda-csatornákat inkább dobjuk el (például ha egy frekvenciasávban ezres, a többiben tízes nagyságrendűek a mért értékek).

Egy megvalósult tesztmérést a következő protokoll alapján végeztünk el, a megfelelő érintkezés biztosítása után:

  1. Nyitott szem 15 s, csukott szem 15 s, kétszer, ülve
  2. Az előző, csak állva
  3. Természeti hangok hallgatása, ülve, csukott szemmel, 120 s
  4. Komolyzene (Beethoven) hallgatása, ülve, csukott szemmel, 120 s
  5. Rockzene (AC/DC) hallgatása, ülve, csukott szemmel, 120 s
  6. Filmrészlet (Csernobil sorozat, HBO) megtekintése ülve, 120 s
  7. Járás futószalagon, 3 km/h, mezítláb, 120 s
  8. Járás futószalagon, 4 km/h, mezítláb, 120 s

Próbamérés a MozgásLaborban, 2019

Egy minta mérési eredmény.

Az egyes elektródák mérési eredményei (ülve, 15-15mp nyitott-csukott szem). Láthatóak hirtelen tüskék minden elektródán. A T7-es elektródán pedig irreális hányada van a theta sávnak; ez valószínűleg az alacsonyfrekvenciás zajok miatt van.