Практична робота

Лаболаторно-практична робота: «Розбір креслення деталі, визначення її форми»

Читання креслення полягає у з'ясуванні по плоским зображенням об'ємної форми деталі і у визначенні її розмірів, шорсткості поверхонь та інших даних, наведених на кресленні.

Читання креслень рекомендується проводити в такій послідовності.

1. Прочитати основний напис креслення. З неї можна дізнатися назву деталі, найменування і марку матеріалу, з якого її виготовляють, масштаб зображень, позначення креслення та інші відомості.

2. Визначити, які види деталі наведено на кресленні, який з них є головним.

3. Розглянути види у взаємному зв'язку і спробувати визначити форму деталі з усіма подробицями.

Цьому завданню допомагає аналіз зображень. Представивши за кресленням, з яких геометричних тіл складається деталь, подумки об'єднують отримані дані в єдине ціле.

4. Визначити за кресленням розміри деталі та її елементів. При цьому треба звертати увагу на знаки Æ, □, R, що стоять перед розмірними числами. Як вказувалося, знак 0 означає, що даний елемент деталі має форму тіла обертання, знаком □ визначаються елементи квадратного перетину і т.п.

5. Установити, яка повинна бути шорсткість поверхонь деталі. Якщо на зображенні розглянутої поверхні відсутні знаки шорсткості, то слід шукати вказівку шорсткості в правому верхньому куті креслення.

Як приклад прочитаємо креслення наконечника (рис. 1.35).

Спочатку наведемо питання до креслення, а потім відповіді на них. (Питання розташовані в послідовності, що відповідає правильному порядку читання креслення.)

Питання до креслення (рис. 1.35)

1. Як називається деталь?

2. У якому масштабі виконано креслення?

3. З якого матеріалу виготовляють деталь?

4. Які види містить креслення?

5. З яких геометричних тіл складається форма деталі?

6. Опишіть загальну форму деталі.

7. Чому рівні габаритні розміри і розміри окремих частин деталі?

8. Яка шорсткість поверхонь деталі?