Team History & Past Results
Girls History
Classic Suburban, St. Paul Suburban, & Missota All-Conference/Honorable Mention, Finish, and Year (From 1960-2013)
Terry Silvi Place Unknown AC 1996
Terry Silvi Place Unknown AC 1997
Megan Sherwood 4th AC 2002
Sally Paulson 5th AC 2002
Toni Toborg 10th HM 2002
Sally Paulson 4th AC 2003
Emily Paulson 16th AC 2003
Need 2004
Sally Paulson 1st Conference Champion 2005
Margie Freed 15th HM 2010
Margie Freed 5th AC 2011
Metro East All-Conference/All-Conference Honorable Mention, Finish, and Year (Since 2014)
Sarah Anaya 6th AC 2018
Brekken Grathen 12th AC 2018
Simone Lorentz 16th HM 2018
Brekken Grathen 12th AC 2019
Abigale Lindquist 15th HM 2019
Crystal Bonilla Rios 17th HM 2019
Julia Myers 18th HM 2019
Ana Alvear 19th HM 2019
Brekken Grathen 7th AC 2020
Abigale Lindquist 16th HM 2020
All-Section, Finish, and Year
Kathryn Maykoski 1994
Kathryn Maykoski 1995
Megan Sherwood 10th 2000 (only top 8 qualified for State)
Sally Paulson 9th 2002
Sally Paulson 4th 2003
Sally Paulson 7th 2004
Sally Paulson 1st 2005 Section Champion
Margie Freed 7th 2011
State Meet Competitors, Finish, Time, and Year
Kathryn Maykoski 87th 16:39 (4k) 1994
Kathryn Maykoski 103rd 17:13 (4k) 1995
Sally Paulson 100th 16:59.9 (4k) 2002
Sally Paulson 49th 15:31.2 (4k) 2003
Sally Paulson 88th 16:29.1 (4k) 2004
Margie Freed 34th 15:08 (4k) 2011
All-State, Finish, Time, and Year
Sally Paulson 10th 14:45.1 2005
Girls Honor Roll – 5000 Meters (Top 20 Times) – Women only began competing 5000 meters frequently starting in 2015
Margie Freed – 19:47 2011 Roy Griak Invite, Les Bolstad Golf Course, Univ. of Minnesota
Sarah Anaya 20:15 2018 Osseo Invite, Elm Creek Park, Maple Grove
Brekken Grathen 20:39 2018 Trinity Invite, Dakota County Fairgrounds, Farmington
Simone Lorentz 21:07 2018 Section 3AA, Valleywood Golf Course, Apple Valley
Abigale Lindquist 21:24 2019 Section 3AA, Valleywood Golf Course, Apple Valley
Julia Myers 22:06 2018 Trinity Invite, Dakota County Fairgrounds, Farmington
Kaitlin Corey 22:17 2018 Section 3AA, Valleywood Golf Course, Apple Valley
Ana Alvear 22:25 2019 Section 3AA, Valleywood Golf Course, Apple Valley
Crystal Bonilla Rios 22:28 2019 Metro East Conf. Champs, St. Croix Bluffs, Hastings
Mandi Holst – 22:36 2007 Roy Griak Invite, Les Bolstad Golf Course, Univ. of Minnesota
Sydney Hassing – 22:46 2018 Section 3AA, Valleywood Golf Course, Apple Valley
Emma Raab – 22:47 2015 Metro East Championships, St. Croix Bluffs Regional Park
Brenda Tellez – 23:02 2018 Trinity Invite, Dakota County Fairgrounds, Farmington
Grace Raab 23:03 2017 Metro East Championships, St. Croix Bluffs Regional Park
Valerie DuVal 23:09 2018 Metro East Championships, St. Croix Bluffs Regional Park
Danielle Miller – 23:39 2006 Roy Griak Invite, Les Bolstad Golf Course, Univ. of Minnesota
Aejah Lockett 24:09 2011 Roy Griak Invite, Les Bolstad Golf Course, Univ. of Minnesota
Andrea Castillo – 24:14 2010 Roy Griak Invite, Les Bolstad Golf Course, Univ. of Minnesota
Maria Dulcet – 24:44 2018 Osseo Invite, Elm Creek Park, Maple Grove
Rebecca Molstad – 24:47 2016 Section 3AA Valleywood Golf Course, Apple Valley
Top 10 Girls Middle School Times 5000 Meters
Margie Freed - 19:47 2011
Simone Lorentz 21:07 2018
Abigale Lindquist 21:24 2019
Ana Alvear - 22:25 2019
Emma Raab – 22:47 2015
Grace Raab - 23:03 2017
Julia Myers - 23:09 2017
Valerie DuVal – 23:09 2018
Aejah Lockett - 24:09 2011
Kaitlin Corey – 24:53 2015
Boys History
Conference Team Championships: 1963, 1964, 1968, 1969, 1974 (Missota Conference)
Classic Suburban, St. Paul Suburban, & Missota All-Conference/Honorable Mention, Finish, and Year (From 1960-2013) *Only have results since 2002
Paul Reinsburg Place Unkown 1971?
Tim O’Donnell ? 1974 & 1975?
Jason Cameron 9th AC 2000
Andy Wellens 11th HM 2003
Andy Wellens 4th AC 2005
Mitch Toborg 15th AC 2005
Mitch Toborg 8th AC 2006
Kayse Ali 5th AC 2007
Max Wellens 3rd AC 2010
Max Wellens 1st Conference Champion 2011
Metro East All-Conference/All-Conference Honorable Mention, Finish, and Year (Since 2014)
Ryan Berg 22nd HM 2015
Tim Wilmot 22nd HM 2016
Tim Wilmot 12th AC 2017
Nick Molstad 18th HM 2017
Grant Dilla 5th AC 2018
Gabriel Alvear 8th AC 2018
Nathan Schauer 11th AC 2019
Grant Dilla 23rd HM 2019
Kaiden Schrandt 14th AC 2020
Gabriel Alvear 17th AC 2020
Nathan Schauer 23rd AC 2020
All-Section, Finish, and Year
Paul Reinsburg Place Unknown 1971 ??
Tim O’Donnell Place Unknown 1974
Tim O’Donnell Place Unknown 1975
Jason Cameron 11th 2000
Andy Wellens 5th 2004
Andy Wellens 4th 2005
Mitch Toborg 13th 2006
Max Wellens 14th 2010
Max Wellens 8th 2011
State Meet Competitors, Finish, Time, and Year
Tim O’Donnell 94th 16:31 (3 mile) 1973
Andy Wellens 75th 17:28.3 2004
Andy Wellens 56th 16:49.9 2005
Max Wellens 62nd 16:42 2011
All-State, Finish, Time, and Year
Paul Reinsburg 13th place 16:19 (3 mile) 1971
Tim O’Donnell 3rd Place 15:32 (3 mile) 1974
Tim O’Donnell 3rd Place 15:15 (3 mile) 1975
Boys Honor Roll - 5000 Meters (Top 20 Times) (Incomplete Before 2002) – Year and Location
Tim O’Donnell 15:35 (Est. from 14:58 3 mile), 1974 Region 4 Championship, Goodrich Golf Course, Maplewood
Paul Reinsburg 15:37 (Est. from 15:00 3 mile), 1971 Region 4 Championship, Goodrich Golf Course, Maplewood
Steve Webber 16:02 1984 Region 1AA, Location ?
Max Wellens 16:07 2011 Section 3AA, Les Bolstad Golf Course, University of Minnesota
Jim Reed 16:17 (Est. from 15:42 3 mile), 1977 Region 1AA Location ?
Andy Wellens 16:30 2005 Section 3AA Schaar’s Bluff, Hastings
Bob Cleary 16:35 (Est. from 15:58 3 mile) 1974 Region 4 Championship, Goodrich Golf Course, Maplewood
Jeff Webber 16:57 1981 Region 1AA, Location ?
Eric Stephens 17:04 1992 Section 3AA, Schaar’s Bluff, Hastings
Sidney Speir 17:11 2008 Section 3AA, Valleywood Golf Course, Apple Valley
Grant Dilla 17:16 2018 Trinity Invite, Dakota County Fairgrounds, Farmington
Mitch Toborg 17:18 2006 Farmington Invite, Farmington
Jason Cameron 17:19 2000 St. Paul Suburban Conference, Schaar’s Bluff, Hastings
Jan Bjorngaard 17:19 (Est. from 16:43 3 mile) 1977, Region 1AA, Location ?
Mike Malmgren 17:20 1991 Region 3AA, Schaar’s Bluff, Hastings
Pat McDermott 17:25 (Est. from 16:51 3 mile) 1974 Region 4 Championship, Goodrich Golf Course, Maplewood
Kayse Ali 17:26 2007 Farmington Invite, Dakota County Fair Grounds
Mike Ahern 17:32 1989 Region 3AA, Goodrich Golf Course, Maplewood
Christian Goettsch 17:41 2011 Section 3AA, Les Bolstad Golf Course, University of Minnesota
Gabriel Alvear 17:41 2018 Metro East Championship, St. Croix Bluffs Regional Park
Top 10 Boys Middle School Times 5000 Meters
1. Sidney Speir 17:11 2008
2. Ryan Berg 18:14 2015
3. Max Wellens 19:00 2007
4. Jakob Myers 19:37 2013
5. James Royce 19:48 2013
6. Kyle Nordstrom 19:56 2010
7. Grant Dilla 20:03 2015
8. Gabe Alvear 20:25 2016
9. Harris Anderson 20:39 2014
10. Ebenezer Ojo 20:42 2012