Euro
Euro
2023. aastal on euroalas 20 Euroopa Liidu liikmesriiki, millest esimesed 11 (Austria, Belgia, Soome, Prantsusmaa, Saksamaa, Iirimaa, Itaalia, Luksemburg, Holland, Portugal ja Hispaania) võtsid euro kasutusele 1. jaanuaril 1999, kui see oli ainult elektrooniline. Kreeka liitus 1. jaanuaril 2001, aasta enne seda, kui füüsilised euromündid ja rahatähed hakkasid asendama euroala vanu rahvusvaluutasid. Seejärel liitusid euroalaga ka järgmised kaheksa riiki: Sloveenia (2007), Küpros (2008), Malta (2008), Slovakkia (2009), Eesti (2011), Läti (2014), Leedu (2015) ja Horvaatia (2023). (Vikipeedia, 2023)
Mäng: euroala riikide tundmine
Leia kaardilt kõik küsitud euroala riigid.
Europangatähtede esimene seeria sisaldab seitset erineva nimiväärtusega pangatähte: 5-, 10-, 20-, 50-, 100, 200- ja 500 eurone. Kõik pangatähed kehtivad seadusliku maksevahendina kogu euroalal.
Teise seeria pangatähti hakati käibele laskma alates 2013 aastast. Euroopa Keskpank on otsustanud, et 500 eurone pangatäht jäetakse pangatähtede teisest seeriast välja.
Teise seeria pangatähtede kujunduses on arvesse võetud riike, mis on Euroopa Liiduga ühinenud pärast esimese seeria pangatähtede kasutuselevõttu. (Eesti Pank, 2023)
Liiguta allolevat skaalat ning jälgi esimese ja teise seeria euro muutust.
Mündid
Euromüntide seeria sisaldab kaheksat eri nimiväärtusega münti: 1 sent, 2 senti, 5 senti, 10 senti, 20 senti, 50 senti, 1 euro ja 2 eurot. Euromüntidel on ühine külg ja rahvuslik külg. Rahvuslik külg näitab, milline riik on mündi käibele lasknud.
Ühisel küljel kujutatakse Euroopa Liidu või Euroopa kaarti, mis sümboliseerib Euroopa Liidu ühtsust. 1-, 2- ja 5-sendisel mündil kujutatakse Euroopat maailmakaardil Aafrika ja Aasia suhtes.
Kõiki euromünte saab kasutada kogu euroalal.
Tutvu müntide rahvusliku küljega Euroopa Keskpanga kodulehel ning mängi allolevat mängu!
Mäng: kus on mündi kodu
Turvaelemendid
Turvalisus põhineb unikaalsusel. Kasutatakse:
Haruldased materjalid
Unikaalsed tehnoloogiad
Spetsiaalsed turvaelemendid
Rahatähtedel on 3 liiki turvaelemente:
mida saab kontrollida iga kasutaja (vesimärk, turvaniit, hologramm)
mille kontrollimine eeldab lihtsamate vahendite kasutamist (mikrokiri, ultraviolettkiirguses helendavad kujundid)
mida saab kontrollida vaid spetsiaalsete masinate abil (masinloetavad turvaelemendid)
Enamik turvaelemente, ehkki mitte kõik, kordub kõigi seitsme nimiväärtusega pangatähel. Euro pangatähtede valmistamisel kasutatakse kõrgtehnoloogilisi turvaelemente. Kontrolli alati mitut turvaelementi. Kahtluse korral võrdle rahatähte mõne teise pangatähega, mille ehtsus on kindel.
Kõige põhjalikuma ja värskema informatsiooni euro turvalisuse kohta saad Euroopa Keskpanga (EKP) kodulehelt.
100-eurose pangatähe turvaelementide ülevaade ja kirjeldus. Allikas: Euroopa Keskpank
Ülesanne - leia turvaelemendid
Võta euro kupüür ning leia Euroopa Keskpanga kodulehe abiga sellelt kõik turvaelemendid.
Foto: Euroopa Keskpank