Dissemination

Hungary

ERASMUS+ 2018-2020 RÉSZVÉTEL A TÁRSADALOMBAN – JÓ GYAKORLATOK CSERÉJE

Elindult iskolánk negyedik Comenius-Erasmus+ projektje. Már 2005 óta kapcsolódunk be az európai iskolák együttműködésébe, ezúttal finn, észt, cseh, spanyol és szlovén partnerekkel. A program két évig tart, de a korábbiakhoz hasonlóan a tevékenységek beépülnek pedagógiai programunkba és éves munkatervünkbe.

Mi motiválta a résztvevő hat iskolát a projekt megvalósítására?

Az európai iskolarendszert alapvetően homogén társadalmi összetételű csoportokra hozták létre. Napjainkban több európai ország sokszínűvé vált a bevándorlás illetve az etnikai csoportok súlyának növekedése miatt. Ez kihívást jelent a tanítás és a nevelés számára. A különböző társadalmi és etnikai hátterű tanulók kohéziója, aktív állampolgárrá nevelése új készségeket kíván meg. Ennek egyik módja, hogy az iskola együtt tudjon működni a helyi szervezetekkel. A probléma minden országban speciális, de az együttműködés módja, a társadalmi befogadás hasonló jegyeket mutat. A projekt megvalósítása során a résztvevő iskolák közös tevékenységeket valósítanak meg helyi szervezetekkel, a tanárok új módszereket tanulnak egymástól, a tanulók különböző programokon vesznek részt saját iskolájukban, valamint utazásaik során a többi tanulóval együtt külföldön. Ennek során fejlődnek a nyelvi készségeik, felismerhetik, hogy a nyelvtanulásnak mennyi haszna van. Erősödik az együttműködési készségük, nemzeti és európai öntudatuk, tanulnak jogaikról és kötelességeikről. Összegezve ez a projekt egy „ösvény” ahhoz, hogyan motiváljuk és támogassuk a tanulókat abban, hogy vegyenek részt iskolájuk és lakóhelyük közéletében, úgy, hogy megszerezték a részvételhez szükséges készségeket. A tanárok számára egyedi lehetőséget nyújt jó gyakorlatok cseréjére, munkamódszerek tanulására a szociális kohézió erősítése érdekében.

Hat nemzetközi műhelyt szervezünk. A tanárok számára a jó gyakorlatok cseréjének terepe, hiszen a korábbi projektekhez hasonlóan a partner iskolákban kell foglalkozásokat tartaniuk a nemzetközi diákcsapat és az együttműködő szervezetek számára. A tanulók történeteket írnak és illusztrálnak, előadásokat tartanak a témákról.

1. Finnország: 2018. november: Az emberi jogok

2. Szlovénia: 2019. január: Döntéshozatal és politikai dimenziók

3. MAGYARORSZÁG: 2019. április: Egyenlőség, mint az európai értékek alapja

4. Csehország: 2019. október: Környezetvédelmi felelősség

5. Spanyolország: 2020. február: A kulturális örökség és az állampolgárság

6. Észtország: 2020. május: Együttműködés a helyi szervezetekkel

A projekt végén két e-könyvet jelentetünk meg. Az egyik a tanárok tapasztalatainak gyűjteménye, a másikban a diákok mutatják meg, mit tanultak a projekt során angol és magyar/finn/észt/spanyol/szlovén/cseh nyelven. Nem új elemként, de az együttműködés felülete az eTwinnig (www.etwinning.net) lesz, mely egy hatalmas tér a tanulásra.

A projektet teljes egészében az Európai Unió Erasmus+ programja támogatja.

Illés Gabriella

projektvezető

Link to webpage of our school: altisk-nyiracsad.sulinet.hu/?page_id=5438

Project corner

Meeting in Finland

A video about our school was presented in Finland

ERASMUS+ 2018-2020 RÉSZVÉTEL A TÁRSADALOMBAN – JÓ GYAKORLATOK CSERÉJE

Finnország: 2018. november: Az emberi jogok

A program keretében az első nemzetközi műhely Finnországban, Kitee városában volt. Iskolánkból Garda László igazgató, Bűte Anita a program pénzügyi vezetője, Demeter Ágnes tanár, Illés Gabriella a projekt vezetője, valamint két diák, Kiss Gergely 6. és Gugg Zsolt 7. osztályos tanulók vettek részt. A város Karjala térségében található, ahová az eljutás sem könnyű. Budapestig busszal, onnan a Finnair menetrendszerinti járatával Helsinkibe utaztunk. Innen négy és fél órás vonatozás után érkeztünk meg a városba késő éjszaka. Itt nemcsak a kollégák vártak bennünket, hanem a vendéglátó családok is. Gergő és Zsolt Nina és Oskari családjánál lakott a hét során. Nemcsak önállóságot tanultak, hanem az alkalmazkodást is egy idegen családhoz. Ráadásul mindezt angol nyelven. Ez nem okozott gondot, minthogy az sem számukra, hogy részt vegyenek azArppe iskola életében és a tanórákon.

Finn, észt, cseh, szlovén, spanyol és magyar gyerekek és felnőttek dolgoztak együtt a hét során. Számos programon vettünk részt amellett, hogy megismerhettük a sikeres finn iskolarendszert. A résztvevő országoknak bemutatkozó videót kellett készíteni, majd bemutatni. Nagy sikert aratott a magyarok rövidfilmje. Mivel a nemzetközi műhely témája az emberi jogok volt, a diákok először ebben a témában készítettek prezentációkat. Jó volt látni, ahogyan a különböző országokból érkezettek együtt dolgoztak. A tanárok megismerkedtek az iskola életével, a gazdasági és vezetési sajátosságokkal, a tanárok munkájával. Majd közösen egy filmkészítő kurzuson vettünk részt, hiszen a hét feladata egy film elkészítése volt. Lehetőségünk volt találkozni korábbi partneriskolánk Kesalahti tanáraival is.

A hét folyamán Joensuu-ba is kirándultunk. Itt a tanárok az egyetem egyik programjával ismerkedtek meg. Ennek keretében egy új tanítási módszert is megismertünk. A ’world café’ különösen jól használható társadalomismereti órákon. Ezalatt a diákok a helyi botanikus kertben voltak, itt oldottak meg különböző feladatokat. Délután egy menekülttáboban jártunk, melyet a finn vöröskereszt működtet Kontiolahtiban. Megdöbbentő volt mindannyiunk számára látni azokat az embereket, akikről eddig csak a hírekben hallottunk, szembesülni a motivációikkal, melyek arra késztették őket, hogy elhagyják hazájukat.

Egy nagyon különleges helyen folytatódott másnap a program. Olyan iskolában jártunk, ahol a menekültek tanulnak. Felnőtt emberek, akik nemcsak Afrikából, vagy Szíriából jöttek, hanem Oroszországból, sőt Franciaországból is. Először finnül kell megtanulniuk, majd a korábbi szakmájukat kell felfrissíteniük. Itt kellett elkészíteni a filmet. Zsolt és Gergő sok megdöbbentő dolgot hallott az interjúalanyuktól. Az itt készült filmet később megvágták, majd már itthon feliratoztuk, hogy mindenki számára érthető legyen a beszélgetés. A finn iskola nagyon sok civil szervezettel dolgozik együtt, mi is találkoztunk a vadászokkal, akik bemutatták a természetvédő munkájukat.

Meglátogattunk egy másik iskolát, a Hutsi iskolát, ahol alsóbb évfolyamok vannak. Egy számítógépes alkalmazással is megismerkedtünk: a Kahoot módszerrel, melyet már egy kolléganőnk alkalmazott korábban. A diákok minden feladatot sikernek élhetnek meg, mely élményszírűvé teszi a tanulási folyamatot. Egy fergeteges tánctanulással zárták a finn vendéglátók a hetet.

Sok minden láthattunk a finn iskolarendszerről, mely megérdemel egy külön beszámolót: tényleg teljesen ingyenes, kevés a tanóra, nagyon gyakorlatias az oktatás, főzni és barkácsolni tanulnak, a zenekar hangszereit alumínium kondérokból készítették. Majdnem teljesen laptopon vagy tableten dolgoznak az órákon. Én nem utolsó sorban sokat vannak kinn (ahol mi fáztunk), de az iskolában zokniban vannak!

Legközelebb február elején Szlovéniában találkozunk, ahol a döntéshozatallal és annak politikai dimenzióival ismerkedünk meg.

Illés Gabriella

projektvezető

Hopes - interview with a refugee in Finland in November 2018.mp4

Hopes - an interview with a refugee in Finland in November in 2018

First meeting - Presentation of our students - They visited the classes of the school


Erasmus+ project Finnország.pptx

Onlie articles about the meeting in Finland:

http://altisk-nyiracsad.sulinet.hu/?news=erasmus-2018-2020-reszvetel-a-tarsadalomban-jo-gyakorlatok-csereje-2#more-5581

https://hd.gorogkatolikus.hu/Az-emberi-jogokkal-ismerkedtek-Finnorszagban-a-nyiracsadiak-videoval!-2018-december-11

http://www.haon.hu/nyiracsad/az-emberi-jogokrol-finnorszagban/4076227

A printed article in the regional newspaper (Napló)


A printed article in the local newspaper (Acsádi Krónika)


Meeting in Slovenia

Presentation of the Hungarian education system

Education system in Hungary.ppt

A video about the Hungarian education system

Szlovéniában jártunk

A Szent Piroska Görögkatolikus Általános Iskolában újból elindult az Erasmus+ kétéves projektje, ezúttal a finn, észt, cseh, spanyol, szlovén iskolákkal működünk együtt. A program célja az angol nyelv, azegyüttműködés, és a kapcsolatteremtés fejlesztése. Minden ország egy megadott, érdekes témát dolgoz fel.

Február első hetében három kollégámmal Szlovéniában jártunk, ahol megismerkedhettünk a politikai döntéshozatal különböző szintjeivel. Falusi, kisvárosi, fővárosi polgármesterekkel,JožefHorvat parlamentiképviselővel, és a köztársasági elnökkel is találkoztunk. A szlovén parlamentben betekintést nyertünk az éppen ülésező képviselők munkájába, megnéztük a köztársasági elnök rezidenciáját is. Számomra meglepő volt, hogy nem kötik szigorú szabályokhoz az épületbe való bejutást, gyakran fogadnak gyermekcsoportokat is.

A szlovén iskola szorosan együttműködik különféle szervezetekkel, ennek apropóján meglátogattunk egy humanitárius szervezetet, ahol rászorult embereken segítenek tárgy-és pénzadományokkal.

A vendéglátóink bemutattak egy civil tűzoltó- szervezetet, amely több falu összefogásának köszönhetően működik.

Új volt számunkra Mariborban az „Élő könyvtár” rendezvénye, ahol kártyákon témák, és különböző nemzetiségű önkéntesek nevei voltak feltüntetve, így személyes beszélgetés során juthattunk információkhoz.

Természetesen oktatási intézményekbe is eljutottunk, ahol örömmel tapasztaltuk, hogy magas fokon képzett pedagógusok végzik munkájukat. Az óvodai dajkától az általános iskolai dolgozókig, mindenki beszéli az angol nyelvet, így természetesen a gyerekek is. Követendő példa az angol nyelv minél korábbi oktatása, illetve használata egyéb tanórákon is. Technikailag rendkívül jól felszereltek ezek az intézmények, azt éreztük, hogy a szlovén gyerekek nyugodtak, és boldogan járnak ebbe az iskolába.

MurskaSobotán egy szlovén kollégával közösen tanítottunk testnevelés órán. Az első osztályos gyerekeknél nagy hangsúlyt fektetünk a játékosságra, ezért egy mondókán keresztül tanítottam meg egy aerobik- koreográfiát. A diákok nagy figyelemmel és élvezettel végezték ezt az új testmozgást, a feladat célja a motoros képességek fejlesztése volt, és természetesen az, hogy mindez játékosan, jó hangulatban történjék.

A közös órát egy új típusú szülői értekezlet követte, ahol a szülőknek és gyerekeknekegy közösprogram után tartotta meg a pedagógus a hagyományos értekezletet.

Az utolsó nap programja az Erasmusban részt vevő országok oktatási rendszerének összehasonlítása volt. Az iskolában a diákparlamentet minden évben megtartják, a tanulók ezen a rendezvényen jelezték elégedettségüket és igényeiket.Ottlétünkkor Mr. TanjaFajon, az Európai Parlament tagja, a szlovén delegáció vezetője is megjelent.

Hazautazásunk előtt a szlovén partnertől azt a feladatot kaptuk, hogy diákjaink készítsenek interjút egy regionális politikai vezetővel, majd ebből állítsanak össze egy angol nyelvű prezentációt. Ezt a bemutatót a következő találkozón kell majd prezentálniuk, amelyet Nyíracsádon, a Szent Piroska Görögkatolikus Általános Iskolábanrendezünk meg.

Köszönjük a szlovén partnereknek a tartalmas és érdekes programokat, nagyon élveztük vendégszeretetüket!

Természetesen mi pedig nagy izgalommal és készülődéssel várjuk április elején érkező külföldi vendégeinket Magyarországra!

Guggné Bálega Mónika

An online article about the meeting in Slovenia

http://altisk-nyiracsad.sulinet.hu/?news=szloveniaban-jartunk


Joint teaching - PE lesson with aerobic elements


Joint teaching - Lesson Plan - Slovenia.docx

Joint teaching - PE lesson plan and reflection

Meeting in Hungary

ERASMUS+ HÉT NYÍRACSÁDON

Április első hetében került sor a két évig tartó program magyarországi találkozójára, melyre 11 tanár és 12 diák érkezett Finnországból, Észtországból, Csehországból, Spanyolországból és Szlovéniából. A diákok nyíracsádi vendéglátó családoknál laktak egy hétig, a tanárok Debrecenben.

Az egyenlőség, mint az európai értékek alapja gondolat köré épülő pályázat első állomása tavaly ősszel volt Finnországban. Ez év januárjában, Szlovéniában folytatódott, a harmadik, magyarországi program, melyen eddig a legtöbben vettek részt feladata az volt, hogyan integráljuk a különböző szociális és etnikai háttérrel rendelkező gyerekeket, miközben együttműködünk különféle civil szervezetekkel.

A vendéglátó családok és gyerekek, Kiss Gergő, Gugg Zsolt, Kerti Bobála, Kerti Benedek, Krekk Petra, Kiss Máté és Illés Nándor közös programokkal készültek. Felfrissítették angoltudásukat is, mivel ez volt a kommunikáció nyelve.

Hétfőn reggel az iskolában kezdődtek a programok. Garda László igazgató és Nagy János polgármester köszöntője után a helyi népdalkör dalcsokra üdvözölte a vendégeket. A diákönkormányzat és az iskola igazgatója vezette körbe két csoportban a tanárokat és a diákokat. Ezt követően egy Szlovéniában kapott házi feladatot mutattak be egymásnak Demeter Ágnes, Koleszár Tímea és Guggné Bálega Mónika irányításával. A politikai döntéshozatal különböző szintjeit kellett mindenkinek otthon tanulmányozni és bemutatni a többieknek. Mi a megyei önkormányzatot kaptok, s a Pajna Zoltánnal korábban készített interjút mutatták be a diákjaink. Ebéd után a helyi turisztikai egyesület képviseletében Vereb Csabáné vezette körbe a vendégeket a településen. Ezt követően került sor a tanárok munkaértekezletére.Az estét a vendég diákok a helyi pizzériában töltötték, ismerkedtek.

Kedden reggel a diákok tanórákon vettek részt, a tanárok pedig az első osztályba látogattak. Kertiné Ternován Ezsébet Bródi-Bálega Anna segítségével azt mutatta be, hogyan kezdik a kooperatív technikát alkalmazni. Öröm volt látni, hogy a kisdiákok egyáltalán nem voltak megilletődve, egyikük örömében átölelte az egyik észt tanárnőt és megpuszilta. Simonné Czentye Anikó a kooperatív technikákról tartott előadást, majd a csapat buszra szállt és Hodászra indult. Itt az Angyalok Kertje Görögkatolikus Óvodában Csűrösné Klára óvodavezető beszélt arról a speciális programról, mellyel a csak roma óvodások készülnek az iskolára. Cigány nyelven hallgattunk misét Kanyó Árpád szolgálattevő vezetésével, majd a helyi roma közösség cigány töltött káposztát és kenyeret kínált. A program során a vendégek működés közben is látták az egyház roma integrációs tevékenységét. A délutánt Máriapócson töltöttük. A kegytemplom meglátogatása után a nemzetiségek házában Orosz Rita beszélt tevékenységükről. A diákok közös bowlingozással folytatták a napot a vendéglátó családokkal közösen.

Szerdán délelőtt különvált a diákok és tanárok programja. Az előbbiek Káli Anna és Csordásné Meszesán Irén vezetésével olyan sapkát készítettek, melyen valamennyi résztvevő ország nemzetiségének jellegzetes virágszimbóluma rajta van. Ezt megelőzően a diákok bemutatták egymásnak saját országuk legnagyobb létszámú nemzetiségét. A tanárok közös tanításon vettek részt. Ez az egyik legkülönlegesebb része a programnak. Az előzetes közös felkészülés után a vendéglátó ország egy tanára, valamelyik vendég ország tanárával tanít közösen egy osztályban. Így a spanyolok angol órát tartottak Kökényesi Alexandrával a 4.b osztályban, Koleszár Tímea a 6. a kezdő angol csoportjában tanított az észt kolléganőkkel, Bollók Nikolett a másodikosoknak tartott fejlesztő órát a szintén fejlesztő tanár szlovénokkal, Simonné Czentye Anikó és a cseh kollégák hittan órát tartottak. A Finnországban megismert Word Café módszert alkalmazta Demeter Ágnes, amikor osztályában foglalkozásokkal, az ahhoz szükséges tanulmányokkal és képességekkel ismerkedtek a finn kollégákkal közösen. Megtudták a diákok mire van szükség, ha szakácsok, óvodavezetők, üzletemberek vagy tanárok akarnak lenni. Az interjú alanyok, Feróné Józsefné, Pósán Ferencné, Gugg Zsolt és a finn kollégák voltak.

Az iskola által biztosított sokrétű integrációs lehetőségről beszélt Koleszár Tímea, majd a tanárok két csoportban meglátogattak egy-egy nevelőszülős és roma családot. Megtapasztalhatták, honnan jön diákjaink egy része. Ezt követően a Zrínyi utcán a nevelőotthonban találkozott a két csoport, ahol a ház vezetője Bagi Zsuzsa, valamint Kerti Jánosné beszélt a lakásotthonok működéséről, feladatairól.

Délután a helyi tanoda programjait mutatta be Horváthné Szabó Tünde vezető. A diákok ezt követően Debrecenbe kirándultak.

Este a tanárok közös vacsorán vettek részt, ahol egy volt roma diákunk Tordai Zoltán mesélt a sikeres életútjáról, gyökereiről és csodálatos hegedűjátékával elvarázsolta a vendégeket.

Csütörtökön a Görögkatolikus Roma Szakkollégiumba látogattunk, ahol két egyetemista beszélt a kollégium nyújtotta lehetőségekről, majd a metropólia tevékenységét és az épületét ismerhettük meg Domonkos Zsolt segítségével.

Este búcsúvacsorára került sor az iskolában. A vendéglátó családok és diákok, az iskola dolgozói, Pajna Zoltán a megyei önkormányzat vezetője és Kocsis Fülöp érsek-metropolita atya hallgatta citerásaink bemutatóját, melyre Szabó Mihályné készítette fel őket, volt erasmusos diákunk, a ma már orvostanhallgató Horváth Adél énekét, két roma tanulónk zenejátékát. Sor került a látogatási dokumentumok átadására, melyet, csakúgy mint a hét és a búcsúvacsora teljes megjelenését Káli Anna tervezett. A magyaros vacsora elfogyasztása után, melyet iskolánk konyhásai készítettek érsek atya vágta fel hagyományosan a gyönyörűen díszített és Csordásné Meszesán Irén által készített tortákat. A vendégek teljes ellátását Bűte Anita gazdasági vezető szervezte.

A pénteket Budapesten töltöttük. A korai indulást követően a magyar parlamentben tettünk látogatást. Délben az Európai Unió Erasmus+ programért felelős biztosa dr. Navracsics Tibor fogadta csoportunkat az Európa Pont épületében Budán, és beszélt a diákoknak és a tanároknak az előttük álló lehetőségekről.

Vendégeink sok élménnyel és tapasztalattal mentek haza. Nemcsak kollégákat, helyi diákokat és tanárokat, hanem barátokat is hagytak itt.

Illés Gabriella

A published article about the Hungrian meeting in the local newspaper

Regional decisions - Hungary.pdf

Presentation of the students - Tasks of the regional decision maker (Slovenian homework)

Presentation of the students - Minorities

Roma minority in Hungary.pptx

Equality at school - Good practice


EQUALITY AT SCHOOL.ppt

Equality at school - Cooperative learning


Cooperative Learning.pptx

Cooperative lesson in class 1


Erasmus-kooperatív óra .1.oszt.docx

Cooperative lesson plan and reflection

Visiting the school

Nonformal lessons - Joint teaching

Joint teaching - developing in small group - class 2 - Hungary.docx

Developing lesson in small group (class 2) - plan and reflection

Joint teaching - RE lesson - class 3 - reflection.docx

RE lesson in class 3 - plan and reflection

Joint teaching - English lesson plan - class 4 - Hungary.docx
English lesson - class 4 - reflection.docx

English lesson in class 4 -plan and reflection

Joint teaching - English lesson olan - class 6 - Hungary.docx
Joint teaching - English lesson - class 6 -reflection.doc

English lesson in class 6 - plan and reflection

Joint teaching - lesson plan - Jobs - class 7 - Hungary.docx
Jobs - class 7 - reflection.docx

Jobs - in class 7 - plan and reflection

Nations and flowers - Workshop

Visiting in Hodász

Visiting the Roma Vocational College in Debrecen

Farewell party with Kocsis Fülöp bishop and Pajna Zoltán

Visiting in Budapest

Meeting in the Czech Republic

Csehországban jártak Erasmus+ találkozón a Szent Piroska Görögkatolikus Általános Iskola diákjai és tanárai

2019. október első hetében Garda László igazgatóval, Illés Gabriella projektvezetővel, valamint iskolánk három tanulójával három tanulójával: Kerti Benedek, Krekk Petra és Garda Luca hetedikes tanulókkal részt vettünk a soron következő Erasmus+ találkozón, melynek helyszíne a csehországi Hradec Kralove volt. A diákok vendéglátő családoknál laktak, gyakorolhatták az angol nyelvet, bepillanthattak a családok mindennapjaiba.

Az utazáshoz a Görögkatolikus Metropóliától kaptunk bérbe autóbuszt, így megállhattunk Pozsonyban egy rövid városnézésre.

A programban részt vevő országok negyedik helyszínén a fő feladat: a környezetvédelmi felelősség vállalás és az aktív állampolgárság fejlesztése volt különböző tevékenységeken keresztül. Tanulóink egy prezentációban mutatták be, hogy iskolánk hogyan vesz részt évről- évre a „72 óra kompromisszumok nélkül” országos felhívásban. Bemutatták társaiknak milyen felelősséget vállalunk a környezetünkért, mit teszünk azért, hogy a közösségünk jobb legyen. Majd megfogalmazták, hogy a következő időszakban a különböző tanórákon, hogyan tudunk nagyobb hangsúlyt fektetni a szelektív hulladékgyűjtésre az iskolánkban. Később minden ország ismertette, hogy mit szeretnének megvalósítani ebben a programban. Többek között a spanyol diákok egy napenergiára épülő, biogazdaságot terveznek építeni ebben a tanévben.

Ezt követően a tanulók kaptak egy újabb projektfeladatot: a fenntartható környezet fejlődésének stratégiáját kellett kidolgozniuk egy- egy ország résztvevő diákjainak. A hét során figyelmesen kellet a városban járniuk és a programokon részt vállalniuk. A felmerülő problémákat, hiányosságokat le kellett jegyezniük s ki kellett találni rá egy megoldást.

A környezetvédelem a további napokban is főszerepet kapott a programokban, melyeket a cseh társaink szerveztek nekünk. Bemutatták a Na Plachtě természetvédelmi területet, mely régen katonai kiképző hely volt. Ma már növénytani és állattani szempontból is egyedinek mondható a táj. A gyerekek itt is különböző feladatokat kaptak, hogy megismerhessék az itt élő növény- és állatvilágot. Ellátogattunk Krkonošský Národní Parkba ahol 45,5 méter magasban a fák tetején sétálhattunk. Ezt követően libegőztünk és túráztunk a festői szépségű hegyekben.

Másnap megnéztünk egy zongoragyárat és a hozzá tartozó kiállítótermet. Megtudtuk, hogy a Petrof család hatodik nemzedéke vezeti a gyártást, ahol kézzel készítik a hangszereket a húrozástól a hangolásig. Körülbelül fél év alatt készül el egy-egy darab. A délután folyamán a gyerekek külön foglalkozáson vettek részt, kavicsokat festettek, melyeket később iskolai árverésen értékesítenek, és a befolyt pénzt egy korai fejlesztő központnak adják. Mi pedagógusok megbeszéltük, hogy milyen eredményei vannak a programunknak ebben a szakaszban, illetve még milyen feladatok előtt állunk az elkövetkező időszakban.

Vendéglátóink szervezésének köszönhetően eljutottunk Prágába is. Itt ellátogattunk a Mezőgazdasági Múzeumba. Interaktív feladatokon keresztül megismerkedhettünk a halászattal, vadászattal valamint a víz fontosságával. Kipróbálhattuk, hogy egy átlag család mennyi vizet fogyaszt a mindennapi feladatok, fürdés, mosás, mosogatás stb. során, és, hogy mennyire vagyunk környezettudatosok a mindennapi tevékenységeinkben. Saját magunk tervezhettük meg virtuálisan, mit szeretnénk termelni a földünkön, hogyan szántjuk fel és hogyan vetjük el a vetőmagokat. Az itt szerzett tapasztalatok nagyon tanulságosak voltak.

Később városnézésre mentünk. Megtekinthettük Prága nevezetességeit: a Szent Vitus székesegyházat, sétálhattunk a Károly- hídon. Megnéztük az Óvárosi téren a csillagászati órát, az Orlojt és a Tyn templomot is valamint a Vencel teret, ahol Szent Vencel lovasszobra áll.

A hét utolsó napján ellátogattunk egy gyermeksegítő központba, ahol korai fejlesztéseket végeznek egészen újszülött kortól. Az itt dolgozók segítenek, azoknak a családoknak, akiknek a gyermekeiknél különböző problémákat diagnosztizáltak, például csökkent látású, látássérült, megkésett beszédfejlődésű kicsiket is fejlesztenek.

Később a cseh kollégák bemutatták Hradec Kralove nevezetességeit.

A nap és a hét befejezéseként megbeszéltük a hét elején kiadott projektfeladatban leírt észrevételeket valamint, az ezekre talált megoldásokat.

Örülök, hogy részt vehettem ennek a hétnek a programjaiban. A gyerekekkel együtt sok tapasztalattal és élménnyel gazdagodva térhettünk haza.

Kertiné Ternován Erzsébet

a projektben részvevő tanár

Students' presentation of the Czech meeting PART 1.pptx

Students' presentation of the Czech meeting PART 1

Students' presentation of the Czech meeting PART 2.pptx

Students' presentation of the Czech meeting PART 2



Photos of the Czech meeting

Meeting in Spain

Erasmus+ találkozó Spanyolországban

A nyíracsádi Szent Piroska Görögkatolikus Általános Iskolában második éve zajló PaCo (Participation in Society through Classroom Activity and Cooperation) Erasmus+ projekt soron következő találkozóját február 10-14 között rendezték a spanyolországi Badajoz városában, az IES Barbara de Braganza partner középiskolában. Iskolánk tanárait Illés Gabriella koordinátor és Koleszár Tímea, a diákokat Kerti Bori és Kiss Máté 8. osztályos tanulók képviselték. A hét témája „A kulturális örökség és az állampolgárság” volt. Mint minden ilyen alkalommal, most is az angol nyelvet használtuk a munkában és a kommunikációban.

Az utazás összehangolása miatt mi már február 9-én, szombaton elutaztunk Budapestről repülővel a portugál fővárosba, Lisszabonba. Ott módunkban állt megismerkedni a híres város hangulatával, nevezetességeivel. Vasárnap érkeztünk Badajozba, ahol a tanulóinkat vendégül látó és szállásadó spanyol családok és a tanárok nagy izgalommal fogadtak bennünket.

Hétfőn reggel az iskolában megnyitó ünnepség keretében köszöntött minket Alberto Ulla, a spanyol projektvezető és az iskola igazgatója. A diákok jóvoltából karneváli zenét és flamenco táncot hallhattunk, láthattunk, csodálhattunk meg. A napot az iskolában töltöttük. A diákok kalandtúrán vehettek részt, melynek során felfedezhették az iskola rejtett kincseit. Majd a tanulók képes prezentációval angol nyelven mutatták be országuk, lakóhelyük kulturális örökségét. A tanárok az ilyen találkozók alkalmával tudják megbeszélni személyesen a projekt előrehaladást, a feladatokat és a jövőbeli terveket. Ezért külön megbeszélést tartottunk.

Kedden Badajoz nevezetességeit tekintettük meg. Sok érdekes információt kaptunk a történelmi eseményekről, viszontagságokról és bepillantást nyertünk a mai életbe is. Délután a közeli Olivenza kisvárosba látogattunk, mely a portugál határ mentén fekszik ódon műemlékeivel, épületeivel és hangulatos utcáival.

Szerdán közös tanítással kezdtük a napot. A tanulók angol órán vehettek részt, melyet a spanyol, a cseh, az észt és a magyar tanárok együtt szerveztek. Csoportos munkaformában, internetes kereséssel és kvízjátékkal tettük érdekessé a munkát. Az óra témája Mérida, a római kori város volt, ahová délután látogattunk el. Az ókori város romjai között sétálva időutazáson érezhettük magunkat. Visszatérve az iskolába a tanárok találkozhattak a Női Cigány Egyesület képviselőivel, akikkel a cigányság helyzetéről beszélgettünk. Majd flamenco estre voltunk hivatalosak, ahol a híres, helyi származású flamenco énekes, Alejandro Vega mélyen megindító énekét hallhattuk.

A csütörtöki napon elutaztunk Cáceres városába, ahol különös városkép fogadott. Az óváros középkori sikátorai, palotái, templomai hűen mutatták meg az akkori idők hangulatát. Visszatérőben Badajoz felé útba ejtettük a gránit sziklákból álló természetes képződményeket. A népszerű sorozat, A trónok harca bizonyos jeleneteit ezen a szokatlan helyszínen forgatták.

Pénteken kézműves foglalkozáson és múzeumlátogatáson vettünk részt. A búcsú ceremónián szerény ajándékkal köszöntük meg a szervezők nagyszerű és lelkes munkáját. A délutánt a diákok a vendéglátó családokkal töltötték. A tanárok közös főzés keretében két jellegzetes spanyol étel elkészítését tanulhatták meg: a burgonyás omlettet és a hideg paradicsomlevest. Este a tiszteletünkre „ErasMusic” címmel az Amedeus Kórus gyermekkara adott lélekemelő koncertet a Szent András templomban.

Csapatunk szombaton hajnalban indult haza Lisszabonba, onnan pedig Budapestre. Szívünkben magunkkal hoztuk a tavaszi időjárást, a virágzó kerteket, a finom ételeket, a vidám hangulatot és a meleg spanyol vendégszeretetet. A sok közös élmény mindannyiunknak életre szólóan megmarad.

Ezúton is köszönetet mondunk a szervező iskola csapatának a színes és gazdag programokért, a vendéglátó családoknak a gondos odafigyeléséért, a spanyol diákoknak a befogadó közösségért és Illés Gabriella kollégánknak az út megszervezéséért és a magyar csoport vezetéséért.

Nyíracsád, 2020. február 17.

Koleszár Tímea

résztvevő tanár

A published article about the Spanish meeting in the local newspaper


Students' presentation of cultural heritage in Nyíracsád

Cultural life of Nyíracsád.pdf
CULTURAL LIFE OF NYíRACSÁD.doc

Photos of the Spanish meeting

Joint teaching - an English lesson about Merida

Erasmus online meeting with ERASMUS-friends!

25.March 2021


Online Estonian meeting


Online Erasmus + találkozó

Különleges hét zajlott a Szent Piroska Görögkatolikus iskolában május 24-28-ig Nyíracsádon. A vírushelyzet miatt a már harmadik éve tartó PaCo Erasmus+ projektünk észt programját a világháló segítségével rendeztük meg, melyet hosszú egyeztetések előztek meg.

Pünkösd hétfőn a találkozót szervező észt iskolát látogattuk meg virtuálisan Tartu-ban.

Kedden már a diákok is bekapcsolódhattak a munkába. A tanárok által tartott online bemutató segítségével elutaztunk a projektben résztvevő országokba, megismerkedtünk természeti, nemzeti, kulturális kincseikkel. Magyarországot Demeter Ágnes tanárnő prezentálta. A finn diákok hazájukról készítettek a tanulóknak egy Kahoot kvíz játékot, melyen a 6.a osztály tanulói vettek részt. Észtország kulturális örökségébe a 8. osztályosok tekintettek bele, majd egy virtuális társasjátékban mérkőztek meg a nemzetközi mezőnnyel. Délután a 7. osztályosok az Észt Nemzeti Múzeumban tettek online látogatást.

A szerdai napunk is eseménydús volt. A spanyol diákok bemutatták az elsősegélynyújtás alapjait. Ebben Grézné Fekete Erzsébet védőnő nyújtott nekünk szakszerű segítséget. Kertiné Ternován Erzsébet vöröskeresztes tanárként volt jelen. Kökényesi Alexandra tanárnő a fordításban segítette a munkát. A 3.a osztály tanulói nagy igyekezettel próbálták a gyakorlatban alkalmazni az interneten látottakat. Délután a nemzetközi csapat tanárai bővíthették tudásukat. Az egyik észt kolléganő egyszerű programozási feladatokat mutatott nekünk. Egy másik tanárnő pedig a tanítási órák színesítéséhez, mozgalmassá tételéhez adott ötleteket.

Csütörtökön a magyar foglalkozást tartottuk meg. Kerti Benedek (8.a) és Csontos Fanni (iskolánk volt diákja) néptánc lépéseket tanítottak a külföldi diákoknak. Nagyon jól sikerült, a gyerekek élvezettel vetették bele magukat a tanulásba. Ebéd után minden ország megosztotta egy-egy virtuális múzeum elérhetőségét, melyek között volt művészeti, történelmi, tudományos témájú.

A pénteki napon a cseh diákok környezetvédelmi témájú „Online world cafe” foglalkozást tartottak a többi tanulónak. Nem volt könnyű a feladat, de a program izgalmas lehetőséget kínált a megbeszélésekhez és a csoportos munkához.

A tanárok minden nap találkoztak, hogy a projekt előrehaladásának és lezárásának kérdéseit megbeszéljék: a disszeminációs felületek kezelése (weboldal, eTwinning), az elektronikus könyv és a beszámoló készítése, az aktuális kérdések tárgyalása.

Korábban már rutinszerűen zajlottak a nemzetközi találkozók, hiszen sok éves tapasztalattal rendelkeznek a szervező iskolák tanárai. Az online tér leszűkítette a lehetőségeket, a technika meghatározta a minőséget. Intézményünk nagyon jól felszerelt, így zökkenőmentesen tudtuk végezni a munkát. Iskolánk informatikusa, Szlifka György támogató segítségével és jelenlétével erősítette a csapatmunkát.

A találkozó előkészítésében és lebonyolításában oroszlánrészt vállalt Illés Gabriella tanárnő.

A tanároktól és a diákoktól nemcsak angol nyelvi, hanem magas szintű informatikai tudást is igényelt az esemény lebonyolítása. Erre méltán lehetünk büszkék! Új, 21. századi élményben volt részünk és kipróbálhattuk magunkat a digitális világban. Nagy örömünkre helyt álltunk és tudásban gazdagodva zártuk a találkozót.

Nyíracsád, 2021.05.31.

Koleszár Tímea


Photos of the online meeting

A printed article in the local newspaper (Acsádi Krónika)

Presentations of the onlne meeting

Hungary - NGO - 72 hours with no compromise.pdf
HUNGARY.pdf

The Hungarian program for students - learning the famous dance 'csárdás'

Meeting in Estonia

PaCo Erasmus+ tanárok Észtországban

A vírushelyzet javulása lehetővé tette, hogy június 25-től július 1-ig Nyíracsádról személyesen látogathassuk meg észt partnereinket Tartuban, a híres iskolavárosban. A korábban megtartott online találkozó a diákok részvételével zajlott, Észtországba azonban csak felnőttek utazhattak. Iskolánkat, a Szent Piroska Görögkatolikus Általános Iskolát Illés Gabriella, Büte Anita, Bródi Bálega Anna és Koleszár Tímea képviselték.

A Participation in Society through Classroom Activity and Cooperation (PaCo) Erasmus+ program 2018 óta fut, melynek során a résztvevő országok iskoláiban (észt, cseh, spanyol, szlovén, finn és magyar) a tanárok és a diákok az együttműködés és a befogadás jegyében dolgoztak. Tartuban a záró találkozót tartottuk meg összegezve az elvégzett munkát. Áttekintettük a disszeminációs felületeket, a készülő elektronikus tanári és diák könyveket, a lezáró beszámoló kérdéseit. A lehetőséget megragadva az új, kulturális projektünk soron következő magyarországi találkozójáról is szót ejtettünk, amelyre szeptemberben kerül sor Nyíracsádon.

Meglátogattuk az iskolát, ami a nyári szüneten lévő diákok miatt igen csendes és nyugalmas képet mutatott. Az oktatási minisztérium képviselőjével online videó kapcsolatban kaptunk tájékoztatást a nagyon jól működő észt oktatási rendszerről, melynek eredményképpen Európa 1. helyén állnak a PISA felmérésben. Az iskolák életében a tudomány, a hagyomány, a természetvédelem és a digitalizáció fontos alappillérek. Betekintést nyertünk az „AHHAA” természettudományos központ, az Észt Nemzeti Múzeum és a Palamuse iskola múzeum bámulatos interaktív kiállításaiba. A gyorsan fejlődő és példaértékű észt digitalizáció áthatja és megkönnyíti az emberek hétköznapi életének minden területét.

A projektünkben kiemelt terület a helyi szervezetekkel való együttműködés. A találkozó során több szervezet képviselőivel ismerkedhettünk meg, akik lelkesen mutatták be tevékenységük területeit (hajózási, természetjáró és cserkész hagyományok).

Tallinban, a fővárosban is időztünk egy keveset. Idegenvezetőnkkel, aki a Magyar Kulturális Központ dolgozója, magyarul tudtunk beszélgetni.

A régi és a modern csodálatos keveréke hatja át a városok képét és az észtek életét. Számos dolog emlékezteti az ott lakókat a történelmük viszontagságaira. Ugyanakkor előre tekintenek és a digitalizáció éllovasaiként példát mutatnak Európának és a világnak.

Nyíracsád, 2021. 07. 03.

Koleszár Tímea

résztvevó tanár


A published article about the Estonian meeting in the local newspaper