Готуємось до ДПА, ЗНО

ДПА 2024

У 2024 році учнів 4, 9 та 11 класів вчергове звільнено від проходження державної підсумкової атестації (відповідний законопроєкт ухвалений парламентом 08 листопада). Згідно з документом, здобувачі освіти, які завершують здобуття кожного рівня повної загальної середньої освіти у 2023/24 навчальному році, звільняються від проходження державної підсумкової атестації.

Особливості НМТ 2024

Вступні іспити до закладів вищої освіти у 2024 році відбудуться у вигляді НМТ.

Відповідний законопроєкт ухвалений Верховною Радою 08 листопада.

НМТ включатиме три обовʼязкові предмети:

⚪️ українська мова;

⚪️ математика;

⚪️ історія України.

Та один предмет на вибір:

⚪️ фізика;

⚪️ хімія;

⚪️ біологія:

⚪️ іноземна мова;

⚪️ географія;

⚪️ українська література.

Конкурсний відбір до вишів в 2024 році буде здійснюватись за результатами:

⚪️ ЗНО 2021 року;

⚪️ НМТ 2022–2024;

Тестування відбуватиметься в один день і триватиме 4 години.

Структура національного мультипредметного тесту у 2024 році змінюватися не буде.

ДПА 2023

Цього року учні 4 та 9 класів не проходитимуть державної підсумкової атестації (ДПА). Наказ МОН № 19 від 11.01.2023 року «Про звільнення від проходження державної підсумкової атестації учнів, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти, у 2022/2023 навчальному році», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 січня 2023 р. за № 167/39223

Особливості НМТ 2023

Про організацію та проведення у 2023 році національного мультипредметного тесту.

Реєстрація учасників національного мультипредметного тесту розпочнеться 3 квітня та триватиме до 3 травня.

Відповідні дати затверджені календарним планом проведення НМТ в 2023 році.

Зокрема, основний період реєстрації осіб, які бажають пройти НМТ, триватиме впродовж місяця.

Протягом цього періоду майбутні учасники НМТ мають створити персональні е-кабінети та подати реєстраційні документи для участі в тесті.

Також до 7 травня особи, які реєструються, зможуть за необхідності внести зміни до своїх даних у персональних е-кабінетах. ( Наказ МОН № 318 від 20.03.2022 року - посилання https://osvita.ua/legislation/Ser_osv/88718/)

Для отримання оперативної інформації про проведення НМТ та вступної кампанії приєднуйтесь до каналу Вступ.ОСВІТА.UA в Telegram. ( Посилання https://t.me/vstuposvita)

Сайт ЗНО-ОНЛАЙН пропонує вступникам скористатися новим сервісом з підготовки до НМТ https://zno.osvita.ua/multitest/tema.html

За допомогою сервісу можна ефективно підготуватися до тестування та показати найкращий результат під час вступної кампанії.

📌 На сервісі 7 тренувальних варіантів для підготовки;

📌 Виконання завдань наближено до справжніх умов;

📌 Ознайомлення з правильними відповідями;

📌 Опрацювання коментарів з поясненнями завдань;

📌 Визначення балів за виконання завдань.

Щоденне виконання принаймні 10 тестових завдань із запропонованих варіантів сприятиме ґрунтовній підготовці до мультитесту.


Основні рекомендації щодо підготовки до ЗНО

 1. Необхідно почати готуватися за обраними для тестування предметами вже зараз. Ураховуйте те, що Ви здаєте на ЗНО 3-4 предмети, ще необхідно залишити час на шкільну програму, щоб отримати хороший середній бал атестату. 

      Дуже шкода тих дітей, які набрали високі бали на зовнішньому тестуванні, але, не маючи достатнього високого середнього балу атестату, були змушені подавати документи до іншого навчального закладу (з меншим конкурсом), або ж піти на платну форму замість бюджетної чи взагалі відмовитись від вступу до виші. 

      Форму, метод підготовки кожен обирає для себе сам, але загалом ретельна підготовка займає великий проміжок часу. Якісна підготовка з однієї навчальної дисципліни триває до 2-х годин 2-3 рази на тиждень протягом 5-6 місяців.


      2. Тренування у виконанні тестових завдань дає можливість познайомитися з типовими конструкціями тестів, зрозуміти їх структуру. Тренуватися можливо за завданнями минулих років чи за іншими друкованими збірниками, що мають відповіді. 

      Але хочемо зазначити, що при такий підготовці необхідно самостійно знаходити відповіді на невірні варіанти завдання чи звертатися до когось за поясненнями, також у тестах і відповідях можуть бути друкарські помилки.


      3. Дуже важко підготуватися за методикою, зазначеною вище, адже у тестових зошитах зібрані запитання, що охоплюють увесь курс, а не конкретну тему, яку Ви зараз опрацьовуєте.

      У таких збірниках кожній окремій темі відводиться одне запитання, у якому не можливо відобразити всі можливі формулювання, усі можливі винятки з тієї чи іншої теми.


      4. Читайте завдання до кінця! Поспіх не повинен призводити до того, що Ви будете намагатися зрозуміти умову запитання за „першими словами” і добудовувати кінцівку у власній уяві.

      Це завжди призводить до прикрих помилок у відповідях. Опрацьовуйте тестові завдання, у яких ураховані всі можливі формулювання, „підводні камінці”, що можуть наштовхнути на неправильну відповідь.


      5. Думайте тільки про поточне завдання.


      6. Розплануйте час виконання тесту таким чином, щоб мати можливість повернутися до складних запитань, які Ви спочатку пропустили.

      7. Підготуйтеся до написання твору-мініатюри /українська мова/. Це складне завдання, за якісне виконання якого отримується вагома кількість балів.


      8. Запишіться та пройдіть пробне тестування за профілюючими предметами. Це дасть можливість перевірити свої знання, зрозуміти механізм, морально підготуватися до майбутніх іспитів, отримати досвід самоспостереження й оптимальної саморегуляції під час тестування.

 

Бажаємо успіхів у підготовці!


Підготовка до ДПА, ЗНО. Поради психолога

Готуємося до екзаменів!


Поради психолога учням та батькам

Завершується навчальний рік, наближається пора державної атестації, незалежного оцінювання, і кожна сім’я, і діти, і їх батьки прагнуть зробити все можливе, щоб отримати високий результат.

Проте, у багатьох молодих людей  ситуація іспиту викликає таку кількість негативних емоцій, що на переживання стану тривоги   витрачається більше сил, ніж безпосередньо на підготовку та здачу екзамену.

Як же підготуватися до випробувань найбільш ефективно, не витрачаючи зайвого часу та енергії? Як діяти на самому екзамені, щоб продемонструвати свої найкращі сторони  и отримати високий результат?

Почнемо з найбільш загальних рекомендацій.

1. Не скорочуйте час на сон.  Якщо ви будете спати менше, ніж потрібно вашому організму, це приведе до зниження продуктивності інтелектуальної діяльності, і ви не зможете компенсувати ці втрати, навіть доклавши  героїчних зусиль.

2. Залишайте  час на короткий відпочинок. Ви засвоїте більше інформації, якщо під час підготовки будете робити короткі перерви. Їх можна використати для прогулянок, занять спортом, спілкування з товаришами.

3. Якщо є така можливість, об’єднайтесь  з однокласниками в групу з 3-4  осіб. Розподіліть між собою питання, які кожен буде готувати. Потім, коли ви зустрінетесь, обміняйтесь інформацією, це ефективніше і цікавіше ніж  підготовка на самоті.

4. Налаштовуйте  себе на успіх.  Коли людина програмує себе на невдачу, посилюється тривога, внаслідок чого погіршується настрій, зникає бажання готуватися до екзамену.

5. В день іспиту  прокиньтесь трохи раніше, ніж звичайно, коротка зарядка, легкий сніданок допоможуть вам бути енергійним і бадьорим. Пам’ятайте, що певний рівень хвилювання є нормальним і може допомогти мобілізувати ваші інтелектуальні ресурси. Якщо хвилювання здається вам надмірним, глибоко вдихніть і уявіть собі, що негативні емоції ви видихаєте разом з повітрям. Ця вправа допоможе заспокоїтися та налаштуватися на робочий стан.

6. На усному екзамені відповідайте по суті питання, структуруйте інформацію. Отримавши питання, підготуйте письмовий план відповіді, визначивши ключові моменти та їх взаємозв’язки, чітко сформулюйте основні терміни.  Це надасть вашій відповіді переконливість та послідовність.

7. Не мовчіть! Краще повторити свою думку іншими словами. Довгі паузи у відповіді сприймаються екзаменатором як слабкість або відсутність усвідомлених знань.

8. Зверніть увагу на те, що ви скажете на початку відповіді.  Цим можна привернути увагу та справити позитивне враження на членів комісії.

9. Пам’ятайте, що краще сказати менше, але послідовно і логічно, ніж багато, але безсистемно.

10. Не забувайте, що впевненість у собі приходить з усвідомлення того, що ви добре підготувалися і вмієте роботи все, що вимагається програмою. Зосередитися потрібно не на відчутті тривоги, а на змісті своєї роботи. Це допоможе заспокоїтися і отримати гарний результат.

 

А тепер поговоримо про те як слід повторювати навчальний матеріал, щоб пам’ять працювала найбільш ефективно.

1. Облаштуйте власне робоче місце, приберіть зайві речі, що можуть заважати та відвертати увагу.

2. Складіть план на кожен день підготовки, щоб чітко знати, що  треба повторити сьогодні.

3. Якщо відсутній робочий настрій, почніть з матеріалу, який ви знаєте краще, або який вас найбільше цікавить. Це допоможе активізувати пам’ять та  увагу. Після цього можете працювати з розділом, який знаєте гірше.

4. У процесі повторення включайте різні види мисленевої діяльності:  визначайте головне, створюйте різні види опор: плани, схеми,  малюнки, використовуйте  асоціації.

5. При кожному читанні матеріалу  ставте основну мету: пригадати те, що вивчалося на уроках, узагальнити, перевірити рівень засвоєння.

6. Використовуйте різні види читання:  повільне з обдумуванням, вибіркове, оглядове. Це дозволить економити час та краще усвідомити зміст матеріалу.

7. Виконуйте якомога більше практичних вправ та тестів, це дозволить удосконалити  ваші уміння та навички. Про це особливо слід турбуватися при підготовці до зовнішнього оцінювання, яке проводиться на тестовій основі.

8. Залиште вільний день напередодні екзамену, щоб ще раз переглянути матеріал та окремо зупинитися на складних питаннях.


Поради батькам

1. Не підвищуйте тривожність учня напередодні екзамену або тестування, не критикуйте його після іспиту. Це може негативно вплинути на самооцінку та характер підлітка.

2. Підбадьорюйте дитину, хваліть за те, що вона робить добре. Переконуйте, що добре скласти іспити їй під силу. Пам’ятайте, що чим більше учень буде боятися невдачі, тим  вірогідніше він допуститься помилок.

3. Спостерігайте за самопочуттям  вашої дитини, ніхто крім вас не в змозі вчасно попередити  перевантаження та погіршення стану здоров’я учня.

4. Поясніть дитині важливість змін діяльності від активної інтелектуальної роботи до відпочинку та релаксації.

5. Зверніть увагу на харчування учня  під час інтенсивного інтелектуального навантаження, йому потрібна поживна та різноманітна їжа та збалансований комплекс вітамінів. Такі продукти як риба, сир, горіхи, курага стимулюють роботу головного мозку.

6. Зберігайте тишу, зведіть до мінімуму фактори, що можуть відволікати дитину від занять.

7. Частіше цікавтеся, як проходить підготовка, що хвилює учня, створюйте сприятливу атмосферу  для ефективної роботи.


Крамаренко С.Г. , зав.каф. психології освіти ДОІППО, к.п.н., доц.