психологічна служба Чернівецького ліцею №10

Слідуйте за своїм серцем, але беріть розум з собою.

Альфред Адлер

Про психологічну службу Чернівецького ліцею №10:

Психологічна служба Чернівецького ліцею10 була створена у 2003 році, і уже 18 років ефективно працює, дана служба складається із практичного психолога та соціального педагога.

Основні напрямки роботи психологічної служби включають в себе:

  • Роботу з учнями;

  • Роботу з вчителями;

  • Роботу з батьками.

Кожен із цих напрямків є важливим і їхня налагодженість та співпраця сприяє покращенню взаємодії всіх учасників навчально-виховного процесу.

У своїй роботі психологічна служба керується такою документацією, як:

  • Конституція України;

  • Декларація з прав людини;

  • Конвенція про права дитини;

  • Закон України «Про освіту»;

  • Закон України «Про загальну середню освіту»;

  • Положення про психологічну службу у системі освіти України;

  • Етичним кодексом психолога;

  • та ін.

Пошта анонімної психологічної допомоги:

psy.office@cv.ukr.education

ІНСТРУКЦІЯ рекомендованої поведінки щодо збереження психічного та фізичного здоров’я в умовах надзвичайної ситуації:

1. Вода.

Пийте воду.

2. Їжа.

Не забувайте їсти, навіть коли не хочеться, через «не можу».

3. Сон.

Намагайтеся висипатись. Якщо це не вдалось вночі, тоді вдень, хоча б по декілька годин.

4. Телебачення і засоби масової інформації.

Триває інформаційна війна, багато фейків. Не потрібно всьому вірити та передавати іншим. Мінімізуйте перегляд ТБ, не треба це робити постійно. Робіть це декілька разів на день, щоб бути в курсі подій.

5. Почуття та емоції.

Щоденно! Враці та коли відчуваєте потребу: проговоріть свої почуття та емоції вголос або про себе, а краще запишіть на аркуші паперу. Ведіть «емоційний щоденник».

6. Зайнятість.

Зранку складіть план дій на сьогодні. Вмитися, привести себе в порядок, зробити зарядку, поснідати, приготувати їжу і т. д.. Після кожного виконаного завдання похваліть себе. Заповнюйте свій день роботою.

7. Рух.

Рухайтесь в залежності від ситуації. Не треба лежати весь час, це може перейти в депресивний стан. Рухайтесь: присідання, крокування на місці, домашні справи і тому подібне.

8. Не панікувати.

Паніка – це перший ворог нас самих. Контролюйте свій страх. Тримайте себе в руках.

9. Допомога іншим.

Допомагайте не тільки близьким та родичам, але й іншим людям, які опинились поруч з вами в цей час.

10. Зв'язок з рідними та близькими.

Підтримуйте один одного, телефонуйте, надсилайте повідомлення. Якщо хтось відразу не відповідає, не треба панікувати. Спробуйте себе заспокоїти та надати логічне пояснення: там немає світла, нема інтернету, нема можливоті зараз відповісти…

11. Позитив.

Знаходьте щодня позитив, проговорюйте життєстверджуючі вислови (наступив ранок, почалась весна, я прокинувся живий та здоровий, я в безпеці, є світло, є вода і т. п.)

12. Антистрес.

Знайдіть спосіб заспокоїтись: молитва, медитація, релаксація, дихальні вправи, музика, співи – це допомагає знизити рівень тривожності. Знайдіть для себе безпечне місце, навіть якщо це закуток в домі чи коридорі.

🙏Бережіть себе, своїх близьких, своїх колег та всіх, хто поруч з вами

Безбар'єрність=толерантність

"Ми живемо серед неоднакових людей – у всіх свої погляди, життєві історії, страхи та мрії. Різноманітність світу красива, і її потрібно приймати. Немає поділу на «інакших», є розуміння, що ми різні, але рівні. Безбар'єрність, саме ця риса, на мій погляд, є запорукою гармонії у наших відносинах і взаємодії. Ми толерантні, коли поважаємо право іншої людини бути такою, яка вона є. Зважаємо на її потреби, навіть якщо вони не збігаються з нашими. Приймаємо, а не намагаємося переробити. Не дивимось на вік, колір шкіри, походження, національність, бо найголовніше – всередині".

Олена Зеленська

"Довідник безбар’єрності" – ініціатива і флагманський проєкт першої леді Олени Зеленської. Він створений у співпраці з громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, що виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами. Аналітичну та технічну підтримку проєкту надавала громадська організація «Безбар’єрність». Упорядниця Довідника – Тетяна Касьян, ілюстраторка – Ольга Дегтярьова. Партнерами проєкту виступили ДТЕК, Danone, Fairmont Grand Hotel Kyiv, Inka, 1+1 media, Доступно.UA, Happy Today

Життя людини - найвища цінність

Найдорожче у житті - це саме життя. Життя - це шанс, скористайся ним, це виклик - прийми його, це обов'язок - виконай його, це скарб - бережи його, це гімн - заспівай його, це радість - насолоджуйся ним.

Життя кожної людини безцінне вже само по собі. Й тому, що воно є найскладнішою формою існування, й тому, що воно унікальне й неповторне, й тому, що воно скінченне і поки що таке коротке.

Життя – це безцінний дар, який людина одержує при народженні. Проте як вона зуміє розпорядитися цим даром – залежить від неї самої. Життя можна витратити на різні задоволення, на те, щоб отримати якомога більше приємних вражень і насолод. Але від такого життя можуть залишитись тільки приємні спогади, які є малою втіхою в старості.

Саме тому, що життя має величезну цінність вже само по собі, не варто розтрачувати його на щось менш цінне. Людина повинна дорожити своїм життям навіть тоді, коли воно не складається, коли в ньому більше незгод, ніж радощів.

Життя в кожного різне. В когось щасливе, безтурботне: впевненість у наступному дні, безхмарна молодість, спокійна старість. В когось, як люди кажуть, «чорна смуга»: незгоди, жорстокість, морок. Є й ті, в кого життя постійно змінюється: то дармово усміхається фортуна, то не таланить ні в чому. Як стверджує народна мудрість: «Щастя з нещастям на одних санях їздять».

Зрештою, можуть траплятися моменти, коли людина припиняє вірити в краще, втрачає інтерес до життя та вважає кращим померти та позбутися страждань. Проте в такі миті потрібно пам’ятати про своїх рідних і близьких людей, які завжди будуть любити і турбуватися всупереч негараздам та розчаруванням. Їх турбота і любов здатна знищити розпач та повернути бажання жити.

Життя неповторне й у кожного своє. Людина від природи має певні, притаманні тільки їй обдарування, вона наділена розумом, тому здатна творити свою долю, але для цього потрібно працювати над собою, формувати характер, волю, набувати хороші звички, різноманітні вміння і навички, вдосконалювати дух і тіло, мати активну життєву позицію

Роблячи своє життя розумним та осмисленим, підпорядковуючи його великій меті, заповнюючи його самовідданою працею на благо людства, присвячуючи його іншим людям, людина сама значно збільшує цінність власного життя. І навпаки, якщо людина живе тільки одним днем, розмінює своє життя на багато дрібних випадкових справ, якщо вона шукає лише вигоди для себе або самих тільки задоволень, то її життя й у самому кінці – перед смертю – варте стільки ж, а то й менше, як на самому початку – одразу після народження.

Отже, справді, головне в житті — це саме життя, найвища цінність на землі. І сенс його в то­му, щоб жити й здійснювати своє призначення навіть тоді, коли це надзвичайно важко.

Як зробити день кращим?

  • Отже, перша річ, яку потрібно проробляти щоранку — це посміхнутися світу з широко розкритими очима! Це повинно стати вашим отаким ритуалом, який кожен день буде задавати позитивний настрій.

  • Другим фактором прекрасного настрою є правильно заданий ритм. Буде веселіше, якщо вас завжди буде супроводжувати ритмічна і завзята музика, від якої так і хочеться піти в танок! Це додасть вам енергії на цілий день. Слухайте ваші улюблені пісні. А ввечері дуже добре розслабитися під мелодії класичної музики.

  • Візьміть собі за правило щодня дарувати посмішку не менш, ніж 5 людям. Адже відчуття того, що ви подарували шматочок щастя ще комусь, принесе вам подвійне задоволення!

  • Намагайтеся якомога більше спілкуватися з новими людьми. Спілкування з цікавими особами розкриє для вас дуже багато нового. Можливо, саме завдяки цьому, ви зможете відкрити щось нове у собі!

  • Весь час чогось вчіться! Знайдіть для себе нові захоплення або просто кожен день готуйте нове блюдо. Просто робіть те, чого раніше ніколи не робили.

  • А ще потрібно трохи балувати себе, наприклад: з’їсти що-небудь солоденьке, подивитися улюблений мультик, фільм…Так ви будете заохочувати себе за ще один чудово прожитий день. Тільки в міру!

  • Ще одна запорука бадьорого настрою — це вітамінчики! Їжте більше свіжих фруктів і овочів. Особливо корисні зараз будуть продукти жовтого кольору: банани, ананаси, морква, апельсини. Пийте багато свіжого соку, зеленого чаю та простої води.

Умій володіти собою:

  • Пам’ятайте: найкращий спосіб боротьби з душевним неспокоєм — постійна зайнятість.

  • Щоб забути свої напасті, намагайся зробити приємне іншим. Роблячи добро іншим, робиш добро собі.

  • Не намагайся змінювати чи перевиховувати інших. Набагато корисливіше і безпечніше зайнятися самовихованням. Пам’ятай: кожна людина — така ж яскрава й унікальна індивідуальність, як і ти, приймай її такою, якою вона є. Намагайся знайти в людині позитивні риси, вмій бачити її достоїнства і в стосунках з нею спробуй опиратись саме на ці якості.

  • Май мужність від щирого серця визнавати свої помилки. Уникай зазнайства.

  • Вчися володіти собою! Гнів, дратівливість, злість спотворюють людину. Егоїзм — джерело багатьох конфліктів. Виховуй в собі терпіння, пам’ятай, що «рана заживає поступово».

  • Будь-яка справа починається з першого кроку! Пам’ятай: перешкоди нам даються задля нашого розвитку.

  • Людина, має необмежені можливості самовдосконалення, причому в усіх галузях своєї життєдіяльності.

  • Будь толерантною особистістю. Толерантність (від лат. Tolerans — терплячий) — терпимість до чужих думок і вірувань.

Як вдосконалити власні навички спілкування?

  • Слухайте

Мабуть, найважливіша навичка для ефективного спілкування, яка може змінити ваше уявлення про діалог. Спілкування — це двостороння комунікація, але часто ми просто розповідаємо про свої новини, й зовсім не слухаємо співрозмовника. Замість того, аби по-справжньому слухати, ми подумки плануємо наступну відповідь.

Коли розмовлятимете з кимось наступного разу, спробуйте повністю зосередитись на тому, що говорить інша людина. Ваші роз’яснення, роздуми та активна участь у спілкуванні демонструють зацікавленість.

  • Пам’ятайте про мову тіла

Дослідження доктора Альберта Мехрабяна показали, що від 55% до 93% всього спілкування може бути невербальним. Невербальне спілкування містить такі речі, як зоровий контакт, поза, міміка, жести, ваш голос та навіть те, як ви дихаєте.

  • Подумайте, перш ніж говорити

Не кажіть перше, що спадає вам на думку, і думайте про повідомлення, яке вам потрібно донести до співрозмовника. Це особливо важливо при діловому спілкуванні.

  • Розумійте свою аудиторію

Ідеальний спосіб спілкування залежить від того, хто ваша аудиторія. Ви розмовляєте зі своїм другом, бабусею чи викладачем? Відповідно налаштуйтесь і подумайте, чи слід вам підходити до цього офіційно чи неформально.

  • Ставте запитання

Це пов’язано з тим, як активно ви слухаєте розмову та зацікавлені у спілкуванні.

  • Не спішіть із висновками

Не засуджуйте людей у розмовах і слухайте об’єктивно та без упередженості. Намагайтеся зрозуміти позицію співрозмовника.

  • Ставтеся до всіх однаково

Ця порада стосується всього у житті, але, безумовно, важлива у спілкуванні. Не говоріть про людей позаочі та не дозволяйте соціальній ієрархії змінювати ваше ставлення до них.

  • Будьте емоційно обізнаними

Сюди входять самосвідомість, емпатія та емоційний інтелект. Якщо ви зможете зрозуміти власні емоції та керувати ними, а також проявляти співчуття до емоцій інших людей, ви станете кращим комунікатором.

  • Не переривайте розмову

Коли ви хочете багато сказати, може виникнути спокуса втрутитися у розмову та перервати когось, але вам слід уникати цього. Говоріть структуровано та давайте можливість ділитися думками й вашому співрозмовнику.

  • Робіть конспекти на зустрічах

Навіть якщо у вас чудова пам’ять, ви ніколи не запам’ятаєте всього, що почули. На навчанні і роботі це дійсно важливо, адже показує вашу зацікавленість та допомагає робити свою справу ефективніше.

  • Зберігайте позитивне ставлення

Ставлення — це все, що стосується ефективного спілкування. Якщо ви випромінюєте позитив, ви, ймовірно, матимете позитивні зв’язки з іншими людьми.

Як керувати емоціями?

Негативні емоції мають руйнівний потенціал, тому важливо навчитися розуміти їх, щоб вони не керували тобою. Сум, ревнощі, гнів, ненависть, тривога… Всі ці емоції перешкоджають вашій здатності справлятися із проблемами.

Але негативні емоції є природною частиною життя людини, і вони забезпечують орієнтир для позитивних емоцій. Ти сам нерідко спостерігав це. Негативні емоції часто є природним проявом, але, як ви їх виражаєте, які вони? Конструктивні чи руйнівні вони? Наприклад, цілком природно почувати себе ображеним, коли ви довго чекаєте друга, або сумуєте, коли ви з ним посварилися. Однак, якщо ви висловите свій гнів з криками та образами, це призведе до руйнівних наслідків. Знайте про наслідки негативних емоцій і навчіться керувати ними. Ви повинні розуміти різницю між позитивними і негативними емоціями для практичного використання та вироблення навиків стійкості. Емоції мають біологічну складову.

Емоції — це фізичні відчуття в тілі, і мозок реагує на ці відчуття, стимулюючи подальші нервові і гормональні реакції. Це складний процес, і в кінцевому підсумку може мати позитивний чи негативний вплив на ваше самопочуття.

Є багато способів керування емоціями. Ось декілька порад:

  • Замініть негативне мислення на більш конструктивні і продуктивні думки.

  • Вправи! Регулярно займайтеся фізичними вправами, навіть якщо вам не хочеться їх робити.

  • Їжте корисну їжу. Прагніть до збалансованої дієти!

  • Постарайтеся зрозуміти ваші негативні емоції і речі, які їх викликають.

  • Навчіться розслаблятися: релаксація, йога, медитації або прослуховування спокійної музики.

  • Залиште минуле в минулому. Немає ніякої користі від спогадів, які ви не можете змінити.

  • Зверніться за професійною допомогою та консультацією у разі потреби.

  • Сон! Постарайтеся налагодити регулярний графік сну і дотримуватися його, навіть у вихідні.

  • Ставте перед собою реалістичні цілі та досягайте їх.

  • Святкуйте свята. Знайдіть час поговорити з другом або погуляти з домашньою твариною.

  • Подумайте про позитив, який є у вашому житті.

  • Шукайте світлу сторону у кожній ситуації!

  • Зрозумійте, що життя не завжди радість це часто й темні періоди, та ми маємо шукати відповіді і знаходити сенс у всьому.

Хороший настрій починається з душі, а не з ноги, з якої встали!

Настрій — більш або менш тривалий, бадьорий або пригнічений емоційний стан. Він є похідним від різних емоцій, що діють на людину і створюють певний час емоційний фон. Його стійкість залежить від обставин і типу нервової діяльності.

Переповнення будь-якими емоціями, насамперед негативними, для людини небезпечно. Людина, що переповнена емоціями, може «вибухнути». Наслідки цього вибуху можуть бути різні: нервовий зрив, і як наслідок лікарня, жорстоке поводження з іншими. Агресивні люди висловлюють свої думки, переконання, почуття, порушуючи права інших, що почуваються з ними ніяково. Поводяться зверхньо, принижуючи інших, знаходячи їхні вразливі сторони. Такі люди хочуть домінувати, наказувати, змушувати інших програвати, щось втрачати.

Вигода агресивної поведінки: за агресивних людей часто щось роблять інші.

Негативні результати: агресивна поведінка створює ворогів, спричиняє страх, людина відчуває постійне напруження, стосунки з товаришами непостійні, часто виникають суперечки.

Пасивні люди не керують своїм життям і інтересами. Вони дозволяють іншим приймати рішення за себе. Постійно бояться розчарувати інших, почуваються безпорадними.

Вигода пасивної поведінки в тому, що інші симпатизують таким людям, їх рідко звинувачують у якихось невдачах. Інші турбуються про них, захищають їх. Вони вдало уникають конфліктів.

Негативні результати пасивної поведінки: людина поводить себе так, щоб сподобатись іншим. Інші ставлять до неї свої вимоги, і людина відчуває певний дискомфорт.

Відповідальні люди виражають свої думки, переконання та почуття прямо й відверто, поважаючи права інших, відповідають за свої вчинки, не ображаються, а поважають думки інших, допомагають людям, коли їх просять.

Вигода відповідальної поведінки: відповідальні люди діють так, що інші все більше їх поважають.

Стосунки з іншими майже не конфліктні, легкі, стабільні.

Негативні результати: зростання відповідальності пов’язане зі зміною переконань, а це може бути нелегко.

Способи підняти собі настрій:

  • Наведіть порядок.

Коли ми в поганому настрої нас дуже багато всього дратує. В першу чергу — це, безлад і речі, які лежать не на своїх місцях. Тому почніть з наведення порядку на своєму робочому місці або вдома.

  • Займіться спортом.

Поєднайте приємне заняття з корисним. Фізичні навантаження помітно покращують настрій — це вже не раз доведено багатьма вченими різних країн. Тому якщо є така можливість — потренуйтесь.

  • Займіться новою справою.

Ніщо так не захоплює, як нове заняття. Подумайте, якою справою Ви мріяли завжди зайнятися, тим не менш, постійно відкладали. Створити свій сайт? Прочитати книгу? Навчитися в’язати? Та не важливо, чим! Головне займіться новою справою!!!

  • Відвідайте старого друга або зателефонуйте йому.

Отримати заряд позитиву, можна зустрівшись зі старим другом. Буде море посмішок, нових історій і старих спогадів.

  • Зробіть добру справу.

Ви собі уявити не можете, як може добрий вчинок підняти настрій, самооцінку і змінити думку до себе.

  • Міцний і здоровий сон.

Пам’ятайте, нас ще із дитинства навчали: «Сон — це найкращі ліки!». Міцний і здоровий сон здатний на багато. Роботу в цей день слід відкласти, якщо Ви розумієте, що не можете із собою впоратися, інакше можна наробити багато помилок.

  • Подивіться фільми або серіали .

Виберіть найсмішніші комедії цього року і швидко організуйте перегляд кінострічок з рідними та попкорном. Головне щоб фільми був обраний цікавий та смішний.

Ось основні поради, які здатні підняти Вам настрій в короткі терміни. Головне не сумуйте і не падайте духом!

Позитивне мислення:

У повсякденному житті ми часто чуємо твердження, пов’язані з наповненням наших думок: «що всередині і зовні», «думка матеріальна», «негативні думки притягують аналогічні події». Начебто — є внутрішній світ і зовнішній, кожен існує сам по собі і не залежить один від одного. Однак, це не так.

Негативне мислення сприяє «притягуванню» негативних подій, завдяки тому, що ми просто не помічаємо позитиву, а акцентуємо увагу на негативі.

Психологія відзначає, що люди, які мислять позитивно, більш успішні, щасливі та здорові. З ними рідше трапляються неприємності і вони менше схильні до стресів.

Шлях до позитивного мислення:

  • Свідома установка на позитив

Завжди налаштовуйте себе на позитивні емоції і мислення, не дозволяйте негативним думкам надовго залишатися у вашій свідомості, якщо вони виникають — знайдіть час для внутрішнього діалогу, постарайтеся перевести мінус в плюс. Якщо вам є за що похвалити себе — обов’язково зробіть це. Пам’ятайте, мислити негативно — значить притягувати такі події.

  • Забороніть собі розчаруватися

Якщо на вашому шляху зустрічаються перешкоди і невдачі — сприймайте їх як життєвий досвід, можливість розвинути свої слабкі сторони і мисліть з позиції пошуку обхідних шляхів.

Ваше завдання — досягти рівноваги, сформувати позитивну картину світу чого б вам це не коштувало, а розчарування будуть тягнути вас назад і не дадуть жити щасливо.

  • Спілкуйтеся з позитивно налаштованими людьми

Відповісти на питання «як навчитися мислити позитивно» вам допоможуть такі ж люди, як і ви. Намагайтеся оточувати себе тими, хто в усьому намагається бачити плюси, не «залипає» на невдачах. Люди, які тримають образи, злопам’ятні або взагалі не люблять життя — відбирають у вас багато енергії і душевних сил.

  • Вірте в свою особистість

При будь-яких обставин — зберігайте віру в себе і у свої можливості.

Кожен день впускайте у своє життя щось нове — наприклад, добирайтеся до роботи іншою дорогою, або обідайте в новому місці.

Більше вивчайте життя тих людей, хто знає, що таке успіх, його ціну, хто йшов до мети, незважаючи на перешкоди, і вчіться у них.

  • Будьте цілеспрямовані

Успіх приходить до тих, хто чітко бачить свої цілі і готовий рухатися до їх досягнення. Завжди складайте плани по досягненню цілей і дотримуйтеся їх. Враховуйте навіть незначні досягнення — ваша свідомість буде запам’ятовувати позитивний досвід, що в кінцевому підсумку сприятиме вашій впевненості та позитиву.

  • Пам’ятайте, що думка — матеріальна

Звичка думати позитивно — допоможе вашому розумінню матеріальності думок. Негатив здатен отруїти ваше існування і буде сприяти поганим подіям у вашому житті. Кожен день думайте про те, що ви ще можете зробити для того, щоб прийти до розуміння, як мислити позитивно.

  • Шукайте позитив у негативі

Досягти душевної рівноваги психологія рекомендує за допомогою вашого особистого ставлення до ситуації або проблеми: якщо ви не в змозі змінити що-небудь, міняйте своє відношення до цієї події.

  • Радійте простому

Не варто прив’язувати своє відчуття щастя і задоволення життям з глобальними речами: наприклад, я буду щасливий, тільки якщо буду багатий, чи стану зіркою. Вчіться насолоджуватися чимось простим: гарною погодою, приємним співрозмовником, хорошим фільмом. Виробити цю звичку не складно — згадуйте про те, як багато людей позбавлені того, що ви маєте в достатку.

  • Постійно розвивайтеся

Робота над собою приносить багато позитиву. З кожним днем ви будете помічати, що стали розумнішими, успішнішими, а значить — щасливішими. Вкладення коштів і сил у свій розвиток є гарантом вашої впевненості в собі, що дозволить вам боротися з негативом і змінювати своє життя в кращу сторону.

  • Прагніть жити повним життям

Це значить — знаходити час, сили і кошти на максимум життєвих областей — сім’я, особисте життя, друзі, робота, відпочинок, хобі, подорожі — все це повинно бути присутнім у вашому житті.

Зробіть ці правила принципами, за якими відтепер ви будете жити. Завдяки їм, ви зможете змінитися і жити в гармонії.

Пам’ятка для осіб, що потрапили у складну життєву ситуацію, або для тих, кому погано:

1. У разі сильних емоційних переживань давай волю сльозам, як наодинці, так і у присутності інших. У цьому немає нічого страшного. З одного боку — спрацює механізм внутрішньої душевної розради, а з другого — цим можна подати сигнал про твоє важке становище, викликати співчуття і бажання зарадити твоєму горю.

2. Дієвий спосіб боротися з тугою — ставити перед собою досяжні цілі і зрозуміти, що життя не обходиться без розчарувань.

3. Якщо ти втратив спокій через почуття глибокої провини, буде краще спробувати якнайшвидше виправити становище, аніж дати проблемі розростися. Ти вчиниш правильно, якщо розкажеш про все батькам або іншим людям, небайдужим до твоєї долі. Цілком можливо, що спочатку вони будуть прикро вражені, засмутяться, будуть тебе лаяти. Але потім, почнуть думати тільки про те, як тобі допомогти.

4. У будь-якому разі, якщо ти занепокоєний і збентежений, краще не страждати на самоті. Поділись зі своїми переживаннями з людиною, якій ти довіряєш. Щира розмова може знизити емоційне напруження і допоможе подивитись на проблему з іншої точки зору. Зазвичай можна більш-менш заспокоїтись, коли хтось виявляє співчуття до нашого горя і болю.

5. Поширеною помилкою є очікування, що інші здогадаються про твої страждання, почнуть тебе розпитувати і пропонувати допомогу. Але жодна людина не може бачити, що на серці в іншої, зокрема і в тебе, тому сам шукай потрібного контакту, відкрий своє серце тому, кому ти довіряєш і кому до снаги тобі допомогти. Тримати все у собі — те ж саме, що самому тягнути важкий тягар.

6. У виникненні або посиленні пригніченого стану нерідко винна занижена самооцінка. Якщо ти постійно чуєш принизливі вислови про себе й образи, можна почати сприймати себе нікчемною людиною, яка не варта поваги інших. Але поміркуй, хіба хтось має право тебе оцінювати? Хоч би що думали про тебе інші, ти є унікальною особистістю. І якщо комусь щось у тобі не подобається, то це їхні проблеми, а не твої. Шукай спілкування з тими, хто ставиться до тебе по-доброму і з розумінням.

7. Почуття відчаю саме собою не пройде. Якщо відчуєш напад глибокого смутку і нудьги, спробуй переключитися на щось інше, зайнятись якоюсь справою. Не можна сидіти, склавши руки. Якщо ти займаєшся тим, що у тебе добре виходить, то до тебе знову повертається почуття самоповаги, яке зазвичай зникає, коли загострюється депресія.

8. Корисно також займатися тим, що тішить тебе. Походи по магазинах і зроби самому собі або комусь із близьких та друзів приємний подарунок, приготуй свою улюблену страву, перечитай улюблену книжку, порозгадуй кросворди, помалюй, щось відремонтуй удома, зроби ранкову зарядку, піди в спортзал, прогуляйся на свіжому повітрі, покатайся на велосипеді, роликах та ін.

9. Найкращими ліками від пригніченості є допомога іншим — тим, хто переживає важкий період у своєму житті. Співчуття чужій біді й намагання допомогти ділом здатне перекрити власний душевний біль.

10. У жодному разі не вдавайся до спроби приховати, або подолати свою депресію за допомогою наркотиків або алкоголю. Це пастка, в яку потрапляють ті, хто шукає легких шляхів розв’язання проблем. Адже після тимчасової розради і відновлення життєвого тонусу насувається хвиля пригніченості і роздратованості.

11. Якщо твій душевний стан дуже розбалансований і ти відчуваєш, що не в змозі адекватно оцінювати ситуацію, спробуй звернутися до фахівця:психолога, психотерапевта, психіатра. Сьогодні існують служби анонімної допомоги людям у кризових моментах життя.

Національна дитяча «гаряча лінія»:

8 800 500 225 (зі стаціонарних телефонів) та

або 116 111 (з мобільних телефонів).