Rekrutacja 24/25

Rekrutacja otwarta! Zapraszamy dzieci z klas 1-6 do wspólnej przygody!

...daj znać, że jesteście zainteresowani

Jesteśmy na etapie domykania dyskusji o przyszłości i układania oferty na rok szkolny 2024/2025. Informacje, które znajdziecie na stronie, dotyczą jeszcze tego, jak działamy w obecnym roku szkolnym. Pod względem merytorycznym nie planujemy jednak żadnych większych zmian, a jedynie organicznie rozwijamy się pod wpływem potrzeb i pomysłów członków społeczności. 

Pierwszym krokiem rekrutacji jest wypełnienie Formularza zgłoszenia zainteresowania uczestnictwem w projektach Grupy Edukacyjnej Bullerbyn - ze wskazaniem Leśnej Grupy Unschoolingowej. Warto to zrobić już teraz! To do niczego nie zobowiązuje, natomiast nam pomaga uporządkować proces i zadbać o każde z Was. Spotkania rekrutacyjne będą umawiane zgodnie z kolejnością zgłoszeń. 

Mamy kilka (max 10) wolnych miejsc dla dzieci z klas 1-6, przede wszystkim tych najmłodszych i najstarszych oraz dziewczynek. Chcielibyśmy, by powędrowały do osób przekonanych do nas i naszej edukacyjnej drogi. Dajcie się poznać! Poczujcie nasz klimat! Odwiedzajcie nas na naszych otwartych imprezach :) 

W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu:

Agnieszka Witkowska
lesna.grupa.unschoolingowa@bullerbyn.pl
799094052 (jakbym nie odbierała, proszę o SMS - oddzwonię)

Po wysłaniu formularza zgłoszenia zainteresowania możesz pogłębiać research o nas, o unschoolingu, o demokratycznych społecznościach szkolnych, o wyzwaniach i korzyściach, jakie ta ścieżka niesie dziecku i rodzinie. Mamy nadzieję, że pomyślisz: "to coś w sam raz dla nas!". Wtedy pora na dokumenty. 

Zapoznaj się z regulaminem i wypełnij formularz zgłoszeniowy!

Zanim się zdecydujesz...

...porozmawiaj

Pamiętaj, że formalnie jest to świetlica dla dzieci spełniających obowiązek szkolny poza szkołą, czyli decydujesz się na tzw edukację domową. Leśna Grupa Unschoolingowa to ścieżka wspierania w rozwoju uczniów szkół SP Bullerbyn lub SP Ronja

Warunkiem udziału w rekrutacji do LGU jest odbycie nieodpłatnej konsultacji z liderką projektu, Agnieszką Witkowską. Umów się mailowo: lesna.grupa.unschoolingowa@bullerbyn.pl lub telefonicznie: 799 094 052. 

Daj sobie szansę poszerzenia swojej wiedzy na temat homeschoolingu, unschoolingu i edukacji demokratycznej w Polsce, w tym uwarunkowań formalno-prawnych i organizacyjnych. Dowiedz się więcej o innych formach i placówkach edukacji alternatywnej w Warszawie i o innych projektach fundacji. Skorzystaj z konsultacji z Marianną Kłosińską (koszt: 250 zł).  Umów się pod nr tel. 517 216 735.

Zastanawiasz się, jak taka decyzja może wpłynąć na Ciebie, Twoją rodzinę i Twoje dziecko? Czy unschooling i LGU będą w ogóle dla Was korzystne? Daj sobie szansę rozmowy z psychologiem i skorzystaj z konsultacji z Magdaleną Kidoń (koszt: 250 zł). Magda jest superwizorką wspierającą wychowawców Leśnej Grupy Unschoolingowej, czuwa także nad rozwojem merytorycznym innych projektów Fundacji Bullerbyn oraz stworzyła i prowadzi program stażowy "Wspieranie przez Relacje". Umów się pod nr tel. 517 216 735.

...wpadnij na online

Zapraszamy na spotkanie rekrutacyjne online

27 marca w godz. 19-21,  LINK Google Meet 
Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Siądźcie z nami w wirtualnym kręgu, by poznawać się, dyskutować i z różnych perspektyw przyglądać się szkołom. A jednej w szczególności!

Choć to szalenie trudne, to spróbujemy Wam krótko opowiedzieć, co my tu właściwie robimy, jak i po co. W tej naszej Leśnej Grupie Unschoolingowej i szerzej w świecie szkół demokratycznych. Zdradzimy, z czym bywa szczególnie trudno i podzielimy się smakowitymi anegdotkami niczym z magicznego kotła, dodającymi skrzydeł. Będzie też przestrzeń na Wasze pytania i dyskusję. Wpadajcie, do zobaczenia! 

...spotkaj się

Zapraszamy na WarszawDEC - konferencję warszawskich szkół demokratycznych

16 marca w godz. 15-18, Jazdów 5A/1
Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Nawiązując do tradycji międzynarodowych konferencji edukacji demokratycznej IDEC i EUDEC oraz polskiej odsłony EUDEC PL zapraszamy na lokalny festiwal warszawskich szkół demokratycznych. Mamy nadzieję, że stanie się wiosenną tradycją :) 

Taka konferencja to po prostu spotkanie - to, co jest w edukacji demokratycznej najważniejsze. Wspieranie się poprzez relacje, rozmowy, słuchanie siebie nawzajem, uczenie się od siebie nawzajem. Poznawanie różnych perspektyw.

W tym roku będzie skromnie, ale i tak przez 3 godziny, będzie można pogadać o szkołach demokratycznych i ich praktyce z kilkorgiem przedstawicieli warszawskich szkół. 

Można wówczas też zobaczyć jak jesteśmy jednocześnie różnorodni i spójni. No i sprawdzić sobie, czy edukacja demokratyczna to coś, co gra ze mną i moją rodziną. 

...poczuj

Zapraszamy na piknik rodzinny ze społecznością Leśnej Grupy Unschoolingowej

24 marca i 20 kwietnia w godz. 11-14, Jazdów 5A/1
Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Otwieramy dla Was drzwi Leśnej Grupy Unschoolingowej :) Przybywajcie z krewnymi i znajomymi, by wspólnie bawić się, rozmawiać, tworzyć, odpoczywać i odkrywać blaski i cienie edukacji demokratycznej. Poznajmy się! 

Gdy już poeksplorujecie trochę przestrzeń i oswoicie się z ludźmi, zaprosimy Was do współdziałania w ramach miniwarsztatów - chcemy bowiem, byście jak najpełniej doświadczyli tego, jacy jesteśmy. Tego, że nasza szkoła jest o byciu sobą i swobodzie dokonywania wyborów - a jednocześnie o sztuce bycia razem w szacunku i współdziałaniu. O podążaniu za ciekawością i o tworzeniu okazji do zaciekawiania się. No i o niespodziankach :) 

Pamiętaj o zapoznaniu się z regulaminem i wypełnieniu formularza zgłoszeniowego! 

Informacje dla Rodzica Kandydata do Leśnej Grupy Unschoolingowej

Opłaty

Czesne w roku szkolnym 2024/2025: 2000 zł / miesiąc (płatne przez 10 miesięcy)
Opłata wpisowa płatna każdego roku (bezzwrotna): 2000 zł, płatna w ciągu 8 dni roboczych od potwierdzenia przyjęcia do LGU.

Rodzicom Wychowanków przysługuje prawo ubiegania się o dofinansowanie edukacji dziecka w LGU. Szczegóły w Regulaminie. 

FAQ (często zadawane pytania)

Jak rozwiązujecie sprawę posiłków? 

Rodzice szykują dzieciom posiłki - dzieci przynoszą zwykle kanapki, przekąski, owoce i warzywa, obiady w termosie lub słoiku. Można skorzystać z lodówki i czajnika, podgrzać obiad w piekarniku, mikrofali lub na kuchence.

Czy dzieci w LGU się czegoś uczą?

Z całą pewnością tak. Rozwijają kompetencje społeczne i osobiste, poszerzają zainteresowania dzięki wzajemnemu inspirowaniu się. Przy okazji różnych podejmowanych z własnej inicjatywy działań ćwiczą pisanie, czytanie i liczenie oraz pogłębiają wiedzę o świecie. Czasem niektórzy proszą, aby im podrzucić jakieś szkolne zadania ;) Nie prowadzimy jednak zajęć mających na celu realizację podstawy programowej, nie ma u nas lekcji i przymusu, a uczenie się wynika jedynie z wewnętrznej potrzeby dziecka. 

Czy dzieci się nie nudzą, gdy nie mają zajęć?

Czasem się nudzą - i ta nuda jest im potrzebna, by mogły odkrywać, co lubią robić albo co mogą robić same dla siebie. Czasem nuda wynika z trudności w kontaktach z rówieśnikami, wówczas jest doświadczeniem, jak ważne są dla nich relacje z innymi dziećmi, jest bodźcem do rozwoju kompetencji społecznych. Zazwyczaj jednak dzieci mają mnóstwo pomysłów na to, jak odpowiedzieć na swoje potrzeby, w tym potrzebę zabawy, przyjemności, atrakcyjnego spędzania czasu. Dużo czasu spędzają, grając w gry i bawiąc się w ogrodzie, wymyślają własne światy w RPG, angażują się w działania twórcze i wspólne gotowanie, uprawiają sporty, słuchają muzyki, czytają książki i rozmawiają o tym, co dla nich ważne. Zarówno dzieci, jak i dorośli wnoszą do grupy swoje zainteresowania i pomysły (czasem nawet prowadzą pokazy i warsztaty), co w naturalny sposób inspiruje i poszerza pole możliwych do podjęcia aktywności. Zwykle dużo się u nas dzieje :)

Czy to aby nie jest tylko miejsce dla dzieci z klas 1-3? Jak to ogarnąć w 4 klasie?

Czwarta klasa to taki straszak edukacji domowej i demokratycznej, widmo, że oto wszystko się zmienia, nie ma zabawy, jest prawdziwa nauka, dużo przedmiotów, których nie da się ogarnąć przy okazji... Staramy się obalić ten mit. Dzieci nadal mogą podążać własną ścieżką i podejmować decyzje o sobie w zgodzie ze swoimi potrzebami, a podczas egzaminów używać swoich zasobów, talentów i zainteresowań. Wierzymy, że to nie szeroka wiedza podręcznikowa uczyni z nich szczęśliwych ludzi, ale kompetencje społeczne i osobiste, które nabywają w społeczności, ciekawość, entuzjazm, odwaga w podejmowaniu wyzwań, poczucie własnej wartości, zrozumienie swojego świata emocjonalnego, otwartość na współpracę z ludźmi często różnymi od siebie. Zabawa! Doświadczanie świata! Stawianie pytań i poszukiwanie na nie odpowiedzi! Docenianie dobra! Stawianie czoła trudnościom! Po prostu... życie.

Jak dużo czasu spędzacie w przyrodzie?

Podobnie jak o innych rzeczach, o tym także współdecydujemy z dziećmi - nie jest to zatem leśna szkoła. Do tej pory zimowaliśmy raczej przy grzejniczkach i pod kocykami, a ciepłe dni spędzaliśmy w ogrodzie i w otoczeniu zieleni Jazdowa. Biegamy boso, wspinamy się na drzewa, organizujemy warsztaty w plenerze,  obserwujemy lokalne zwierzęta, pielęgnujemy ogródek i bawimy się na całego - ale z dziką przyrodą spotykamy się raczej prywatnie. Raz na jakiś czas wybieramy się na wycieczki do lasu, nad Wisłę, nad stawy.

Jak rozwiązywane są konflikty w grupie?

Przede wszystkim dajemy szansę dzieciom na działanie, by czuły sprawczość, odpowiedzialność za relacje, które tworzą i swoje czyny, trenowały samodzielność. Jednak zawsze, gdy potrzebują wsparcia, jest przy nich dorosły, który z wrażliwością i empatią towarzyszy w procesie znajdowania rozwiązania. Dorosły nazywa zachowania, pomaga zrozumieć powiązania przyczynowo-skutkowe zdarzeń oraz wejść do świata emocji ze świadomością, jak je odczuwamy, wyrażamy i jak możemy się sobą w nich opiekować. Stosujemy mediacje i kręgi naprawcze, mówimy językiem osobistym i NVC. Trudne sytuacje omawiamy w społeczności, by wyciągać z nich wnioski i budować wzajemne porozumienie. 

Czy naprawdę w grupie wszystko wolno? 

Nie! Skądże. Wolno tyle, na ile pozwalają nam granice - nasze własne i innych ludzi. Żeby o nie dbać, społeczność wypracowuje wspólne wewnętrzne zasady (kontrakt), których przestrzeganie jest obowiązkowe, nawet jeśli nie uczestniczyło się w ich tworzeniu. Swoje działania opieramy na wzajemnym szacunku, nie zgadzamy się na przemoc i łamanie prawa - uczymy się, jak żyć w społeczeństwie w zgodzie z sobą, ale i z innymi. Aby to było możliwe codziennie wspólnie zasiadamy w kręgu i budujemy społeczność, w której głos każdego jest równie ważny i może zostać usłyszany i uwzględniony. Ważne jest zatem, aby w tych spotkaniach uczestniczyli wszyscy bullerbynowicze. 

W jaki sposób wspieracie osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego? 

Tak samo jak inne - w sposób możliwie adekwatny do potrzeb danej osoby, przede wszystkim w oparciu o bliską relację mentora z dzieckiem. Mamy w zespole pedagoga specjalnego, osoby doświadczone w pracy z osobami rozwijającymi się w spektrum autyzmu, trenerów umiejętności społecznych. Pracujemy pod superwizją. Wspólnie z rodzicami i na podstawie wnikliwych obserwacji wypracowujemy indywidualne strategie wsparcia, które działają. Co ważne - nie manipulujemy dziećmi, nie stosujemy kar i nagród  - pomagamy dziecku zrozumieć, co się z nim dzieje i czego oczekuje od niego otoczenie oraz zmienić to, co dla niego samego jest uciążliwe. 

Jak przebiega proces adaptacyjny w LGU?

Przed rozpoczęciem okresu adaptacyjnego odbywamy spotkanie przygotowujące rodziców do adaptacji - omawiamy podejmowane przez nas działania w grupie, opowiadamy w zarysie o procesie grupowym i uprzedzamy, jakich zachowań w grupie oraz przeżyć u dziecka można się spodziewać. Zachęcamy do udziału w dniach otwartych razem z dziećmi lub do spacerów po Jazdowie przed wrześniem, by dziecko oswoiło się z przestrzenią. Rok szkolny rozpoczynamy wspólnym rodzinnym piknikiem, rodzinnymi zabawami integracyjnymi, by dla nowych osób stworzyć okazję do oswojenia się z kadrą i zbudowania poczucia bezpieczeństwa w nowej grupie. Później zapraszamy rodziców do ich zajęć, a dzieci zostają w grupie samodzielnie - ale pod czujnym okiem wychowawców. Początkowo organizujemy dużo zabaw integracyjnych, umożliwiających zobaczenie siebie nawzajem i przełamywanie barier oraz inicjujemy lubiane, popularne aktywności sprzyjające byciu razem, obok siebie. Przez cały czas trwania okresu adaptacyjnego (przeważnie miesiąc) mamy tyle czasu, ile potrzeba na wymianę informacji z rodzicami i wsparcie Was we wspieraniu Waszego dziecka. Pod koniec adaptacji spotykamy się na indywidualne konsultacje podsumowujące, czy potrzeby dziecka mogą być spełnione w LGU, czy rodzina jest zadowolona ze współpracy i uczestnictwa w LGU, czy będzie kontynuować przygodę w LGU. Nazywane są zasoby dziecka, które chcemy pomóc mu wydobywać i rozwijać oraz wyznaczane są obszary wsparcia dla niego na dany rok szkolny. A potem - działamy pełną parą! 

Czy zdarza się, że jakieś dzieci nie mogą być dalej w LGU?

Tak, to się zdarza. Zależy nam na jak najlepszej opiece dla dziecka i jeśli widzimy, że nie jesteśmy w stanie mu zapewnić opieki adekwatnej do jego potrzeb, to możemy nie przyjąć dziecka po okresie adaptacyjnym do LGU lub wypowiedzieć umowę w trakcie roku szkolnego. Dokładne zasady określa Regulamin LGU. W przypadku drastycznych naruszeń regulaminu, prawa, zasad bezpieczeństwa lub zasad wypracowanych przez społeczność mamy prawo wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym. Nie jest to też grupa terapeutyczna ani nie mamy możliwości zapewnienia indywidualnej opieki (czyli tzw. nauczyciela cienia, nauczyciela wspomagającego) i wierzymy, że dzieci, które tego potrzebują, trafią dzięki naszej decyzji do lepszego dla siebie miejsca.