Jak działamy

Grupa dla unschoolerów z klas I-V działająca w oparciu o model szkoły demokratycznej. Spotykamy się na radośnie zielonym Jazdowie, by wspólnie tworzyć społeczność, w której każdy może być sobą. Przede wszystkim chcemy, by dzieci miały okazję do swobodnej zabawy z rówieśnikami, mogły nawiązywać więzi i przyjaźnie i rozwijać się w tym, co dla nich ważne.  Mamy nadzieję na mnóstwo dobrej zabawy w trawie, błocie i śniegu, na codzienne przygody, projekty, gry czy opowieści inicjowane przez dzieci i bazujące na ich potrzebach. Spotkania mają na celu wsparcie dzieci spełniających obowiązek szkolny poza szkołą w rozwijaniu kompetencji społecznych. 

Co robimy?

W naszej społeczności jest teraz 19 dzieci z klas I-V oraz 6 dorosłych. Najbardziej lubimy: grać w magiczne drzewo, policjanów i złodziei, mafię oraz RPG, kopać doły, zamieniać kuchnię błotną i drzewa w nowe światy przygód, tropić myszy i wiewiórki, organizować teatr, grać w planszówki i karcianki, słuchać muzyki, tańczyć, rzucać się poduszkami i grać w emocje, układać opowieści, rysować, malować i w ogóle działać twórczo, eksperymentować, konstruować, rozmawiać, wspólnie gotować i organizować imprezy. 

Plan dnia

9.00-9:45 zjeżdżamy się, osadzamy w przestrzeni, łapiemy rozbieg :)

10.00-10.15 POWITAJKA - krótkie spotkanie wszystkich razem, żeby się ze sobą przywitać, podzielić ważnymi ogłoszeniami i pomysłami na dziś

10.15-14.00 czas na ZABAWY, PROJEKTY i inne wspólne działania według pomysłów każdego z nas

14.00-14.15 wspólne PORZĄDKOWANIE domku i ogrodu

14.15-14:45 KRĄG - spotkanie wszystkich razem, by dzielić się wrażeniami i doświadczeniami, świętować ze sobą albo się wspierać w trudnościach, a także by decydować o sprawach społeczności

14:45-15:30 ostatnie zabawy i dzieci wracają do domów

15.30-17.00 czas kadry na współpracę z rodzicami i wewnątrz zespołu

Klasyfikacja

Jeśli chcesz dołączyć do naszej społeczności, to Twoje dziecko powinno spełniać obowiązek szkolny poza szkołą (być w edukacji domowej) w S.P. Bullerbyn lub  w SP Ronja. Dzięki współpracy między placówkami (świetlicą prowadzącą grupę oraz szkołą macierzystą) otrzymacie podręczniki, a klasyfikacja będzie możliwa na podstawie aktywności, które dzieci podejmują motywowane ciekawością i entuzjazmem.  

Nie prowadzimy zajęć mających na celu realizację podstawy programowej. Część kompetencji tam zawartych dzieci po prostu nabywają naturalnie, gdy się im nie przeszkadza, gdy coś je zainteresuje, gdy coś im jest potrzebne. Dorośli nie tworzą sztucznych sytuacji edukacyjnych, za to dzielą się tym, czym autentycznie chcą się podzielić, jak przyjaciel z przyjacielem. Jeśli pojawi się ciekawość wśród dzieci w jakiejś dziedzinie, to wspólnie zastanowimy się, jak ją zaspokoić. W Leśnej Grupie Unschoolingowej wierzymy, że dziecko jest specjalistą od swojego rozwoju i przede wszystkim zapewniamy możliwość swobodnego odkrywania i wyrażania siebie, spędzania czasu z kolegami w naturze według własnego pomysłu, budowania autentycznych relacji i współtworzenia demokratycznej społeczności.

Nad klasyfikacją roczną czuwa zespół kadry.  Wspiera w kontakcie ze szkołą oraz w sprawach organizacyjnych dotyczących egzaminów. Egzaminy odbywają się w przyjaznej, luźnej atmosferze i skoncentrowane są na zasobach dziecka, a nie jego deficytach indywidualnie lub podczas comiesięcznych sesji egzaminacyjnych w ramach "Festiwalu Rozmaitości” we współpracy ze szkołami macierzystymi. Forma przeprowadzenia egzaminów jest ustalana między szkołą a społecznością dzieci i dorosłych na początku roku szkolnego, tak by jak najbardziej odpowiadała na potrzeby dzieci.