KisTudósaink Természettudomány

Versenyek

Iskolánkban több természettudományos versenynek ad otthont megyei és területi fordulóknak egyaránt.

Volt igazgatónk nevével fémjelzett versenyünk a Szebenyi Mária Emlékverseny, melyre méltán vagyunk büszkék, mert ma már egy országos versennyé nőtte ki magát, sőt vannak évfolyamok, melyben határon túli iskolák diákjai is indulnak. Ez egy online verseny, melynek a célja, hogy a kémia iránt érdeklődő tanulók hónapról hónapra feladatlapok segítségével mélyítsék tudásukat. A BLG-s tanulók is szép számmal vesznek részt a versenyeken, és évről évre a döntősök között szerepelnek. A tavalyi évben a 9. évfolyamon Széll Petra lett 1. helyzett. A verseny szervezésében más iskolák tanárai is részt vesznek, de a csapat tagja Csörgicsné Balogh Edit és Martonné Pálfalvi Katalin tanárnő, akik saját feladatsorok szerkesztésével és a feladatlapok javításával, lektorálásával illetve a döntő feladataink összeállításával veszik ki részüket e nagy munkából.

Curie Környezetvédelmi Verseny

Évtizedes múltra tekint a Curie Kémia verseny területi fordulójának megrendezése. A kémai versenyt sokáig Dénes Sándorné szervezte, javította, majd 5 éve az ő feladatát folytatta Martonné Pálfalvi Katalin. 2 éve már nemcsak a középiskolai kategória versenyzői, hanem 7. évfolyamtól a 12. évfolyaim versenyzői is iskolánkban mérik össze tudásukat. A legjobbak pedig az országos döntőbe jutnak. Szerencsére évről évre vannak batthyánys döntősök is.

A Curie Környezetvédelmi versenynek iskolánk több mint 10 éve ad otthont. Martonné Pálfalvi Katalin tanárnő, Kollerné Palkó Melinda laboráns áldozatos munkája és a sok segítő diák kitartása előzi meg a versenyszervezést. A tartalmas napon, melyen nem csak a verseny zajlik, hanem a felkészítő tanároknak szupervíziója, illetve a tanulók kémiai kísérletekben vehetnek részt, és természettudományos ismeretüket is tágíthatják. Megvendégeljük szponzorok segítségével a diákokat, majd a nap végére az eredmények is kiderülnek, mely már előrevetíti az országos versenyre való feljutást. Sok siker övezi a BLG-s diákok szereplését, volt már előadásunk, melyet az országos versenyen a legjobbnak ítélt oda a zsűri. A tavalyi évben egy 3. és 9. helyezést hozhatunk el.

Irinyi János verseny 



Az Irinyi János verseny szervezése 3 éve került át iskolánkban, a zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnáziumból.  Martonné Pálfalvi Katalin tartja a kapcsolatot a Magyar Kémikusok Egyesületével, és közösen szervezik a megyében a versenyt, és találják meg azt a 6-7 ügyes kémikust, aki megyénket képviseli az országos versenyen. A versenyen gyakorlati és elméleti feladatlapokat oldanak meg a 9-10-es diákok. Az idei évben Föld Milán képviselheti iskolánkat a döntőben.

OKTV


Évtizedek óta indulnak tanítványaink az OKTV-n és a kis óraszámok ellenére minden évben szép eredményekkel képviselik iskolánkat biológia és kémia tantárgyakból a diákok. Az idei évben az OKTV döntőbe jutott 2 tanuló Cziráki Boglárka és Ágoston Barbara kémia tantárgyból, akiknek felkészítő tanára Dénes Sándorné.

Publikációk

Szintén több évre tekint vissza, hogy diákjainkat olyan területen is fejlesztjük, hogy később a tudomány világban is megállják a helyüket.

A Soós Ernő Kutató Fejlesztő Laboratórium tudományos munkatársaival, egyetemi tanárokkal fogtunk össze és megálmodtuk, hogy egy ilyen kis városból is szerényebb körülmények között is megpróbáljuk felvenni a versenyt a nagyokkal. Olyannyira, hogy több tanítványunk is eljutott a TUDOK Konferencia Területi, vagy országos fordulójába. A neveket eredmények nélkül soroljuk fel, és nagyon büszkék vagyunk Rájuk: Tóth Máté, Bakos Fanni, Marton Júlia Kata, Cziráki Kamilla, Erhetics Áron Pál, Jakab Kíra, Károlyi Anna Georgina, (felkészítő tanáruk: Martonné Pálfalvi Katalin) és Ágoston Barbara (felkészítő tanára: Dénes Sándorné). 10. évfolyamos kis tudósaink pedig már munkába álltak, hogy elődeik sikerét elérjék, vagy akár túlszárnyalják. Az egyetem részéről, nagy segítségünk és a diákok mentora: dr. Bíró Ildikó és Gerencsérné dr. Berta Renáta.

kísérlet_final_v4.pptx
TUDOK előadás_BLG_Bakos Fanni_Tóth Máté_kieg.pptx
Víz Világnap_BLG (2).pptx

Szenzációs versenyzőnk: Ágoston Barbara

Soós- labor:

Ebben az évben részvétel a TUDOK-on és az Országos Tudományos és Innovációs

Olimpián a Soós laborban végzett kutatással, melynek fő célja alacsony költségvetésű

mezőgazdasági hulladék adszorbens felhasználása különböző szermaradványok vízből

történő eltávolítására.

 

Versenyeredmények :/Kémia/

Irinyi János Kémiaverseny döntőbe bejutás (2021)

Alkímia ma kémiaverseny országos 2. helyezés (2021)

Curie Kémia Területi Forduló megyei 3. helyezés (2022)

Oláh György Országos Középiskolai Kémiaverseny 9. helyezés

Nemzetközi Kémia Torna magyar válogató országos 10. hely (2021/22)

Nemzetközi Kémia Torna, Budapest (2022)

 

egyéni bronzérem

csapat ezüstérem (abszolút 2. hely)

 Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny (2022/23) második fordulóba jutás

kémiából és biológiából

Kémia: OKTV döntős

            Ágoston Barbara

Magyarország jó tanulója, jó sportolója 2019

Sporteredmények (kötélugrásban):

Világkupa Norvégia (2019): korosztályos 2. helyezés

Többszöri országos bajnoki cím (szabadon választott gyakorlat, összetett)

Nyílt Európa Bajnokság (2022), Pozsony:

egyéni bronzérem (szabadon választott gyakorlat)

egyéni bronzérem (tripla gyorsasági versenyszám)

csapat ezüstérem (duplaköteles versenyszám)

A magyar válogatott keret tagja a 2023-as világbajnokságra (Colorado Springs)

Molecular-Chainmail.pptx
P1- Ágoston Barbara.pptx
Ágoston Barbara.pptx
Problem-5-Ágoston-Barbara.pptx

Kísérlet Bali János Tanár úrral

BaliJános_fizika.mp4

Emelt kémia Laborgyakorlat



Az Egyetemmel együttműködve a Soós laborban 2 heti gyakorisággal 10., 11., és 12. évfolyamos tanulókkal dolgozunk és sajátítjuk el a kísérletezés készségét. Nagyon jó hangulatban egyre gyakorlottabban dolgozunk, nagyon jó labor körülmények között. Munkánkat nagyban segíti Virthné Kemes Klára előkészítő munkája. Minden alkalommal 5-6 kísérletet végzünk, mely feladatlapját Martonné Pálfalvi Katalin készíti és a tanárnő irányításával végezzük a kísérletet és beszéljük a kísérletek kémiai hátterét. A munkafolyamatot Gerencsérné dr. Berta Renáta segíti.

A természettudományi munkaközösség

A természettudományi tárgyakat  (fizika, kémia, biológia ) tanító kollégák tagjai munkaközösségünknek. Feladatunk ezen tantárgyak minél színvonalasabb oktatása. Szertáraink felszereltsége jónak mondható. A középiskolai tananyaghoz tartozó kísérletek nagy részét be tudjuk mutatni fizika és kémia órákon. Modellekkel tudunk szemléltetni  pl. biológiai szerveket, kémiai kristályokat stb. A kísérletek összeállításában segítségünkre van a laboránsunk: Kollerné Palkó Melinda. 

Munkaközösségünk döntése alapján indulunk különböző tanulmányi versenyeken. Az iskolánkban zajló tanulmányi versenyek megszervezésében is részt vesz munkaközösségünk néhány tagja. 

Kis Kutatók Klubja

Már évtizedes múltra tekint vissza a Kis Kutatók Klubja, mely első kis diákjai már az egyetemek padjaiban ülnek, többen közülük azóta az orvosi egyetem, vegyészmérnöki kar, pszichológia szak hallgatói. Kezdetben több iskolából érkeztek a kísérletezni vágyó diákok. Ma már a szomszédos Rozgonyi Úti Általános Iskola diákjaival alakítottunk ki partneri viszonyt és idén a 3. b osztályos diákokkal dolgozunk. A nagy érdeklődés miatt egy-egy alkalommal 20 harmadikos kis diákot fogadunk havonta egy alkalommal. Az idei évben az Őselemek kémiájával foglalkozunk. A munka diák mentorálással folyik. Egy csapatban dolgozik 2 harmadikos és egy-egy tizedikes és hetedikes diák, a kísérleteket úgy válogatjuk össze, hogy akár otthon is kivitelezhető legyen. A kísérletek hátterét pedig együtt gondolkodva találják ki a tanulók. A munka megtervezése, előkészítése heteket vesz igénybe. A tervezést Martonné Pálfalvi Katalin végzi, Kollerné Palkó Melinda segítségével a kivitelezés zajlik, majd élesben a hetedikes és tizedikes tanulók péntek délutánjukat is feláldozva próbálják ki és formálják meg együtt, hogy a kisebb korosztály számára is elvégezhető legyen a kísérlet!

Iskola kertünk

Ha egy kicsit elkalandozol az iskola legtávolabbi pontjára, akkor megpillanthatod, hogy évek óta valami bontogatja szárnyát. Egyre több magaságyás telik meg élettel, a tavasz közeledtével. Örvendezteti meg a gondozóit terménnyel, fűszernövényekkel. A legnagyobb sikere a 10.a által évek óta gondozott eperpalántáknak van, mely májusban szép kis piros terméssel örvendezteti meg a diákokat. Az iskolakert vezetője Martonné Pálfalvi Katalin, a kert megálmodója pedig volt igazgatónk Balogh László. Reméljük, idén egy sziklakerttel bővül a kert látképe.

Iskola kertünk 2020-ben

Iskola kertünk 2021-ben