Student Achievements
2023 Blue Award Recipients
Isaac Riches
St Mary's Armidale
Golf
Leeroi Stokes
St Philomena's Moree
Rugby League
Dustin Taber
Holy Trinity Inverell
Rugby Union
Stella Mace
St Joseph's Walgett
Cross Country
Alexis Whitton
St Xavier's Gunnedah
Swimming
Molly Ramien
St Xavier's Gunnedah
Swimming
2023 Half Blue Award Recipients
Basketball: Molly Stokeld
Tennis - Oliver Riley and Molly Murphy
Opens League - Angus Simpson
Boys Hockey - Campbell Judd, Darcy Wood, Sofia Mitchell, Martha Ferris, Gabrielle Hunt & Annabelle Patterson-Kane
Rugby: Zach Hobday, Nash Groth & Angus Simpson
Swimming - Coen Gough, Zanthia Watson, Evie Watson, Oscar Thomson, Eddie Lowick, Thomas McDougall, Eugenie Goddard,
Matilda Denovan, Wyatt Shorter, Josh Spinks and Lewis Mainey.
Cross Country - Sophia Nugent, Flynn McFarlane, Josh Spinks, Fletcher Andrews & Luke Readett
Cricket: Cooper Jones, Julian Collins, Cameron Baird & Paris Barnes
Athletics: Annabelle Patterson-Kane, Aria Sutherland, Callum O'Neill, Cohen Jones, Edward Carolan, Felix Urquhart, Fletcher Andrews, Fletcher Barratt, Hamish Crittenden, Hamish Mason, Isabella Harding-Brown, James Gleeson, Josh Spinks, Joshua Anderson, Lincoln Baird, Lucas Turner, Luke Readett, Nash Groth, Ricky Hird, Shaylyn Smith, Sophie Schmude, Stella Mace, Summer Roberts and Wylie Cruickshank.
2022 Blue Award Recipients
Angus Schmude
St Mary's Armidale
Hockey
Kellam Joseph
St Philomena's Moree
Rugby Union
Jacob Smith
St Xavier's Gunnedah
Swimming
2022 Half Blue Award Recipients
Basketball: Thomas McMullen
Tennis - Max Judd & Molly Murphy
Girls Football - Makayde Goldman.
Opens League - Elias Watene, Duston Taber and Fletcher Barratt
Boys Hockey - Elliott Rodda, Blake Judd, Noah Evans, Ben Cox and Angus Schmude.
Rugby: Kellam Joseph
Swimming - Hannah Akinyemi, Alexis Campbell, Nate Dewson, Edward Carolan, Felicity Gough, Mason Hill. Josie Knapman, Baxter Knapman, Eddie Lowick, Ollie Lyle, Edward McCann, Thomas McDougall, Hugh Mitchell, Eddie O'Shea, Molly Ramien, Josh Spinks, Oscar Thomson, Xanthia Watson, Evie Watson, Evie Watt, Alexis Whitton
and Cooper Whitton.
Cross Country - Fletcher Barratt, Isabel O'Connell, Stella Mace, Flynn McFarlane, Aila McBain and Lachlan Mulligan.
Cricket: Ashan Jayawardena and Max Judd.
Athletics: Isabel O'Connell, Lewis Crough, Miley Jeffery, Jacinta Hoffman, Anika Boney, Hamish Mason, Felix Urquhart, Joshua Anderson, Arley Crowley, Aila McBain, Fletcher Barratt, Stella Mace, Matilda Kilner, Shaylyn Smith, Josh Spinks, Isabella Hamilton, Luna Baynton, Charlee Adamson, Henry Weinthal, Angus Simpson, Kalani Bender, Ruby Ricketts, Edward Carolan, Lachlan Mulligan, Harrison French, Oscar McMurtrie, Cohen Jones, Carter Brown, Ben van Aanholt and Molly Shcmude.
Rugby 7's: Amarnii Ramirez and Lyla Davidon
Golf: Lucas Grosser and Vernon Toakley.
2021 Blue Award Recipients
Jacob Smith
St Xavier's Gunnedah
Blue Award - Swimming
2021 Half Blue Award Recipients
Tennis - Mackenzi Naden, Archie McCormack & Max Judd.
Girls Football - Makayde Goldman.
Opens League - Edward Haire & Thomas Mallon.
Boys Hockey - Angus Schmude.
Swimming - Kobe Bennet, Alessia Bowman, Jock Bowman, Maggie Brown, Tahni Bush, Dana Campbell, William Clarke, Baxter Dalton, Matilda Denovan, Nae Dewson, Kayleigh Eather, Eugenie Goddard, Felicity Gough, Henry Groth, George Groth, Audrey Hannaford, Angus Irwin, Danika Jones, Jack Lowick, Eddie Lowick, Hallie Thomson, Ben Vankuyk, Evie Watt, Thomas Watt & Christopher Welsh.
Cross Country - Fletcher Barratt, Isabel O'Connell, Olivia Selig, Lachlan Mulligan & Mary Arandale.
Rugby - Sam Lawry, Baxter Dalton & Riley Daly.
2020 - No Blue or Half Blue Award recipients due to COVID-19
2019 Blue Award Recipients
Isabella Wall
St Nicholas Tamworth
Blue Award - Athletics
Blue Award - Cross Country
Charlie Whale
St Nicholas Tamworth
Blue Award - Basketball
Leif Dietrich
St Edward's Tamworth
Blue Award - Rugby League
Ava Macey
St Philomena's Moree
Blue Award - Swimming
Alexander Wain
St Mary's Armidale
Blue Award - Athletics
Blue Award - Cross Country
2019 Half Blue Award Recipients
Evan Burgess ~ Fred Finlayson ~ Thomas Barnes ~ Anna Lamey ~ Zara Cogan ~ Max Fernance ~ Angus Manchee
Gilbert Tighe ~ Matthew Coleman ~ Harrison George ~ Alexandra Reardon ~ Olivia Turner ~ Ryleigh Molloy
Oliver Greig ~ Zac Whalan ~ Adam Davis ~ Thomas Errington ~ Leif Dietrich ~ Emily Dietrich ~ Lily Androutsos
Isabel O'Connell ~ Adam Davis ~ Ryan Dunnill ~ Callum Wales ~ Baxter Dalton ~ Gabriel O'Connor
William Clarke ~ Elias Watene ~ Blake Fielder ~ Samuel Elms ~ Kobe Bennett ~ Eddie Lowick ~ Jack Lowick
Mia Croker ~ Lucas Sardinha ~ Darcy Hannaford ~ Cleal Bender ~ Tilani Smith ~ Angus Barwick ~ Molly Collett
Hannah Wakely ~ Alice Fahey ~ Dashiel Urquhart ~ Lily Grieve ~ Mary Arandale ~ Kayden Elliott ~ Danika Elliott
Luke Grace-Hendrie ~ Molly Rees ~ Claire Watt ~ Cameron Valks ~ Andrew Valks ~ Thomas Watt