Национално Ученическо 2019

Публикувано: 26.03.2019

Захари Николаев

Редактори: Моника Беркова, Борислав Драганджиков

Остава малко повече от месец до НУСД и като едно от малкото състезания във формат Световни Училища, изисква специфична подготовка, различна от тази за БП състезания. В тази статия ще намерите стратегии и упражнения, с които да се подготвите.

Има три аспекта на формата Световни училища, за които Британския Парламентарен формат не ни подготвя много директно. Това са роли на говорителите, отборна линия и стил.

1. Роли на говорителите

а) Какви са ролите? - Ролите са подобни на тези в БП, но си имат своите особености.

  • Първи говорител - специфичното тук е, че първият говорител в началото на речта си трябва да изложи отборната линия - "Аз ще ви говоря за аргумент Х и У, а съотборника ми ще говори за аргумент Z." Първият говорител трябва да е изключително ясен и структуриран в речта си, за да постави добра основа за съотборниците си. Трябва ясно да представи проблема, който отбора ви иска да реши и да го свърже с темата и аргументите ви. Механизмите трябва да са ясно и конкретно обяснени, за да могат следващите говорители да се опират на тях. В опозиция, на първия говорител се пада задачата да обори освен аргументите на правителството, също и рамкирането, което би му попречило да спечели. (Например: "Те казаха, че богатите обичат да наемат бедни хора, защото така могат да им плащат по-малко и да спестят пари. Това не е вярно, защото богатите разполагат с много пари и ценят комфорта и качеството над тях. Ако имат причина да вярват, че бедните хора няма да им свършат качествена работа, няма да ги наемат.")
  • Втори говорител - вторият говорител има две задачи. Първата е ясна и подобна на тази на втория говорител в горна камара на БП - трябва да отговори на речта на говорителя преди себе си. Това значи да защити аргументите на съотборника си, които са били оборени и да обори изложените от противниковия отбор аргументи. Вторият говорител трябва да си остави поне 3.5-4 минути, за да обясни и последния аргумент на отбора си. Затова се счита, че вторият говорител често трябва да е най-опитният или най-увереният член на отбора - той трябва да умее да прави и конструктивен и деструктивен анализ.
  • Трети говорител - третият говорител трябва да докаже на съдиите, че неговият отбор вече е спечелил дебата. Третият говорител НЕ излага нови аргументи. (Освен да намали индивидуалните му точки, това би навредило на отбора му, защото вместо да защити вече доказаното и да го направи много силен материал, той оставя още нещо, което да бъде оборено.) В официалната роля на третия говорител влиза това да структурира речта си на база точките на сблъсък, които са били важни за дебата. В рамките на всяка точка на сблъсък, третият говорител трябва да обори идеите на другия отбор и да подкрепи тези на своя отбор, както и да ги сравни - да докаже, че неговите аргументи по конкретната точка на сблъсък са по-важни от тези на противника. Добрият трети говорител ще сравни и самите точки на сблъсък - ще даде анализ защо тези, които отборът му очевидно печели, са по-важни за дебата от тези, които са по-интуитивни за другата страна. Статията за сравнителен анализ можете да намерите тук.
  • Четвърти говорител - тук имате възможност да направите няколко важни неща. Първо, оборете едното нещо на другия отбор, което може да ви коства дебата. Второ, посочете грешките им - къде не са ви оборили, къде не са си доказали аргумента докрай? Трето - дайте допълнителен сравнителен анализ, намалете важността на сблъсъците, които противниците ви печелят. Много дебатьори неглижират тази реч и миймват, когато я правят, но тя всъщност може да обърне дебата.

б) Как да се подготвим за тях?

  • правете дебати - събирайте клуба си по-често, оставайте до по-късно. Ако нямате достатъчно хора в клуба си за цял дебат търсете други опции - правете общи срещи с други клубове в града ви, или с клубове от съседни градове.
  • гледайте дебати - търсете дебати от световното първенство за ученици - WSDC. С тях можете да правите различни неща - да пробвате да отсъдите дебата, да гледате специфично какво правят отделните говорители, за да изпълнят ролята си, или да пробвате да направите тяхната реч вместо тях и след това да се сравните. По-долу можете да гледате видеото от два дебата на високо ниво като за начало.
  • упражнявайте конкретни аспекти на отделните речи - ако ви е трудно да оборвате, тук можете да намерите упражнение за оборване. Ако ви е трудно да развивате аргументи, отделете 15 минути от деня си да изберете тема и да развиете един аргумент и още 5, за да го представите на глас.
  • следете прогреса си - търсете в какво сте добри и в какво не сте и при всяка възможност си поставяйте за цел да подобрите това, което ви куца. Ако например често получавате обратна връзка, че не сравнявайте достатъчно, накарайте се сами да отделите 2 минути от речта си в предстоящия дебат точно за сравнение.

2. Отборна линия

  • сближете се със съотборниците си - прекарвайте време заедно извън срещите на клуба по дебати. Отидете на кино, на обяд или на дискотека заедно. Опитайте да разберете с кого работите и да изградите рапорт.
  • подгответе отборната линия във времето за подготовка - уговорете се кой какво ще каже предварително
  • слушайте речите на съотборниците си - записвайте си какво са пропуснали, какво ново са казали и се адаптирайте към това.
  • споменавайте съотборниците си по време на речта си - ако сте трети или дори втори говорител се уповавайте на вече дадения анализ, вместо да го обяснявате наново - "Моят първи говорител ви даде 3 структурни причини Х да е вярно."
  • упражнение за отборна линия - отделете 5-10 минути заедно с отбора си, за да подготвите един цял аргумент, да го развиете напълно. След това започнете да го обяснявате, като на всеки 30 секунди спонтанно сменяйте човека, който обяснява аргумента. Всеки следващ трябва да започне оттам, където предишния е бил прекъснат, дори ако се налага да довърши изречението му.

3. Стил

  • записвайте речите си - дали правите реч сами вкъщи, по време на клуб или с отбора в парка, правете видеозапис. След това преодолейте ужасното усещане да слушате гласа си и изгледайте речта. Обърнете внимание на жестовете, които правите с ръцете си, на позата си, на това колко бързо говорите, с какъв тон и колко силно, колко емоция влагате и т.н.
  • отново гледайте дебати - обърнете внимание на стила на говорителите. Кога правят паузи? Колко бързо говорят? Сравнявайте се с тях и опитвайте да вземете това, което ви харесва.
  • започвайте речите си с кука - куката е едно изречение, което ще грабне вниманието на съдията и на публиката. Може да е крилата фраза, твърдение с високопарни думи или нещо мийм свързано с темата и потвърждаващо вашата теза. Куката ви носи много ползи - кара ви да изглеждате уверени и начетени. Освен това задава някакъв първоначален тласък на речта ви, като ви дава нещо, което можете да кажете спокойно и уверено, без да се запъвате и без да мислите много. Пример за ефективна кука е известният израз "They make a wasteland, and they call it peace" (Създават пустош и я наричат мир) от финала на световното през 2010.
  • структурирайте речта си - имайте първоначална идея за трите големи неща, за които ще говорите. Структурирайте подточките в тях и ги номерирайте. Дори във втора и трета реч не разчитайте, че просто ще минете през казаното досега.
  • оповестявайте структурата на речта си - след куката, кажете много накратко какво ще направите в речта. Бъдете конкретни - не казвайте просто "ще оборя техните аргументи," а "ще оборя аргумента им за Х, като ви докажа У". Полезно е да правите това, защото кара ума ви да се връща към основното и не ви позволява да се разпилявате прекомерно. Освен това индикира на съдията какво говорите във всеки момент и ви застрахова до някаква степен срещу разсейване от негова страна.

Подготовката за всяко състезание изисква консистентност, упорство и труд. Ако работите върху изпълняването на ролите на съответните говорители, отборната си линия и стила си, ще имате по-приятно и полезно преживяване на националното ученическо състезание и на всякакви състезания във формат Световни Училища. Ако имате някакви въпроси, можете да ги зададете напълно анонимно по-долу.