Просто нямахте анализ, брат!

Или какво да правим, когато се сблъскаме с дефицит на анализ

Публикувано: 14.02.2019

Захари Николаев

Всички сме го чували някога. "Трябва ви повече анализ" или "не ви беше доказан аргумента и нямаше как да ви дам повече от четвърто." Макар и по-рядко, силните отбори също се сблъскват с този проблем. Но обикновено обратната връзка стига дотам и рядко стигаме до момента, в който знаем какво точно е трябвало да обясним, за да имаме достатъчно анализ. Много хора започват просто да повтарят същите неща с различни думи, което помага да запълнят седемте си минути, но не и да спечелят. Така че ето няколко стратегии, с които всеки може да повиши количеството логически връзки в аргументацията си:

1. По време на състезанието/след кръга

  • Искайте по-детайлна обратна връзка - много често при обяснението на решението съдията няма време да обясни как сте могли да анализирате аргумента си с достатъчно детайли. Ако обаче го/я намерите след това или се свържете онлайн, повечето съдии с радост биха отделили от времето си, за да ви покажат кои логически връзки точно са ви липсвали и какви механизми сте могли да приложите, защото така се уверяват, че за напред ще съдийстват по-силни дебати.
  • Питайте другите отбори - ако сте във средно добра или висока стая има големи шансове отборите, които са се класирали над вас да имат повече опит и умения от вас и да могат да анализират аргументи със сравнителна лекота. Вместо да се притеснявате от това, трябва да се възползвате - всеки дебатьор обича да го питат за дебати, защото така се чувства важен. Така че докато чакате съдията да вземе решението или по време на почивката питайте силните отбори от вашия дебат как биха анализирали аргумента ви.

Като цяло да се интересувате и да помните анализи на стари аргументи е много полезно, защото много от аргументите в различни теми са подобни и анализът е сходен.

2. Във времето за подготовка/"препа"

  1. Как да докажем твърдението си - има две стъпки към това
    • направете твърдението доказуемо - най-лесният начин за това е да го формулирате като "Нещо Х ще доведе до/направи нещо У." Гледайте да е възможно най-конкретно, кратко и ясно. Имайте предвид какво или кой е "нещо Х."
    • докажете го на трета степен - дайте поне три причини твърдението ви наистина да се случва. Ако например доказвате твърдението, че хората (нещо Х) ще продължат да се включват в организирани религии (правят нещо У) дори да нямат религиозни вярвания можете да кажете, че ще го правят защото 1. Искат да имат някаква група от хора, която ги подкрепя, 2. Искат да имат чувство за идентичност и 3. Ще има социален натиск върху тях да го правят. Дори това да не са най-умните, верни и силни причини нещо да се случи, пак е по-добре от нищо, а фактът, че са три, прави самият аргумент по-труден за оборване
  2. Как да докажем последствието/"импакта" си - ако сте започнали не с твърдение за това как темата променя света, а за последиците от тази промяна и се чудите как да стигнете до тях чрез логически връзки ето няколко въпроса, които да си зададете:
    • Кой ще доведе до последицата, която търсим да докажем - много хора наричат този "кой" актьор - общо наименование за индивидите, групите и институциите, които действат в рамките на дебата. Например ако искате да докажете, че след като се промотира/рекламира като съпруга и майка, прогресивната жената политик ще спечели повече гласове, трябва да обясните кои са хората (кой е актьорът), които ще започнат да гласуват за нея.
    • Какви са интересите на актьора - какво искат хората, за които говорите и защо го искат (Например много майки искат да избират жени с подобно семейно положение, защото се надяват на политики насочени към подобряването на начина им на живот).
    • Какво прави този актьор, за да постигне целите си/ как опитва да го постигне - хората, загрижени за околната среда например правят няколко неща, за да постигнат целта си за по-чиста околна среда - гласуват за "зелени" партии, включват се и организират в кампании за популяризиране на каузата си, имплеменират екологични практики като компост и рециклиране в ежедневието си.

Винаги се питайте как темата променя интересите на актьорите или начина, по който те подхождат към постигането на целите си.

3. При подготовка за състезания

1. Статии - да свикнете да четете една статия на ден ще подобри както познанията ви за света, така и уменията ви да анализирате. Подбирайки статии, чиито заглавия съдържат ключовите думи "как" и "защо" ще се запасите със механизми и логически връзки по най-различни теми.

2. Дебати - онлайн можете да намерите огромна колекция от записи на финали от международни състезания. Гледайте ги и следете начина, по който говорителите анализират аргументите си. Тук можете да намерите линк към запис от финала на европейското първенство през 2017: https://youtu.be/33jTWYfhQe4

3. Упражнения - измислете твърдение на някоя тема и опитайте да го анализирате. Дайте три причини защо е вярно. С времето ще се научите да подбирате по-силни и стратегически причини, но дори самият факт, че сте измислили не една, а три причини аргумента ви да е верен ви помага много.


Надявам се да съм ви помогнал да намерите как да преборите дефицита на анализ, който толкова пречи на много отбори. Моля споделете тази статия, за да може и други да се възползват от съветите в нея.