Подгответе се за сблъсък!

Публикувано: 23.04.2019

Захари Николаев

Редактор: Борислав Драганджиков

Клашове. Точки на сблъсък. Тези мистериозни обекти често изникват в обратната връзка, защото се използват при отсъждането на дебата. Но рядко има кой да ни каже как да ги идентифицираме и как да ги използваме в речите си. Ето малко информация за това. В края на статията ще намерите и отговорите на въпросите си за националното ученическо състезание.

1. Какво е точка на сблъсък?

Точките на сблъсък са централните неща, за които двете страни в един дебат не са съгласни. Генерално има два типа точки на сблъсък:

  • Дали нещо ще се случи - В дебатите най-често се спори за практическите последствия от определена политика или социо-културно явление. Затова много често дебата се крепи на това дали определено нещо ще се случи като резултат от политиката. Например в темата ТПЩ стори социални домове предимно в богати квартали може да спорите за това дали бедните ще се интегрират в квартала си и дали ще бъдат приети от богатите.
  • Кое е по-важно? - за някои неща в някои дебати ще достигате до консенсус, че от всяка страна ще се случат определени хубави и лоши неща. В тези моменти ще трябва да спорите кое от двете неща е по-важно. Например ако от едната страна на тема за феминизъм достигате до повече публичност за движението, а от другата - повече задоволени нужди за конкретна група жени, трябва да дадете причини защо едното или другото е по-важно.

2. За какво са нужни точките на сблъсък?

  • Във формат Световни Училища структурата на третата реч се уповава на точките на сблъсък - идентифицирането им е важна част от критерия, по който се отсъжда дали третия говорител е изпълнил ролята си и какви точки заслужава
  • В БП формат това е смятан за най-ефективния начин за структуриране на бич реч. Целта на бича (уипа) е да покаже, че неговият отбор печели дебата като се възползва от вече дадения материал. Организирането по точки на сблъсък помага за разграничаване от горните отбори и засягане с противниковите.
  • Минавайки през точките на сблъсък, можем много лесно да изясним дебата за съдията и да изчистим неяснотите, които са се появили по-рано

3. Как се възползваме от точките на сблъсък?

1. Как да ги идентифицираме?

    • Какво НЕ сте се съгласили с другия отбор? - може да не сте се съгласили за реакцията на определена група за дадена политика и характеризацията на тази група. Или пък за това коя държава на международната сцена има най-голямо значение в даден конфликт. Намерете несъгласието и го разрешете в своя полза.
    • Видове точки на сблъсък - това може да ви насочи към търсените точки на сблъсък, всяка тема ще изисква по малко и от двете
    • Какво е нужно да докажете, за да спечелите дебата? - ще има точки, по които другите доста очевидно ви водят. Ако и вие имате материал по тези точки, силно вероятно е това да е важна точка на сблъсък.
    • Какви са основните аргументи? - често ще имате аргументи, които директно се противопоставят на аргументите на другата страна. Това е ясен знак, че съответният проблем е централен за дебата и вероятно може да се организира точка на сблъсък около него.
    • Опит - тези въпроси могат да ви насочат в правилната посока, но не са изчерпателен списък на нещата, които ще ви помогнат да идентифицирате точките на сблъсък. Най-голям фактор е опитът - колкото повече дебати направите, толкова по-лесно ще ги идентифицирате.

2. Как да ги формулираме? - най-добрата формулировка за точка на сблъсък е под формата на въпрос. Не “икономическото състояние на малцинствата,” а “ще помогне ли тази политика на малцинствата да имат по-добро икономическо състояние?” Така правите точката по-конкретна, което помага за събирането на мислите и организирането им.

3. Оборване - най-лесно е първо да вземете материала на противниците си по съответната точка на сблъсък и да обясните защо не е верен. Дайте конкретни причини защо механизмите им не работят, не просто алтернативни механизми, които ги заместват.

4. Изграждане наново - след като сте изчерпали оборването си по техните аргументи, припомнете вашите аргументи по съответната точка на сблъсък. Обяснете как са били адресирани от другия отбор и защо тяхното оборване е грешно (тоест оборете оборването им). Дайте допълнителни причини аргумента да е верен ако се налага.

5. Сравнение - след като сте обяснили защо отборът ви печели всяка точка на сблъсък се презастраховайте. Изберете най-интуитивната за вашата страна точка на сблъсък и обяснете защо тя е по-важна и по-централна за дебата от точката, която е най-интуитивна за другата страна. Тук можете да намерите статията за сравнителен анализ.

4. Отговори на въпроси

В статията за НУСД има форма за анонимни въпроси. Ето отговори на някои от тях:

  • Как да сме сигурни че това, което правим при упражненията, е правилно и как да разберем какво още ни липсва? - записвайте си - ако гледате речите и упражненията си, много по-лесно ще видите какво ви липсва. Овен това може да помолите някого за обратна връзка. Не се притеснявайте твърде много - самият факт, че правите упражнения, ви дава предимство пред много отбори.
  • Как се справяме когато въпреки сравнително добрата ни отборна линия имаме доста разминавания във виждането на това кои аргументи трябва да се ръннат? - Отделете 2-3 минути да обсъдите идеите и да решите кои ще рънвате и кои няма - приоритизирайте идеите, които ви звучат най-реалистични; бъдете готови да се откажете от идеите си или да допуснете идеи, които не харесвате, отборната линия е много по-важна от това да имате най-най добрите аргументи. Тук ще трябва да внимавате да не засегнете самочувствието на съотборниците си, както и да не се засягате, ако вашите идеи не са приети.
  • Има ли нещо по специфично, на което трябва да обърнем внимание, като подготвяме предварителните теми? - подготвените теми са зададени така, за да можете да имате примери и по-детайлни обяснения. Освен да измислите кейс, потърсете конкретни примери, които го илюстрират. Освен това се уверете, че аргументите ви не си противоречат.
  • Четвърта реч и нейните особености? - Тук можете да намерите обучението на асоциацията за трети и четвърти речи по повод миналогодишното НУСД.
  • Хайде на дискотека - хайде на социалното събитие на НУСД. :)

Упражнявайте се да намирате точките на сблъсък в дебат и ги използвайте на националното ученическо състезание. Дано статията е била полезна! Ако имате въпроси по темата, можете да ги зададете във формата по-долу: