Gwałt. Zadać gwałt. Zgwałcić. Gwałciciel. G. Słowo na „G”.

A plotka, legenda, albo zdjęcie na „snapie” rozprzestrzeniają się z prędkością światła. Słowo na „G” stanie się jednym z aktorów rozgrywającego się na terenie szkoły spektaklu, gdzie nauczyciele i uczniowie walczą ze sobą na definicje rzeczonej sytuacji. Wynikiem tego starcia będzie model – protokół postępowania, który towarzyszyć będzie bohaterom jeszcze na długo po otrzymaniu świadectwa z czerwonym paskiem.

Za 45 minut, na ostatniej godzinie lekcyjnej odbędzie się konfrontacja dyrekcji, wychowawczyni i trójki uczniów oskarżonych o g… Choć właściwie to nikt do końca nie potrafi opowiedzieć o tym, co się wydarzyło. W spektaklu rozgrywającym się symultanicznie w pustej klasie i pokoju nauczycielskim zegary nieubłaganie tykają. Wśród prawdopodobnych wersji wydarzeń i możliwych algorytmów postępowania wszystkim powoli wymyka się „ktoś”. Nieobecna bohaterka, która od dnia „incydentu” nie wróciła do domu.


Spektakl nawiązuję do nurtu nazywanego „teatrem w klasie” i w semestrze zimowym 2017/2018 został zaprezentowany trzydziestokrotnie w gimnazjach na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego. Każdej prezentacji towarzyszył warsztat dotyczący przemocy seksualnej prowadzony przez psychologa i edukatorkę seksualną.

Spektakl „#[+#@!? (słowo na G)” jest nie tylko polem do dyskusji odnośnie granic i intymności oraz sytuacji ich pogwałcenia, ale też okazją do rozmowy na temat seksualności w ogóle. Co istotne dla projektu, który pozwala podglądać zarówno świat młodych ludzi, jak i pokoju nauczycielskiego, w spektaklu i warsztatach biorą udział przedstawiciele obu „stron konfliktu”. Sytuacja opowiedziana przez aktorów stanie się pretekstem do rozmowy, która bardzo rzadko ma szansę się odbyć w polskich szkołach. Obecność edukatora seksualnego w trakcie warsztatów umożliwi również obalenie wielu nadal obowiązujących mitów dotyczących seksualności. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza obecnie, gdy tzw. edukacja seksualna w ramach przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” wykonuje ogromny krok wstecz.


scenariusz i dramaturgia MAGDALENA DRAB

reżyseria GRZEGORZ GRECAS

aranżacja przestrzeni i kostiumy AGNIESZKA „ALEX” ALEKSIEJCZUK

II scenograf JAN GŁĄB

muzyka TYMOTEUSZ WITCZAK

realizacja nagrań audio KRZYSZTOF GRĘBSKI

obsada WIKTORIA CZUBASZEK, JERZY GÓRSKI, PAULINA MIKUŚKIEWICZ, ADAM MICHAŁ PIETRZAK, MACIEJ RABSKI

warsztaty ŻENIA ALEKSANDROWA, ZOFIA DOMARADZKA, SYLWIA PATRYCJA OLESIŃSKA, MONIKA WOLIŃSKA

kierownik produkcji PIOTR „MELCHIOR” TORCHAŁA

czas trwania spektaklu 90 MINUT (dwie części po 45 minut)

czas trwania warsztatu 90 MINUT


PREMIERA 14 września 2017 roku; Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filią we Wrocławiu

SPEKTAKL REKOMENDOWANY DLA WIDZÓW OD 13. ROKU ŻYCIA.

Spektakl powstał przy współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filią we Wrocławiu.

Konkurs im. Jana Dormana na produkcję spektaklu prezentowanego w szkołach wynika z potrzeby podniesienia jakości artystycznej przedstawień pokazywanych w placówkach oświatowych. Ideą konkursu jest z jednej strony wspieranie szkoły poprzez kształtowanie bogatej i różnorodnej oferty spektakli przygotowanych z myślą o wieku i potrzebach uczniów oraz specyficznych szkolnych warunkach, z drugiej zaś – wspieranie mobilności teatrów i otwieranie ich na wyzwania bezpośredniego kontaktu z widzem poza murami ich instytucji. Patronem konkursu jest Jan Dorman – wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Konkurs organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.dorman.e-teatr.pl

fot. TOBIASZ PAPUCZYS


http://www.mkidn.gov.pl/
http://www.ast.wroc.pl/

RECENZJE

Kazimierczak, Szymon: Przekroczyć granicę, Teatr, Nr 12/2017, [http://www.teatr-pismo.pl/przeglad/1911/przekroczyc_granice/].

Mazurkiewicz, Henryk (12.2017): Świnki trzy, Kwartalnik Teatralny nietak!t, Nr 2 (28) \ 2017, [http://www.nietak-t.pl/index.php/component/content/article/9-artykul/130-swinki-trzy].

PRASA

Piekarska, Magda (2017): Zaczęło się w Legnicy, Kwartalnik Teatralny nietak!t, Nr 1 (27) \ 2017.

(06.10.2017): „Słowo na G”, Gazeta Polska Codziennie, Nr 1845 [http://gpcodziennie.pl/71942-slowo-na-g.html].

Piekarska, Magda (06.11.2017): Tego przedstawienia nie zobaczą uczniowie z Wrocławia. "Nasze dzieci nie uprawiają seksu", Gazeta Wyborcza Wrocław, [http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,22607793,kto-sie-boi-slowa-na-g.html?disableRedirects=true].

(06.11.2017): „Słowo na G”, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Namysłowie, [http://www.g2namyslow.pl/slowo-na-g]

Knap, Łukasz (07.11.2017): “Słowo na G”: nie wszyscy uczniowie zobaczą edukacyjny spektakl o gwałcie. “Nasze dzieci nie uprawiają seksu”, wirtualnapolska.pl, [https://film.wp.pl/slowo-na-g-nie-wszyscy-uczniowie-zobacza-edukacyjny-spektakl-o-gwalcie-nasze-dzieci-nie-uprawiaja-seksu-6185270957152385a].

(08.12.2017): Spektakl teatralny, Szkoła Podstawowa nr.3 w Praszce, [http://sp3.praszka.pl/spektakl-teatralny.html]

Zając, Karolina (21.12.2017): Rozmowy na trudny temat, Kulisy Powiatu Kluczbork — Olesno, Numer 730, [http://www.kulisypowiatu.pl/index.php?id=609].

RADIO

Sulik, Paweł (16.08.2017): Los Polandos – Żenia Aleksandrowa i jej rosyjski punkt widzenia. Wieczór - Paweł Sulik, Radio TOK FM, [http://audycje.tokfm.pl/podcast/Los-Polandos-Zenia-Aleksandrowa-i-jej-rosyjski-punkt-widzenia/52795].

Jewiarz, Beata (30.08.2017): Horyzonty: teatr dla młodzieży, Polskie Radio RDC, [http://www.rdc.pl/podcast/horyzonty-teatr-dla-mlodziezy/].

Chojnowski, Grzegorz, Magda Piekarska (11.10.2017): Para królewska w Radiu Wrocław Kultura. Radio Wrocław Kultura, [http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/71229/Para-krolewska-w-Radiu-Wroclaw-Kultura-WIDEO].

Wyględacz, Gabriel, Piotr Czart (23.01.2018): Praszka: trudna lekcja na bardzo trudny temat, Radio Ziemi Wieluńskiej, [http://radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=26910]