4. Učební plány

4.1. Čtyřleté gymnázium

    • platné do 2013-2014 pro maturitní ročníky 2015, 2016 a 2017

    • platné od 2014-2015 pro maturitní ročníky 2018 a dále

4.1 Čtyřleté gymnázium - učební plány

4.1.1. Poznámky k učebnímu plánu čtyřletého gymnázia

    • Obsah a výstupy všech předmětů v učebním plánu vycházejí ze vzdělávacích oblastí a oborů RVP G.

    • Vyučovací předmět český jazyk a literatura je navíc dotován 1 hodinou z disponibilních hodin. Ve svém obsahu realizuje průřezové téma Mediální výchova.

    • Vyučovací předmět úvod do studia jazyka je realizován v 1.pololetí 1.ročníku, vychází ze vzdělávací oblasti Jazyk a jazyková komunikace a je dotován 0,5 hodiny z časové dotace dalšího cizího jazyka. Uvádí žáky do problematiky jazyka a textu.

    • Cizí jazyk - anglický jazyk pro všechny žáky. Další cizí jazyk žáci povinně volí z nabídky jazyků německého a francouzského . Cizí jazyky částečně realizují ve svém obsahu průřezové téma Multikulturní výchova. Ve školním roce 2009/2010 dobíhá model, v jehož rámci si žáci po druhém ročníku zvolili, který jazyk z nabídky angličtina, němčina a francouzština budou studovat jako Cizí jazyk a který jako Další cizí jazyk. V rámci tohoto modelu pak časová dotace v posledních dvou ročnících studia činí u Cizího jazyka 4+4 hodiny týdně a u Dalšího cizího jazyka 3+3 hodiny týdně.

    • Vyučovací předmět matematika byl vytvořen ze vzdělávacího oboru Matematika a její aplikace.

    • Vyučovací předměty fyzika, chemie, biologie a zeměpis vycházejí ze vzdělávacího oboru Člověk a příroda.

    • Laboratorní cvičení jsou součástí fyziky, biologie a chemie a nemají samostatnou klasifikaci.

    • Vyučovací předmět humanitní studia vychází ze vzdělávacího oboru Občanský a společenskovědní základ vzdělávací oblasti Člověk a společnost. Dále realizuje průřezová témata Osobnostní a sociální výchova, Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, Multikulturní výchova a Mediální výchova. Spolu s předmětem dějepis, který realizuje obsah vzdělávacího oboru Dějepis stejné vzdělávací oblasti a částečně průřezová témata Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech a Mediální výchova, je posílen 4 hodinami z disponibilních hodin.

    • Vyučovací předmět ekonomie zařazený do 4.ročníku vychází ze vzdělávací oblasti Člověk a svět práce. Časová dotace 1,5 hodiny je přidělena z disponibilních hodin.

    • Vyučovací předmět tělesná výchova je posílen 2 hodinami z disponibilního množství zejména v 1. a 2. ročníku.

    • Vyučovací předmět estetická výchova integruje část obsahu Hudebního a Výtvarného oboru vzdělávací oblasti Umění a kultura. Je zařazena do 1.pololetí 1.ročníku a od 2.pololetí si žáci volí mezi výtvarnou výchovou vytvořena z Výtvarného oboru) a hudební kulturou vytvořena z Hudebního oboru). Příslušná vzdělávací oblast je dotována navíc 0,5 hodiny z disponibilních hodin pro výuku v 1.pololetí 3.ročníku.

    • Vyučovací předmět informatika vychází ze vzdělávacího oboru Informační a komunikační technologie a je realizován ve 4 hodinách z disponibilních hodin.

    • Volitelné předměty jsou zařazeny do všech ročníků kromě prvního se vzrůstající časovou dotací a jsou posíleny 8 hodinami z disponibilního množství. Svým obsahem navazují na povinné předměty učebního plánu.

    • Adaptační kurz je zařazen do 1. a 2. ročníku a je realizován formou šestihodinových bloků 3x (resp.2x) za rok. Vychází ze vzdělávacího oboru Výchova ke zdraví vzdělávací oblasti Člověk a zdraví a zařazuje průřezová témata Osobnostní a sociální výchova a Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech. V době konání kurzu odpadá výuka ostatních předmětů.

    • Během studia jsou žákům nabídnuty týdenní pobytové kurzy V době jejich konání odpadá výuka ostatních předmětů. Jedná se o vstupní kurz GO, lyžařský výcvikový kurz (LVZ) , zeměpisný, estetický a jazykový kurz a letní sportovní kurz

    • Pro projekty je ve 2.pololetí 4.ročníku vyčleněn 1 týden, kdy odpadá výuka ostatních předmětů. Žáci se věnují tvorbě projektu ve zvoleném oboru.

4.2. Osmileté gymnázium

    • platné do 2013-2014 pro maturitní ročníky 2015, 2016 a 2017

    • platné od 2014-2015 pro maturitní ročníky 2018 a dále


4.2. Osmileté gymnázium - učební plány


4.2.1. Poznámky k učebnímu plánu nižšího stupně osmiletého gymnázia

    • Obsah a výstupy všech předmětů v učebním plánu vycházejí ze vzdělávacích oblastí a oborů RVP ZV.

    • Vyučovací předmět český jazyk ve svém obsahu realizuje průřezové téma Mediální výchova.

    • Další cizí jazyk si žáci povinně volí z nabídky německý jazyk a francouzský jazyk.

V sekundě si žáci mohou zvolit nepovinný předmět „Kroužek dalšího cizího jazyka (německý nebo francouzský jazyk)“ s dotací dvě hodiny týdně, které mají žáci zařazeny do rozvrhu. Předmět si klade za cíl seznámit žáky se základy vybraného jazyka a motivovat je pro výuku cizího jazyka v dalších ročnících. Výuka se soustředí na mluvený projev a bude probíhat především hravou formou (např. písničky, hry, jednoduché rozhovory). Žáci nebudou primárně klasifikováni, záleží na nich, zda budou známku na vysvědčení chtít či ne.

    • Vyučovací předmět vlastivěda zahrnuje vzdělávací oblast Člověk a společnost. Integruje část vzdělávacího obsahu vzdělávacích oborů Dějepis a Výchova k občanství. V předmětu jsou také realizována průřezová témata Osobnostní a sociální výchova, Výchova demokratického občana a Environmentální výchova.

    • Vyučovací předmět humanitní studia byl vytvořen ze vzdělávacího oboru Výchova k občanství (vzdělávací oblast Člověk a společnost). Realizuje také průřezová témata Osobnostní a sociální výchova, Výchova demokratického občana, Mediální výchova a Multikulturní výchova. V tercii je posílen dotací 0,5 hodiny, neboť integruje tematický okruh Svět práce (vzdělávací oblast Člověk a svět práce). Částečně zahrnuje i učivo vzdělávacího oboru Výchova ke zdraví (vzdělávací oblast Člověk a zdraví) v tématech Vztahy mezi lidmi a Osobnostní a sociální rozvoj.

    • Vyučovací předmět dějepis vychází ze vzdělávací oblasti Člověk a společnost. Zahrnuje části průřezových témat Výchova demokratického občana, Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech a Multikulturní výchova.

    • Vyučovací předměty algebra, geometrie a matematika byly vytvořeny ze vzdělávací oblasti Matematika a její aplikace.

    • Vyučovací předmět přírodověda vychází ze vzdělávací oblasti Člověk a příroda a integruje část obsahu čtyř vzdělávacích oborů Fyzika, Chemie, Přírodopis a Zeměpis. Předmět má charakter společného úvodu do výše uvedených oborů, které na něj navazují od sekundy.

    • Vyučovací předměty zeměpis, fyzika, chemie, přírodopis a přírodověda naplňující vzdělávací oblast Člověk a příroda jsou posíleny 8 hodinami z disponibilní časové dotace. Zeměpis realizuje části průřezových témat Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, Multikulturní výchova a Environmentální výchova, přírodopis některé okruhy Environmentální výchovy.

    • Laboratorní cvičení jsou součástí předmětů fyzika, chemie a přírodopis a nemají samostatnou klasifikaci. Předmět přírodopis pokrývá obsahově okruh Práce s laboratorní technikou vzdělávací oblasti Člověk a svět práce.

    • Vyučovací předmět informatika zahrnuje vzdělávací oblast (obor) Informační a komunikační technologie a tematický okruh Využití digitálních technologií vzdělávací oblasti Člověk a svět práce (realizováno v primě, sekundě a kvartě). Navýšení hodin pokrývají 3 hodiny vzdělávací oblasti Člověk a svět práce a 2 hodiny z disponibilní časové dotace.

    • Vyučovací předměty výtvarná výchova a hudební výchova pokrývají vyzdělávací oblast Umění a kultura. Jsou v tercii a kvartě vyučovány vždy 1x2 hodiny za 2 týdny pro dělenou třídu.

    • Adaptační kurz zahrnuje část vzdělávacího oboru Výchova ke zdraví (vzdělávací oblast Člověk a zdraví) a průřezové téma Osobnostní a sociální výchova. V kvartě je realizována část tematického okruhu Svět práce vzdělávací oblasti Člověk a svět práce. Kurz probíhá v primě až tercii v šestihodinových blocích vždy 1x za pololetí a kvartě 1x za rok. V době konání kurzu odpadá výuka ostatních předmětů.

    • Během studia jsou žákům nabídnuty týdenní pobytové kurzy. V době jejich konání odpadá výuka ostatních předmětů. Jedná se o vstupní kurz GO, lyžařský výcvikový kurz a zimní kurz GO - ZGO).

4.2.2. Poznámky k učebnímu plánu vyššího stupně osmiletého gymnázia

    • Obsah a výstupy všech předmětů v učebním plánu vycházejí ze vzdělávacích oblastí a oborů RVP G

    • Vyučovací předmět český jazyk a literatura je navíc dotován 1 hodinou z disponibilních hodin. Ve svém obsahu realizuje průřezové téma Mediální výchova.

    • Vyučovací předmět úvod do studia jazyka je realizován v 1.pololetí kvinty, vychází ze vzdělávací oblasti Jazyk a jazyková komunikace a je dotován 0,5 hodiny z časové dotace dalšího cizího jazyka. Uvádí žáky do problematiky jazyka a textu.

    • Cizí jazyk - pro všechny žáky povinně anglický jazyk . Další cizí jazyk žáci povinně volí z nabídky jazyků německého a francouzského . Cizí jazyky částečně realizují ve svém obsahu průřezové téma Multikulturní výchova. Ve školním roce 2009/20010 dobíhá model, v jehož rámci si žáci po druhém ročníku zvolili, který jazyk z nabídky angličtina, němčina a francouzština budou studovat jako Cizí jazyk a který jako Další cizí jazyk. V rámci tohoto modelu pak časová dotace v posledních dvou ročnících studia činí u Cizího jazyka 4+4 hodiny týdně a u Dalšího cizího jazyka 3+3 hodiny týdně.

    • Vyučovací předmět matematika byl vytvořen ze vzdělávacího oboru Matematika a její aplikace.

    • Vyučovací předměty fyzika, chemie, biologie a zeměpis vycházejí ze vzdělávací oblasti Člověk a příroda. Tato oblast je celkově posílena 1,5 hodiny z disponibilních hodin. Biologie a chemie realizují průřezové téma Environmentální výchova. Zeměpis integruje Geologii a průřezová témata Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, Multikulturní výchova a Environmentální výchova.

    • Laboratorní cvičení jsou součástí předmětů fyzika, chemie a biologie a nemají samostatnou klasifikaci.

    • Vyučovací předmět humanitní studia vychází ze vzdělávacího oboru Občanský a společenskovědní základ vzdělávací oblasti Člověk a společnost. Dále realizuje průřezová témata Osobnostní a sociální výchova, Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, Multikulturní výchova a Mediální výchova. Spolu s předmětem dějepis , který realizuje obsah vzdělávacího oboru Dějepis stejné vzdělávací oblasti a průřezová témata Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech a Mediální výchova, je posílen 4 hodinami z disponibilních hodin.

    • Vyučovací předmět ekonomie , zařazený do oktávy, vychází ze vzdělávací oblasti Člověk a svět práce. Časová dotace 1,5 hodiny je přidělena z disponibilních hodin.

    • Vyučovací předmět tělesná výchova je posílen 2 hodinami z disponibilního množství zejména v kvintě a sextě.

    • Vyučovací předmět výtvarná výchova nebo hudební kultura si žáci volí. Obsah předmětů vychází z Výtvarného, resp. Hudebního oboru vzdělávací oblasti Umění a kultura. Oblast je posílena 0,5 hodiny z disponibilního množství hodin pro výuku v 1.pololetí septimy.

    • Informatika výchází ze vzdělávacího oboru Informační a komunikační technologie a čerpá hodinovou dotaci z disponibilních hodin.

    • Volitelné předměty jsou zařazeny do všech ročníků kromě kvinty se vzrůstající časovou dotací a jsou posíleny 8 hodinami z disponibilního množství. Svým obsahem navazují na povinné předměty učebního plánu.

    • Adaptační kurz je realizován v šestihodinových blocích vždy 1x za rok v kvintě a sextě. Zahrnuje část obsahu Výchovy ke zdraví a průřezového tématu Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech. V době konání kurzu odpadá výuka ostatních předmětů.

    • Během studia jsou žákům nabídnuty týdenní pobytové kurzy. V době jejich konání odpadá výuka ostatních předmětů. Jedná se o lyžařský výcvikový kurz , jazykový, zeměpisný, estetický kurz a letní sportovní kurz

    • Pro projekty je ve 2.pololetí oktávy vyčleněn 1 týden, kdy odpadá výuka ostatních předmětů. Žáci se věnují tvorbě projektu ve zvoleném oboru.