GLAZBENA KULTURA

GLAZBENA KULTURA

učiteljica Ana Ivana Juranović

mail adresa: ana.juranovic@gmail.com

17. 6. 2020. Danas ćemo malo ponavljati ritam uz pomoć ovih kratkih animiranih filmova. Vaš zadatak je sve pažljivo pogledati i poslušati. Uživajte u glazbi!https://youtu.be/vRSJijhRIOs

https://youtu.be/DZOLhMvJS_8

https://youtu.be/RaqGcpjVt10


SRIJEDA , 10 . lipnja 2020.

Dragi učenici na današnjem satu govorit ćemo o tradicijskim plesovima. Pogledajte stoga ovu zanimljivu video - lekciju. https://youtu.be/ueqHl8ReMJs


Srijeda 3. lipnja

Dragi učenici, na današnjem satu saznat ćemo što je to tjeloglazba. https://youtu.be/PIGdE2Lj2-I

U vašem udžbeniku nalazi se pjesma Vladimira Tomerlina Naše pjesme. Naučite je pjevati pa mi pošaljite snimku. Uživajte u glazbi!


SRIJEDA, 27. svibnja 2020.


Dragi učenici, na današnjem satu kroz video lekciju ponovit ćemo sve što smo dosada naučili o raznim skupinama glazbala. Vaš zadatak je sve pažljivo poslušati i pogledati. Ukoliko vam neke informacije budu naročito zanimljive, zapišite ih u kajdanku. https://youtu.be/CEus5B90NXw


SRIJEDA, 20. svibnja 2020.

Dragi učenici, na današnjem satu naučit ćemo pjevati obradu pjesme iz Istre, koja se zove Nanaj, nanaj lipi sin. U originalnom notnom zapisu pjesma zvuči nešto drugačije i zapisana je u istarskoj ljestvici koju ćemo obraditi u 5. razredu. Pjesma se u vašim knjigama nalazi na 68. i 69. stanici. Snimila sam vam mali video spot u kojem pjevam uz gitaru,po notnom zapisu u vašim udžbenicima. Onaj tko želi, može mi snimiti svoju izvedbu ove pjesme, koja je po svojoj tematici zapravo uspavanka. https://youtu.be/CJmvlwozQMo Pjesmu poslušajte onoliko puta koliko vam je potrebno da bi je naučili.

Poslušajmo još jedan zanimljiv glazbene uradak iz istarskog glazbenog izričaja. https://youtu.be/pvVRYHtPdTk Istarska ljestvica nalazi se na UNESCO-vom popisu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.

SRIJEDA, 13. svibnja 2020.

  • Početna stranica

  • NASTAVA NA DALJINU

Više


Uredite ovaj izbornik putem kartice Stranice

Pokaži mi


Dragi učenici na današnjem satu ponovit ćemo ono što smo do sada naučili o notnom pismu. Pogledajte video lekciju škole za život kako bi utvrdili svoje znanje. Ukoliko se pojavi zadatak, na njega odgovorite usmeno. Prije gledanja pripremite kajdanku, udžbenik i ukoliko ga imate sintesajzer. https://youtu.be/RaM49Zk1b_Q


SRIJEDA, 6. svibnja 2020.

Dragi učenici na današnjem satu upoznat ćemo se sa jednostavnim načinima stvaranja glazbe u digitalnom svijetu. Pogledat ćemo video lekciju Škole za život koja se zove Glazbeni čarobnjak. https://youtu.be/AgSSAbY6VKU


SRIJEDA, 29. travnja 2020.

Dragi učenici na današnjem satu upoznati ćemo pjesmu iz Pokuplja koja se zove Zeleni Juraj. https://youtu.be/jIOKxSeYrqQ U pjesmi prevladavaju osminke i pokoja četvrtinka. Napisana je u dvočetvrtinskoj mjeri pa je lako možemo otkucati. Četvrtinku kucamo ritamskim slogom Ta, a dvije osminke sa Ta-te. Pjesma se u vašim knjigama nalazi na 62. stranici. Ako slušajući primjer uspijete naučiti pjevati ovu pjesmu, pošaljite snimke učiteljici ili meni. Možete snimiti samo pjevanje bez da se vidi vaše lice. Kod Hrvata svetom Jurju često se daje pridjev zeleni. Hrvatska narodna pjesma (npr. "Prešel je prešel pisani Vuzem, došel je došel Jura zeleni"), i mnogobrojni jurjevski običaji prizivaju zelenilo i plodnost, osobito na sjeverozapadu Hrvatske. Tradicija slavljenja Jurjeva posebno je raširena u Turopolju. Sveti Juraj slavi se 23. travnja. Pogledat ćemo još jedan video o običajima u sjeverozapadnoj i središnjoj Hrvatskoj na Jurjev dan. https://youtu.be/XcEs83cdrGI Romi i neki drugi narodi poput Makedonaca, Srba i Bugara nazivaju ga Đurđev dan.

https://youtu.be/wh7tZFT29k8 I još jedan mali crtić o notama:https://youtu.be/Wk43IDUQmTk


SRIJEDA, 22. travnja 2020.

Filmska glazba

SRIJEDA, 15. travnja 2020.

Dragi učenici danas ćemo se osvrnuti na nastanak ritma i ritamska trajanja u glazbi.

Glazba postoji otkad postoji i čovjek. U prvobitnoj zajednici čovjek je reproducirao ritam, u početku slušajući otkucaje svog srca, a onda je uočio da sve u prirodi ima svoj ciklus ili ritam.

Po tome na koji način ritam reproduciraju plemena današnjice odvojena od ostatka civilizacije, možemo rekonstruirati i glazbu prvobitne zajednice.

Clanadonijski svirači:

Na stranici 60. i 61. u vašem udžbeniku nalazi se pjesma Karla Karowa Kanon o satu.

Na vašem 3. cd-u nalazi se pod brojem 26. matrica za ovu pjesmu, pa možete pokušati uklopiti melodiju pjesme u nju. Ukoliko na kraju udžbenika imate kod uđite u digitalno tiskano izdanje ovog udžbenika.

Kanon je najjednostavniji oblik višeglasne glazbe, gdje ista melodija započinje u svakoj dionici u različito vrijeme i time nastaje polifonija ili višeglasje.

Poslušat ćemo i jedan jako poznati Kanon.

Danas nemate nikakve zadatke osim slušanja glazbe i uživanja u njoj.

SRIJEDA, 8. travnja 2020.

Dragi "četrvrtaši" na današnjem 4. virtualnom satu bavit ćemo se notnim trajanjima. Shodno tome pogledat ćemo webinar Škole za život, u sklopu kojeg će biti i zadatci za vas.

https://youtu.be/xqrrPQLwlyg

SRIJEDA, 1. travnja 2020.


4. RAZRED, Obwisana sana (2).pdf

ZADATAK

Kod kuće učenici trebaju izraditi šuškalice od iskorištene ambalaže, fotografirati i poslati učiteljici Ani na mail. Uz rad obavezno napisati ime, prezime i razred!

Mail adresa učiteljice Ane je: ana.juranovic@gmail.com


SRIJEDA, 25. ožujka 2020.

4. RAZRED, Vesela pjesma - solmizacija.docx

SRIJEDA, 18. ožujka 2020.

GUDAČKA GLAZBA – Od Paganinija do današnje

Gudačkim glazbalima podrazumijevamo sva glazbala sa žicama i kod kojih se zvuk proizvodi povlačenjem gudala preko njih. Danas se u klasičnoj ili tzv. ozbiljnoj glazbi koriste četiri standardna gudačka glazbala: violina, viola, violončelo i kontrabas.


Dragi učenici, šaljem vam linkove na djela jednog od najvećih violinističkih kompozitora Niccole Paganinija te suvremene svjetske hitove odsvirane gudačkim instrumentima – tzv. crossover glazbu. Vaš je zadatak pročitati tekst i proučiti glazbene primjere.


NICCOLO PAGANINI

Jedan od najcjenjenijih kompozitora gudačke glazbe je talijanski violinist Niccolo Paganini koji je živio s prijelaza s 18. na 19. stoljeće. Iskonski nadaren i fanatički predan svojemu umijeću Paganini je postao najveći violinistički virtuoz svoga vremena, pa se i današnji violinisti dokazuju izvodeći njegova djela. Zanimljivo je da je Paganini sam naučio svirati violinu.

Paganini video linkovi su u nastavku....



CROSSOVER (Mješavina klasike i popularne glazbe kroz izvedbu suvremenih hitova)

U prilogu obrade 10 hitova 2019. godine gudačkim instrumentima – Ember trio / video link je u nastavku...

Klasična glazba je osnova i za popularnu glazbu. U SAD-u i Engleskoj razvio se glazbeni žanr kojeg se naziva crossover glazba, a tu se najpoznatije melodije izvode na klasičnim instrumentima uz bubnjeve/ritam mašine, električne gitare, sintesajzere i ostale instrumente koji se inače koriste u popularnoj glazbi.

Ta mješavina klasike i popularne glazbe, naišla je na podijeljene kritike – neki tako izvođenje klasike smatraju komercijalizacijom, a neki kompromisom da se svidi širim masama.