9 клас трудове навчання

Проєкт "Вироби для власних потреб"

Працюємо над проєктом з 16 березня 2022р по 25 травня 2022р.

Завдання: виготовлення виробу для власних потреб (Технологія виготовлення виробів з бісеру)

Технологічний процес створення виробу (учні працюють над виробом за власним вибором)

Проєкт "Вироби для власних потреб"

Працюємо над проєктом з 8вересня по 20 жовтня

Завдання: виготовлення виробу для власних потреб (Технологія виготовлення плетених виробів)

Технологічний процес створення виробу (учні працюють над виробом за власним вибором)


Проєкт "Вироби в етностилі"

Працюємо над проєктом з 10 березня по 26 травня

Завдання: виготовлення виробу в етностилі (Технологія виготовлення вишитих виробів)

Технологічний процес створення виробу (учні працюють над вишивкою за власним вибором)

Історія української вишивки

Цікаво, що перші вишивки на території України з'явилися ще за скіфів. Археологічні розкопки підтверджують, що знайдені на Черкащині фігурки чоловіків, створені ще у VI столітті, в своєму оздобленні мають не тільки структурні особливості українського одягу XVIII-XIX століть, а й елементи давнього орнаменту. Про той же орнамент розповідав і арабський мандрівник у своїх описах русів, які датуються Х століттям. Тому варто схилитися перед цим феноменом, що пройшов через стільки століть і повернувся до сучасних жителів нашої Неньки.

Вишивка - це і оздоблення одягу, і весільні рушники, і елементи, покликані прикрасити оселю: скатертини, фіранки, покривала тощо.

Види орнаменту та регіональний вплив на різноманіття візерунків у шитві пращурів

Перш за все варто зазначити, що більшість мотивів для орнаменту українцям подарувала сама матінка-природа. Але тим, що всю природу зобразити за допомогою голки і нитки неможливо, визначають основні інтерпретації візерунків, які містять той чи інший елемент з широким смисловим навантаженням. Перш за все це геометричний (Гуцульщина, Поділля, Полтава) та рослинний (Буковина, Волинь, Поділля, Побужжя) орнаменти.

У зразках, створених переважно майстринями Північної Буковини, зустрічаються зображення людей і тварин (зооморфний та антропоморфний види). Хоча така регіональна прив’язка не є остаточною: відомо, що по всій території України були розповсюджені весільні рушники з вишитими птахами і навіть символічно зображеними молодятами.

Значно пізніше, з налагодженням комунікації між регіонами і розвитком торгівлі, народився комбінований орнамент, який поєднує всі традиційні види в одне ціле. Він, до речі, є дуже поширеним у роботах сучасних майстрів.

Символізм кольорів у вишивці давніх українців

Найпоширеніші та найбільш шановані давніми українцями кольори – червоний та чорний. Вони вважалися магічними. Червоний свідчив про життєдайну енергію сонця, кохання, радість землі. Чорний – в жодному разі не колір смерті чи жалоби, як ми звикли вважати, швидше навпаки: пращури наділяли його магією життєвої сили рідної землі, він уособлював безліч таємних знаків і закликів до родючого ґрунту, що забезпечував урожай і достаток.

Відповідно, дослідники вважають, що білий колір символізує світло і високодуховність, синій – холод і воду (є дуже часто антиподом червоному), жовтий – відображає свободу і щастя. Щодо зеленого кольору, то він є найулюбленішим серед українців після чорного і червоного. Він символізує ріст і розвиток, прагнення життя і молоду, дужу силу. Коричневий у вишивці ототожнюється із засіяною ріллею, а сірий – з рівновагою та здійсненням бажань. https://uamodna.com/articles/ukrayinsjka-avtentychna-vyshyvka-brend-tysyacholitj/


Проєкт "Вироби для власних потреб"

Працюємо над проєктом з 4 листопада по 23 грудня

Завдання: виготовити виріб для власних потреб (виготовлення вязаних виробів, виготовлення виробів з бісеру, виготовлення штучних квітів зі стрічок, виготовлення швейних виробів)

Захист проєкту: 23 грудня

Технологія виготовлення в’язаних виробів.



Прості візерунки дуже легко виконуються самостійно, без будь-якої допомоги. Для того щоб робити такі візерунки, досить просто знати, як вив’язувати базові петлі спицями – виворітну і лицьову. Саме завдяки цим петлям, ви зможете робити нескладні схеми виробу. З усіх простих візерунків, найпопулярнішим можна назвати платочную і панчішну в’язку.



Панчішна в’язка. Це найпоширеніший вид. Іноді його деякі називають – лицьова гладь. У деяких журналах така в’язка носить назву «джерсі». Для того щоб зробити таку в’язку, необхідно викликати у всіх особових рядах – лицьові петлі, а виворітні петлі у всіх виворітних. Якщо в’язання кругове, то тоді петлі кожного рядка робляться або виворітними, або лицьовими.



Нижче представлена схема в’язання даного візерунка:



набрати на початку роботи петлі, кількість яких дорівнює числу, яке ділиться на 4 і додати ще 2 кромочні.

1рядок. йде виворітнім, потім в’язання йде за такою схемою:

2рядок. одна лицьова, потім йде вже елемент зірочка: 2 петлі провязать як схрещену лицьову, далі петля знімається, накинути робочу нитку на спицю і зв’язати накид. Далі з цієї ж петельки зробити схрещену лицьову петельку.

3рядок. і всі інші непарні треба робити виворітними.

4рядок. спочатку йдуть три лицьові, потім елемент зірочка. Коли в ряді залишиться 3 петлі, то слід пров’язати їх лицьовими.

повторити з першого ряду всі в’язання.

робіть петлі трохи вільніше, ніж всі інші, тоді в’язання не буде стягуватися під час елемента зірочка