5 клас

ТРУДОВЕ НАВЧАННЯ


Проєкт №6 "Брелок"

Працюємо над проєктом з 18 березня по 27 травня (18.03.2022-27.04.2022)

Завдання: виготовлення брелків (технологія виготовлення виробів з бсеру)

Захист проєкту: 29 квітня

Завдання:

  1. повторити історію виникнення бісеру

  2. виготовити виріб у вигляді дольки кавуна за схемою


З історії бісеру

Згідно з дослідженнями вчених, виготовлення бісеру і використання технологій бісероплетіння йдуть в далеке минуле, принаймні, 40 000 років тому. Основним матеріалом для виготовлення намистин були кістки, глина, скло тощо. Тогочасні ремісники використовували технологію нанизування бісеру для створення прикрас. Пізніше стали використовувати різноманітніші техніки: вишивання бісером, бісероплетіння, оздоблення бісером виробів, зв’язаних гачком.

Раковини і насіння, на думку археологів, служили найбільш ранніми матеріалами для виготовлення бісеру. Наприклад, представники Месопотамії створювали бісер шляхом випалу суміші порошкоподібних глин, кварцового піску і соди. Виробництво таких намистин, відомих ще як фаянсові, стало популярним у Стародавньому Єгипті, вони мали форму циліндрів або пласких дисків.

Поступово виробляти бісер почали і в Європі: спочатку в майстернях Німеччини і Галії, потім – у Візантії; проте особливого розквіту виробництво бісеру досягає в Венеції, куди переселилося багато грецьких і візантійських майстрів.

У XIII столітті ремісники Венеції і острова Мурано поклали початок виробництва бісеру з муранського скла, секрети виготовлення якого ретельно охороняли. У майстернях Мурано склалася згодом своя класифікація сортів і видів бісеру і намистин: «Millefiori» – наслідування Олександрійських строкатих бус; «Arte del margaritaio» – масивні щільні намистини та бісер; «Lavori minuti a ferraza» – дрібний бісер: «Lavori grossi a spiedo» – великий бісер; «Arte del perlaio» – дуті намистини і бісер, та ще багато іншого. Венеція надовго стала головним центром і постачальником бісеру в Європі.

У XIV столітті виробництво бісеру з так званого «лісового» скла розпочалося в Богемії, Південна Чехія, де замість соди використовували пісок і деревну золу «поташ»; тому виникла і назва – «лісове» скло. Воно мало високу температуру плавлення і відмінну прозорість, його можна було огранювати, підсилювати гру світла у виробі.

У Європі в другій половині XVIII століття з появою машин для витягування трубок зі скла і виготовлення нового виду бісеру – стеклярусу – значно прискорився і здешевився сам процес виробництва, а конкуренція за ринок збуту сприяла появі різноманітних видів, форм і варіацій бісеру.

Майже всі континенти мають велику історію виробництва бісеру, а їхня культура відображає певні стилі і технології бісероплетіння.

https://rukodelie-bh.com/a404335-biser-biseropletinnya.html

Схеми взяті з інтернет джерел

Проєкт №1 "Вітальна листівка"

Працюємо над проєктом з 27 вересня по 8 жовтня (27.09.2021-08.10.2021)

Завдання: виготовлення вітальної листівки (технологія виготовлення виробів аплікація)

Захист проєкту:

завдання:

  1. сворити ескіз майбутньої листівки

  2. виготовити листівку за власно створенним ескізом, дотримуючись етапів проектування

(роботи надсилати на вайбер)

Проєкт №

Проєкт №7 "Лялька-мотанка"

Працюємо над проєктом з 16 квітня по 30 квітня (16.04.2021-30.04.2021)

Завдання: виготовлення брелків (технологія виготовлення виробів з бсеру)

Захист проєкту: 30 квітня

Проєкт №3 "Гольниця"

Працюємо над проєктом з 6 листопада по 20 листопада (06.11.2020-20.11.2020)

Завдання: виготовити гольничку (технологія обробки текстильних матеріалів ручним способом

Захист проєкту: 20 листопада

План роботи

  1. Опрацювання теоретичного матеріалу

  2. Ознайомлення та вивчення шва "петельний"

  3. Виготовлення гольнички за допомогою "петельного шва"

Що таке гольниця?

Гольниця – футляр або подушечка для голок і шпильок, яку використовують в швейній справі. Гольниця може кріпитися до швейної машини, висіти на стіні або лежати на столі. Для шиття потрібні різні голки, тому для їх зберігання та зручності використання слід зшити окремі подушечки.

Джерело: https://dovidka.biz.ua/golnitsya-shho-tse-istoriya-viniknennya/

Історія винекнення гольниці У стародавні часи, коли тканина тільки стала поширюватися, гольниці виготовлялися за допомогою будь-якої тканини і паперу, які перекладалися між собою. Але їх могли собі дозволити тільки багаті люди. Пізніше, гольниці виготовлялися з дерева або слонової кістки, і між ними розташовувалася оксамитова матерія, де зберігалися шпильки, голки. У XVIII столітті такі гольниці-подушечки стали популярними серед швачок. Гольниці-подушечки часто створюються рукодільницями в декоративних цілях. Вони можуть бути простої форми – квадрат, коло, сердечко – або складної: у вигляді сумочки, фігурки тварини, квітки. Просту саморобну гольницю можна виготовити з картону, набивного матеріалу, наприклад, вати або поролону, і тканини. Гольниці прикрашають вишивкою, аплікацією, замість тканини може використовуватися в’язка. Виготовлення гольниці – популярне завдання на заняттях з рукоділля для дошкільнят. Зараз у продажу є готові гольниці. Гольниці-футляри можуть бути різної форми, але з них не завжди зручно діставати потрібну голку. Також є магнітні гольніці, які можуть бути в формі підставки, або у вигляді коробочки з магнітом всередині.

Джерело: https://dovidka.biz.ua/golnitsya-shho-tse-istoriya-viniknennya/

Що таке петельний шов? Петельним швом обробляють петлі, закріплюють краю аплікації і вишивають контури візерунка. Його також застосовують для оформлення краю вироби, наприклад у вишивках білою гладдю їм обробляють фестончатые краю. Петельний шов виконують зліва направо стібки розташовують вертикально.

Послідовність виконання «петель­ного» шва:

1. Закріпити нитку.

2. Визначити величину стібків і відстань між ними.

3. Робочою ниткою утворити повітряну петлю.

4. Вколоти голку в тканину зверху вниз.

5. Набрати на голку кількість ниток тканини, що відповідають довжині стібка.

6. Вивести голку в середину повітряної петлі. Слідкувати, щоб повітряна петля була під голкою; петлі сильно не затягувати.

7. Наступні стібки виконувати в тій же послідовності.

8. Закріпити нитку.

9. Перевірити правильність виконання.


ПРОЄКТ "Лялька-мотанка"

Працюємо над проєктом з 6 квітня по 27 квітня.

Завдання: виготовити ляльку-мотанку

Захист проєкту 27 квітня.


ПРОЄКТ "Прикраса з ниток"

Працюємо над проєктом з 4 травня по 25 травня.

Завдання: виготовити прикрасу з ниток "браслет-шамбала"

Захист проєкту 25 травня.

Макраме

Макраме — один із видів декоративно-прикладного мистецтва, основою якого є техніка вузликового плетіння (зав’язування вузликів). Вважається, що в Європу мистецтво вузликового плетіння прийшло у 8-9 столітті зі Сходу, де воно було відоме із сивої давнини.

Техніку макраме знали в Давньому Єгипті, Ассирії, Перу, Китаї, Давній Греції та в інших східних державах. Протягом тисячоліть вузликове плетіння використовувалось для виготовлення одягу, добування їжі, навіть існувало вузликове письмо. В морських подорожах моряки вдосконалили в’язання вузлів (морських вузлів існує понад 4000) та за довгі роки плавання перетворили на мистецтво. В наш час майстри рукоділля вивели вузликове плетіння на рівень витонченого прикладного мистецтва. Технікою макраме виготовляють деталі одягу та аксесуари, прикраси та предмети інтер’єру, взуття та сувеніри.

Техніка плетіння макраме — історія появи

Протягом багатьох століть невпинно створювалися різні типи рукоділля та багато дійшли до наших днів. Одним з них є і макраме. З моменту появи вона сильно змінилося і стало спочатку декоративним, а тепер вже і художнім. На Русі активно застосовувалося вузликове, безузелковое (косичками), плоске і фігурне плетіння.

Матеріали для макраме: вимоги, особливості

Макраме

Для створення виробів в стилі макраме можна використовувати різні матеріали. Найбільш популярними з усіх є сизаль, шнури, шкіра, різні нитки і так далі.

Красиві вироби можна робити з синтетики, але раніше використовувалися тільки натуральні волокна природних кольорів. Найпопулярнішим був льон. Але, так як натуральних забарвлень дуже мало, то пізніше стали застосовуватися й інші нитки.

Зазвичай мережива плетуться в світлих кольорах, але якщо грамотно вибрати контрастні, то готова робота буде виглядати цікавіше. Перш ніж приступати до їх вибору, подумайте, яка буде тематика роботи. Щоб матеріал не втратив форму, потрібно обов'язково випрати і прокип'ятити. Це дозволить надати готової роботі гарний вигляд і форму.

Матеріали для роботи слід вибирати міцні. Вони повинні легко скручуватися і не рватися. Для отримання чітких візерунків потрібно добре скручувати нитки для макраме. Їх можна робити подовжувати, тому що не завжди виходить вгадати з потрібною кількістю нитки. Оптимально скріплювати кінці вузлами, тоді все непотрібне буде легко відрізати. Найпростіше з'єднати нитки капрону, тому що вони плавляться.

Як вибрати колір макраме?

Якщо ви хочете зробити виріб в різних кольорах, то до їх вибору поставтеся дуже уважно. Можливо, ви не знали, але на людей кольори завжди надають психологічний вплив. Так що всі вони мають між собою поєднуватися. Залежно від особливостей кожен колір по-різному впливає на людей. Так що вибір кольорів — справа тонка і їх вибір є важливим, тому що від цього буде залежати враження від вашої роботи.

Які інструменти використовуються для макраме?

Інструменти для макраме

Взагалі, якихось складних інструментів для створення плетіння макраме не потрібно. Вам знадобляться нитки, голка, лінійка, спиці в'язальні, гачок, веретено і струбцини для кріплення ниток. Ще потрібні будуть колодки. Щоб здійснити монтаж виробу, потрібен клей.

Плетіння вузлів макраме: способи

В основу макраме входить геркулесів вузол. З нього починається робота. Для створення візьміть пару ниток на 10 см:

  • Розташуйте нитки вертикально, а верхні кінці закріпіть за допомогою шпильки

  • Заведіть нитку праворуч під ліву. У вас вийде щось на зразок петлі. У неї простягніть ліву нитку. Отриманий затягуємо вузол

  • Далі кріпимо дві додаткові нитки поруч, та у нас їх буде вже 4

  • Вони розподіляються так — горизонтальна потрібно для закріплення. Далі йде основа — це нитки 2 і 3. Ними будуть затягуватися вузли

  • Це повинен знати кожен новачок, який збирається створювати плетіння в стилі макраме

Перший плоский вузол

Перший плоский вузол

Отже, основа у нас вже приготовлена і тепер можна починати робити вузли. Давайте почнемо з плоского.

  • Беремо праву робочу нитку і заводимо її під основу і ту, що зліва

  • Ліву нитку протягуємо через отриману петлю

  • Ось так у нас вийшов потрібний вузлик

Потренуйтеся трохи і можна зробити цікаву ланцюжок:

  • Зробіть ще 2 таких же вузлика і погляньте на свою роботу. Ви помітите, що вони розвернулися трохи вліво. Це не страшно, тому що всю конструкцію треба розвернути на 180 градусів.

  • Далі робимо ще 4 вузлика і виходить лівостороння ланцюжок. Роботу виконуйте акуратно, щоб основа ховалася і її не було помітно.

  • Якщо ви все зробили вірно, то зразок вийде цікавим. До речі, кожен поворот повинен закріплюватися за допомогою шпильки.

Другий плоский вузол

Другий плоский вузол

  • Заведіть праву нитку під основу і розмістіть на лівій

  • Ліва нитка також лягає на основу

  • Далі вона проводиться через отримані петлі і затягується

  • Так виходить другий плоский вузол

З його допомогою можна зробити правобічну ланцюг:

  • Додайте до отриманого сайту ще три таких же. Як і у випадку з лівостороннім плетінням він повинен зміститися, але вправо

  • Робота розгортається на 180 градусів в праву сторону

  • Знову робимо 4 вузлика і ще раз розгортаємо полотно

  • Таким чином плетіть, поки не отримаєте потрібну довжину

Квадратний плоский вузол

Квадратний плоский вузол

Для плетіння такого вузла, на основі розміщується дві нитки і створюється перший плоский вузол

Коли плетіння буде завершено, то треба зробити замочок з двох сторін. В даному випадку роль грає зроблений сайт. В залежності від нього виходить правосторонній або лівобічний замок.

Створення квадратного вузла дозволяє робити цікаві візерунки, наприклад, ланцюжок.

  • Так, на основі закріплюється дві нитки

  • Далі перший і другий плоскі вузли чергуються

  • Якщо ви все зробите так, як треба, то отримаєте потрібний вузол і замок у нього буде праворуч

  • Тобто, якщо чергувати плоскі вузли, то буде виходити квадрат


Макраме косички — як зробити?

Кіски макраме

Крім вузлів у техніці макраме важливі кіски. Вони ідеально підходять для прикраси різних речей. Це не тільки дрібниці у вигляді ременів або сумок, але і великі речі. Часто після створення лежачих гамаків із залишків ниток роблять кіски.

Є багато способів створення кісок і ми поговоримо про найбільш популярних:

  • Проста косичка з трьох ниток. Напевно, всі знають, як її зробити, але варто повторити. Отже, перша нитка накладається на другу, а третя на ту, що була першою. Плетіння здійснюється до того моменту, поки косичка не буде закінчена.

  • Французька коса. Її плетуть з будь-якої кількості ниток. В даному випадку виділяється три основних. Плететься вона як звичайна коса, але з кожним перекидом додається ще крайня нитка.

  • Риб'ячий хвіст. Робиться з великої кількості ниток. Всі вони діляться на дві групи і по краях нитки направляються в центр, а дві центральні нитки постійно міняються місцями.

Кіски є найбільш простими елементами в техніці макраме. Їх навчитися робити найлегше і вони нерідко використовуються для завершення роботи. Якщо у вас між кімнатами знаходяться фіранки або вам хочеться розділити функціональні зони, то можете якраз використовувати цю техніку.

Складні вузли макраме: опис, огляд

Складне макраме

Макраме є вузликової технікою і в ній є не тільки прості, але і складні елементи. Є навіть програми, які викладаються досвідченими майстрами. У них є практично всі складні елементи.

Якщо ви вирішили стати самоучкою і вивчити всі способи плетіння вузлів, то доведеться дуже сильно постаратися і витратити купу часу.

Основні елементи, з яких складаються всі інші вузли ми вже розглянули вище. Їх треба обов'язково знати і вміти виконувати, тому що інакше працювати буде неможливо.

Є три дуже популярних складних сайту:

Горошинка, схожа на увазі на бочонок або колечко

Зазвичай такі сайти використовують у новорічних іграшках і панно:

  • Для початку в'яжеться 5 квадратних вузлів

  • Далі нитки по центру просмикуються в перший вузол

  • Далі нитка витягується і перший з останнім вузлом з'єднуються

Переплетений ажурний вузол

Окремі елементи даного сайту складаються в коло, а всередині виходить ромб:

  • Прикріпіть на основу шість складених ниток

  • Про себе запам'ятайте черговість ниток

  • Візьміть нитку зліва і додайте її на 2 і 3, а потім вже простягніть за останньою

  • Четверту нитку пропустіть під третю і розмістіть на першій

  • Далі її потрібно провести під другий і знову привести назад

Вузол гулька

Такий вузол виглядає цікаво за рахунок обсягу. Виготовляється він із стовпчика в три «горошини».

Ми розповіли лише про деякі можливі складних вузлах. Щоб навчитися професійному плетіння, важливо вивчити багато моментів, хоча б круговий плетіння, зміна довжини лав, а також оплітку, закріплення виробів і так далі.