7 клас

трудове навчання

Проєкт № "Об'ємні вироби із бісеру "

Працюємо над проєктом з 28 квітня по 26 травня 2022р

Завдання: виготовити обємні вироби з бісеру. Матеріал: бісер, дріт

захист проєкту 26 травня

План роботи:

  1. Ознайомистись з теоретичним матеріалом

  2. Виготовити та оформити брелок у вигляді дельфінчика по відеоуроку.

Проєкт № 5 "Штучні квіти"

Працюємо над проєктом з 17 березня по 28 квітня 2022р

Завдання: виготовити букет штучних квітів. Матеріал: бісер, дріт

захист проєкту 28 квітня

План роботи:

  1. Ознайомистись з теоретичним матеріалом

  2. Виготовити та оформити букет штучних квітів (за власним вибором) (за поданою схемою в зошиті) (Продовжуємо працювати)

Люди завжди намагалися прикрасити своє житло, одяг чимось незвичайним, приємним - тим, що радує око і зігріває душу. Традиція прикрашати свій будинок, одяг квітами йде корінням далеко в минуле. Різні джерела по-різному датують появу штучних квітів в житті людини. В першу чергу, це, звичайно ж, цікаво було жінкам. Одним з найперших згадок про штучні квіти було виявлено вченими ще в 3000 році до нашої ери. Вважається, що перші штучні букети з'явилися в Стародавній Греції і Стародавньому Китаї. Спочатку це були живі і висушені квіти, потім вже - із золота і порцеляни. Досить дорога, але вишукана прикраса, яка була доступна далеко не всім. Більш поширеними стали штучні квіти з пергаменту і пір'я.


В середні віки в Європі при оздобленні храмів, монастирів, під час проведення релігійних свят також застосовували штучні квіти. Уже в цей же час стали з'являтися модні акценти в одязі, де використовувалися всілякі штучні елементи декору. Тоді це все виготовлялося вручну, при чому умови виробництва були досить небезпечними для здоров'я: фарба, яку використовували, мала в своєму складі мідь, миш'як, свинець і навіть ртуть.


На промисловий рівень виготовлення штучних квітів вийшло вже в кінці 18 - початку 19 століття. Основний матеріал, який застосовували, - це папір і тканину. В основному, модниці того часу любили прикрашати свій туалет вишуканими квітами, а законодавцями моди, як і зараз, вважалися французькі та італійські майстри. У другій половині 20 століття, з розвитком технології, масово стали випускати квіти з пластмаси (в основному, це були вироби, виготовлені в країнах південно-східної Азії), які були дешевшими за свої попередні аналоги з тканини. Для прикраси вони були грубуваті, тому поступово перейшли з області декору в область ритуальних традицій.


Зараз штучні квіти з тканини щільно увійшли в наше життя. Є такі вироби, котрі відразу неможливо відрізнити від справжніх. Вони супроводжують нас всюди: на весіллях, як декор одягу, інтер'єру. Дуже популярні зараз серед любителів хенд-мейду: при виготовленні топіарія, де активно використовуються штучні головки квітів для створення закінченої композиції. Також всілякі брошки, вінки, пояси з штучних квітів (особливо ручної роботи) досить високо цінуються серед прекрасної половини.

Проєкт № 1 "Органайзер"

Працюємо над проєктом з 2 вересня по 21 жовтня

Завдання: виготовити органайзер для канцелярії. Матеріал: папір, картон, тканина, стрічки (за власним вибором)

Проєкт № 4 "Весняна витинанка"

Працюємо над проєктом з 9 березня по 6 квітня (09.03.2021-06.04.2021)

Завдання: виготовити весняну витинанку (за власним вибором)

захист проєкту 6 квітня

План роботи:

  1. Повторити теоретичний матеріал про "Витинанку"

  2. Виготовлення витинанки (за власним вибором)

Витинанка — вид українського народного декоративного мистецтва. Назва походить від слова "витинати", тобто вирізати. Це орнаментальні прикраси житла, ажурно або силуетно витяті ножицями, вирізані ножем з білого або кольорового паперу. У давнину такі вироби використовували для оздоблення стін, вікон, полиць, груб, печей. Як правило, традиційна витинанка містить сюжет: за нею можна було прочитати, що відбувається в селі, хто народився, де весілля, які були свята. Нескладні для опанування прийоми витинання й недорогий матеріал дали чудові зразки прорізного паперового декору, в якому втілені вічні символи природи, колективний досвід пізнання світу, багатство фантазії.

Перші витинанки з'явилися у VІІ-ХІІ столітті у Китаї, на батьківщині паперу. Напередодні свята весни китайські жінки наклеювали на вікна традиційні паперові узори, сюжети у вигляді драконів, квітів, різних символів. У Західній Європі витинанки були подібні до графічних зображень, це були аплікації на одному цілому аркуші паперу. Слов’янські народи використовували витинанку здебільшого як декоративний елемент в народних традиційних орнаментах. Зустрічаються витинанки у артефактах кочових народів Алтаю, на півночі Європи, Балканах і в слов'ян.

В Україні попередниками цього виду мистецтва були витинанки зі шкіри, тканини. Відомий всім кептар і донині, крім рясної вишивки, щедро обшивається різними вирізаними зі шкіри деталями. На Полтавщині до середини ХХ століття верхній жіночий одяг-юпка декорувався аплікаціями з оксамиту або іншої тканини. Часто це були зображення дерева життя, симетричних стилізованих галузок, декоративних елементів. Перші паперові витинанки з'являються в Україні у ХVІІ – ХVІІІ століттях. Це були підкладки для печаток, так звані "кустодії". Коли в середині ХІХ століття папір стає досить дешевим, прикраса-витинанка надовго входить у побут міщан та селян. Її можна було бачити у хатах на вікнах, стінах, сволоках, на печі. Іноді вона замінювала собою настінні малюнки. Витинанка стала популярною прикрасою українського житла.

При всій подібності, витинанки різних місцевостей мають самобутні риси, притаманні лише цьому певному регіону. Так, витинанки західних областей розмиті та дрібно орнаментовані, як і писанки та рушники. Подільські витинанки продовжують традиції народних килимів, гончарних розписів, вишивок. Витинанки Дніпропетровщини перегукуються з петриківським розписом та в кожній паперовій прикрасі проглядається обличчя окремого майстра як творчої особистості.

На свята українці виготовляли особливі витинанки: у вигляді сніжинок-зірочок, хреста, у вигляді барвінку чи постатей ангелів. Витинанка-хрест була оберегом, її чіпляли на сволок, де висіла дитяча колиска. Особливо поширеним в українській хаті було оздоблення божників та мисників. У вигляді серветок з ажурно вирізаними краями вони прикрашали полиці буфетів та тумбочок, служили замість фіранок на вікнах навіть у містах у важкі для держави часи, особливо після війни. На простінках між вікнами в українській хаті висіли витинанки з зображенням "дерева життя". На гіллі цих дерев часто розміщуються птахи, внизу біля дерева можна побачити людські постаті чи силуети звірів. Це символ родини, роду і є типовим для всіх регіонів України. https://uamodna.com/articles/paperovi-vizerunky/


Зразки витинанок з ітрернет-ресурсів


Проєкт № 2 "Підставка під горнятко"

Працюємо над проєктом з 20 жовтня по 1 грудня (20.10.2020-01.12.202)

Завдання: виготорити підставку під горнятко (технологія виготовлення в'язаних виробів гачком

Захист проєкту: 1 грудня


План роботи

  1. Опрацювання теоретичного матеріалу (підручник І.Ю.Ходзицька, О.І.Безносюк "Трудове навчання для дівчат" стор. 25-40)

  2. Ознайомлення з основними елементами в'язання гачком (теоретично і практично) (стор. 41-63)

  3. Виготовлення вязаного виробу

  1. Опрацювання теоретичного матеріалу (додатково) + матеріал підручника

В'язання гачком як один із різновидів декоративно-ужиткового мис­тецтва відоме з давніх-давен.

Встановити точно, коли зародилося ручне в'язання, дуже важко, але під час розкопок єгипетських гробниць була знайдена дитяча в'язана шкар­петка, в якій великий палець був вив'язаний окремо, мабуть, для того, щоб можна було надівати сандалію.

У ІХ-Х ст. до н.е. виготовлення трикотажних виробів було розповсю­джене в Стародавній Греції, Малій Азії, на Кіпрі.

В епоху середньовіччя в'язання досягло високого рівня. В одному з районів Каїру було знайдено в'язаний багатоколірний шовковий виріб, (УП-ІХ ст.), який вважають неперевершеним зразком стародавнього при­кладного мистецтва за якістю та технікою виконання.

У XII ст. в'язати навчились іспанці та італійці, через століття - фран­цузи, шотландці й англійці.

До XV ст. в Англії, Франції, Шотландії цей вид мистецтва досяг най­більшого розквіту. В той час широким попитом користувалися в'язані шка­рпетки, рукавиці, берети, капелюхи, ковпаки і верхній одяг. Поступово в'язання стало відоме всій Європі. Почали відкриватися цехи по виготов­ленню шовкових панчіх. Цікаво, що займалися цим ремеслом у той час ви­ключно чоловіки.

У 1589 році в ручному в'язанні стався переворот: англійський свяще­ник Вільям Лі придумав ручний в'язальний верстат, який дозволяв збіль­шити швидкість в'язання порівняно з ручним у 10 разів. Найважливішим елементом верстата була голка з гачком на кінці. А наприкінці XVIII ст. у Франції була винайдена машина для виготовлення трикотажних виробів. На ній вив'язували полотно у вигляді трубки, з якої викроювали деталі ви­робу і потім зшивали. До середини XIX ст. розвиток трикотажного маши­нобудування досяг високого рівня.

Промислове виробництво трикотажних виробів поряд із позитивними сторонами має негативні - одноманітність, стандартність виробів. Тому руч­не в'язання ніколи не втрачало і не втратить у майбутньому своєї популярно­сті.

2. Основні елементи в'язання гачком

У процесі роботи в'язане полотно знаходиться у лівій руці, а гачок - у правій. Він повинен лежати на середньому пальці, а притримувати його потрібно вказівним і великим на відстані 2-3 см від головки. При в'язанні треба надавлювати на стержень середнім пальцем, спрямовуючи рух гачка.

Нитку накидають на вказівний палець лівої руки кінцем до себе, при­тримуючи великим пальцем. Кін­ці нитки притискають до долоні середнім і безіменним пальцями, її натяг регулюють безіменним пальцем.

Повітряна петля - петля, яка набирається з нитки, натягнутої на вказі­вному пальці лівої руки.

В'язання починають завжди з найпростішого елемента будь-якого узо­ру чи виробу - ланцюжка, що вив'язується повітряними петлями.

Ланцюжок складається із зовнішньої та внутрішньої півпетлі.

Зовнішня півпетля - половина петлі, яка лежить із зовнішнього боку від того, хто в'яже.

Внутрішня півпетля - половина петлі, яка лежить із внутрішнього бо­ку, ближче до того, хто в'яже.

У процесі в'язання на гачку повинна залишатися одна петля - ведуча.


Послідовність виконання стовпчика без накиду.

1. Вив'язати ланцюжок.

2. Ввести гачок у другу петлю ланцюжка.

3. Захопити робочу нитку і витягнути її через петлю ланцюжка (на га­чку утворилося дві петлі).

4. Захопити гачком робочу нитку і протягнути її через дві петлі (на га­чку залишалася одна петля).

5. Далі пров'язувати в тій же послідовності.

Послідовність виконання стовпчика з накидом

1. Вив'язати ланцюжок з повітряних петель.

2. Зробити накид.

3. Ввести гачок, не знімаючи петлі і накида, в третю петлю ланцюжка і витягнути нову петлю (на гачку знаходиться нова петля, накид і ведуча петля).

4. Пров'язати водночас витягнуту петлю, накид і ведучу петлю.

5. Далі пров'язувати в тій же послідовності.