Словник сучасного педагога

Глоса́рій (лат. glōssarium — «словник глос») — словник до тексту, що пояснює маловідомі або застарілі слова. Глосарій — список понять в специфічній області знання з їх визначеннями.

Аватар

– невелике зображення, що використовується для персоналізації користувача в будь-яких онлайн-сервісах (месенджерах, форумах, блогах, соціальних мережах тощо). Аватар може бути як справжньою фотографією користувача, так і довільним зображенням.

Акро́нім

(від дав.-гр. ἄκρος - «найвищий, крайній» та οὔνομα - «ім'я») - абревіатура, що складається з початкових літер або звуків слів твірного словосполучення

Бенефіціар

(отримувач благодійної допомоги) – фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада, що одержує допомогу від благодійних організацій та інших благодійників для досягнення цілей, визначених законом (Закон України «Про благодійництво та благодійні організації», ст. 1).

Бізіборд

(від англ. busy – зайнятий, board - дошка) – це яскрава розвиваюча дошка на якій кріплять цікаві елементи, забавка яка навчає дитину. Допомагає розвинути дрібну моторику та досліджувати різні предмети в одному місці. Використовується для дітей до 7 років.

Брейк

(від англ. break – перерва, розрив) - коротка перерва (15-40 хв.) під час офіційних заходів (наукова, освітня або бізнес-конференція) для легкого відпочинку. Наприкла: брейк-кава – перерва на каву.

Брифінг

(від англ. brief —короткий, короткотривалий) — захід, в ході якого присутнім доводиться певна інформація його організатором.

Буккросинг

(від англ. bookcrossing, book – книжка, cross - перехід) – обмін книгами. Людина, прочитавши книгу, залишає її у громадському місці (парк, кафе, поїзд, станція метро) для того, щоб інша, випадкова, людина могла цю книгу знайти та прочитати; та у свою чергу повинна повторити процес. У закладах освіти став популярним цей рух. Полиці та шафи з книжками знаходяться в коридорах, під сходами чи в інших спеціально облаштованих місцях з диванчиками або стільцями. Часто куточок бук кросингу облаштовують в бібліотеках.

Булінг

(від англ. bullying - залякування) — це агресивна та вкрай неприємна поведінка однієї дитини або групи дітей по відношенню до іншої дитини, що супроводжується постійним фізичним і психологічним тиском.

Вебінар

(англ. webinar) — спосіб організації зустрічей онлайн, формат проведення семінарів, тренінгів та інших заходів за допомогою Інтернету.

Веб-квест

(від англ. web - мережа, (всесвітня) павутина; questпошук. Веб-квест (webquest) в педагогіці – проблемне завдання з елементами рольової гри, для виконання якого використовуються інформаційні ресурси інтернету.

Воркшоп

(від англ. work – робота, працювати, shop - магазин) – одна з форм професійного навчання. Інтенсивний навчальний захід, на якому учасники навчаються, перш за все, завдяки власній активній роботі. Таке визначення дав фахівець у сфері організації воркшопів, тренінгів Клаус Фопель.

Це формат навчального заходу, який допомагає учасникам отримати знання і відразу застосувати їх на практиці для формування певних навичок. Як правило, такий івент проходить у невеликій групі.

Дайджест

Стислий огляд або підбірка головних новин, публікацій, тез тощо.

Дедлайн

(від англ. deadline) - крайній термін (дата або/чи час), до якого має бути виконано певне завдання.

Наприклад:

дедлайн виконання проєкту - 1 березня 2022 року.

Державний стандарт освіти

сукупність єдиних норм і вимог до рівня освітньої підготовки у певних навчально-виховних закладах.

Девіантна поведінка

(від лат. deviatio - відхилення) - відхилення від встановлених норм моралі та права.

Дискусія

(від лат. discussio - розгляд, дослідження) - метод навчання, спрямований на інтенсифікацію та ефективність навчального процесу за рахунок активної діяльності учнів (студентів) у пошуках наукової істини

Диспут

прийом (щодо методу переконування) формування переконань і свідомої поведінки шляхом суперечки, дискусії у процесі вербального спілкування з членами первинного колективу чи іншої групи

Дрес-код

(англ. dress code, dress – одяг) неписане правило, регламент у одязі, який показує приналежність людини до певної професійної чи соціальної групи. Дрес-код організації вважається компонентою корпоративної культури фірми і важливою частиною її бренду.

Едукація

(від лат. навчання, виховання) - це термін, яким позначається процесуальний компонент освіти у його триєдності - навчання, розвитку і виховання.

Змішане навчання

– ефективне поєднання безпосередньої (очної, офлайнової) та опосередкованої (дистанційної, онлайнової) форми взаємодії студентів і викладачів.

Упродовж такого процесу студенти навчаються частково онлайн і мають елементи контролю над навчальним процесом – коли, де і як вчити матеріал.

Під час змішаного навчання гаджети і девайси використовують для спроби персоналізувати роботу кожного окремого студента.

Навчання в аудиторіях за таких умов використовують для надання студентові комплексного досвіду навчання.

Івент

(від англ. ivent – подія, захід). Наприклад: освітній івент, шкільний івент, івент в класі.

Інтеграція

(від лат. integratio — відновлення) - поєднання, взаємопроникнення. Це процес об'єднання будь-яких елементів (частин) в одне ціле. Наприклад: інтегровані уроки.

Інновація

1) нововведення в галузі техніки, технології, організації праці або управління, засноване на використанні досягнень науки і передового досвіду; кінцевий результат інноваційної діяльності;

2) об’єкти впровадження чи процес, що веде до появи чогось нового – новації.

Квест

(від англ. quest - пошук, пошуки пригод) - аматорське спортивно-інтелектуальне змагання, основою якого є послідовне виконання заздалегідь підготовлених завдань командами або окремими гравцями.

Кейс-стаді або кейс-метод

(від англ. case study – «вивчення ситуації») - відомий у сучасній освіті як метод ситуацій (чи навчання на конкретних прикладах). Цей метод набуває поширення як педагогічний інструмент в Україні.

Кейс-метод або метод ситуаційних вправ є інтерактивним методом навчання, який дає змогу наблизити процесс навчання до реальної практичної діяльності спеціалістів. Він сприяє розвитку винахідливості, вмінню вирішувати проблеми, розвиває здібності проводити аналіз і діагностику проблем.

Кібербулінг

переслідування, залякування і знущання над дитиною з використання ІКТ.

Кібергрумінг

входження в довіру до дитини з метою використання її в сексуальних цілях.

Ключова компетентність

– спеціально структурований комплекс якостей особистості, що дає можливість ефективно брати участь у різних життєвих сферах діяльності і належить до загальногалузевого змісту освітніх стандартів.

Відповідно до закону “Про повну загальну середню освіту”, виокремлюють такі ключові компетентності, необхідні кожній сучасній людині для успішної життєдіяльності:

  • вільне володіння державною мовою;

  • здатність спілкуватися рідною (у разі відмінності від державної) та іноземними мовами;

  • математична компетентність;

  • компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій;

  • інноваційність;

  • екологічна компетентність;

  • інформаційно-комунікаційна компетентність;

  • навчання впродовж життя;

  • громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, з усвідомленням рівних прав і можливостей;

  • культурна компетентність;

  • підприємливість та фінансова грамотність;

  • інші компетентності, передбачені стандартом освіти.

Коворкінг

(англ. Co-working - спільно працювати) у широкому сенсі — модель організації роботи людей, найчастіше фрилансерів, з різним типом зайнятості у єдиному робочому просторі; у вузькому — колективний офіс

Консалтинг

(англ. consulting - консультування) - діяльність з консультування керівників, управлінців з широкого кола питань у сфері фінансової, комерційної, юридичної, технологічної, технічної, експертної діяльності. Мета консалтингу - допомогти системі управління (менеджменту) в досягненні заявлених цілей.

Контент

(contemt - зміст) - будь-яка інформація, розміщена на певному ресурсі. Під «Контентом» у широкому сенсі розуміють власне наповнення сайту — це інформаційні матеріали та розміщені на сайті файли для завантаження.

Коуч

(від англ. coach - тренер) - це фахівець, який спеціалізується на розвитку уміння досягати поставленої мети. В освіті функцію (роль) коуча виконує вчитель при вирішенні певних педагогічних задач або ситуацій.

Коучинг

(coaching з англ.  -  "тренування") - метод навчання, в процесі якого людина, що називається "коуч", допомагає учню досягти якоїсь життєвої або професійної мети. На відміну від менторства, коучинг сфокусований на досягненні чітко визначених цілей замість загального розвитку.

Кроссенс

(від англ. cross – перехрестя, sens – смисл, тож кроссенс – перехрестя смислів) - асоціативна головоломка нового покоління. Слово «кроссенс» означає «перетин значень» і придумане за аналогією зі словом «кросворд». Це асоціативний ланцюжок, що складається з дев'яти картинок. Зображення розташовують так, що кожна картинка має зв'язок із попередньою і наступною, а центральна поєднує за змістом зразу декілька картинок. Завдання того, хто розгадує кроссенс – знайти асоціативний зв'язок між сусідніми (тобто тими, що мають спільний бік) картинками. Зв’язки в головоломці можуть бути і поверхневими, і глибокими.

Лендарт

(від англ. land – земля, art - мистецтво) - художня діяльність, об'єктом якої є реальний пейзаж, фрагмент природного середовища. Діяльність такого типу є інтеграцією в пейзаж, перетворенням його фрагменту, або використанням натуральних природних матеріалів для створення художнього об'єкта. Діти дошкільного віку або школярі за допомогою моху, листя, каменів, гілок, плодів, квітів створюють картини на асфальті, доріжках, траві.

Лепбук

(від англ. Lapbook, lap – коліна, book – книга - «наколінна книга») - інтерактивна папка для дітей та особлива організація навчального матеріалу на певну тему. Саморобна паперова книжечка з кишеньками, дверцятами, віконцями, рухливими деталями, які дитина може діставати, перекладати, складати на свій розсуд.

Лінк

Слово походить від англійського link — "зв'язувати", "з'єднувати". У найпростішому випадку воно означає звичайне посилання, яке містить в собі адресу сайту або розділу веб-сторінки. Більш точне визначення для лінка в Інтернеті гіперпосилання

Медіатор

(лат. mediator - «посередник») - незалежна, третя особа, що здійснює допомогу сторонам у вирішенні конфлікту в процесі медіації.

Медіація

(англ. mediation — посередництво) вид альтернативного врегулювання суперечок, метод вирішення суперечок із залученням посередника (медіатора), який допомагає сторонам конфлікту налагодити процес комунікації і проаналізувати конфліктну ситуацію таким чином, щоб вони самі змогли обрати той варіант рішення, який би задовольняв інтереси і потреби усіх учасників конфлікту.

Мейнстрим

(англ. mainstream — основна течія) — термін, що позначає переважний напрямок у певній області (науковій, культурній, медійній тощо) для певного періоду часу. Часто вживається для позначення яких-небудь «офіційних», масових тенденцій у культурі, мистецтві, медіа для контрасту з альтернативою, андеграундом, немасовими, елітарними напрямками.

Менеджер

(англ. manage «керувати») керівник, керуючий, начальник. В освіті педагог може виконувати функцію (роль) управлінця в освітньому процесі.

Ментор

наставник, який має особистий досвід успіху й готовий поділитися ним зі своїм підопічним. Для свого підопічного ментор одночасно є консультантом, мудрим радником, коучем і психологом.

Завдання ментора – вберегти учня від помилок і невдач. У цьому і є головна роль менторства, що дозволяє вчитися в досвідченого й успішного практика, переймати його особистий досвід і методику роботи. Ментор дає підопічному можливість поставити запитання, які допоможуть зрозуміти психологічні та професійні особливості певної галузі.

Ментор насамперед є інсайдером, тобто не просто має теоретичні знання, а й сам пройшов той самий шлях, яким іде його підопічний. І саме тому він завжди може правильно підказати, де можуть виникнути найбільші перешкоди, і як до них правильно підготуватися. Це допоможе учневі пройти свій професійний шлях ефективно й успішно.

Меседж

англ. мessage) - повідомлення, завуальоване повідомлення, іронія, звернення, попередження, сигнал, короткий зміст чогось, послання.

Мобінг

це систематичне цькування, психологічний терор, форми зниження авторитету, психологічного тиску у вигляді цькування людини у колективі, зазвичай, з метою його витіснення.

Якщо всі проти одного – це мобінг. Різниця між булінгом і мобінгом полягає в наступному: мобінг – це коли натовп нападає на одну людину, а булінг – це коли одна людина (хуліган, буллер) або декілька людей погрожують і залякують іншого.

Модератор

Це людина, яка контролює, щоб у обговореннях на форумах, у спільнотах і різних паблік в соціальних мережах відвідувачі не порушували встановлених правил. У модератора немає таких повноважень, як у адміністратора або власника проєкту, проте у нього більше прав, ніж у звичайного інтернет-користувача.

Подкаст

(англ. podcast, від iPod та broadcasting – мовлення, транслювання) – аудіопрограма, монолог або розмова на різні теми. Подкасти бувають про навчання, подорожі, політику та на будь-які інші теми.

Портфоліо

(від італ. portafoglio — «портфель») — збірка (широке портфоліо) виконаних робіт та напрацювань певної особи або організації. Портфоліо може бути як на папері, так і в електронному вигляді. Електронне портфоліо, в свою чергу, може зберігатись локально (бути доступним лише визначеному колу людей) та глобально (бути доступним для всього світу — для користувачів).

Посилання і покликáння

Замініть іменник посилання, якщо мовиться про вказування на кого-, що-небудь для підтвердження, наведення як доказ, на стилістично кращий варіант: покликáння.

НЕ РЕКОМЕНДОВАНО

Докази, посилання на офіційні документи, заклики до компромісу не подіяли.

РЕКОМЕНДОВАНО

Докази, покликання на офіційні документи, заклики до компромісу не подіяли.

АЛЕ:

посилання - зв’язка між електронними сторінками в гіпертекстових документах.

РЕКОМЕНДОВАНО

Він поставив нижче посилання на іншу сторінку сайту.

Резюме

(фр. résumé) - документ, в якому подаються короткі відомості про навчання, трудову діяльність та професійні досягнення особи, яка його складає.

Найчастіше використовується для працевлаштування.

Мета резюме — надати працедавцю короткий виклад своєї професійної діяльності та зацікавити його своєю кандидатурою.

Основна вимога до резюме - вичерпність потрібних відомостей і лаконічність викладу.

STEM

(S - science, T - technology, E - engineering, M - mathematics) - природничі науки, технології, інженерія та математика. Акронім STEM вживається для позначення популярного напряму в освіті, що охоплює природничі науки (Science), технології (Technology), технічну творчість (Engineering) та математику (Mathematics).

STEM-освіта – це низка чи послідовність курсів або програм навчання, яка готує учнів до успішного працевлаштування, до освіти після школи або для того й іншого, вимагає різних і більш технічно складних навичок, зокрема із застосуванням математичних знань і наукових понять.

STEAM-освіта (S - science, T - technology, E - engineering, A - art, M - mathematics) – природничі науки, технології, інженерія, мистецтво, математика система освіти, стимулююча оволодіння знаннями і навичками технологічних наукових напрямів, що дозволяють брати участь в найбільших інноваційних міжнародних конкурсах і олімпіадах, таких як MATHCOUNTS, Science олімпіади та FIRST Robotics.

Сертифікат

(від пізньолат. sertifico — засвідчую) - документ, що засвідчує той чи інший факт.

Наприклад: сертифікат участі в вебінарі.

Скрайбінг

(з англ.- scribe - робити екскіз, нарис) – це метод розповіді чи пояснення, який супроводжується графічною ілюстрацією головного змісту сказаного. Виходить свого роду ефект паралельного наслідування, тобто ми слухаємо розповідь про щось і одночасно бачимо графічну відповідність почутому.

Скрам

(англ. Scrum) — підхід управління проєктами для гнучкої розробки програмного забезпечення. Скрам чітко робить акцент на якісному контролі процесу розробки.

Скрам-дошка

Scrum-дошка складається з колонок («Зробити», «В процесі», «Потребує перевірки», «Зроблено»), кожна з яких заповнюється стікерами із завданнями, які команда учнів (або одна особа) повинна виконати протягом проєкту (уроку, навчальної теми тощо) для досягнення цілі.

Софткілз

(від англ.soft skills – «м’які» навички) — комплекс неспеціалізованих, надпрофесійних навичок, які відповідають за успішну участь у робочому процесі, високу продуктивність і, на відміну від спеціалізованих навичок, не пов'язані з конкретною сферою. Такі навички: ораторські та комунікативні здібності, високий рівень самоорганізації, робота у команді, лідерські здібності, креативне мислення.

Спам

масова розсилка кореспонденції рекламного чи іншого характеру.

Спікер

(від англ. speaker - оратор) – в освітньому процесі роль, яку може виконувати учень, презентуючи проєкт, захищаючи роботу групи, той, який виступає з інформацією або доповіддю тощо.

Стартап

(від англ. Start – початок, up – вгору) - нещодавно створена компанія (можливо, ще не зареєстрована офіційно, але планує стати офіційною), що будує свій бізнес на основі інновацій або інноваційних технологій, не вийшла на ринок або почала на нього виходити і що володіє обмеженими ресурсами. Стартапом можна назвати початок будь-якої справи.

Стейкхолдери

(англ. stakeholders) – зацікавлені сторони, зацікавлені особи, причетні сторони, групи впливу або групи інтересів – фізичні та юридичні особи, які мають легітимний інтерес у діяльності організації, тобто певною мірою залежать від неї або можуть впливати на її діяльність.

Стретчинг

(від англ. stretching - розтягнення) - система вправ, заснована на статичних розтягненнях м’язів тіла і хребта, яка дає змогу запобігати порушенню постави, має оздоровчий вплив на весь організм, допомагає активізувати його захисні сили. Ігровий стретчинг – сучасний засіб зміцнення здоров’я дошкільнят.

Субвенція

(від лат. subvenio «приходжу на допомогу») - це форма грошової допомоги місцевим бюджетам із державного бюджету, яка призначена для конкретно визначеної цілі/цілей. Наприклад: освітня субвенція закладу освіти на придбання дитячих меблів.

Супервізія

це розв’язання професійних проблем, які виникають у роботі з людьми, через обговорення цієї проблеми з обізнаним колегою чи наставником – супервізором..

Супервізія складатиметься із 1-3 наставницьких циклів, під час яких будуть застосовуватись індивідуальна та групова форми роботи за такими напрямами:

  • ознайомлення з результатами самооцінювання педагога та вибраними пріоритетами для розвитку;

  • спостереження за діяльністю педагога;

  • підтримка у створенні плану професійного розвитку;

  • наставницькі бесіди;

  • групове обговорення кращих практик, труднощів, пошук шляхів їх вирішення, а також можливостей для подальшого розвитку.


Супервізор

або супервайзер (англ. supervisor, від to supervise - спостерігати) - адміністративна посада в різних галузях бізнесу, державних установах, а також у наукових та освітніх інститутах.

Супервізор це організатор робіт, які потребують від їх учасників виконання дій за певною програмою, супервізор спостерігає за правильністю виконання такої програми.

Тизер

(англ. teaser - дражнилка) - рекламне повідомлення в інтернеті, зроблене як загадка, що містить частину інформації про продукт, але ніяк не називає рекламований товар. Такі повідомлення іноді вводять в оману користувача, мотивуючи натиснути на посилання.

Тимбілдинг

або командотворення (англ. Team building - побудова команди) — термін, що часто використовується в контексті бізнесу й може бути застосованим до широкого діапазону дій для створення та підвищення ефективності роботи команди. Ідея командних методів роботи запозичена зі світу спорту та стала активно впроваджуватися в практику менеджменту в 60–70-ті роки XX століття.

Побудова команди спрямована на створення груп рівноправних фахівців різної спеціалізації, які спільно несуть відповідальність за результати своєї діяльності й на рівних засадах здійснюють розподіл праці в команді.

Тролінг

(від англ. trolling) це постиг (розміщення) провокаційних, підбурювальних повідомлень, спрямованих на розпалювання конфлікту.

Тулбокс

(від англ. tool – інструмент, box - коробка) – набір інструментів для будь-якої професійної діяльності. Для педагога, зокрема, збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі (платформа), розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі.

Тьютор

(від англ. tutor - учитель) - особа, яка провадить індивідуальні або групові заняття з учнями, студентами; репетитор, наставник. В університетах тьютори – помічники викладача, здебільшого аспіранти або старші студенти.

Тьютор є ключовою фігурою в дистанційному навчанні, він відповідає за проведення занять зі студентами. Аналізуючи досвід зарубіжних університетів, можна бачити, що найчастіше розробник курсу і тьютор – одна і та ж особа.

Фандрайзинг

або збір коштів (з англ. fundraising), – процес залучення грошових коштів та інших ресурсів (людських, матеріальних, інформаційних тощо), які організація не може забезпечити самостійно та які є необхідними для реалізації певного проєкту або своєї діяльності загалом.

Фасилітація

(англ. facilitate – допомати, полегшувати, сприяти) – це організація в групі процесу колективного розв’язання проблем, відповідно керує цим процесом – фасилітатор (ведучий, головуючий).

Зауважимо, що “головуючий” – це назва формальної ролі, а “фасилітатор” – характеристика змісту діяльності. Головуючий не є фасилітатором, якщо не організовує ефективного обговорення проблеми і не сприяє її розв’язанню групою.

Фасилітатором може бути незалежна “третя сторона”, запрошена сторонами для “раціоналізації” процесу досягнення домовленості, або один із членів групи, який бере на себе відповідну “командну роль”, нарешті, у формально структурованій групі цю функцію має за потреби виконувати керівник

Фейк

підробка, фальсифікація, неправдоподібне, викривлене, скособочене подання інформації тощо, поширення, формування такої інформації, подій.

Фішинг

(від англ. fishing – рибальство) – інтернет-шахрайство, мета якого – виманювання в користувачів мережі персональних даних (паролів, логінів, ідентифікаційних номерів, номерів кредитних карт тощо).

Фокус-група

це група респондентів, яка складається, як правило, з 8-10 осіб, зібраних разом для обговорення теми, в якій кожна з них в тій чи іншій мірі зацікавлена. Обговорення може тривати до 2 годин, іноді виникає можливість працювати довше.

Формувальне оцінювання

це оцінювання для навчання, на відміну від підсумкового оцінювання (оцінювання результатів навчання).

Формувальне оцінювання є інтерактивним оцінюванням прогресу учнів, що дає змогу вчителю відповідним чином адаптувати освітній процес. Використання формувального оцінювання дозволяє відстежувати особистісний поступ дитини, перебіг опановування нею навчального матеріалу й вибудовувати індивідуальну освітню траєкторію учня.

Таке оцінювання дає можливість учням усвідомлювати й відслідковувати особистий прогрес і планувати подальші кроки з допомогою вчителя.

Для педагога формувальне оцінювання означає бути поруч з учнем і вести його до успіху. Учителі використовують інформацію з оцінювання для коригування навчання та забезпечення правильного виконання учнями завдань. Коли наставники регулярно залучають учнів до збирання й перевірки інформації про своє навчання, вони допомагають їм ставати відповідальними та самостійними.

Фреш

(від. англ. fresh – свіжий) – свіжі ідеї, проєкти. Приклад: освітній бук-фреш (book-fresh) – нові освітні книги, освітній фреш – нові методики, технології в освіті.

Хедлайнер

(від англ. head – голова, line – рядок, той, чиє ім’я записане першим) – найбільш відомий і бажаний учасник певного заходу (шоу, концерту, фестивалю, конференції, форуму тощо)

Хейтер

(від англ. to hate – ненавидіти) – назва особи, висловлювання якої в мережі сповнені негативу стосовно інших користувачів. Як сленгізм використовується в значенні наклепник, злостивець, ненависник, заздрісник.

Хештег або гештег

(англ. hashtag, від hash – «символ ґратки», «октоторп») – слово або фраза, яким передує символ «#» (октоторп). Користувачі можуть об'єднувати групу повідомлень за темою або типом з використанням хештегів – слів або фраз, які починаються з #. Короткі повідомлення в соціальних мережах можуть бути помічені хештегом, включаючи в себе як одне слово, так і більше об'єднаних слів (але без пробілів, наприклад, #вчителіважливі). Хештеги дають можливість групувати подібні повідомлення, таким чином можна знайти хештег і отримати набір повідомлень, які його містять.

Чек-лист

(від англ. check-list) – контрольний список справ або задач, які необхідно виконати або перевітири.

Після його складання ви можете відмітити галочками те, що вже виконано і одразу побачити те, що залишилось зробити.

Челендж

(англ. challenge) – жанр інтернет-роликів, у яких блогер виконує завдання на відеокамеру і розміщує його в мережі, а потім пропонує повторити завдання своєму знайомому або необмеженому колу користувачів. Саме слово челендж зазвичай перекладають як «виклик» у контексті словосполучення «кинути виклик».

Інші значення – «змагання» і/або «суперечка», а іноді – «складна перешкода» або «завдання, яке потребує виконання».

QR-код

(від англ. quick response — швидкий відгук) — матричний код. Основна перевага QR-коду — це легке розпізнавання сканувальним обладнанням (в тому числі й фотокамерою мобільного телефона), що дає можливість використання в освіті, торгівлі, на виробництві, в логістиці.

WEB-STEM-школа

це унікальний простір нового формату для спільного навчання, спілкування, обміну і вивчення найкращого вітчизняного та зарубіжного досвіду, знайомства з новаторами сучасної освіти, це майданчик підтримки, об’єднання зусиль освітян, науковців, громадських активістів та бізнесу.