ЛІТЕРАТУРНО-МИСТЕЦЬКА ЧОРНУХИНЩИНА: 

ПОРТРЕТ У ПРОСТОРІ І ЧАСІ

    Бібліографічне досьє під такою назвою підготувала  Публічна бібліотека імені Г. С. Сковороди.

   До нього увійшло 65 персоналій письменників, поетів, композиторів, художників, співаків, діяльність яких так чи інакше пов’язана з нашим краєм. Подано невелику біографічну довідку та список літератури про митців. На 45 сторінках читач знайде тут імена як всесвітньовідомі та всеукраїнського масштабу, так і тих, хто почав творити недавно, але вже заявив про себе у літературно-мистецьких колах Полтавщини.

   Цей покажчик буде в нагоді краєзнавцям, учителям, всім, хто цікавиться літературно-мистецьким життям сковородинівського краю.

Переглянути матеріали

    НОВІ ПУБЛІКАЦІЇ ПРО КРАЯН І КРАЯН. РІК 2023.   

Попри тягар російсько-української війни, в якій зійшлися на герць не лише боротьба за волю, за рідну земля, а й за уми, українці ще більше віддаються розвитку науки, культури, мистецтва, хоча б здавалося це і не на часі. Але саме дослідження першовитоків нашої історії, її кращих синів і дочок, які рухали духовність життя українців, навіть у найтяжчі часи, дають нам змогу самостверджуватися, з упевненістю дивитися у майбутнє.

Не лишилися осторонь духовного життя України і наші краяни. Про це переконливо свідчить бібліографічний покажчик “Нові публікації про край і краян. Рік 2023“, в якому зібрано творчий доробок у галузі краєзнавства та літературно-мистецького життя Чорнухинщини.

  Тогоріч зявилися цікаві краєзнавчі видання: М. Булди “Над Многою й Удаєм козацької сурми клич: Нариси з історії Чорнуської, Городиської та Курінської сотень Лубенського полку“, Р. Матвієнко та В. Юрченка “Від поставмуцьких гончарів – до сьогодення роду Матвієнків“, художні видання  В. Розсоханя “Золото вітрів“,  Л. Андрієвської (О. Розсохань) “Міражі пам’яті“, а поетеса Т. Ущапівська порадувала малечу красивим виданням “Абетка від Тетяни“.

  Чимало цікавого про край читачі знайдуть у книгах лохвичанина О.  Панченка “Незбагненна Лохвиця – планета українського світу. “Незнищенні терени українства: Сенча. Чорнухи. Заводське (Янишпіль) та інші поселення Лохвицького краю у світовому обширі. Історія, постаті, події, звичаї, спомини, світлини“ та  “Полтавська діаспора. Велика Енциклопедія. Лохвиця. Полтавщина. Україна, Европа. Австралія. Америка. Українці, московити, євреї: Біографічні інформації, нариси, статті, рефлексії, есеї, довідки, листи“.

  Саме завдяки йому стали відомі імена уродженця с. Суха Лохвиця, журналіста І. Д. Пишкала, уродженця с. Городище, військового  М. І. Мішти, білоусівчанина військового, інженера-гідротехніка В. Чорнорая та вихідця з с. Вороньки, президента компанії AgroGeneration Джона (Івана  Івановича) Шморгуна,  які жили і творили на чужині.

   Чимало нових сторінок в історію релігійного життя сіл краю додасть грунтовне дослідження Ю. Волошина “Парафіяльна спільнота. Пирятинська протопопія другої половини XVIII ст. (соціально-історичний та історико-демографічний виміри).

   “Присяга Лубенського полку 1718 року“ занурить читача в глиб на три століття, і дасть можливість познайомитися зі списками козаків, які приймали присягу на вірність російському цареві.

    Торік на батьківщині українського любомудра відбулося спільне засідання Президії НАПН України та президії товариства “Знання“ до  300-ліття від дня його народження. Цій події присвячений випуск журналу “Трибуна“, до якого ввійшли різнопланові публікації науковців, і серед них дослідження члена Всеукраїнської спілки краєзнавців М. Булди “Родинне оточення Григорія Сковороди“.

Його ж краєзнавчі розвідки увійшли до збірників: “Наукова спадщина Віри Жук (1928-2008): матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, присвяченої 95-річчю від дня народження науковиці“ та “Енеїда“ І. П. Котляревського як утвердження незнищенності нації“: до 225-річчя виходу в світ першого видання поеми“.

На сторінках покажчика вміщено публікації про сьогодення Чорнухинської громади, літературно-мистецьке життя.


М. Булда Над Многою.pdf

Шановні земляки!

Свої вітання із  Днем Конституції Вам шлють читачі Публічної бібліотеки,  учні 3 класу Чорнухинського ліцею ім. Г. С. Сковороди, які взяли участь у

 II  Всеукраїнському онлайн-конкурсі із правового просвітництва 

"Конституція для всіх: і великих, і малих". 

Нові надходження про край і краян. Рік 2022

     Минулий рік був доволі складним у житті українського суспільства. Та попри все, воно працювало, навчало, творило, жило повноцінним життям, настільки це можливо у рік російсько-української війни.

Про це свідчить і підготовлений нещодавно Публічною бібліотекою ім. Г. С. Сковороди бібліографічний список “Нові публікації про край і краян. Рік 2022’’.

   Передусім увагу у ньому привертають видання, присвячені 300-річному ювілею від дня народження великого земляка Г.Сковороди. В ювілейний рік книгозбірня поповнилася виданнями сковородинівських творів “Життя наше – це подорож’’ та  “Афоризми  Григорія  Сковороди’’.

  З поміж книг, які досліджують багатогранне життя мудреця – книги В. Горбоносова  та  А. Парамонова “Дорогами Сковороди. Слобідська Україна“, М. Томенка “Сковородинівські місця в Україні“, “Переяславські Сковородинівські  студії: Збірник наукових праць учасників  Міжнародної конференції  “XXI Сковородинівські читання’’, приурочених до 300-річчя від дня народження  Григорія Сковороди“. 

  В останній з них опубліковані розвідки наших земляків: М. Булди “Родинне оточення Григорія Сковороди’’,  Т. Гринь ’’Вплив батьківщини Сковороди на творчу Сковородіану композитора Володимира Стеценка’’, Д. Шупти “Слово – зброя філософа-воїна“.

   Поету Д. Шупті у ’’Переяславських Сковородинівських  студіях’’ присвячено публікації  Г. Авксентьєвої  ’’Постать Сковороди у художньому світі Дмитра Шупти’’  та П. Лойтри  ’’Вогонь музичної душі’’, яка присвячена  Сковородіані поета.

    Ювілею  філософа присвячений грудневий номер часопису  ’’Локальна історія’’, в якому є публікація нашого земляка, кандидата історичних наук В. Назаренка “Неспійманий філософ’’  та стаття В. Курико “Сенс буття Чорнух’’.

   Рік видався навдивовижу щедрим і на видання книг краєзнавців та літераторів. Побачили світ краєзнавчі видання В. Голосника та Ю. Харевича  “Літописи Гілецького краю (в 2-х кн.), Р. Матвієнко та В. Юрченка  “Піски – Удайські: життя і люди села (60-ті роки XX століття)“, Д. Шупта “Ракове здвиження“, Л. Андрієвської “Міражі пам’яті: невигадані історії, мала проза“, П. Карпенка “Де радість і біль переплелися“.

   На сторінках місцевої газети опубліковано ряд краєзнавчих досліджень з історії краю та ряд інших публікацій.


ДІТЯМ НА ВТІХУ ВІД ОЛЬГИ УЛІЗЬКО

   Виставку творчих робіт завідуючої відділом обслуговування користувачів Публічної бібліотеки ім.  Г. С. Сковороди О. В. Улізько під такою назвою відкрито у селищній книгозбірні.

   На ній представлені роботи майстрині: квіти, іграшки, серветки, які приваблюють око різнобарв’ям кольорів, оригінальністю образів, композицією, що приваблює око не тільки маленьких, а й дорослих. Про це відзначали на відкритті виставки директор бібліотеки М. І. Булда, майстриня О. А. Розсохань, в.о. директора літературно-меморіального музею Г. С. Сковороди Т. В. Гринь.

   Присутні цікавилися технікою виконання робіт, побажали Ользі Василівні творчих успіхів. Що цікаво, цим вона почала займатися зовсім недавно, але дивує колег кожного разу цікавими роботами. Цим вона також довела, як з користю можна використати вільний час, щоб порадувати дітей чи внуків власноруч виготовленими іграшками.

   Зі слів майстрині  присутні дізналися і про її нові плани та задуми.


Літературно музична рапсодія "Співаю пісню батьківській землі" 

Краєзнавча розвідка "У пошуках Василя, брата Григорія Сковороди"

Автор, краєзнавець, директор Публічної бібліотеки ім. Г.С.Сковороди  М.І.Булда

  “Давайте любити навколишній світ”.

Російське вторгнення в Україну призвело до серйозних екологічних наслідків, зокрема забруднення повітря, грунтів, водойм, об’єктів природо - заповідного фонду, лісових пожеж тощо.

Чужинці завдали шкоди довкіллю на понад 1,5 трильйона гривень.

Внаслідок безмірної шкоди природа буде відновлюватися десятиліттями. Тож наше з вами завдання - берегти і примножувати навколишній світ флори і фауни.

Саме про це  відеоролик бібліотекаря Публічної бібліотеки ім. Г. С. Сковороди В. І. Комар, на обласний конкурс “Мислити глобально - діяти локально”.

Матвієнко Р_ Юрченко В_ Піско_Удайська школа _ 2022.pdf
Пізники цвітуть.pptx

Презентація книги В.М. Голосника та Ю.М Харевича

"Літописи гілецького краю"

СОНЯШНИК  ПАМ’ЯТІ

Щороку, починаючи з 29 серпня 2019 р., коли Президент України Володимир   Зеленський підписав Указ, у нашій державі відзначається День пам'яті захисни- ків України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіаль- ну цілісність України.

У цей пам’ятний день в Україні вшановуються військовослужбовці і учасни- ки добровольчих формувань, які загинули, відстоюючи незалежність України.

  Дата приурочена до дня найбільших втрат української армії на Донбасі - дня виходу з оточення в Іловайську 29 серпня 2014 року.

  Символікою цього дня є квітка соняшника, адже у серпні 2014 року на полях саме із цією рослиною полягло багато українських воїнів.

   Жовтогарячий соняшник – це символ, що означає відродження з чорного зернятка, як з української землі, нового життя.

      Особливо важким для українців буде День пам'яті захисників України цьогоріч, коли на кривавих полях битв з російським окупантом загинуло тисячі вояків Збройних Сил України та мирних жителів.

   Пропонуємо до Всеукраїнської акції вшанування пам'яті захисників України посадити біля двору, на клумбі, у громадських місцях – соняшники, як скромну данину нашої пам’яті полеглим за свободу і незалежність України, адже  Україна для кожного із загиблих воїнів була сонцем в його душі, яке зігрівало і надихало захищати свій дім. Тому соняшник пам'яті – це не просто символ історичної мужності українських воїнів, це символ життя УКРАЇНИ.

  Більше дізнатися про соняшник допоможе уродженка с. Пізники, науковець, краєзнавець, етнограф Лідія Григорівна Шеремет.

Поетичний вернісаж

"Я зроду не лукавила в любові..."

Поетичний реквієм

"Пишу, молюсь і гніваюсь, і плачу..."

Загальнонаціональна акція #ШевченкоЗакликаєУкраїнаПеремагає

“Нові публікації про край і краян. Рік 2021.”

      Бібліографічний покажчик під такою назвою підготувала Публічна бібліотека ім. Г.С. Сковороди. У ньому зібрано публікації про події, особистості Чорнухинщини, які поповнили краєзнавчий фонд бібліотеки минулого року.

Серед книжкових видань привертають увагу   видання до ювілею нашого земляка: “Байки харківські“, поема Л. Солодкої “Невпійманий світом: Григорій Сковорода“,  бібліографічний покажчик ”Григорій Сковорода в художній літературі”, книга М. Івченка “Шуми весняні. Напоєні дні“,  збірник наукових праць ”Переяславські Сковородинівські студії” та програма міжнародної конференції ”ХХ Сковородинівські читання”, яка проходила як в Переяславі, так і Чорнухах. 

  Історичне минуле постає в публікаціях археологів  В. Приймака, Д. Гречка, краєзнавців М. Булди, В. Голосника.

   З публікації О. Пустовгара ”Сторіччя 2-го Зимового походу Армії УНР: полтавський вимір”  у обласній газеті ”Зоря Полтавщини”  стали відомі учасники тих подій, уродженців краю. Окрім  відомого О. Т. Богуна з Білоусівки, це і невідомі досі: І. І. Іваницький  з хут. Харченків, Л. Червяк та М. М. Ковалевський з  Чорнух.

   Про Ленізу Бугорську можна дізнатися з публікацій О. Врацьких  ”Де ти, лініє фронту ?” та  О. Скирди  ”Про обставини загибелі Ленізи Бугорської. Думка історика.” та його ж публікації ”Єдине відоме ім’я” про композитора   М. Опришка, який похований на чорнухинському кладовищі.

   Історія розвитку освіти на Чорнухинщині відкриється зі сторінок з книги 6 тому енциклопедії ”Полтавіка”, в якому вміщено 23 статті про школи, педагогів, діячів науки і культури, вихідців краю.

   Завдяки творчій співпраці Р. М. Матвієнко і В. І. Юрченка у київському видавництві ”Каравела” побачила світ книга ”Піско-Удайська школа: історія і люди (Альманах життєписів, спогадів, документів і фото)”, в якій простежується майже сторічний шлях сільського храму знань.

Щедрим виявився минулорічний  поетичний доробок  Лілії Солодкої. У полтавському видавництві побачили світ збірки її 4 петичні збірки.

  Літературне життя Чорнухинщини представлено у фундаментальному 3-х томному  енциклопедичному бібліографічному словнику, укладеному невтомним дослідником літературної ниви Полтавщини Петром Ротачем, а опісля його смерті - сином.  У 3 книгах опубліковано 24 статті про чорнухинців, які так чи інакше пов’язані з літературною діяльністю.

Зібрано і творчий доробок О. Андрієвської (О. Розсохань), В. Красношапки, В. Розсоханя.


Режим роботи бібліотеки :

з 10 до 18 год. без перерви,

в суботу і неділю перерва з 13 до 14 год.

Вихідний день – понеділок

Наша адреса:

37100 Полтавська область, с-ще Чорнухи, вул. Центральна, 47

Телефон:

 (05340) 5-13-74

E-mail : lib_chorn@ukr.net


.

Флешмоб

"Увінчаний в нащадків слові"

Поетичне слово земляків про Григорія Сковороду

Літературно-мистецький калейдоскоп

"А я прийшла до осені у гості набратися любові і краси"