Hospodářské strojní družstvo Věkoše

Vznik spolku se datuje k 14. září 1945. Jeho účelem bylo opatřování mechanických pohonů, motorů a jiných hospodářských společných strojů a nářadí a tím ulehčení práce zemědělců a jejich propůjčování členům tohoto družstva k různým zemědělským úkonům v jejich hospodářství. Bylo rozhodnuto, že případný správní přebytek a zisk se nebude rozdělovat. Toto nařízení mělo vést k nápomoci rozvoje družstevního života mezi členy spolku. Spolek také poučoval členy o zařízeních, které používali ve svých domácnostech. Družstvo bylo zapsáno u Krajského soudu v Hradci Králové do rejstříku a stalo se členem Zemědělských družstev v Praze. Za člena byl přijat každý, kdo složil příspěvek 10 korun. Bylo zvoleno 6 členů představenstva, z toho jako předseda syn poslance Černého, pan Zdeněk Černý z čísla 5, místopředsedou byl zvolen J. Žoček z čísla 29, dále František Kadeřávek z čísla 30, Bohumír Křídlo z čísla 9, Stanislav Pazourek z čísla 15 a Jaroslav Široký z čísla 14. V roce 1948 pro údajnou zaneprázdněnost odstoupil z vedení spolku předseda Zdeněk Černý a jeho místo zastoupil nově zvolený předseda, pan Žoček. Zdeněk Černý byl tehdejším režimem odsouzen a rozsudkem Státního soudu v Praze ze dne 26. října 1951 bylo vysloveno propadnutí celého jeho majetku ve prospěch československého státu. Zdeněk Černý měl u Hospodářského družstva podíl 220 korun, který se odevzdal Jednotnému národnímu výboru – finančnímu referátu v Hradci Králové.

V roce 1950 proběhla v družstvu revize Ústřední rady družstev v Praze. Revizory prováděla manželka předsedy Marie Žočková, která podala ochotně všechny informace a vysvětlení. Družstvo tehdy tvořilo 25 členů. Majetkem družstva byly traktory Svoboda 15, Zetor 25, Škoda 30, dále ruční strojek na setí jetele, ruční strojek na setí zeleniny, cepová mlátička, močůvkovač na dvoukolovém vozíku s  třířádkovou plečkou, buben na měření osiva a železný třídílný válec. Jelikož však tento majetek byl shledán nepoužívaným, byl revizory předán Státní strojní stanici. Revizoři shledali, „že místní spolek vlastně neuskutečnil družstevní myšlenku tak, jak bylo myšleno“. [1]

29. října 1950 v 9 hodin dopoledne se v hostinci U Letců konala poslední valná hromada družstva, při které bylo rozhodnuto dobrovolné zrušení družstva likvidací. Toto družstvo bylo později přetvořeno na vyšší formu a to na JZD – Jednotné zemědělské družstvo.


[1] Hospodářské strojní družstvo Věkoše; NAD:1783;kt/1 Ič:1 Dat: 1945-1950 Obsah: Zápisy ze schůzí. 

     Hospodářské strojní družstvo Věkoše; NAD:1783;kt/1 Ič:9 Dat: 1952 Obsah: Soupis jmění družstva při likvidaci.