Однотакт на 6С41С

Якщо свого часу, зібравши тріодний підсилювач, ви не зупинилися і захотіли дізнатися, як звучить пентодний, а зібравши однотакт, ви не заспокоїлися і зібрали двотакт, то вам буде цікаво почути підсилювач на низькоомних тріодах - це інше звучання, інша подача, інші враження.

На момент написання цієї статті минув місяць, як було зібрано цей підсилювач. Поки що він перебуває в стані макета. Апарат споживає не малий струм, гріється, тому перш ніж збирати його в постійний корпус потрібно добре обкатати.

Про звук. З перших звуків підсилювач показав, що він хороший! Згодом це враження тільки утвердилося і зміцніло. Мабуть звучання низькоомних тріодів можна виділити в особливу категорію. Воно має свої відмінні риси. На мій погляд, воно об'єднує особливості пентодного і тріодного звуку, а щільність і динаміка така як у двотактних підсилювачів.

Скажімо так. Чого не вистачало тріодним однотактам з такими лампами, як 6П3С, 6П6С, 6П13С, 6П31С, гу-50 і їм подібними? Порівняно з пентодниками їм не вистачало емоційної передачі, драйву, повітря, детальності. Так ось у 6С41С таких недоліків немає. Які проблеми у пентодних підсилювачів? Пентоди досить сильно брешуть. Вони створюють свою, нехай і дуже красиву, реальність. Всілякі післязвуччя та інші проблеми можуть сприйматися як переваги, але насправді це не так. Лампа 6С41С, завдяки низькому опору, відмінно контролює рухому систему динаміків. Звук зібраний, локалізований, детальний.

Чому думки про цю лампу сильно відрізняються. Одні її порівнюють з 300В, інші посилають її в стабілізатори. Насамперед смаки й уподобання різні. Є люди, яким подобається теплий, оксамитовий звук із м'яким заокругленим. Ці якості для окремих людей як візитна картка того самого лампового шарму.  У 6С41С цей шарм відсутній. При цьому я не скажу, що її звук стерильний або вихолощений. Навпаки, її звучання живе і музичне, але ось оксамиту немає. Комусь це не сподобається.

Наступне, ахілесова п'ята цієї лампи - розкачка. 6С41С не розгойдати за допомогою 6Н9С. Я скористався результатом тривалих експериментів Дмитра Афанасьєва. І вкотре проект виявився прекрасно повторюваним.

Оригинальная схема, проект Дмитра Афанасьєва (LinuxManiac )

Посилання на гілку форума

Я не зміг роздобути 6Ж6С і за порадою Діми поставив 6Ж3. Буржуйської вихідної лампи в мене теж не було, але було люб'язно надано, дуже хорошим знайомим, 6С41С. На полиці чекали свого часу силові трансформатори і залізо для вихідників.

Схема мого підсилювача

Силовий трансформатор має бути досить потужним, оскільки підсилювач ненажерливий. Блок живлення я зібрав як мені завжди подобалося, на шоттках з електронним дроселем. 

На що потрібно звернути увагу. Підсилювач виходить великим, важким і гарячим. Катодні резистори сильно гріються. Небажано біля них розміщувати електроліти. Ізоляція проводів при контакті з цими резисторами може розплавитися. Я використовував спеціальні резистори в алюмінієвому радіаторі на 50Вт і все одно вони дуже гарячі під час роботи.

Вихідні лампи теж дуже гарячі. Якщо корпус дерев'яний, то потрібно робити теплову розв'язку.

Друга сітка вхідної лампи живиться від стабілізатора на транзисторі з можливістю регулювати напругу. Такий стабілізатор нейтральний для звуку, що дуже добре. Не потрібно грати конденсаторами, шунтами. Зручно змінювати режими.

Розрахунок Дмитра для 6С41С

Ra=1,5k; Ua=220V; Ug1=-80V; Ia=110mA; Pмакс=6,8W; Harm=2%

Ra=2k; Ua=240V; Ug1=-90V; Ia=100mA; Pмакс=8,5W

Ra=3k; Ua=260V; Ug1=-100V; Ia=90mA; Pмакс=5,8W

Ra=4k; Ua=275V; Ug1=-110V; Ia=90mA; Pмакс=5,3W

Як бачимо для різних напруг дуже різний Ra.

Зміщення у мене повністю автоматичне. Ви можете використовувати комбіноване. Тобто можна обіграти певний коридор напруг. 

Выходной трансформатор намотан по Шалину.  

Для режима Ra=1,5k; Ua=220V; Ug1=-80V; Ia=110mA; Pмакс=6,8W

При інших анодних параметрах вихідного трансформатора напругах дивись вище.

Вихідні трансформатори на ТСШ-170

"Приведений опір - 1,31 ком.

Перша обмота - 1680 витків ПЕВ-2 0,425 мм, три секції (4+8+4 шарів по 105 витків у шарі).

R акт обмотки - 54 ома.

Друга обмотка - 138 витків дротом 0,93 мм. Дві секції по три шари, в кожному шарі 46 витків. Відведення для чотирьох ом від 92-го витка, тобто від кінця другого шару.

R акт другої обмотки - 0,46 ома. Наведене - 68 ом.

ККД = 90,7%.

Зазор при 150 ма - близько 0,2 мм, враховуючи наявність технологічного зазору."

Конструкція зібрана Андрієм. Приїхала до мене для налагодженя та зняття огляду.