Ratsutamine ning muu aktiivne puhkus Põlvamaal – tulge üksi, pere või sõpradega!

Arhiiv Album Videod Blogi Kitsed UUS! Kalkunid Kitsepiim Anekdoodid Ristsõna

Komandeeringud: Ungari Rootsi Iiri


Kalkunid

Meil on kalkunite pidamise kogemust küll vaid paar aastat ent linnukasvatajatena oleme varem edukalt üles kasvatanud pesakonna munakanade tibusid.

Kalkunitega, täpsemalt kalkunirümpadega oli Maivil seni kokkupuuteid vaid Iirimaal Grove Farm tehases: dets2004, dets2005, dets2006, dets 2016, dets2017.

Esimesed noored kalkunid tõime augustis 2015: emandad Martini Farmist Haaslavalt ja isanda Kätlin Tedremalt Kambja lähedalt.

Meie emalinnud on päris algpäritolult Riina Ilseni talust: http://maakodu.delfi.ee/news/maakodu/kodu/pokumaa-kalkun-ilus-ja-sobralik?id=72051495

Jaanipäevaks 2016 haudus üks emand välja oma esimese kurna tibusid. Kõik täiskasvanud hoolitsesid 8 tibu eest, sh isalind.

Teise emanda viis kahjuks ühel hetkel minema röövlind. Kolmas emand munes alates veebruari keskpaigast kuni septembri lõpuni pea iga päev ühe muna!

11.augustil 2016 koorus meie ürgkana minorka all veel 7 kalkunitibu Eelmisel õhtul pesa kõrval kuulatades kostus kummalist tiksumist ja klõbinat: tibud valmistusid koore seest välja tulema! Ühtäkki oli meil kokku 17 kalkunit või kalkunihakatist!

Augustikuise tibudemüügi kampaaniaga saime enamiku tibudest müüdud ja uued kodud leidsid ka noored isalinnud. Kaks noort isast tegime Ragne Värgi retsepti järgi praeks ja see oli tõesti ülmaitsev!

Aasta 2017: linnugripi karantiini väljakuulutamise hirmus müüsime mõlemad emandad koos isalinnuga. Meile jäi nüüd üks noor emand, kellele tõime uut verd noore isase Leevilt. Noore emakalkuni munadest haudus mais 2017 üks väike kana välja neli tibu ja teine kana seitse tibu. Emand ise haudus juunis kaheksa tibu. Nii sai jälle kokku 16 kalkunit.

Kalkunid on võrratud kuniglikud linnud! Nende pidamisel ja aretamisel on omad nõksud, mida jõudumööda siia kirja hakkan panema:

* Emakalkuni paarumisest saab aimu sasitud turja ja muutunud kõnnaku järgi. Kõnnak ei ole enam graatsiline modelli-catwalk. Ilmselt oleneb see ka isakalkuni suurusest. Eelistada tuleks vähem massiivset lindu.

* Olenevalt emakalkuni suurusest tuleks haudumiseks alla panna kuni 16 muna.

* Tibude jaoks on oluline lisa D ja B vitamiini, hakkida rohelist sibulat koos keedumunaga, anda küüslauguküüne tükike noka vahele. Munakoori ei tohi anda, neis on liigne kaltsium!

Meie kalkunite videod:

Linnukasvatuse terminid üldisemalt, s.h noppeid kalkunitest ja nende tõugudest eesti keeles: http://www.pikk.ee/upload/files/Loomakasvatus/Linnuterminid_2011_FULL.pdf

Igapäevatarkust munade kohta: http://www.videvik.ee/503/muna.html

Kuna eestikeelsete tarkuseterade kokkukirjutamine võtab aega, panen seni üles ingliskeelset materjali ja linke:

http://extension.psu.edu/business/ag-alternatives/livestock/poultry-and-game-birds/small-flock-turkey-production

https://www.farmsanctuary.org/wp-content/uploads/2012/06/Animal-Care-Turkeys.pdf

http://www.slate.com/articles/life/explainer/2012/11/why_don_t_we_eat_turkey_eggs_the_differences_among_chicken_duck_goose_and.html

Videod:

Õppefilm, India kalkunifarm: https://www.youtube.com/watch?v=eK5Yccbz9_g

Tõeliselt palju eluskalkuneid: https://www.youtube.com/watch?v=yiTMFeMkHkA

Tibude ja munade kontroll haude lõpus; https://www.youtube.com/watch?v=U4Z1AkKmi5o

Mida ma arvan, et olen seni avastanud (aga praktiseerimise käigus ehk muutub):

* emandad ei alusta kevadel munemist kui karjas pole isakalkunit

* noore kalkunipreili esimene muna võib olla pisut verega määrdunud