Для батьків

Тримаймося. Що можна і чого не можна робити українцям під час карантину

Звичний уклад життя українців кардинально змінився разом зі світовим спалахом коронавірусу. Розповідаємо, що можна і не можна робити під час режиму карантину, запровадженого в країні.

Можна

Працювати з дому. Після введення загальнонаціонального карантину, який триватиме до 3 квітня, уряд закликав українців працювати дистанційно. Краще не наражати себе на небезпеку і самоізолюватись (тобто залишатися вдома) — встановлено, що інкубаційний період хвороби може тривати від 2 до 14 днів після зараження COVID-19. Іншими словами, симптоми захворювання можуть бути відсутні аж до двох тижнів, і інфікована людина може заражати інших, навіть не підозрюючи про це.

Виходити в аптеку. Безумовно, дотримуючись режиму самоізоляції, краще максимально скоротити появу на вулиці, тому, збираючись в аптеку, бажано скласти докладний список необхідних речей. Вам точно можуть знадобитися: антисептик, санітарна маска (насайті ВООЗ зазначається, що їх раціонально використовувати тільки в разі наявності симптомів COVID-19 або догляду за хворим на коронавірус); лікарські препарати, які призначені вам лікарем (наприклад, при хронічних захворюваннях).

Замовляти доставку їжі додому. Незважаючи на те, що під час карантину в країні продовжать роботу продуктові магазини, краще купити все необхідне з невеликим запасом (але нагадаємо — кілограми гречки, макаронів і туалетного паперу, яких вистачить на рік, від коронавірусу вас точно не врятують) і у разі потреби використовувати послуги з доставки їжі. Не забудьте попередити кур'єра про те, щоби він залишив продукти під дверима квартири чи будинку — так ви не наражатимете його і себе на небезпеку.

Розповісти літнім родичам про заходи безпеки. В зоні найбільшого ризику під час пандемії коронавірусу знаходяться люди похилого віку. Так, для людей старше 80 років, які хворіють на COVID-19, ймовірність смерті складає 15%. Крім цього, в зоні підвищеного ризику перебувають люди, хворі на астму, діабет і хвороби серця. Тому важливо розповісти своїм родичам похилого віку про заходи індивідуального захисту під час пандемії - детальну інструкцію читайте в матеріалі Я боюся заразитися коронавірусом. Що можна зробити, щоб убезпечити себе?

Виготовити антисептик своїми руками. Якщо в найближчій аптеці вже не залишилося санітайзерів, його можна приготувати в домашніх умовах. Ось як це зробити:

Інгредієнти: етиловий спирт — 833 мл; перекис водню — 42 мл; гліцерин — 15 мл.

Змішайте інгредієнти, додавши трохи дистильованої або кип’яченої води. Кількість рідини визначте виходячи з потрібної консистенції. Розлийте отриманий розчин в кілька невеликих ємностей, носіть з собою і не забувайте регулярно ним користуватися. ВООЗ рекомендує обробляти руки антисептиком не менше 30 секунд, приділяючи особливу увагу області під нігтями.

Провести час вдома з користю. Наприклад, можна прослухати онлайн безкоштовні лекції та курси, подивитися українське кіно або почитати книги в цифровому режимі, а також стати віртуальним глядачем театральних вистав. Всі посилання можна знайти в нашому матеріалі.

Навчитися розпізнавати і боротися з тривогою і панічними атаками. Новини про коронавірус можуть «вибити з колії» навіть найстійкішу людину, тому важливо знати, як допомогти собі. Ось короткі рекомендації, як зменшити стан тривоги: займіться фізичною активністю, почніть правильно харчуватися, оточіть себе приємним спілкуванням (на час карантину — бажано в онлайн-режимі), відмовтеся від шкідливих звичок, налагодьте свій сон, не нехтуйте онлайн-консультаціями психолога. Детальна інструкція, як справлятися з панічними атаками і тривогою, є в нашому матеріалі Новини про коронавірус просто всюди, і мені тривожно. Як зберігати спокій і не панікувати?

Читати новини про коронавірус з надійних джерел. Ось де можна отримувати перевірену і достовірну інформацію про інфекцію: спеціальний сайт про COVID-19, запущений урядом України; портал Міністерства охорони здоров’я, сайт Всесвітньої організації охорони здоров’я, Центр громадського здоров’я при Міністерстві охорони здоров’я, портал ЮНІСЕФ, сайт Кабінету міністрів України. НВ також стежить за останніми новинами про пандемію коронавірусу — їх можна знайти в спеціальному розділі.

Не можна

Відвідувати більшість місць в місті. До списку установ, що будуть закриті на час карантину, увійшли: ресторани, кафе, фітнес-центри, заклади культури та торгово-розважальні центри.

Користуватися метро. 18 березня по всій Україні припинили роботу метрополітени — таке розпорядження дав президент Володимир Зеленський. Коли «підземка» відновить свою роботу, поки що невідомо.

Виїхати за кордон або за місто на автобусі, поїзді чи літаку. З 18 березня, крім роботи метрополітенів, забороняються залізничні, авіа- та автобусні міжміські й міжобласні пасажирські перевезення. Авіа- та залізничні рейси до інших країн також скасовані.

Їздити в «забитих» маршрутках. На час карантину в «маршрутках» і таксі можна перевозити до 10 осіб. До 20 осіб — в тролейбусах, автобусах, вагонах трамвая. Весь громадський транспорт підлягає дезінфекції, а дороги, мости і шляхопроводи в Києві почали мити миючими засобами.

Відвідувати масові заходи. Зараз в Україні заборонено проведення будь-яких заходів, в яких беруть участь понад 10 осіб — культурні, розважальні, спортивні, соціальні, релігійні, рекламні та інші.

Їздити в громадському транспорті без медичної маски. Поки що ця вимога дієтільки в Києві - без маски вас не пустять у «маршрутку», автобус, тролейбус або інший транспорт. Вартість проїзду пообіцяли не підвищувати.

Читати фейкову інформацію про COVID-19. Це може бути небезпечно як для вашого психологічного, так і фізичного стану — фейкові новини сіють паніку, а деякі рекомендації, що містяться в них, можуть заподіяти шкоду. Міністерство охорони здоров’я України веде канал в Telegram, де, зокрема, спростовує фейки.

Вірити міфам і домислам щодо коронавірусної інфекції. Ось список того, що не допоможе вам в боротьбі з хворобою: антибіотики, гаряча ванна, холод, часник, полоскання горла сольовим розчином, ультрафіолетові лампи та користування електросушилками для рук. Крім цього, в ВООЗ закликають пам’ятати, що комарі не передають коронавірус разом з укусом; інфекція не може передаватися через посилки з інших країн, а домашні тварини навряд чи можуть бути переносниками COVID-19 (тільки не забудьте вимити руки після контакту з ними).

Станом на ранок вівторка, 17 березня, кількість підтверджених випадків інфікування коронавірусом в Україні досягла семи: чотири в Чернівецькій області, два в Києві та один (летальний) — в Житомирській області.

Згідно з останніми даними, по всьому світу було зареєстровано понад 180 тисяч підтверджених випадків зараження коронавірусом нового типу COVID-19 і понад 7 тисяч смертей.

6 ідей чим зайняти дітей під час карантину

З 12 березня по 3 квітня в Україні ввели карантин аби запобігти поширенню коронавірусу. Не працюватимуть навчальні заклади, а також людей просять уникати місць масового скупчення народу. Для батьків це означає, що попри обіцяне дистанційне навчання, їх діти три тижні нудьгуватимуть вдома. Чим зайняти дітей, окрім гаджетів?

Написати в Instagram чи ТікТок відгук про книгу

Карантин – прекрасна змога залучити дитину до читання. Щоб була додаткова мотивація, запропонуйте після прочитання позмагатись у конкурсі кращих інстаграм-відгуків про книги.

Також не виходячи із дому можна долучитись до конкурсу відеопоезії в ТікТок, який триває до 21 березня.

Навчити готувати

Перебування в дома і купа вільного часу ідеальний час аби навчити дитину азам кулінарії, або й дати поексперементувати з простими, чи складнішими рецептами.

З одного боку вміння готувати – базова потреба для кожного. З іншого – можливість творчо реалізуватись. Може саме навчившись готувати смачні тістечка ваша дитина задумається про майбутню професію, а вже у 18 матиме успішний бізнес.

Запровадити корисні спортивні звички

Попри те, що під час карантину радять не відвідувати масові заходи, прогулянки свіжим повітрям та спорт ніхто не скасовував.

Це прекрасна змога почати родиною робити ранкову йогу, розпочати бігати зранку і може навіть підготуватись до міського марафону, який запланували на травень.

Гарною ідеєю буде витягти велосипед, який відпочивав взимку і покататись околицями міста. Так ви і громадського транспорту уникнете, і попрактикуєтесь, адже нині активно готуються до розбудови велоінфраструктури міста.

Переглянути українські фільми в онлайн кінотеатрі

У той час як кінотеатри обмежують кількість відвідувачів у залі, українське кіно, яке ви пропустили можна переглянути онлайн в першому офіційному кінотеатрі.

Перелік цікавих стрічок читайте тут.

Освоїти цікаві навчальні онлайн-курси

Окрім відео уроків, які обіцяють школярам, варто заглянути на Рrometheus. Тут ви зможете знайти безкоштовні онлайн курси з психології, іноземних мов, мов програмування і навіть сексуальної освіти розрахований на підлітків та батьків.

Вибір величезний.

Навчитись писати писанки

Зрештою, скоро Великдень. Традиційно в цей час українці починали розписувати писанки. Для багатьох ця навичка втрачена, але якщо часу багато, то чому б не навчитись? Зрештою, це прекрасна річ для самореалізації, розвитку дрібної моторики і спільної родинної розваги. І цілком доступна по ціні.

Коротку інструкцію з писанкарства можна переглянути в мережі.


Діти самі вдома

Основні застереження та поради батькам під час карантину в школах та садках

У зв’язку з оголошенням у школах про введення карантину діти залишаються вдома. Добре, якщо є бабусі, сусідки, знайомі, які можуть придивитись за дитиною. А якщо нема? Чим зайняти дітей, коли вони вдома самі?

Сам у квартирі – мрія багатьох школярів, вони завжди знайдуть, чим зайнятися, окрім виконання уроків і домашніх обов’язків. Тут і телевізор, і комп’ютер, і планшет тощо. Найголовніше, коли дитина залишається вдома сама, вона повинна чітко усвідомити: є речі, яких робити не можна за жодних обставин.Нікому не можна відчиняти дверей, навіть якщо це прийшла сусідка чи подруга мами. Вхідні двері повинні відчиняти лише дорослі. Поясніть дитині, що у всіх близьких є ключі від квартири.

Не можна по телефону незнайомим людям розповідати, що вона (дитина) зараз сама вдома, а мама прийде тільки через годину. І взагалі не дозволяйте дитині вступати в тривалі бесіди зі сторонніми.

Скажіть дитині, щоб незнайомим людям вона відповідала приблизно так: “Мама зараз дуже зайнята і не може поговорити з вами. Зателефонуйте через годину”. У цьому випадку ви, по-перше, не змушуєте дитину брехати, адже мама справді зайнята. А по-друге, стороннім невтямки, що дитина вдома сама.

Не можна нічого кидати з балкона та з вікна. До вікон взагалі краще не підходити і не визирати на вулицю. На вікна краще поставити спеціальні блокуючі засувки, що їх дитина не зможе самостійно відкрити.

Не можна гратися з електропобутовими приладами та газовою плитою.

Біля телефону повинен бути список потрібних номерів (ваш мобільний, татів, тітки, бабусі, і т.д.), щоб у разі екстреної необхідності дитина знала, куди їй телефонувати. І обов’язково поясніть дитині, в яких випадках треба терміново дзвонити та кликати на допомогу.

Розплануйте разом із дитиною її день. Зазначте час, коли вона має пообідати, коли зробити домашні завдання, коли гратиме в комп’ютерні ігри, і що саме має обов’язково виконати по дому. Так ви зможете навчити дитину планувати свій час і любити порядок.

Десятиліття досліджень доводять: якщо дитина виконує обов’язкові хатні справи – це позитивно впливає на навчання, психіку, а також у майбутньому це піде на користь їхній кар’єрі. Згідно з дослідженням Марті Россмана, почесного професора університету Міннесоти, якщо ви з раннього віку привчите свою дитину виконувати хатню роботу, вона почуватиметься самостійною, відповідальною та впевненою в собі людиною.

Що саме може виконати дитина з хатньої роботи?

прибирати в квартирі: пилососити, підмітати, мити підлогу, витирати пил;

розкладати і розвішувати по місцях свої речі (чистий одяг вішати в шафу, а брудний відносити в пральну машину або в кошик для брудної білизни);

стежити за станом свого взуття, мити його в разі необхідності, завжди ставити на місце;

поливати квіти;

піклуватися про домашнього улюбленця: мити, витирати лапи, міняти вміст лотків;

застеляти своє ліжко;

мити посуд і розкладати його;

накривати на стіл і протирати стіл після їжі;

розсортувати і випрати в пральній машині одяг, розвісити прання тощо;

ГІГІЄНА ХАРЧУВАННЯ

ГІГІЄНА ХАРЧУВАННЯ

Один з важливих типів гігієни – це гігієна харчування. Крім обов’язкового миття рук перед їжею, діти повинні слідкувати, щоб посуд, яким вони користуються, був чистим та непошкодженим. Крім цього, не можна ділитися посудом з друзями чи користуватися чужими столовими приборами, склянками та посудом.

Часто школярі беруть обід чи перекус з дому. Тому їм потрібно розповідати про те, як правильно зберігати різні продукти харчування, а також нагадувати, що сирі фрукти та овочі потрібно мити перед вживанням тощо.

Учні старших класів нерідко купують різні продукти харчування у магазинах чи кіосках, що розташовані неподалік від навчального закладу, тому їм потрібно пояснювати, що завжди необхідно звертати увагу на загальний вигляд, термін виготовлення та придатності, умови зберігання продуктів харчування. Вони повинні не лише знати про користь та шкоду конкретних продуктів харчування, а й про те, що продукти, які продають вуличні торговці можуть бути небезпечними через недотримання правил їх приготування та зберігання. Звичайно, представники навчального закладу повинні вживати заходів, щоб попередити таку торгівлю, тим самим захистити школярів від ризиків отруєння та зараження хворобами з цього джерела. Але це не завжди спиняє школярів, тому батькам потрібно відверто та чесно говорити з дітьми про потенційні ризики неякісного харчування, недотримання правил гігієни.

ХАРЧУВАННЯ У ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ – ПРАВА батьків

Батьки можуть впливати на організацію харчування дітей у школах та садочках. Кожна мати чи батько мають право зайти у їдальню школи чи дитсадка і поцікавитися, що їсть її дитина (будь ласка, зауважте, що при цьому ви маєте бути здоровим/здоровою та обов'язково зняти верхній одяг). Перше, на що варто звернути увагу, це на організацію інформаційного стенду на якому має бути:

  • меню-розклад на кожен день (склад та кількість продуктів заздалегідь затверджується у виконавчому органі місцевого самоврядування). Усі дані, вказані в меню, мають відповідати тому, що дитина має на тарілці згідно її вікової групи;

  • примірне двотижневе меню, погоджене власником закладу та територіальним органом Держпродспоживслужби, складається з урахуванням забезпечення сезонними продуктами;

  • книга відгуків та побажань;

  • інформація про організацію, яка здійснює організацію харчування у закладі освіти;

  • якщо у закладі освіти є буфет, має бути погоджений у Держпродспоживслужбі асортиментний перелік. Батьки можуть перевірити, чи немає серед продукції, яка продається у буфеті школи, забороненої. Варто зазначити що у закладах освіти забороняється використовувати продукти, що містять синтетичні барвники, ароматизатори, підсолоджувачі, підсилювачі смаку, консерванти;

  • повинні бути виставлені розміряні за вагою контрольні порції страв на день.

  • У їдальні зобов’язані залишати добову порцію. Така порція зберігається промаркована в холодильнику і складається з усього, що входило в харчування дитини (із зазначенням, які страви, в який день або час були відібрані).

  • У їдальні, або поряд, обов’язково повинні бути створені умови для особистої гігієни, а саме: рушники, мило біля раковини, щоб діти змогли вимити руки. Згідно санітарних норм у їдальні має бути не тільки холодна, а й тепла вода.

Батьки у їдальні закладу освіти можуть;

  • спробувати тарілку рукою: чи їжа, яку дали дитині, тепла, чи холодна;

  • перевірити чистоту їдальні та посуду, в якому подають їжу дітям;

  • купити собі порцію їжі у шкільній їдальні і скуштувати її, щоб переконатися, що все свіже і доварене;

  • зважити порцію, щоб переконатися, що усі складові порції відповідають затвердженим ваговим нормам. Ваги для цього мають бути або у самій їдальні, або у харчоблоці – в такому разі можна попросити працівників провести цей вимір та простежити за вагою, не заходячи у харчоблок.

Задля здійснення контролю за організацією харчування, роботою харчоблоку, постачанням продуктів харчування - батьки можуть створити комісію з організації харчування у закладах освіти, можуть брати участь у бракеражній комісії, яка здійснює щоденний контроль за якістю готових страв, створювати раду з харчування.

Батьки навіть можуть делегувати представника батьківської громади закладу освіти для перевірки харчоблоку, щоб він з’ясував, у якому стані і як зберігаються та готуються продукти. Для цього представнику батьків необхідно пройти медичний огляд і отримати особову медичну книжку.

Після проведення контролю за організацією харчування учнів необхідно зафіксувати виявлені недолік. Документ складається у довільній формі, оскільки чітких вимог до його складання законодавство не передбачає. Це має бути опис виявлених проблем у організації харчування учнів. За результатами виявлених недоліків батьки та адміністрація закладу можуть звернутись до організації. яка надає послуги з харчування у цьому закладі, або до відповідних органів, на які покладені функції контролю.