Конспекти уроків

ОРІЄНТОВНА СТРУКТУРА УРОКУ ХРИСТИЯНСЬКОЇ ЕТИКИ

Урок християнської етики - результат і синтез тривалих роздумів учителя, роботи з літературою, консультування з фахівцями, використання досвіду і співпраці з учнями.

Кожний урок християнської етики неповторний, тому говорити про жорстку регламентацію уроку не доводиться. Разом з тим для вчителів-початківців слід дотримуватись певної схеми уроку християнської етики.

Тема уроку. Тема уроку синтезує його зміст, вміщує проблему. Вона має формулюватись коротко з допомогою декількох слів.

Навчальна мета. Навчальна мета передбачає засвоєння учнями певних Біблійних знань. Вона формулюється одним-двома реченнями з використанням дієслів доконаного виду.

Досягається на одному уроці або серії уроків. Не слід ставити багато цілей на один урок.

Навчальна мета повинна формулюватись таким чином, щоб її результативність можна було перевірити з допомогою контролюючих методів. Учитель не повинен ставити недосяжних навчальних цілей на уроці.

Виховна і розвивальна мета. Урок християнської етики передбачає виховання певних рис характеру.

Виховна мета формулюється одним-двома реченнями з використанням дієслів недоконаного виду.

Досягнення виховної мети передбачає довготривалу роботу і вимагає різний обсяг часу для різних учнів.

Нелегко знайти і методи, щоб перевірити рівень досягнення виховної мети, адже на уроці учень нерідко поводить себе зовсім інакше, ніж у реальному житті.

Разом з тим учитель повинен пам’ятати, що він сіє Слово Боже, а збирати урожай буде сам Господь.

Наочність. На уроці християнської етики використовується аудіовізуальна наочність та досвід учнів подібно до інших уроків. Особливістю уроку християнської етики є те, що тут не дозволяється використовувати наочність, яка б у найменшій мірі принижувала Бога і виставляла Його у невідповідному світлі.

Вірші з Біблії. Вчитель підбирає тексти з Біблії, які допомагають розкрити тему, передають, підкріплюють та підсилюють зміст уроку, служать досягненню навчальної та виховної мети. Вчитель має не перенасичувати урок віршами з Біблії, особливо у молодших класах.

Ключовий вірш. Ключовий вірш - це центральний вірш, який найбільш точно і влучно відображає ідею уроку. Під час уроку вчитель неодноразово звертається до нього, аналізуючи зміст віршу. Рекомендується учням вивчати ключовий вірш напам”ять.

Міжпредметні зв”язки. Урок християнської етики грунтується на досвіді учнів та знаннях, отриманих на інших уроках. Ці знання можуть як допомагати, так і перешкоджати учням, вступати в конфлікт з тим, що викладається на уроках християнської етики. Вчитель християнської етики повинен допомогти учням зрозуміти різні точки зору на проблему, подати плюралізм знань, вчити дітей виважено відноситись і поважати різні, навіть неприйнятні точки зору і разом з тим мати і захищати свою позицію.

Використана література. Звичайно, основною книгою вчителя християнської етики є Біблія. Разом з тим, учитель християнської етики, особливо початківець, має використовувати наукову, науково-методичну та богословську літературу. Особливо важливо користуватись богословськими джерелами різних конфесій, що допомагає уникнути однобокості в розумінні проблеми, а потім у висвітленні змісту уроку.