ХРИСТИЯНСЬКА ЕТИКА НА ВОЛИНІ

"Тільки духовність спроможна зробити Україну суб'єктом світової історії", -

С. Кримський

ВАЖЛИВО!

«...Типовим навчальним планом передбачена можливість вивчення учнями 5-6 класів у межах соціальної та здоров’язбережувальної освітньої галузі одного з предметів: «Етика», «Культура добросусідства» або іншого курсу морального спрямування.

Відповідно до частини 6 статті 11 Закону України «Про повну загальну середню освіту», заклад освіти визначає перелік навчальних предметів (інтегрованих курсів) для реалізації кожної освітньої галузі, що відображається в навчальному плані освітньої програми закладу освіти.

Саме заклад освіти з урахуванням освітніх потреб учнів ухвалює рішення щодо включення до освітньої програми одного з предметів: «Етика», «Культура добросусідства», інший курс морального спрямування або вивчення відповідних питань в межах інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут»…»


https://mon.gov.ua/ua/news/zatverdzheno-tipovu-osvitnyu-programu-dlya-5-9-klasiv-zzso-navchalne-navantazhennya-uchniv-ne-zbilshuyetsya-zaklad-osviti-samostijno-shvalyuye-rishennya-shodo-predmetiv-etichnogo-spryamuvannya?fbclid=IwAR22wlnYwINul0IP77zm9Y2qMn8bdH3WNaaw0iUQzuFpnKD7e_C8xF4K1aM

Згідно з частиною четвертою статті 38 Закону України «Про повну загальну середню освіту» організація освітнього процесу та діяльності закладу загальної середньої освіти належать до повноважень його керівника.

Відповідно до частин першої, третьої та четвертої статті 10 Закону України «Про повну загальну середню освіту» освітній процес у закладах освіти організовується відповідно до законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», інших актів законодавства, освітньої програми закладу освіти. Тож у межах академічної автономії питання організації виконання освітньої програми, навчального плану та освітнього процесу є внутрішнім питанням кожного закладу загальної середньої освіти, його педагогічної ради та завданням педагогічних працівників.

Розділ "Базова середня освіта"

Пункт 139: Навчальна програма "Основи християнської етики 5-6 кл"

(автор. колектив під кер. д.п.н. Жуковського В. М.) -

"Схвалено для використання в навчальному процесі" (Протокол №2 засідання експертної комісії з етики та предметів духовно-морального спрямування від 27.04.2021 року). Строк дії грифу - 01.07.2026 р.


https://docs.google.com/spreadsheets/d/1X8zwbTUAqAi319sNqX6IzhbA23ygQ-mT/edit#gid=1137607538

МОН ЗАВЖДИ ВІДКРИТЕ ДО ДІАЛОГУ З ВСЕУКРАЇНСЬКОЮ РАДОЮ ЦЕРКОВ І РЕЛІГІЙНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ, – СЕРГІЙ ШКАРЛЕТ

Міністерство освіти і науки України підтримує необхідність діалогу між державою та релігійною спільнотою для подальшого вдосконалення державно-конфесійних відносин, зокрема у сфері освіти. На цьому наголосив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет під час зустрічі з членами Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, яка відбулася 11 лютого. Міністр зазначив важливу роль у забезпеченні такого діалогу через діяльність Громадської ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при МОН.

«Духовна сфера є об’єднувальною для всіх людей. МОН відкрите для всіх, хто несе в суспільство мораль та спрямовує свої зусилля на об’єднання України», – зазначив Сергій Шкарлет.

Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви, Верховний Архієпископ Києво-Галицький, Головуючий у Всеукраїнській Раді Церков і релігійних організацій Святослав Шевчук висловив подяку МОН за те, що проєктом Типової освітньої програми для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти передбачено викладання Етики/Курсів морального спрямування в 5-6 класах усіх шкіл України.

За його словами, Всеукраїнська Рада, висловлюючи спільну позицію, клопотала щодо необхідності запровадження такої дисципліни. Міністерство врахувало позицію громадянського суспільства.

Міністр Сергій Шкарлет, своєю чергою, зазначив, що вибір конкретних модельних програм, за якими здійснюватиметься таке викладання, відповідно до законодавства, є прерогативою самих закладів загальної середньої освіти та батьків.

«Хочу підкреслити, що МОН не пропонує зробити обов’язковою “християнську етику”. У проєкті Типової освітньої програми запропоновано дисципліну “Етика”. Сам проєкт підготовлений на виконання Державного стандарту базової середньої освіти, який почне впроваджуватися з 2022 року як продовження реформи “Нова українська школа”. Кожна школа на основі Типової освітньої програми зможе формувати різні варіанти викладання цього предмету. На моє переконання, як батька школярки, наші діти мають виховуватися в повазі одне до одного, володіти певними етичними нормами поведінки», – зазначив Сергій Шкарлет.

Окрім того, представники ВРЦіРО відзначили активну роботу комісій з державного визнання документів про вищу духовну освіту, наукові ступені та вчені звання, виданих закладами вищої духовної освіти.

Під час зустрічі було порушено питання діяльності комісії з антидискримінаційної експертизи та порядку її формування, необхідності врахування особливостей закладів вищої духовної освіти під час державного ліцензування їхньої діяльності, важливості забезпечення особливостей функціонування етноконфесійних закладів освіти, забезпечення дотримання законодавчо передбаченого принципу «гроші за учнем» з метою державного фінансування діяльності приватних закладів загальної середньої освіти, зокрема заснованих релігійними організаціями, а також інші питання.

Також сторони обговорили питання підготовки та підписання Угоди про співпрацю між МОН і ВРЦіРО.

https://mon.gov.ua/ua/news/mon-zavzhdi-vidkrite-do-dialogu-z-vseukrayinskoyu-radoyu-cerkov-i-religijnih-organizacij-sergij-shkarlet

Голова Громадської ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при МОН України Володимир Марущенко звернувся до очільників областей і м. Києва, де зафіксовано найнижчі показники щодо викладання предметів духовно-морального спрямування за минулий навчальний рік.

Зокрема, у зверненні зазначається: «Відповідно до Стратегії національно-патріотичного виховання, затвердженої Указом Президента України від 18 травня 2019 р. № 286, формування активної громадянської позиції, утвердження національної ідентичності громадян на основі духовних цінностей Українського народу, а також розвиток духовності і моральності у суспільстві, визначаються як одна з актуальних потреб у сфері національно-патріотичного виховання. Згідно із Стратегією, духовно-моральне виховання є однією з основних складових національно-патріотичного виховання, а впровадження навчальних дисциплін духовно-морального спрямування як основи формування особистості та підґрунтя для національно-патріотичного виховання, залучення дітей і молоді до участі у заходах із духовно-морального виховання зазначені як одні з основних напрямів досягнення мети Стратегії».

Водночас викликає занепокоєння скорочення числа шкіл і учнів, охоплених викладанням предметів духовно-морального спрямування. Є цілком очевидним, що така ситуація не відповідає вищевказаним положенням Стратегії національно-патріотичного виховання і є неприпустимою.

Зважаючи на вказане, з метою забезпечення належного морального виховання підростаючого покоління, формування учнів як патріотів України та активних громадян, Громадська рада просить голів обласних, Київської міської держадміністрацій проаналізувати причини, що призвели до такого скорочення та вжити належних заходів з метою як недопущення подальшого скорочення викладання курсів морально-духовного спрямування, так і збільшення охоплення учнів таким викладанням. Зокрема, пропонується розглянути можливість підготовки та внесення на розгляд відповідних ради проектів рішень, спрямованих на сприяння забезпеченню викладання вказаних курсів у закладах освіти. Представники Громадської ради готові взяти участь у роботі з підготовки проектів таких рішень.

Також Громадська рада запрошує до співпраці очільників і представників Церков. Зокрема, УПЦ, ПЦУ, УГКЦ, РКЦ, ВСЦЄХБ, УЦХВЄ, УЄЦ, УУК ЦАСД, УЛЦ, НЄЛЦУ.

Єпископ РКЦ Віталій Кривицький розповів CREDO про отриманий лист та ситуацію із релігійно-моральним вихованням у школах загалом в Україні: «Я отримав листа від Громадської ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями та переслав їх для ознайомлення до усіх курій, оскільки це звернення запрошує до співпраці і наголошує на необхідності морально-етичного виховання дітей та молоді. Ми із цим цілковито погоджуємося. І готові відповісти на заклик і заохочувати батьків давати згоду на впровадження у школи такого предмету, як християнська етика».

Читайте також: Під прикриттям боротьби з булінгом дітям в школі впроваджують гендерну ідеологію

Владика Віталій також наголосив, що найважливіше — самим давати добрий приклад: «Не можна говорити про мораль і вчити жити інших, якщо сам так не живеш. Взагалі, я вважаю, що християнська етика у школах — це шанс не лише для дітей, але і для батьків. Це той момент, коли діти зможуть своїх батьків, які є такими літеплими християнами, навчити тих правд, які вже дещо призабулися і припали пилом. Дух Святий може подіяти через дітей і оживити віру батьків у такий спосіб. І ось через такий контраверсійний предмет у школі може діяти Живий Бог, промовляючи до батьків через дітей».

Католицький ієрарх додає, що представники різних ідеологій намагаються втиснутися у шкільну програму, а в той час християнську етику витискається зі школи: «Зараз активно впроваджуються до шкіл освітні програми із виразною гендерною ідеологією, а також сексуальне виховання, тому вкрай необхідно, щоби була також у школі і християнська етика, як предмет, що не лише окреслює межі, але також показує позитивну альтернативу для вільної людини. Маємо запропонувати якісний вибір і показати орієнтири, які не дозволять нашій молоді заблукати».

Всеукраїнський Собор — це об’єднання релігійних та громадських організацій, а також усіх небайдужих громадян навколо християнського шляху розвитку української держави.

Засідання постійної комісії з питань освіти, науки, інформаційного простору, культури та мови, національного і духовного розвитку 19.05.21

Розгляд проєкту рішення Волинської обласної ради "Про звернення депутатів Волинської обласної ради до керівників територіальних громад області, освітян, батьків щодо активізації викладання предметів морально-духовного спрямування".

Автор цього документу, радник першого заступника голови обласної ради, депутат облради Олександр Пирожик зауважив, що обранці волинської громади уже четверту каденцію поспіль приділяють цим питанням особливу увагу.

"У нинішньому зверненні я пропоную акцентувати увагу на двох основних питаннях. Не в усіх територіальних громадах сьогодні проведена достатня просвітницька робота з висвітлення суті та важливості предметів морально-духовного спрямування. Саме на цьому робиться основний акцент. Крім того, враховуючи нові можливості громад, їм пропонується пропагувати цей курс у навчальних закладах та передбачати на це певний фінансовий ресурс, хоча б мінімальний", - зауважив він.

Присутня на засіданні комісії голова Асоціації педагогів та психологів християн Волині Антоніна Євтодюк наголосила, що в сучасних умовах глобалізації це питання є основою національної безпеки, адже воно стосується психологічного та психічного здоров'я підростаючого покоління.

"На фоні України, Волинь сьогодні займає друге місце по охопленню школярів курсами морально-духовного спрямування, але це не тому, що у нас так добре, а тому, що в державі все так погано. Ці курси мають культорологічне спрямування і для дітей є своєрідним алгоритмом ефективного життя в сучасному світі, адже, на жаль, мало не щодня ми чуємо про такі негативні явища, як булінг, суїциди та інші види фізичного чи психічного насилля. Тому дуже прошу депутатів обласної ради попрацювати у себе на округах із очільниками територіальних громад, освітянами та батьками в частині актуалізації необхідності викладання предметів морально-духовного спрямування у тамтешніх школах", - наголосила вона.

Так, більшістю голосів члени профільної комісії рекомендували сесії схвалити відповідний проєкт рішення. Крім того, управлінню освіти і науки ОДА комісією рекомендовано:

- Вжити заходів щодо активізації вивчення в загальноосвітніх навчальних закладах області з 2021/2022 навчального року предметів морально-духовного спрямування.

- Внести у місячний термін пропозиції щодо системи заохочення закладів освіти та педагогічних працівників, громадських об'єднань та активістів, за плідну діяльність у сфері національно-патріотичного та духовно-морального виховання

http://volynrada.gov.ua/.../u-volinradi-trivaye...

Курси духовно-морального спрямування на Волині


На сучасному етапі розвитку нашого суспільства однією з найважливіших засад теоретичної концепції та практичної діяльності школи є орієнтація на формування високоморальної особистості, виховання духовності майбутнього нашого суспільства.

Як зазначається в Державній національній програмі "Освіта" (Україна XXI століття), сьогодні перед школою стоїть завдання "забезпечення можливостей постійного духовного самовдосконалення особистості, формування інтелектуального та культурного потенціалу як найвищої цінності нації." Протягом століть українське духовно - моральне виховання вбирало в себе кращі здобутки світової матеріальної і духовної культури, які утверджують добро, любов, красу, милосердя, справедливість у всіх сферах життя.

У процесі історичного розвитку людства у різних народів завжди поставали проблеми виховання громадян як активних членів суспільства, патріотів своєї батьківщини, необхідності духовного розвитку особистості. Актуальним постає створення умов для найповнішого освоєння людиною багатогранного потенціалу як української, так і світової культури духовного відродження морально-етичного росту.

Духовне життя суспільства – це надзвичайно широке поняття, що включає в себе багатогранні процеси, явища, пов'язані з духовною сферою життєдіяльності людей; сукупність ідей, поглядів, гіпотез, теорій разом з його носіями – соціальними суб'єктами – індивідами, народами, етносами. У зв'язку з цим важливо усвідомити особисте духовне життя окремої людини, її індивідуальний духовний світ, ціннісні і світоглядні орієнтири.

Одним із важливих чинників формування духовності особистості, поряд із культурою, літературою, мистецтвом варто виділити релігію. Саме релігія торкається потаємних глибин людського серця, формує своєрідний релігійний світогляд, спонукає до титанічної роботи над собою, що веде до духовного зростання. Вважається, що релігійна віра є окремим виявом психологічного феномену віри взагалі, як особистісне самовизначення людини по відношенню до наявного у неї знання. Нині все більше активізується роль і значення формування моральних цінностей, на які спрямовує людину релігія, моральної відповідальності особистості у всіх сферах суспільного життя. Цілеспрямований процес формування духовності передбачає одночасно і виховання та самовиховання у людини непримиренності до будь-яких відхилень від норм та правил поведінки та всього, що гальмує духовно-моральний прогрес суспільства. Протягом історії розвитку людства релігійність, релігійна свідомість набували багатогранних форм, відтінків, пройшовши довгий шлях свого становлення від примітивних культів до складних релігійних систем і основних світових релігій сучасності, але не втрачали моральної значимості.

Духовний розвиток особистості визначається її вихованням та освітою. Будь-яка система освіти спирається на певний світогляд, який або визнає примат духовного начала, або заперечує його.

Традиції виховання нашого народу склались ще у часи Давньої Русі, коли волею князя Володимира Великого християнство стало державною релігією русичів. Хочеться навести слова першого в незалежній Україні доктора наук з риторики професора Г.М.Сагач: "Духовна реабілітація людини – вища мета України ХХІ ст. Християнство має значний позитивний досвід такого, за словами Г.Сковороди, духовного перетворення – святої стійкості".

Отже духовні проблеми особистості та суспільства нині треба долати будівництвом національної освітньої системи на нових принципах – гуманної педагогіки, життєтворчості як гаранта духовно-морального, інтелектуального відродження суспільства"

Важливою і дієвою складовою становлення духовності учнівської молоді є викладання курсів духовно-морального спрямування (КДМС). Вивчення цих предметів у ЗЗСО покликане виховувати в учнів повагу до свободи совісті, релігійних та світоглядних переконань інших людей; здатності до співжиття в полікультурному та поліконфесійному українському суспільстві, що вкрай необхідне нині.

Викладання курсів духовно-морального спрямування у Волинській області ґрунтується на розроблених Міністерством освіти і науки України «Концептуальних засадах вивчення предметів духовно-морального спрямування у загальноосвітніх навчальних закладах» (курси «Етика», «Основи християнської етики», «Основи релігійної етики», «Етика: духовні засади» – рішення колегії МОН України від 29.06.2006 р. № 8/1-2). За погодженням із Волинською Радою Церков у ЗЗСО області вивчаються курси «Християнська етика в українській культурі» та «Основи християнської етики». Викладання здійснюється за рекомендованими МОН України програмами: «Християнська етика в українській культурі», Бєлкіна Е. В., Огульчанський Б. Ю., Сіданіч І. Л., Чернуха В. Г. (лист МОНУ від 10.07.2018 № 1/11-11280) та «Основи християнської етики для учнів 5-6 класів» (Київ – Острог – Львів) (Протокол №2 засідання експертної комісії з етики та предметів духовно-морального спрямування від 27.04.2021 року), використовуються відповідні навчальні комплекси.

Інші авторські та регіональні програми не використовуються.

Кількість шкіл (ЗЗСО), охоплених викладанням КДМС, у тому числі у співвідношенні до загальної кількості шкіл в області: 390/594 – 65,66 %. Що є, за офіційним звітом заступника голови Громадської ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при МОН України, кандидата філософських наук Решетнікова Юрія Євгеновича, одним із найкращих в Україні (середній показник в Україні - 31,65%)*. Кількість учнів, охоплених таким викладанням, у тому числі у співвідношенні до загальної кількості учнів в області: 27 775 /143 432– 19,4 %. (середній показник в Україні - 12,64%*).

Класи викладання: 1-11. У переважній більшості ЗЗСО зазначені курси викладаються у 5-6 класах.


* «Стан і тенденції викладання курсів духовно-морального спрямування у закладах освіти України» - виступ Ю. Є. Решетнікова на Всеукраїнському форумі «Освіта, базована на цінностях» (другий всеукраїнський з’їзд педагогів із духовно-морального виховання) 05.05.2021 р.

Волинський інститут післядипломної педагогічної освіти, реалізуючи аксіологічні пріоритети реформування освіти, Стратегію національно-патріотичного виховання (Указ Президента України від 18.05.2019 р. №286), Національну стратегію розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у новій українській школі (Указ Президента України №195/2020 від 25.05.2020 р.), інші нормативні документи і рекомендації МОН України приділяє значну увагу духовно-моральному вихованню як важливому чиннику формування життєвих компетентностей особстості.

Національною доктриною розвитку освіти визначена головна мета національного виховання – набуття молодим поколінням соціального досвіду, успадкування духовних надбань українського народу, досягнення високої культури міжнаціональних взаємин, формування у молоді особистісних рис громадян Української держави, тому у кожному ЗЗСО Волинської області духовно-моральне виховання є складовою як освітньої середовища так і виховної роботи.

Процес формування життєвих компетентностей на основі духовно-морального виховання зумовлюється інтегрованим підходом і він системно реалізовується в усіх ЗЗСО Волинської області. Це не лише викладання предметів «Християнська етика в українській культурі», «Основи християнської етики» тощо, а й синтез наукової і релігійної картин світу, системне інтегрування християнських біблійних цінностей в освітній процес (навчальні дисципліни інваріантної складової навчального навантаження), національно-патріотичне виховання у системі виховної роботи ЗЗСО, опрацювання історико-культурологічної спадщини, впровадження педагогіки партнерства через співпрацю з батьками й громадськістю тощо.

Для реалізації цієї сучасної освітньої стратегії у співпраці з Волинською Радою Церков утворено координаційну робочу групу представників релігійних організацій, що входять до складу ВРЦ, діячів громадських рухів, та працівників освіти, (Наказ управління освіти і науки Волинської облдержадміністрації від 15.01.2012 р. №10). Усі пропозиції представників координаційної робочої групи враховані при укладанні планів роботи ЗЗСО.

Візія інтегрованості як провідної форми залучення дітей до духовно-моральних цінностей пояснюється поліфонічністю і багатоаспектністю предмета, проблемне поле якого перебуває у різних галузях культури, різних галузях знання, у навчальних дисциплінах, що викладаються у школі й позашкільних закладах освіти. Де б не відбувався процес передавання знань та формування ціннісного ставлення: у закладі освіти, у позашкільних закладах, в таборах відпочинку, в гуртках, у процесі самоосвіти, є потреба повно та об'єктивно їх розкривати. Управління освіти і науки Волинської облдержадміністрації систематично актуалізує значимість цих напрямів діяльності, а ВІППО здійснює їх методичний супровід.

Важливою складовою духовно-моральне виховання у системі освіти Волинської області без сумніву є курси духовно-морального спрямування (КДМС), започатковані згідно з розпорядженням голови Волинської обласної державної адміністрації № 238 від 26.06.2007 та на виконання наказу управління освіти і науки ВОДА № 446 від 06.07.2007 і ґрунтуються на розроблених Міністерством освіти і науки України «Концептуальних засадах вивчення предметів духовно-морального спрямування у загальноосвітніх навчальних закладах» (курси «Етика», «Основи християнської етики», «Основи релігійної етики», «Етика: духовні засади» – рішення колегії МОН України від 29.06.2006 р. № 8/1-2).

За погодженням із Волинською Радою Церков у ЗЗСО області вивчаються курси «Християнська етика в українській культурі» та «Основи християнської етики». Викладання здійснюється за рекомендованими МОН України програмами. Інші авторські та регіональні програми не використовуються.

Управління освіти і науки Волинської облдержадміністрації всіляко актуалізує викладання предметів морально-духовного спрямування, роз’яснює значимість цих курсів, спільно із ВІППО працює з керівниками ЗЗСО, педагогами, проводить науково-практичні конференції, круглі столи, сприяють участі педагогів і школярів у всеукраїнських заходах, демонструючи хороші результати.

Для популяризації цих предметів у Додатку 6 «Педагогічні кадри» Регіональної комплексної програми розвитку освіти Волинської області на 2018 - 2022 роки, затвердженої рішенням Волинської обласної ради №18/8 від 08.02.2018 р. виокремлено напрям «Організація та проведення заходів щодо змістовного наповнення курсів духовно-морального спрямування» (проведення науково-практичних семінарів, конференцій, тренінгів для фахівців з предметів духовно-морального спрямування; проведення щорічного конкурсу «Вчитель року» з предметів духовно-морального спрямування; видання матеріалів методичного супроводу викладання курсів духовно-морального виховання). Цьогоріч обласний етап «Всеукраїнського конкурсу Учитель року з предметів духовно-морального спрямування- 2020» відбувся у Волинському ІППО 28 лютого, в чергове підкресливши увагу до цих навчальних курсів.

Політика децентралізації та автономії освітніх установ передбачає право закладу освіти самостійно укладати навчальні плани, вибору освітніх програм на розсуд педагогічного колективу та побажання батьків учнів. Оскільки ці курси віднесено Міністерством освіти і науки України до варіативної складової навчального навантаження - незначне скорочення кількості дітей, охоплених КДМС у 2019-2020 н.р. порівняно з попереднім, (7 тис учнів - 4,94% від загальної кількості), викликане обранням інших програм, рекомендованих МОН України. Кількість годин варіативної складової у програмах НУШ (1-2 кл.) – мінімальна, та все ж, у ЗЗСО, де батьки обрали зазначені курси було здійснено їх викладання, жодна заява батьків про охоплення дитини цими предметами не залишилась без задоволення.

Головна мета духовно-морального виховання – набуття молодим поколінням соціального досвіду, успадкування духовних надбань українського народу, досягнення високої культури духовно-моральних відносин, формування у молоді незалежно від національної належності особистих рис громадян Української держави, розвиненої духовності, фізичної досконалості, моральної, художньо-естетичної, правової, трудової, екологічної культури. У комплексі заходів 26-27 серпня, напередодні нового 2020-2021 н. р., для педагогічних працівників області Волинським ІППО було підготовлено і проведено навчальний семінар-практикум «Релігійний компонент в освітньому менеджменті: нормативно-правовий аспект». У жовтні 2020 року, за умови сприятливої епідеміологічної ситуації, відбудеться запланована спільно з членами координаційної робочої групи представників Волинської Ради Церков науково-практична конференція «Аксіологічний аспект гуманітарної парадигми освітнього середовища НУШ», у Волинському ІППО відбудуться планові курси підвищення кваліфікації вчителів КДМС. На виконання рішення вченої ради ВІППО від 17.09.2020 р., розробляється система популяризації досвіду інноваційної діяльності закладу освіти з духовно-морального виховання як інструментарію формування компетентностей учнів нової української школи на методичних заходах обласного рівня та консультування вчителів, батьків, представників громадськості з питань становлення духовно-моральної культури учнів, тощо. В усіх ЗЗСО області є усвідомлення, що духовно-моральне становлення учнівської молоді, їх підготовка до активної, творчої, соціально значущої, сповненої особистісного смислу життєдіяльності є найважливішою складовою розвитку суспільства та держави.

Управління освіти і науки ВОДА, Волинський ІППО й надалі забезпечуватимуть якісне надання освітніх послуг ЗЗСО області, реалізовуючи нормативні документи та рекомендації Міністерства освіти і науки України, «Концептуальні засади викладання курсів духовно-морального спрямування в Україні», доручення голови Волинської облдержадміністрації і відкриті до обговорення й впровадження конструктивних пропозицій представників Волинської Ради Церков, громадськості, батьківської спільноти.

Реалізовуватимуть завдання:

- поглиблення співпраці влади, громадськості, представників релігійних інституцій, сім’ї і школи;

- інтегрування християнських біблійних принципів в освітній простір;

– актуалізації предметів духовно-морального спрямування, сприяння збільшенню мережі ЗЗСО та кількості школярів, охоплених курсами «Християнська етика в українській культурі» та «Основи християнської етики» (1–11 класи);

– зростання рівня професійної компетентності педагогічних працівників – викладачів КДМС, сприяння проведенню обласного етапу конкурсу «Учитель року з предметів духовно-морального спрямування» та поширення інновацій серед вчительської громадськості;

– підвищення рівня учнівських знань та зацікавлень на олімпіаді «Юні знавці Біблії»;

– поширення навчально-методичних матеріалів з християнського виховання для ЗДО та апробація у дошкільних установах Волині;

– проведення різних форм підвищення кваліфікації та обміну досвідом педагогічних працівників.


«Стан і тенденції викладання курсів духовно-морального спрямування у закладах освіти України» - виступ заступника голови Громадської ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при МОН України, кандидата філософських наук Решетнікова Юрія Євгеновича

Не говори про Христа тим, хто не хоче чути,

а живи так, щоб запитали...

23 травня відбулось підведення підсумків і нагородження учасників та переможців XІІІ Всеукраїнської олімпіади

«ЮНІ ЗНАВЦІ БІБЛІЇ» .

331 учасник із 19 областей України долучився до конкурсних випробувань. Школярі з усієї України знайшли нових друзів та презентували один одному власні дослідження «Земля – наш великий і прекрасний дім, подарований Богом.

Піклуймося про довкілля разом» (Екологія як ціннісне ставлення до себе, людини, сім'ї, природи тощо).

Волинські учасники, за умовами конкурсу достойно представили інтегрування біблійного віршу «Земля і все, що наповняє її, Усесвіт і всі ті, які живуть у ньому, — вони Господні» Псалом 23:1 у своїх виступах та стали лауреатами і переможцями.

Рішенням фахового журі конкурсу волиняни здобули 4 ПЕРШИХ місця, 9 ДРУГИХ та 3 ТРЕТІХ місць:

1 клас

І місце ШНАЙДЕР БОГДАН, учень НВК «ЗОШ І-ІІІ ступеня-дитячий садок» с.Самари-Оріхові Самарівської сільської ради Волинської області

2 клас

ІІ місце -ТАРАСЮК АНЯ, учениця НВК «ЗОШ І-ІІІ ступеня-дитячий садок»

с.Самари-Оріхові Самарівської сільської ради Волинської області

ІІ місце -ШЕВЧУК НАДІЯ, учениця Ківерцівської експериментальної Всеукраїнського рівня загальноосвітньої школи-комплексу І-ІІІ ступенів Ківерцівської міської ради Волинської області

3 клас

ІІ місце - ТАРАСЮК АНАСТАСІЯ, учениця НВК «ЗОШ І-ІІІ ступеня-дитячий садок»

с.Самари-Оріхові Самарівської сільської ради Волинської областіріхові Самарівської сільської ради Волинської області

4 клас

ІІ місце -МАКАРЧУК МАРТА, учениця Заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів с. Пульмо Шацької селищної ради Волинської області

ІІ місце - ШИЛО АНГЕЛІНА, учениця 4-Б класу Нововолинського ліцею № 7 Нововолинської міської ради Волинської області.

ІІІ місце -ПЕТРУЧИК ЛЮДМИЛА, учениця ОЗЗСО «Самарівський ліцей ім. П. Штика Самарівської сільської ради Ратнівський район Волинської області»

5 клас

І місце - КОТ ЕМІЛІЯ, учениця5-Б класу Нововолинського ліцею №6 Нововолинської міської ради Волинської області

ІІ місце - КУРАЧ ВІТАЛІНА, учениця 5-Г класу комунального закладу загальної середньої освіти «Луцький ліцей № 3» Луцької міської ради Волинської області

ІІІ місце- ПАТЕЙЧУК ВАДИМ, учень Луцького НВК «Гімназія №14 імені Василя Сухомлинського» Волинської області

6 клас

І місце - СУХАРЄВ АНДРІЙ, учень Луцької гімназії № 21 імені Михайла Кравчука Луцької міської ради Волинської області

7 клас

І місце - ОКТИСЮК МИРОСЛАВ, учениця Навчально-виховного комплексу «загальноосвітня школа І – ІІІ ступеня - дитсадок» с. Самари-Оріхові Самарівської сільської ради Волинської області

ІІ місце - ОКТИСЮК АНГЕЛІНА, учениця Навчально-виховного комплексу «загальноосвітня школа І – ІІІ ступеня - дитсадок» с. Самари-Оріхові Самарівської сільської ради Волинської області

9 клас

ІІ місце -ЧИЖЕВИЧ ІВАННА, учениця Поромівського ліцею Поромівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області

ІІІ місце -МАРЧУК НАДІЯ, учениця Заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів с.

Пульмо Шацької селищної ради Волинської області

11 клас

ІІ місце -ЯТЧУК ГАЛИНА, учениця НВК «загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня – дитячий садок» с. Прохід Ратнівської селищної ради Ковельського району Волинської області.

Вітаємо команду волинян, яка достойно представила область на ХІІІ Всеукраїнській олімпіаді "Юні знавці Біблії"!

Щиро дякую нашим талановитим учням, педагогам, та батькам! Слова вдячності натхненнику - Василю Миколайовичу Жуковському, координатору XIІІ Всеукраїнської олімпіади «Юні знавці Біблії – 2021», доктору педагогічних наук, професору НУ «Острозька академія» , Голові громадської організації «Всеукраїнська асоціація педагогів і психологів із духовно-морального виховання»

і шановній Світлані Борисівні Власовій, старшому співробітнику науково-дослідної лабораторії християнської етики, психології та педагогіки НУ «Острозька академія» за професійність і створену атмосферу й колегам - членам фахового журі!

РОЗПОРЯДЖЕННЯ про результати _XIІІ ЮЗБ-2021 02-21 від 21.05.2021

Методичний хаб учасників ХХVІ обласної виставки дидактичних і методичних матеріалів

«Творчі сходинки педагогів Волині» у номінації «Предмети духовно-морального спрямування»

14 квітня педагоги – учасники ХХVІ обласної виставки дидактичних і методичних матеріалів «Творчі сходинки педагогів Волині» (План роботи ВІППО Розділ ІХ п. 3.1 пп.5-7) у номінації «Предмети духовно-морального спрямування» підвищували кваліфікацію, обмінюючись досвідом і презентуючи свої напрацювання у форматі методичного хабу (онлайн-воркшоп) «Професійний розвиток педагогів в умовах реформування освітньої галузі».

Учасників заходу привітав голова журі ХХVІ обласної виставки дидактичних і методичних матеріалів «Творчі сходинки педагогів Волині» у номінації «Предмети духовно-морального спрямування» завідувач кафедри менеджменту освіти, кандидат фізико-математичних наук, доцент Михайло Сташенко.

Михайло Олександрович представив критерії оцінювання дидактичних і методичних матеріалів, загальний аналіз напрацювань, відзначив важливість системного професійного розвитку педагогів участю у програмах академічної мобільності. Голова журі підкреслив, що запропонована форма підвищення кваліфікації забезпечує формування у здобувачів освіти спільних для ключових компетентностей умінь, визначених у ч. 1 ст. 12 Закону «Про освіту», знання навчального предмета, фахових методик, інноваційних технологій і психолого-фізіологічних особливостей здобувачів освіти певного віку, основ андрагогіки.

Учасники заходу презентували власні напрацювання, відзначені дипломами І-ІІІ ступеня:

Березна Катерина Володимирівна, вчитель основ християнської етики ОЗ «ЗОШ І-ІІІ ступенів с. Цміни»: дидактичний матеріал «Ментальні карти на уроках християнської етики» – диплом І ступеня.

Тимощук Лариса Сергіївна, вчитель української мови та літератури загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів с. Грем’яче Цуманської селищної ради Волинської області: збірник карток «Ключики до прочитання. Комплект радіантних карток до уроків курсу «Основи християнської етики. 6 клас» – диплом І ступеня.


Галас Марія Павлівна, вчитель початкових класів загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів с. Башлики Цуманської селищної ради Волинської області: методичний посібник «Зернята доброти» – диплом ІІ ступеня.

Денисова Тетяна Герасимівна, вчитель етики та основ християнської етики ЗОШ І-ІІІ ступеня № 2 смт Ратне імені Миколи Заліпи: методична розробка «Здійснення міжпредметних зв’язків на уроках духовно-морального спрямування засобами інноваційних технологій» – диплом ІІ ступеня.

Лукашук Світлана Миколаївна, вчитель основ християнської етики НВК «загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня – дитячий садок» с. Видраниця: збірка творчих завдань «Духовна скарбничка» – диплом ІІ ступеня.

Пальоха Валентина Вікторівна, вчитель української мови і літератури, основ християнської етики загальноосвітньої школа І-ІІ ступеня с. Звірів: методичні поради «Виховання учнів на християнських моральних цінностях» – диплом ІІ ступеня.

Сидорчук Марія Михайлівна, вчитель основ християнської етики загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Володимира Мельника с. Чорниж Луцького району: дидактичні матеріали «Плекаймо свої таланти» – диплом ІІ ступеня.

Тимощук Яна Сергіївна, Свистунова Євгенія Михайлівна, вчителі основ християнської етики Нововолинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 6 Нововолинської міської ради Волинської області: збірник завдань «Скарбничка моралі та мудрості» – диплом ІІ ступеня.

Шпалерчук Наталія Василівна, вчитель основ християнської етики КЗ «Луцька гімназія № 21 імені Михайла Кравчука Луцької міської ради Волинської області»: методичні рекомендації «Духовні домінанти як чинник високоморального життя дитини» – диплом ІІ ступеня.


Андріюк Леся Никандрівна, вчитель основ християнської етики НВК ЗОШ І-ІІІ ступеня-дитячий садок» с. Видраниця: добірка для читання «Духовні зернинки для Максима й Даринки» – диплом ІІІ ступеня.

Воскобойник Галина Михайлівна, вчитель основ християнської етики Нововолинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5 Нововолинської міської ради Волинської області: методичні рекомендації «У пошуках істини» – диплом ІІІ ступеня.

Козел Лариса Іванівна, вчитель основ християнської етики НВК «загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня – дитячий садок» с. Замшани: книга для вчителя курсів духовно-морального спрямування «І врятує мене швидкоплинна краса обличчя мого чи нетлінна скарбниця серця?...» – диплом ІІІ ступеня.

Носко Лариса Анатоліївна, вчитель української мови та літератури, основ християнської етики філії опорного закладу «Вишнівський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» Вишнівської сільської ради – Бережецький навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад»: Хрестоматія з основ християнської етики» (7 клас) – диплом ІІІ ступеня.

Снітко Світлана Іванівна, вчитель основ християнської етики загальноосвітньої школа І-ІІІ ступенів с. Гораймівка Луцького району; збірник вправ «Стежина любові» – диплом ІІІ ступеня.

Модерувала онлайн-зустріч старший викладач кафедри менеджменту освіти Оксана Рудь.

Результатом інноваційної форми підвищення кваліфікації вчителів КДМС стало

- Опанування сучасних тенденцій розвитку освіти, правових документів України з питань реалізації релігійних потреб особистості.

- Володіння методикою і специфічними принципами викладання КДМС, інтегруванння християнських цінностей в освітній процес.

- Здатність до організації освітнього процесу на принципах компетентнісної освіти.

- Усвідомлення ціннісних орієнтирів Нової української школи.

- Здатність визначати індивідуальну траєкторію професійного розвитку.

Учасники отримали Сертифікати: http://vippo.org.ua/index.php?pagename=listdoc2021

XV Всеукраїнський фестиваль-конкурс

«УЧИТЕЛЬ РОКУ ПРЕДМЕТІВ ДУХОВНО-МОРАЛЬНОГО СПРЯМУВАННЯ»

20 березня - 03 квітня 2021 року на базі науково-дослідної лабораторії християнської етики, психології та педагогіки Національного університету «Острозька академія» відбувся в онлайн-форматі XV Всеукраїнський фестиваль-конкурс «УЧИТЕЛЬ РОКУ ПРЕДМЕТІВ ДУХОВНО-МОРАЛЬНОГО СПРЯМУВАННЯ» для вихователів закладів дошкільної освіти, вчителів закладів загальної середньої освіти та викладачів закладів професійно-технічної та вищої освіти.

Організація і проведення фестивалю-конкурсу мали на меті привернути увагу українського суспільства до вихователя, вчителя, викладача предметів духовно-морального спрямування, сприяти його професійному становленню, обміну досвідом, зростанню фахової майстерності, удосконалення духовно-морального виховання дітей та молоді, успішну розбудову українського суспільства на засадах духовності й моралі.

42 учасники із 24 областей України успішно виконали конкурсні завдання і презентували фахову майстерність викладання курсів духовно-морального спрямування, спілкувалися у онлайн-форматі. Конкурсна програма фестивалю складалася з тесту на знання Біблії; презентації фрагменту уроку (заняття).

У складі журі та оргкомітету всеукраїнського етапу фестивалю-конкурсу «Учитель року предметів духовно-морального спрямування» працювали науково-педагогічні працівники кафедри менеджменту освіти Волинського ІППО - завідувач кафедри, кандидат фізико-математичних наук, доцент М. О. Сташенко та старший викладач О. В. Рудь.

Серед учасників всеукраїнського етапу - волинські педагоги: переможець ІІ (обласного) туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року - 2020 з предметів духовно-морального спрямування», вчитель загальноосвітньої школи І-ІІ ступеня села Хорлупи Ківерцівського району Щербачук Руслана Михайлівна (Наказ управління освіти, науки та молоді облдержадміністрації від 24.01.2020 р. № 31) та вчитель Ківерцівської експериментальної Всеукраїнського рівня загальноосвітньої школи-комплексу І-ІІІ ступенів Ківерцівської міської ради Волинської області Шевчук Василь Ярославович, лауреат ІІ (обласного) туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року - 2021 з предметів духовно-морального спрямування», що проходив 26 березня 2021 року у Волинському ІППО (Наказ управління освіти і науки облдержадміністрації від 09.03.2021 р. № 69).


Всеукраїнський фестиваль-конкурс пройшов у творчій, емоційно насиченій та доброзичливій атмосфері. Учасники продемонстрували хороше знання Біблії, володіння інтерактивними технологіями й застосування авторських методик у вихованні та навчанні, реалізацію ідеї інтегрування духовно-морального виховання у систему освіти України.

За результатами конкурсу згідно з рішенням журі волинські учасники вибороли переможні

І та ІІ місця!

І місце - Шевчук Василь Ярославович, вчитель КДМС Ківерцівської експериментальної Всеукраїнського рівня загальноосвітньої школи-комплексу І-ІІІ ступенів Ківерцівської міської ради Волинської області.

ІІ місце - Щербачук Руслана Михайлівна, вчитель КДМС загальноосвітньої школи І-ІІ ступеня села Хорлупи Ківерцівського району Волинської області.

Щиро вітаємо переможця, лауреатів і усіх учасників!!! Дякуємо організаторам за пропагування аксіологічних принципів становлення особистості!

ВІТАЄМО ПЕРЕМОЖЦЯ І ЛАУРЕАТІВ ОБЛАСНОГО ЕТАПУ ВСЕУКРАЇНСЬКОГО КОНКУРСУ

«Учитель року - 2021 з предметів духовно-морального спрямування»

На виконання Наказу управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації від 09.03.2021 № 69 «Про проведення II (обласного) туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року — 2021 з предметів духовно-морального спрямування», Регіональної комплексної програми розвитку освіти Волинської області на 2018-2022 роки, затвердженої рішенням сесії Волинської обласної ради від 08.02.2018 № 18/8 (зі змінами), Плану роботи Волинського ІППО Розділ ІІІ п.2 пп.12, з метою виявлення і підтримки творчої праці вчителів, підвищення їх професійної компетентності, популяризації педагогічних здобутків та реалізовуючи розроблену стратегію толерантної міжконфесійної співпраці на основі взаємоповаги та використання морально-етичної доктрини і християнських цінностей задля становлення духовності учнівської молоді 26 березня науково-педагогічні працівники кафедри менеджменту освіти кандидат фізико-математичних наук, доцент, завідувач кафедри М. О. Сташенко та старший викладач О. В. Рудь підготували і провели на базі ВІППО фінальний етап обласного туру Всеукраїнського конкурсу «Учитель року — 2021 з предметів духовно-морального спрямування».

Привітав конкурсантів директор ВІППО кандидат історичних наук, доцент Петро Олешко. Бажаючи учасникам творчої наснаги, Петро Степанович зауважив і на високих результатах багаторічної участі волинських педагогів у Всеукраїнському етапі конкурсу.

Завданнями конкурсних випробувань були: виконання тесту (за комп’терами) на знання Біблії, основ історичного релігієзнавства; презентація майстер-класу елемента уроку та участь у дебатах: розв’язання актуальних проблемних ситуацій на духовно-моральну тематику.

Творчу атмосферу, гарний настрій учасників заходу та фахову координацію роботи упродовж конкурсних випробувань зорганізував голова журі завідувач кафедри менеджменту освіти ВІППО, кандидат фізико-математичних наук, доцент Михайло Сташенко. До складу журі ІІ (обласного) туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року — 2021 з предметів духовно-морального спрямування» увійшли науковці, педагоги практики Волині: Рудь Оксана Володимирівна, старший викладач кафедри менеджменту освіти ВІППО; Гаврисюк Оксана Ярославівна, магістр релігієзнавства, член авторського колективу навчальних комплексів «Основи християнської етики»; Шпалерчук Наталія Василівна, голова обласного методичного об’єднання вчителів КДМС, учитель основ християнської етики Луцької гімназії № 21 імені Михайла Кравчука.

ПРОГРАМА ЗАХОДУ

Колегіальним рішенням журі за рейтинговим списком результатів учасників конкурсу, визначено лауреатів і переможця ІІ (обласного) туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року — 2021 з предметів духовно-морального спрямування» (Наказ управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації від 06.04.2021 № 109 "Про підсумки проведення II (обласного) туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2021 з предметів духовно-морального спрямування»):

ІІІ місце Гаєвська Вікторія Григорівна, вчитель Бужанківського ліцею імені Миколи Корзонюка Поромівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області та Раковець Сергій Петрович, вчитель Комунального ЗЗСО «Іваничівський ліцей № 1 Іваничівської селищної ради Волинської області»

ІІ місцеШевчук Василь Ярославович, вчитель Ківерцівської експериментальної Всеукраїнського рівня загальноосвітньої школи-комплексу І-ІІІ ступенів Ківерцівської міської ради Волинської області та Максимчук Тетяна Володимирівна, вчитель Грядівського ліцею Нововолинської міської ради Волинської області.

І місце виборола — Лопошук Олена Сергіївна, вчитель Столинсько-Смолярської гімназії Рівненської сільської ради Любомльського району Волинської області.

Вітаємо переможця та лауреатів і щиро дякуємо усім за участь у обласному етапі конкурсу

«Учитель року — 2021 з предметів духовно-морального спрямування»

До нового навчального року: 2020-2021


Методичні рекомендації про викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти

в 2020/2021 навчальному році


Додаток

до листа Міністерства освіти і науки України

від 11.08.2020 № 1/9-430

Інструктивно-методичні рекомендації

щодо викладання навчальних предметів

у закладах загальної середньої освіти

у 2020/2021 навчальному році (стор. 113-115)

Курси духовно-морального спрямування

Міністерством затверджено Типову освітню програму для закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня, складовою якої є навчальний план (наказ МОН від 20.04.2018 № 405). Згідно з таблицею 13 Типової освітньої програми у 5 – 6 класах може вивчатись предмет «Етика» або курси духовно-морального спрямування. Тобто предмет «Основи християнської етики» може вивчатись за рахунок інваріантної складової. У початковій школі, а також у 7 – 11 класах курси духовно-морального спрямування можуть вивчатись за рахунок варіативної складової.

Натепер Міністерством рекомендовано такі програми: «Основи християнської етики», «Християнська етика в українській культурі», «Православна культура Слобожанщини», «Біблійна історія та християнська етика», «Школа подружнього життя». Перелік розміщено на сайті Інституту модернізації змісту освіти.

Зазначені курси є дисциплінами світоглядного, культурного та освітньовиховного спрямування. Вони не є вченням віри, не включають релігійних обрядів, не ставлять за мету залучення до певної конфесії. Викладання предметів передбачає виховання в учнів поваги до свободи совісті, релігійних та світоглядних переконань інших людей; здатності до співжиття в полікультурному та поліконфесійному українському суспільстві. Вивчення зазначених курсів в закладах загальної середньої освіти є можливим лише за умови письмової згоди батьків та за наявності підготовленого вчителя.

Відповідно до українського законодавства викладати такі курси можуть особи, які мають педагогічну освіту та документ про проходження відповідної курсової підготовки.

Викладання основ християнської етики та інших предметів духовноморального спрямування в закладах загальної середньої освіти можливе за умови письмової згоди батьків та за наявності підготовленого вчителя. При цьому просимо враховувати ситуацію, коли не всі діти відвідують зазначені курси. У такому випадку ці заняття повинні бути в розкладі першим або останнім уроком.

Для належного підвищення кваліфікації вчителів етики та інших курсів духовно-морального спрямування, обміну досвідом, підвищення якості викладання можуть бути створені районні (міські) методичні об’єднання вчителів, творчі групи, кабінети тощо. Зміст курсів духовно-морального спрямування не передбачає катехізацію, неприпустимим є також нав’язування учителем дітям власних поглядів у ставленні до тих чи інших Церков, примусу дітей до молитви під час уроків, відвідування церковних служб тощо.

Предмети духовно-морального спрямування слід викладати в тісній співпраці з батьками, інформувати батьківську громадськість про особливості християнської етики, давати їм можливість відвідувати уроки і позакласні заходи з предмета.

Програмами суспільних дисциплін (історія, правознавство, громадянська освіта) передбачено години резервного часу, які вчитель використовуватиме на власний розсуд.

Календарне планування навчального матеріалу здійснюється учителем безпосередньо в навчальних програмах. Можна користуватись також окремими брошурами, зробленими на основі навчальних програм. На основі календарних планів вчителі розробляють поурочні плани, структура і форма яких визначається ними самостійно. Поурочними планами для вчителів можуть слугувати також методичні посібники, що мають гриф Міністерства освіти і науки України. Під час розроблення календарних планів вчитель може на власний розсуд використовувати резервні години – планувати проведення практичних, контрольних робіт, семінарів, засідань круглих столів тощо.

Крім того, учитель на свій розсуд може об’єднувати уроки узагальнення і тематичний контроль; зробивши відповідні записи в журналі.

Учнівські зошити з предметів суспільно-гуманітарного циклу переглядаються учителем один раз на семестр і бал за ведення зошита може (за бажанням вчителя) виставлятись в журнал. При виставленні тематичних оцінок вчитель на власний розсуд може враховувати або ні оцінку за ведення зошита.

Підручники, посібники, робочі зошити, атласи та контурні карти, зошити для контролю і корекції навчальних досягнень тощо, що використовуються на уроках, повинні мати гриф Міністерства освіти і науки України. Перелік навчальної літератури, рекомендованої міністерством розміщено на сайті ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти». Зазначений перелік постійно оновлюється.

Експертні рекомендації:

Громадська рада з питань співпраці з Церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України,

громадська організація

«Всеукраїнська асоціація педагогів

і психологів з духовно-морального виховання»,

науково-дослідницька лабораторія християнської етики, психології та педагогіки Національного університету

«Острозька академія»

підготували і провели 23 -25 червня

Перший Всеукраїнський з’їзд педагогів предметів духовно-морального спрямування.

Упродовж трьох днів освітяни з усіх куточків України обговорюватимуть тему «Стан, проблеми і перспективи духовно-морального виховання дітей та молоді в Україні». Головною метою з’їзду є здійснення аналізу стану духовно-морального виховання дітей, підлітків і молоді, розкриття проблем та окреслення перспектив викладання предметів духовно-морального виховання в Україні.


Захід розпочали зі спільної молитви у студентсько-викладацькому Храмі преп. Федора Острозького за участі представників різних конфесій. Після закінчення молебню, гостей у традиційному для Острозької академії форматі, привітали театралізовані герої — Князь Василь-Костянтин Острозький, Гальшка Острозька та хоровий колектив університету. Урочисте відкриття роботи Першого Всеукраїнського з’їзду педагогів із предметів духовно-морального виховання розпочалося з вітального слова ректора Острозької академії, доктора психологічних наук, професора, Героя України Ігоря Пасічника: «Це абсолютна закономірність, що з’їзд представників, які несуть високу духовність, високу мораль відбувається в стінах першого вищого навчального закладу східної Європи — Острозької академії. Адже ще у ХVI столітті тут був сформований потужний центр освіти, науки, культури та, в першу чергу, духовності. Саме в Острозі побачила світ унікальна книга — перше повне видання всіх книг Святого Письма церковнослов’янською мовою — Острозька Біблія». Всі присутні мали нагоду долучитися до молитви «Отче наш» у виконанні хорового колективу Національного університету «Острозька академія».

На відкриття завітали почесні гості: архієпископ Рівненський та Острозький Іларіон, голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ єпископ Ірпінський Климент

ректор Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат політичних наук Алла Черній, заступник Острозького міського голови з гуманітарних питань Оксана Ситницька, доктор педагогічних наук, доктор теології, академік Академії наук вищої освіти України та Міжнародної педагогічної академії Галина Сагач, переможець ХІІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Учитель року із предметів духовно-морального спрямування-2017» Яна Пазушко та інші. Вітальні адреси для учасників з’їзду отримали від Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, Митрополита Київського і всієї України Онуфрія, Верховного архієпископа УГКЦ Святослава Шевчука, Голови Верховної ради Україїни Андрія Парубія, Секретаря Ради національної безпеки та оборони України Олександра Турчинова, Народного депутата України, Народної артистки України Оксани Білозір. Відеопривітання учасникам надіслали доктор богослов’я зі Швейцарії Елайджа Морган та переможець Х Всеукраїнської олімпіади «Юні знавці Біблії» Євген Коновальчук.

Загалом у з’їзді брали участь понад 200 педагогів з предметів духовно-морального виховання, представники обласних, міських, районних управлінь освіти і науки, директори загальноосвітніх навчальних закладів, представники релігійних і громадських організацій та науковці, що вивчають проблеми духовно-морального спрямування з усіх областей України. Активну участь у роботі заходу взяли і волинські педагоги.

Організатором з’їду є професор Острозької академії, доктор педагогічних наук Василь Жуковський. Саме він є ініціатором створення навчально-методичних комплектів з основ християнської етики: «Ми хочемо зробити все можливе, щоб предмети духовно-морального спрямування залишалися у нашій освіті: в дошкільних закладах, в середній школі та університетах. Сьогодні кожен може побачити поступову стагнацію викладання цих предметів в Україні, зокрема у зв’язку із запровадженням нових навчальних програм. Перед нами постає нелегке завдання довести важливість викладання предметів духовно-морального спрямування у навчальних закладах, аби моральні цінності стали основними у вихованні дітей та молоді"

У процесі проведення з’їзду проаналізовано питання, пов’язані з викладанням предметів духовно-морального спрямування:

- стан духовно-морального виховання у вітчизняних дошкільних, середніх та вищих навчальних закладах та викладання предметів духовно-морального спрямування;

- результати соціологічних досліджень з проблематики духовно-морального виховання;

- проблеми духовно-морального виховання;

- статус вчителя з предметів духовно-морального спрямування;

- духовно-моральне виховання в контексті концепції нової української школи;

- перспективи викладання предметів духовно-морального спрямування;

- механізми впровадження предметів духовно-морального спрямування у дошкільних, загальноосвітніх та вищих закладах освіти;

- інтеграція матеріалів духовно-морального спрямування у процес викладання загальноосвітніх дисциплін;

- засоби навчання з предметів духовно-морального спрямування.

ПРОГРАМА Першого Всеукраїнського з’їзду педагогів предметів духовно-морального спрямування

За результатами роботи учасники Першого Всеукраїнського з’їзду педагогів духовно-морального спрямування ухвалили резолюцію, основні положення якої присвячені питанням всебічного і гармонійного розвитку особистості на засадах наукового осмислення дійсності, та на скарбах духовного, морального та культурного надбання українського народу .

«...Наголошуємо на першочерговій необхідності забезпечення належного виховання дітей і молоді України на засадах традиційних для нашого народу духовних і моральних цінностей, зокрема у контексті національно-патріотичного виховання, забезпечення для цього викладання предметів морально-духовного спрямування. До переліку компетентностей Нової української школи, як пріоритетну, варто увести духовно-моральну компетентність. Із метою забезпечення подальшого викладання предметів духовно-морального спрямування у дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних, професійно-технічних та вищих навчальних закладах пропонуємо Громадській раді з питань співпраці з Церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України узагальнити пропозиції делегатів З’їзду щодо інтеграції духовно-морального виховання у вітчизняну систему освіти та подати їх на розгляд Міністерства освіти України. Міністерству освіти пропонуємо розглянути питання щодо формування виховного ідеалу випускників закладів освіти на основі духовно-моральних цінностей із подальшим розробленням відповідних виховних програм...»

Національний молитовний сніданок

31 травня у Національному Центрі «Український Дім» відбувся сьомий Національний молитовний сніданок України, присвячений 1030-річчю хрещення Київської Руси-України.

31 травня у Національному Центрі «Український дім» відбувся сьомий Національний молитовний сніданок України, присвячений 1030-річчю хрещення Київської Руси-України.

Молитовні сніданки за участю представників релігійних організацій, державних діячів, політиків, урядовців, бізнесменів є традиційними у багатьох демократичних країнах. Понад 60 років такі молитовні сніданки проходять у Конгресі США, Європарламенті, у Німеччині, Норвегії та інших країнах.

Молитовний сніданок національної єдності, зібрав очільників і представників релігійних конфесій Всеукраїнської Ради Церков, керівників держави, політиків, народних депутатів, капеланів, науковців, громадських діячів і гостей з різних країн світу, які вболівають за долю України. Початкову молитву "Отче наш" прочитав Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.

Серед присутніх Президент України Петро Порошенко, прем'єр-міністр Володимир Гройсман, секретар РНБО Олександр Турчинов, Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, голова МВС Арсен Аваков, Міністр культури Євген Нищук, Міністр молоді та спорту Ігор Жданов, Голова СБУ Василь Грицак, лідер партії "Народний фронт" Арсеній Яценюк, лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко, керівник САП Назар Холодницький, народні депутати, громадські активісти.

Особливим гостем сніданку став звільнений з полону терористів

український науковець Ігор Козловський.

З іноземних гостей присутні посол США в Україні Марі Йованович, віце-спікер парламенту Молдови Валерій Гілецький, член Конгресу США від штату Техас Луї Гомерт, голлівудська зірка, актор Стівен Болдуїн.

Під час заходу було виголошено молитви за сиріт, за мир в Україні і військових, за представників усіх гілок влади, а також молитву за перемогу. На завершення лунала молитва за Україну та духовний гімн України "Боже великий, єдиний".

На Національному молитовному сніданку була і делегація з Луцька.

На запрошення міжфракційного депутатського об᾽єднання Верховної Ради України у заході брали участь науково-педагогічні працівники кафедри менеджменту освіти ВІППО - завідувач, кандидат фізико-математичних наук, доцент Михайло Сташенко та старший викладач Оксана Рудь.

Після молитовного сніданку в Українському домі розпочав роботу Форум «Реформації суспільства». На відкритті заходу організатор Молитовного сніданку і глава міжфракційного депутатського об'єднання Верховної Ради України «За духовність, моральність та здоров'я України» Павло Унгурян розповів про 10-річні досягнення цього об'єднання і подальші плани. Презентовано роботу народних депутатів різних фракцій за 10 років з питання розвитку духовності та збереження християнських цінностей українського суспільства.

Близько 400 християн різних деномінацій з усієї України взяли участь в роботі трьох секцій: «Реформація суспільства через політику і управління», «Медіа і бізнес» і «Лобіювання законів і адвокатська діяльність».

Всеукраїнський круглий стіл

«Освіта і наука: формування особистості

на основі християнських цінностей»

22 грудня 2015 року

з ініціативи Міжфракційного депутатського об’єднання

«За духовність, моральність і здоров’я України» Верховної Ради України

У роботі круглого столу взяла участь старший викладач кафедри менеджменту освіти ВІППО О. В. Рудь.

Організатори заходу народні депутати України VIII скликання Павло Якимович Унгурян, Лілія Михайлівна Гриневич (голова Комітету з питань науки і освіти), Віктор Євгенович Єленський, Юрій Романович Мірошниченко, Юрій Володимирович Тимошенко зініціювали формування середовища вчених-християн різних наукових спеціальностей для впливу на сучасне соціально-політичне становище в Україні, обговорення проблем становлення особистості на основі християнських цінностей та вироблення пропозицій щодо шляхів їх вирішення.Результатом роботи стало створення асоціації учених-християн прийняття Резолюції. (www.facebook.com/liliia.hrynevych/videos/1037040229680385/?video_source=pages_finch_main_video&theater)

Програма Всеукраїнського круглого столу «Освіта і наука: формування особистості на основі християнських цінностей»





НАШІ ЕКСПЕРТИ І ПАРТНЕРИ

Міністерство освіти і науки Укпаїни https://mon.gov.ua/ua

Національний університет"Острозька Академія"