Наукова школа з дослідження категорійної граматики української мови

Історія створення

Наукова школа заснована у 2002 р. у Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського за сприяння провідних науковців Інституту української мови НАН України (акад. Німчука В.В., чл.- кор. Вихованця І.Р., проф. Городенської К.Г.).


Засновник і керівник – доктор філологічних наук, професор Іваницька Ніна Лаврентіївна.


Працюють 1 доктор і 7 кандидатів філологічних наук, функціонує аспірантура і докторантура.


Діяльність наукової школи реалізується у роботі Граматичного центру з проблем категорійної граматики, що функціонує на базі Вінницького державного педагогічного університету.


Науковий граматичний центр вирішує такі основні завдання:

Засновник і керівник школи
Іваницька Ніна Лаврентіївна

доктор філологічних наук, професор

Відмінник народної освіти УРСР (1990), Заслужений працівник народної освіти України (1997), Почесний працівник Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського (2004)

Основні біографічні дані:


Доктор філологічних наук, професор Іваницька НінаЛаврентіївна, -


Відмінник народної освіти УРСР (1990), Заслужений працівник народної освіти України (1997), Почесний працівник Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського (2004).

Народилася 4 січня 1940 року в с. Городище Менського району Чернігівської області. Закінчила Черкаський державний педагогічний інститут (1962 р.) за спеціальністю «Українська мова та література, англійська мова». З 1962 по 1967 рр. учителювала в Понорницькій середній школі (Чернігівська обл.). У 1967-1970 рр. навчалася в аспірантурі при кафедрі української мови Київського педагогічного інституту імені М.Горького. У 1970 р. захистила кандидатську дисертацію, 1985 р. – докторську дисертацію. У 1987 р. отримала звання професора. З 1970 р. працює у Вінницькому державному педагогічному інституті (зараз університет): 1970-1995 рр. – старший викладач, доцент, старший науковий співробітник, професор кафедри української мови; 1976-1981 рр. – декан філологічного факультету; 1986-1995 рр. – проректор з наукової роботи; 1995-2005 рр. – завідувач кафедри української мови. З 2005 р. – професор кафедри методики філологічних дисциплін, завідувач кафедри германської й слов’янської філології та зарубіжної літератури. З 2013 р. – професор кафедри української мови, з 2015 р. – професор кафедри методики філологічних дисциплін і стилістики української мови Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.


Проф. Іваницька Н.Л. була членом спеціалізованих учених рад із захисту дисертацій (Харків, Кіровоград, Чернівці, Київ). Зараз проф. Іваницька Н.Л. є членом спеціалізованої вченої ради Д.05.053.01 у Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського. Постійно виступає опонентом на захистах докторських та кандидатських дисертацій, рецензує наукові праці філологів та педагогів. З 2006 р. до 2011 р. була членом експертної комісії з мовознавства ВАК України.


З 1998 р. є головним редактором збірника наукових праць Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського «Наукові записки. Серія: Філологія (мовознавство)», який входить до переліку фахових видань, затверджених ВАК України.


Читала основні мовознавчі курси: «Сучасна українська літературна мова», «Загальне мовознавство», спецкурси для студентів-філологів: «Наукові основи вивчення синтаксису простого речення»; «Формально-синтаксична і семантико-граматична структура простого речення в українській та англійській мовах», «Алгоритми на заняттях мови», «Комп’ютерне «освоєння» української мови», «Номінація процесуального денотата в українській мові», «Номінація процесуального денотата в українській та англійській мовах» (для спеціалістів). Зараз читає курси: «Сучасні теорії категорійної граматики в лінгводидактиці» (для студентів ОС «магістр») та «Теоретико-дидактичні основи вивчення слова» (для студентів ОКР «спеціаліст»), керує дипломними роботами, педагогічною практикою.


Проф. Іваницька Н.Л., працюючи на посаді проректора з наукової роботи (1986-1995), концентрувала увагу філологів на фундаментальній тематиці, зокрема на проблемах взаємозв’язку семантики і граматики слова із категорійним синтаксисом, результатом чого стали захисти 8 кандидатських дисертацій, виконаних під її керівництвом.


Упродовж багатьох років керувала держбюджетними темами:


• «Розробка та впровадження нових (комп’ютерних) технологій у навчальний процес» (1990-1995),


• «Актуальні проблеми граматики української мови» (2000-2002 рр.),


• «Абсолютивно-релятивні параметри повнозначних слів української мови і структура речення» (2003-2005),


• «Абсолютивно-релятивні параметри повнозначних слів і структура речення» (2006-2008),


• «Повнозначні слова української мови: семантика, функції» (2009-2011),


• «Повнозначні слова української та англійської мов: семантика, функції» (2011-2014).


У 2007 р. проект проф. Іваницької Н.Л. «Створення комплексу навчально-методичного забезпечення вивчення української мови в різних типах навчальних закладів» було визнано переможцем конкурсу науково-технічних проектів, який проводився МОН України для формування Державної програми розвитку і функціонування української мови на 2004-2010 роки.


Опублікувала більше 300 наукових та науково-методичних праць. Серед найголовніших – публікації з граматики:


- монографії «Двоскладне речення в українській мові», 1986; колективна монографія «Синтаксис словосполучення і речення» 1971; «Синтагматика українського дієслова і синтаксичний аналітизм», 2012;


- посібники: з теорії граматики: «Вивчення членів речення в 4-8 кл.», 1982; «Синтаксис простого речення: Складні випадки аналізу», 1989; «Теоретичний синтаксис української мови: формально-граматична структура простого речення. Члени речення. Посібник для аспірантів, магістрів, студентів старших курсів», 1999; «Формально-граматична та семантико-синтаксична структура простого речення: Посібник із спецкурсу», 2001; «Теоретичний синтаксис української мови. – Ч. І.», 2002; «Наукові основи вивчення синтаксису простого речення. Посібник із спецкурсу», 2003; «Формально-граматична та семантико-синтаксична структура простого речення: Тексти лекцій: Посібник із спецкурсу», 2004; «Повнозначне слово в його проекції на денотат. Посібник для аспірантів, магістрантів, науковців-філологів», 2007; «Англійські автосемантичні дієслова та їхні українські відповідники: Короткий словник-довідник», 2008 (у співав.); «Статистика в мові і для мови: Посібник для аспірантів, магістрантів, науковців-філологів, Студентів», 2008; «Сучасні теорії категорійної граматики в лінгводидактиці, 2009; Міжмовне зіставлення номінацій значеннєвих варіантів категорії «процесуальність» (2010); Нариси із синтаксису української мови (2011);


- посібники з проблем нових технологій вивчення української мови (у співавт.): «Алгоритми на заняттях з мови у вузі: Посібник для студентів», 1982; «Українська мова. Фонетика: Посібник з комп’ютерним забезпеченням: Для індивідуальної самостійної роботи студентів», 1992; «Українська мова. Фонетика. Графіка: Дидактичні ігри з комп’ютерним забезпеченням «Україночка»: Посібник для школи», 1993; «Українська мова. Частини мови: Програмовані завдання для індивідуальної та самостійної роботи: Посібник з комп’ютерним забезпеченням для школи», 1993; «Українська мова. Морфологія. Іменник. Прикметник (Правопис орфограм): Програмовані завдання для індивідуальної та самостійної роботи: Посібник з комп’ютерним забезпеченням для школи», 1993; «Українська мова. Морфологія-1: Програмовані завдання для безмашинного контролю знань», 1993; «Посібник з комп’ютерним забезпеченням для вивчення української мови в загальноосвітній школі», 1993; «Українська мова. Фонетики. Графіка: Пакет ігрових програм «Україночка», 1993; «Українська мова. Фонетика: Пакет контролюючих програм для школи», 1993; «Українська мова. Морфологія. Частини мови: Пакет навчально-контролюючих програм для школи», 1993; «Українська мова. Морфологія. Частини мови: Пакет програм «Екзаменатор», 1993; «Українська мова. Комп’ютерні технології вивчення мови (алгоритми, програмовані завдання): Посібник із спецкурсу», 1994; «Українська мова. Морфологія: Збірник текстів. Посібник для школи», 1994; «Українська мова. Будова слова: Цікаві завдання та ігри: Посібник для 5 кл.», 1996; «Українська мова. Будова слова. Вправи та завдання: Посібник для 5 класу», 1999; «Українська мова. Синтаксис: Вправи та завдання: Посібник для 7-9 кл.», 1999; «Українська мова. Морфологія: Вправи та ігри: Посібник для 6-7 кл.», 2000; «Не ламай калину, не стріляй у птаха: Тематично згруповані тексти на екологічну тематику: Посібник з української мови для студентів, учителів та учнів», 1995, 2005; «Українська мова. Дидактичні ігри з комп’ютерним забезпеченням «Україночка»: Електронна версія посібника для школи», 2006; Алгоритми в практиці вивчення української мови, 2010; Лінгводидактична зорієнтованість сучасних теорій категорійного синтаксису української мови, 2012.



У науковому доробку проф. Іваницької Н.Л. є праці, опубліковані в зарубіжних виданнях:

Іваницька Н.Л. Специфіка предикативного зв’язку в українській мові / Н.Л.Іваницька // Ucrainica II. Soucasna Ukrainistica. Problemy jazika, literatury a kultury. I cast. Sbornik clanky 3. Olmoucke Sympozium ukrajinistu 24-26 srpna 2006. Univerzita Palacken v Olomonci. – Olomonc, 2006. – C. 59-65.

Іваницька Н.Л. Син семантичні дієслова української мови у їхній проекції на процесуальний денотат / Н.Л.Іваницька, Т.В.Савчук // Ключови въпроси в съвременната наука: Збірник наукових праць учасників Міжнародної науково-практичної конференції (Софія, 17-25 квітня 2011р.).

Іваницька Н.Л. «Генерализация» английских глаголов в сопоставлении с однословными украинскими соответствиями / Н.Л.Іваницька // Baki Slavyan Universitetinin Elmi Eserlari. Ученые записки Бакинского славянского университета. Серия языка и литературы. – 2012. – № 2. – С. 15-23.

Іваницька Н.Л. Повнозначне слово в синтаксисі: традиція й оновлені теорії / Н.Л.Іваницька // Граматики слов’янських мов: основи типології і характерології = Grammar of Slavonic Languages: foundation and characterology. Тематичний блок: Матеріали ХV Міжнародного з’їзду славістів (20.08 – 27.08.2013 р., Мінськ, Республіка Білорусь. – К., 2013. – С. 65-678.

Иваницкая Н.Л. Сочетаемостные свойства знаменательных слов украинского языка и компонент формально-синтаксической структуры предложения / Н.Л.Иваницкая // Humanitar Elmerin otreniemleri actual problemleri = Актуальные проблемы изучения гуманитарных наук. – Azerbaycan Respublikasy Tehsil Nazirliyi Baki Slawyan Universiteti, Baki, 2013. – № 1. – C. 81-87.

Матеріали про проф. Іваницьку Н.Л. вміщено в таких виданнях:

Бежнар Ф. Співпрацюємо навіть із Заходом / Ф. Бежнар // Педагог. – 1998. – травень. – С. 12.

Вихованець І.Р. Іваницька Ніна Лаврентіївна / І.Р. Вихованець // Українська мова : енциклопедія. – Київ : Вид-во «Українська енциклопедія ім. М.П. Бажана», 2007. – С. 221.

Вихованець І.Р. У промінні рідного слова (До ювілею професора Ніни Іваницької) / І.Р.Вихованець // Українська мова. – 2005. – № 1. – С. 105-109.

Городенська К.Г. Зірка граматичної плеяди / К.Г.Городенська, І.Р.Вихованець // Українська мова. – 2010. – № 1. – С. 129-134.

Енциклопедія сучасної України. Том. 11. – Київ, 2011. – С. 69-70.

Жінки України. Біографічний енциклопедичний словник. – К.: Фенікс, 2001. – С. 164.

Іваницька Ніна Лаврентіївна // Видатні особистості з українського мовознавства. Хрестоматія / за заг. ред. Марини Навальної ; укл. : Тетяна Левченко, Тетяна Чубань. – Переяслав-Хмельницький : «Видавництво КСВ», 2016. – С. 62-65.

Калібаба Д.П. Видатні люди Менщини / Д.П.Калібаба, В.С.Солянив // Наша рідна Менщина. – Мена, 2003. – С. 163.

Кимак Л. Неповторність творчого пошуку / Л. Кимак // Педагог. – 1996. – 12 квітня. – С. 2.

Кимак Л. Сад дивослова // Л. Кимак // Панорама. – 1997. – № 58. – С. 1-2.

Киш Н. Кожне заняття – неповторність / Н. Киш // Педагог. – 1997. – № 6. – С. 2.

Коваль Л.М. У вирі праці: з нагоди ювілею Ніни Лаврентіївни Іваницької / Л.М.Коваль // Рідний край: альманах Полтавського державного педагогічного університету. – 2010. – № 1(22). – С. 81-85.

Кононенко В. У промінні рідного слова / В. Кононенко / В.Кононенко, С. Гальчак // Вінницька газета. – 2015. – № 2/3. – С. 3.

Кочан І. Українська лінгводидактика в іменах / І.Кочан, Н.Захлюпана. – Львів, 2011. – С. 79-80.

Куцевол О.М. Наші ювіляри. Н.Л.Іваницька / О.М.Куцевол // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Філологія. – 2010. – Вип. 12. – С. 229-230.

Кучер В. В промінні її очей / В. Кучер // Промінь. – 1998. – квітень. – С. 1.

Подолинний А. Іваницька Ніна Лаврентіївна / А.М. Подолинний // Енциклопедія сучасної України. – Том 11. – К., 2011. – С. 69-70.

Руснак І.Є. Наукова граматична школа професора Іваницької Ніни Лаврентіївни. – Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Філологія (мовознавство). Збірник наукових праць/ гол. ред. Н.Л.Іваницька/ Руснак І.Є., Вінниця, 2012. – Вип. 15. – С. 3-10.

Савчук Т.В. Життєвий і наукових шлях професора Н.Л. Іваницької / Т.В. Савчук // Ніна Лаврентіївна Іваницька : бібліографічний покажчик / ВДПУ ім. М. Коцюбинського, Бібліотека ; уклад. Т.А. Кузнєцова, ред. Т.В. Мірохіна ; відп. за випуск В.С. Білоус. – Вінниця. – 2016. – 36 с. – (Педагоги Вінниччини).

Українська граматика в іменах. Енциклопедичний словник-довідник: науково-довідкове видання / упорядники Загнітко Анатолій; Балко Марина. – Донецьк: ДонНУ, 2013. – С. 148-151.

Українська мова. Енциклопедія. – К.: Вид-во «Укр. енциклопедія ім.М.П.Бажана», 2002, 2007. – С. 197.

Відзнаки й нагороди:

Відмінник народної освіти УРСР (1990), Заслужений працівник народної освіти України (1997), Почесний працівник Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського (2004), грамота Вінницької обласної державної адміністрації та обласної ради (2006), Почесна грамота Міністерства освіти і науки України (2007).

Проф. Іваницька Н.Л. з акад. Русанівським В.М. та членами Пленуму наукової ради Інституту мовознавства ім. О.О.Потебні НАНУ

Проф. Іваницька Н.Л. з провідними лінгвістами на науковій конференції у м. Івано-Франківську

Проф. Іваницька Н.Л. із проф. Городенською К.Г. та проф. Сологуб Н.М.

Проф. Іваницька Н.Л. з аспірантами Каленичем В.М., Коваль Л.М., Савчук Т.В.

У дружньому колективі на кафедрі методики філологічних дисциплін Вінницького державного педагогічного університету

з аспірантами Ружанською Л., Ілініч С. та Драч Ю.

Проф. Іваницька Н.Л. та проф. Городенська К.Г.

На засіданні Спеціалізованої вченої ради

Проф. Іваницька Н.Л. з директором Інституту філології й журналістики доц. Теклюк В.Я.

Вихідні наукові положення. Проблематика

Вихідні наукові положення:

Світові глобалізаційні процеси неодмінно включають сучасні державні виміри розвитку і функціонування мови, тому дослідження української мови, у тому числі у зіставному аспекті, постає одним із пріоритетів державотворення загалом.


Загальні процеси демократизації суспільного життя значно вплинули на розвиток сучасних філологічних досліджень, у ракурсі яких граматична наука входить до основних напрямків мовознавства. Проблеми граматичного ладу мови, структури граматичних категорій та їхніх значеннєвих виявів завжди були в центрі найважливіших питань загальної теорії мови. У граматиці найбільш вагомими стали теорії, пов’язані із системно-структурним і системно-семантичним підходами до опису мовних явищ з ономасіологічних і семасіологічних позицій. Граматична структура мови становить винятково складне явище. Розв’язання теоретичних проблем її системно-структурної організації пов’язане з цілим комплексом питань. Найважливіші серед них – це контекстуальні принципи аналізу граматичних одиниць з позицій адресата (семасіологічний підхід) чи з позицій мовця (ономасіологічний підхід). Поряд з цим особливої ваги набуває вивчення семантичної мотивованості граматичних одиниць, співвідношення в них семантичного і формально-синтаксичного змісту, встановлення особливостей системності граматичних одиниць, їхньої внутрішньоструктурної взаємодії та взаємозв’язку з одиницями інших мовних рівнів.


Останнім часом у мовознавстві в цілому й українському зокрема виразною є тенденція до комплексного дослідження мовних одиниць, особливо лексики, в плані виявлення механізму взаємодії різнорівневих категорійних властивостей слова. Тому цілком зрозумілою є посилена увага до слова як елемента, який безпосередньо (як словоформа) входить до складу речення, словосполучення та зв’язків слів.


Розвиток лінгвістичної думки, комплексний підхід до аналізу мовних реальностей, нестандартність у підходах і висновках спричиняють те, що традиційні мовні одиниці, явища, категорії з усталеною сіткою зв’язків, взаємовідношень, їхні дефініції, класифікації зазнають деяких уточнень чи доповнень.


Проблематика:

Фундаментальні розробки у галузі вивчення категорійної системи української мови:

формально-синтаксична структура простого речення на основі вивчення сполучально-валентнісних параметрів слів повнозначних частин мови;

абсолютивно-релятивний потенціал повнозначних слів української мови;

обов'язкові та факультативні компоненти прислівної залежності;

семантичні єдності повнозначних слів та їхня "граматикалізація";

семантико-функціональні особливості повнозначних слів;

ієрархія компонентів формально-синтаксичної структури простого речення.

семантичний обсяг повнозначних слово назв денотатів;

розширення семантичного обсягу слово назв процесуальних та предметних денотатів;

динаміка та відносність лінгвістичних постулатів у сучасному мовознавстві;

моделювання лексичних та синтаксичних одиниць;

синкретизм у сфері значеннєвих варіантів міжрівневої категорії «автосемантизм/синсемантизм».

Авторський підхід засновника школи

Окреслене науковими працями професора Іваницької Н.Л. коло лінгвістичних досліджень сприяло створенню Граматичного центру на базі Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Особлива увага автором приділена проблемним, дискусійним питанням, що не мають однозначного витлумачення в сучасній лінгвістичній торії. Це, передусім, проблеми, що стосуються стану й перспектив сучасної граматичної науки, пов’язані з багатоаспектним витлумаченням категорійної природи граматичних одиниць. Сконцентровано увагу на потенційних можливостях повнозначного слова щодо його участі в утворенні компонентів (членів) речення і моделюванні формально-синтаксичної та (частково) семантико-синтаксичної структури речення.


Повнозначне слово – це, з одного боку, найменування фактів дійсності або сприймань, думок, почуттів людини, викликаних цими фактами, а з іншого боку, – носій активної чи пасивної валентності.


Семантичний потенціал повнозначного слова, що виявляється як сукупність його валентнісних параметрів, є основою структури й семантики словосполучень та речень на рівні їх семантичної та граматичної інтерпретації. Повнозначне слово з притаманними йому ознаками, що розкриваються на синтагматичній осі сполучуваності, є найголовнішим прогнозувальним елементом структури словосполучення, сполучення слів та речення у багатоаспектному виявленні їхньої внутрішньої природи.


Проблема взаємодії лексики і синтаксису в сучасному мовознавстві вирішується в плані встановлення семантико-синтаксичних класів слів, визначення закономірностей лексичного наповнення синтаксичних конструкцій, а також виявлення закономірностей впливу сполучуваності слів на синтаксичну структуру речення.


Найвищий статус в ієрархії мовних одиниць належить слову, зокрема повнозначному слову. Автор розглядає слово як невід’ємну складову всієї синтаксичної науки про речення, словосполучення, зв’язки слів.


У зв’язку з вище викладеним керівник Граматичного центру розробляє теорії, пов’язані з вивченням сполучуваності слів, відомі під назвами «сполучуваність», «валентність», «дистрибуція», «інтенція», «семантична вибірковість», «семантична потенція», «конфігурація». Хоча кожен із термінів стосується певного об’єкта дослідження, використовується найчастіше для опису лексичних властивостей слів, усі вони мають одну спільну ознаку, що лежить в основі виникнення відповідних теорій, – наявність у повнозначних словах потенційних можливостей, які реалізуються в контексті, вступати чи не вступати у сполучуваність з іншими словами чи словоформами.


Система прислівних зв’язків в українській мові є досить складною. На сполучуваність слів і, отже, на реалізацію повнозначними словами їх семантики впливає частиномовна приналежність, морфологічний склад (особливо наявність префіксів), відношення мотивованості значення, тобто лексико-граматичні ознаки. Більшість слів української, як і інших мов, мають потенційну здатність реалізувати семантику лише у сполученні з іншими словами. Розроблені автором концептуальні положення формально-синтаксичної (позиційної) структури простого речення поглиблені, дещо переосмислені у зв’язку з фундаментальним вивченням природи повнозначного слова в аспекті виявлення його автосемантичних/синсемантичних параметрів.


Розроблена концепція ранжування повнозначних слів за ступенем реалізації їхнього семантичного потенціалу лягла в основу дисертацій, магістерських та дипломних робіт.


Незважаючи на осягнене в досліджуваній сфері, проблематика, прямо чи опосередковано пов’язана з автосемантичними / синсемантичними властивостями повнозначних слів, включає в себе чимало актуальних питань сучасної лексикології, лексикографії та граматики.


Результати роботи наукової школи впроваджено у курсах, які викладає проф. Іваницька Н.Л., а саме: «Основи наукових досліджень», «Сучасні теорії категорійної граматики у лінгводидактиці» для магістрантів, у спецкурсі з проблем зіставного мовознавства «Повнозначне слово у його проекції на денотат» та у спецсемінарі «Третій член» зіставного аналізу в компаративістиці».


Нові теоретичні положення як результат роботи наукової школи з проблем категорійної граматики проф.. Іваницької Н.Л. активно входять у сучасну граматичну теорію. Про це свідчать регулярні посилання на монографії, посібники, наукові статті керівника теми, як і на наукові праці її учнів, що стали кандидатами філологічних наук.

Персоналії

У ракурсі роботи Граматичного центру під керівництвом наукового керівника проф.. Іваницької Н.Л. захищено кандидатські дисертації В.А.Тимкової, Л.В.Прокопчук, Л.М.Коваль, Н.І.Кухар, Т.В.Савчук, В.М.Каленича, Ю.Б.Драч.

Тимкова Валентина Андріївна

кандидат філологічних наук, доцент, завідувач кафедри української та іноземних мов Вінницького національного аграрного університету.

У 1982 році закінчила Вінницький державний педагогічний інститут. Викладає курс української мови за професійним спрямуванням для студентів факультету економіки та підприємництва і факультету менеджменту. У 1997 році закінчила навчання в аспірантурі без відриву від виробництва при кафедрі української мови Вінницького державного педагогічного університету імені М. Коцюбинського. У 2007 році здобула другу вищу економічну освіту в Інституті післядипломної освіти та дорадництва ВДАУ зі спеціальності "Менеджмент організацій".


У 1998 році на засіданні спеціалізованої вченої ради в Національному педагогічному університеті імені М.П. Драгоманова захистила кандидатську дисертацію на тему: "Двоскладні речення з предикатами якості в українській мові" на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук зі спеціальності 10.02.01 – українська мова.


Aвтор більше 80 наукових та навчально-методичних публікацій, у т.ч. однієї монографії та співавтор чотирьох навчальних посібників з грифом МАП та МОН України.


Тимкова В.А. бере участь у роботі предметної комісії, веде науковий гурток "Мистецтво слова". Співпрацює з кафедрами стилістики й культури мови, педагогіки, іноземних мов ВДПУ ім. М. Коцюбинського, кафедрою сучасних європейських мов ВТЕІ КНТЕУ, кафедрами іноземних мов НУБіП тощо.

Прокопчук Людмила Володимирівна

кандидат філологічних наук, доцент кафедри стилістики й культури мови Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського

Закінчила Вінницьке педагогічне училище (1984) і Вінницький державний педагогічний інститут ім. М.Островського (1990). У 1989-1991 р.р. працювала вчителем української мови та літератури Гніванської СЗОШ № 2. З 1991 року – асистент кафедри української мови Вінницького державного педагогічного університету. У 2001 році здобула звання кандидата філологічних наук. З 2004 року працює на посаді доцента кафедри української мови, а з 2005 року – на посаді доцента кафедри стилістики й культури мови. У 2007-2009 р.р. обіймала посаду завідувача кафедри стилістики й культури мови.


Наукові праці присвячені проблемам теорії граматики й лінгводидактики. Викладає такі дисципліни: “Українську діалектологію”, “Культуру мови”, “Українську мову (за професійним спрямуванням)”, спецсемінар “ Українське слово в контексті сучасних соціокультурних змін”.

Кухар Ніна Іванівна

кандидат філологічних наук,доцент кафедри української мови й загального мовознавства Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського

Закінчила Вінницький державний педагогічний інститут ім. М.Островського (1991). 1991-1992 – учитель української мови та літератури (ЗОШ № 4 м. Вінниці). З 1992 року працює на кафедрі української мови Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбин-ського (асистент). З 1999 року – аспірант кафедри української мови Вінницького державного педагогічного університету ім. М.Коцюбинського. У 2005 році захистила дисертаційне дослідження на здобуття вченого ступеня кандидата філологічних наук.


Автор понад 40 публікацій. Наукові праці стосуються теорії синтаксису української мови

Коваль Людмила Михайлівна

кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови й загального мовознавства

У 2000 р. закінчила Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського за спеціальністю “Українська мова та література і світова література”, у 2001 р. – магістратуру Вінницького державного педагогічного університету за спеціальністю “Магістр педагогічної освіти. Українська мова і література”. 2001–2004 р.р. – навчання в аспірантурі при кафедрі української мови Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського (денна форма навчання). 26.01.2005 р. захистила дисертаційне дослідження зі спеціальності 10.02.01 – українська мова “Інформативно недостатні слова української мови: семантика, функції”.


З 01.11.2004 р. працює на посаді асистента кафедри української мови й загального мовознавства Інституту філології й журналістики. З 2005 р. – старший викладач, з 2009 р. – доцент кафедри. Викладала дисципліни “Вступ до мовознавства”, “Сучасна українська літературна мова (синтаксис)”.


Автор 40 публікацій, з них – 5 посібників, з теорії та методики викладання синтаксису сучасної української літературної мови в умовах кредитно-трансферної системи організації навчання.


Досліджує лексико-граматичний клас інформативно недостатніх слів української мови: особливості їхньої семантичної структури, функціонування в формально-граматичній структурі речення

Савчук Тетяна Василівна

кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри теорії та методики гуманітарних дисциплін Інституту педагогіки і психології Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського

У 1997 р. закінчила Вінницький державний педагогічний інститут. 2002-2005рр. – навчання в аспірантурі Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського за спеціальністю 10.02.01 – українська мова.


26 вересня 2006 р. – захист дисертації на тему «Функціонально-семантичні параметри релятивних дієслів української мови» (науковий керівник – д. філол.н., проф. Іваницька Н.Л.) на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук на засіданні спеціалізованої вченої ради в Інституті української мови НАН України

Каленич Володимир Миколайович

кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри української мови й загального мовознавства, заступник Директора Інституту філології й журналістики з навчально-методичної роботи

У 2002 р. закінчив Вінницький державний педагогічний університет ім. Михайла Коцюбинського, працював учителем української мови і літератури та англійської мови в ЗОШ № 29 м. Вінниці. 2002 – 2005 р. – аспірант кафедри української мови й загального мовознавства (денна форма навчання). З 2005 р. працює на цій кафедрі – асистент, старший викладач. У 2007 р. захистив кандидатську дисертацію.


З 2008 р. очолює Раду молодих учених і спеціалістів університету та Раду молодих учених і спеціалістів інституту філології й журналістики. Виконує обов’язки відповідального за випуск збірника праць „Наукові записки. Серія: Філологія”, затвердженого ВАК України як фаховий.


Автор понад 30 публікацій. Досліджує сучасні тенденції категорійного синтаксису

Драч Юлія Борисівна

кандидат філологічних наук, асистент кафедри методики філологічних дисциплін Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського

У ракурсі діяльності наукової школи під керівництвом проф.. Іваницької Н.Л. проводять наукові дослідження аспіранти Ілініч С.Ю. («Синтаксичні параметри законодавчого тексту»), Ружанська Л. («Структура та синтаксичні функції інфінітивних конструкцій»), Бондар О. («Співвідношення синтетизму й аналітизму у формально-синтаксичній структурі простого речення української мови»)