Наука

Вектори науково-дослідної роботи кафедр

Викладачі факультету є активними виконавцями кафедральних науково-дослідних тем.

По кафедрі української мови затверджено тему «Актуальні проблеми дослідження мовних одиниць сучасної української мови в її загальнонаціональному та регіональному виявах» (2020-2024 рр.). Керівник теми – канд. філол. наук, доц. Павлушенко О.А.

По кафедрі української літератури затверджено тему «Літературні контексти ХХ століття у літературознавчому та методичному вимірах» (2021-2025 рр.). Керівник теми – канд. філол. наук, доц.  Віннічук А.П.

По кафедрі журналістики, реклами та зв'язків з громадськістю затверджено тему «Інформаційне суспільство та медіапростір: тенденції розвитку» (2021-2025 рр.). Керівник теми – канд. філол. наук, доц. Каленич В. М.

На факультеті проводяться наукові конференції, які вже стали візитівками факультету у всеукраїнських та міжнародних наукових колах:

1. Всеукраїнські наукові конференції із серії «Літературні контексти ХХ століття» з міжнародною участю.

2. Всеукраїнська науково-практична конференція «Сучасний мас-медійний простір: реалії та перспектив розвитку».

3. Всеукраїнська науково-практична конференція «Лінгвістичне портретування сучасного соціуму».

4. Всеукраїнська науково-практична конференція «Михайло Стельмах у новітніх парадигмах наукового знання».

5. Всеукраїнська науково-практична конференція студентів, магістрантів і молодих учених «Подільська регіональна лексикологія: стан і персективи».

6. Регіональні семінари «Із секретів літературної творчості» та ін.

Також викладачі факультету проводять протягом року методичні семінари, тренінги, круглі столи, кафедральні семінари.

Кафедра української літератури виборола фінансування Вінницької ОДА для реалізації наукового проєкту «Вінниця в мистецтві художнього слова» (керівник – доц. Поляруш Н.С.), який вже став літературно-мистецькою платформою для розвитку творчого потенціалу молоді міста, а завершився виданням культурно-мистецького надбання міста – альбому «Вінниця та вінничани в мистецтві художнього слова». ФОТО 1

Структурним підрозділом Факультету філології й журналістики імені Михайла Стельмаха є Наукова лабораторія з вивчення сучасної української мови та методики викладання рідної мови і літератури (керівник – доцент Родюк Н. Ю.).

Наукову лабораторію формують три сектори:

1. Граматика української мови в сучасній інтерпретації.

2. Подільське лінгвокраєзнавство.

3. Удосконалення мовно-літературної освіти в середній та вищій школі

При кафедрі української літератури функціонує Науково-дослідна лабораторія коцюбинськознавства, метою якої є організація та координація наукової, науково-дослідної роботи з проблем коцюбинськознавства (керівник – доцент Віннічук А.П.).

На базі кафедрі української мови функціонують 2 наукових центри, створені в розрізі співпраці з Інститутом української мови Національної академії наук України:

Граматичний науковий центр (керівник – професор Завальнюк І. Я.), метою якого є дослідження новітніх процесів у граматичному внормуванні української літературної мови: деструктивних змін, яких зазнало багато граматичних (морфологічних, словотвірних та синтаксичних) прескриптивних норм за радянської доби, варіантности відмінкових закінчень іменників – загальних і власних назв, морфолого-словотвірного перевнормування іменників і прикметників, блокування синтаксичних конструкцій та словотвірних типів, поширених в українському синтаксисі і словотворенні під впливом інших мов, а також координація граматичних досліджень на кафедрах української мови закладів вищої освіти України;

Діалектологічний науковий центр (керівник – доцент Гороф’янюк І. В.), метою якого є системне дослідження говірок Центрального Поділля на фонетичному, лексико-семантичному, граматичному рівнях; етнолінгвістичне вивчення народної духовної та матеріальної культури подолян.

Міжнародна співпраця

Факультет філології й журналістики імені Михайла Стельмаха успішно співпрацює із зарубіжними університетами та науковими установами у форматі низки міжнародних угод про співпрацю

Угода про співпрацю між ВДПУ імені Михайла Коцюбинського та Інститутом cлавістики Польської академії наук (м. Варшава) – реалізація спільного наукового проєкту щодо перекладу, наукового аналізу та перевидання подільського діалектного словника ХІХ ст. «Słowniczek Prowinciailzmów Podolskich», укладеним поляком О.Кремером (відповідальна – доц. Гороф’янюк І.В.) 


У рамках Міжнародного проєкту «Вивчай та розрізняй: інфомедійна грамотність», що виконується Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) за підтримки Посольства Сполучених Штатів Америки та Посольства Великої Британії в Україні, у партнерстві з Міністерством освіти та науки України та Академією української преси, викладачі факультету розробили низку навчальних програм з інфомедійною компонентою, які пройшли експертизу й сертифіковані експертною радою IREX і АУП. 

У форматі співпраці з Міжнародною програмою академічних обмінів (NAWA, м. Варшава, Польща) студенти спеціалізації «Польська мова» систематично беруть участь у літніх школах із вивчення польської мови і культури, організованих польськими університетами, а кращі студенти також отримують стипендію як заохочення вивчати й популяризувати польську мову в Україні від польської урядової організації "Wolność i Demokracja" (грантова програма "Biało-czerwone ABC"). Саме ця організація надала фінансову підтримку для обладнання на факультеті кабінету польської мови та подальше його технічне оснащення. Волонтери, магістри польської мови, методисти, які працюють у загальноукраїнському координаційно-методичному центрі вивчення польської культури та мови (м. Дрогобич) залучаються до організації навчальних курсів із методики викладання польської мови учням для студентів-філологів спец. «Польська мова». 

Ми пишаємося нашими студентами