mb ev

Mercedes-Benz Electric Vehicle

Mercedes-Benz 1.8i W202 bensiin 1995 Automaat - Ümberehitus elektriautoks

Projekt saab teostatud Vana-Võidus Viljandi Kutseõppekeskuses Auto ja Metalliõppe osakonnas. Ümberehituses teevad lisaks kutseõpetajatele kaasa ka VIKK autoeriala õpilased kes osandavad auto, eemaldavad mittevajalikud sisepõlemismootori komponendid, teevad keretööd värvivad auto ning osalevad ka elektrisüsteemi paigaldusel.

VIKK mbev meeskond:

Kristjan Leesmäe - mootor ja jõuülekanne

Andrus Küttä - keretööd

Juhan Altsaar - elektrisüsteem, veermik

Janek Pettai - värvitööd

Albert Ustimenko - akukasti keevitus

Ruudi Silmann - EV elektriosa, akud

Märten Silmann - elektriku abiline

Bensiini- ja elektriauto joonele!

Enne auto lahtivõttu sai proovitud kui hästi kiirendab bensukas võrreldes elektrikaga - jõudsime üllatava tulemuseni mida saab näha allolevas videos.

Viimane sõit bensiinimootoriga

Mersu lahtivõtt

Täpsemalt vaata ülalt menüüst "Auto lahtivõtt"


Mootori mahatõstmine


Nii palju ruumi vabanes

Vahekokkuvõte suvest

26. Juuli 2020

Vahepeal on kõvasti aega möödunud, tööd on küll tehtud kuid edasiminek on kesine. Paika on saanud akulaadija ning inverter. Tagasilla raami külge on profi poolt korralikult keevitatud elektriajami kinnitused. Raam sai liivapritsitud ning värvitud. Paigaldasime peaaegu kõik uued tagasilla puksid. Peale uute juppidega silla kokkupanekut tekkis veovõllide poolepeal probleem, nad oleksid nagu liiga pikad. Jaotises elektriajami paigaldus näeb videot kuidas tagasild sai varustatud elektriajamiga ning kokku pandud.

Sügis on saabunud

Oktoober 2020

Suvi on läbi ja algas kooliaasta. õnneks on mul VIKK-is mõistvad ülemused ja kolleegid tänu kellele saab see projekt tõstukit edasi pruukida. Enda poolt püüan igat vabat hetke kasutada, et midagi auto kallal teha ja üht teist on ka ette näidata. Lahti on võetud Mistubishi i-MiEVi akupakk, see on ohtlik töö. Ärge seda kodus proovige sest akus on pinge 330V mis võib inimese tappa. Lisaks elektrilöögi ohule varitseb lühistamisoht mis võib tekkida kui mõni metallist ese, sõrmus või isoleerimata mutrivõti pingega klemmidele satub. Liitiumaku suudab misiganes metallist objekti millisekunditega sulametalliks teha mis laiali paiskub ja lähedalolevaid isikuid ja asju kahjustada võib. Kanda tuleb tulekindlaid riideid ja kindaid ning maski, sest keegi ei ole kaitstud väikse vääratuse eest kus võti lipsab näpust, mis võib lõppeda kurvalt. Kui aga olla ettevaatlik ja kõik läheb hästi ning õnnestub moodulid oma ühendustejadast eraldada siis oht väheneb märgatavalt. Mitsubishi i-MiEVi akus on 88 Li-ion akuelementi nimipingega 3.7V. Kaks moodulit on nelja elemendiga ning 10 tk 8 elemendilised mõõtsime 8 elemendilised olid umbes 30Volti see on täiesti ohutu alalispinge. Lühistamise eest peab muidugi ikka kaitsma ja i-MiEVi LEV50-4 ja LEV50-8 akumoodulitel on plastik klemmikatted peal seega see oht on minimaalne.

Jaotises elektriajami paigaldus näeb videot kuidas Mitsubishi aku lahti sai võetud ning mil viisil said tehtud esimesed proovipaigaldused Mersule.

Talvised toimetused

Märts 2021

Talve otsa on igal võimalusel töötatud. Kõvasti aega läks juhtmestiku parajaks tegemisele kuna Mercedes on pikem auto kui Mitsubishi ja juhtplokid hakkavad paiknema teisiti kui Mitsubishil olid. Elektri Mercedesele mittevajalike pistikute ja juhtmete väljaselgitamine on tähtis töö ja kui selle juures eksida siis hiljem puuduolevat ühendust taastada on väga suur töö. Mõnedes kohtades tuli juhtmeid pikendada ja selleks püüdsin kasutada originaalvärvi juhtmeid kõik pikendused tuli ühekaupa joota ja isoleerida termokahaneva rüüsiga või isoleeriga.

Valmima hakkab ka kapotialune akukast. Selle mõõtude ja konstruktsiooni väljamõtlemine oli väga suur töö. Töö käigus sai ühendust võetud Transpordiametiga, seoses auto kere konstruktsiooonidele kasti kinnituskohtade lisamisega. Sealt mingeid keeldusid ei tulnud sest seadus näeb ette vaid seda, et akust eralduvad võimalikud gaasid ei tohi salongi sattuda. Liitiumaku mida selles projektis kasutatakse normaalses töörežiimis gaase ei eralda.

Loe täpsemalt jaotisest elektriajami paigaldus.

Kommentaarium

MBEV kommentaarid (Responses)

Vastused:

11/04/2021 Ruudi

No ma ei tea, see auto ümberehitamine on ikka palju palju keerulisem kui auto remontimine või isegi taastamine. Iga detail mida tahad sobitada on vaja mõõta testida valmistada ümber teha. Aga kui ei tee ja ei proovi siis ei ole ka ettekujutust mida tähendab selline ettevõtmine.