mb ev 

Mercedes-Benz Electric Vehicle

Mercedes-Benz 1.8i W202 bensiin 1996 Automaat - Ümberehitus elektriautoks

Projekt sai alguse Vana-Võidus Viljandi Kutseõppekeskuses Auto ja Metalliõppe osakonnas. Ümberehituses tegid lisaks kutseõpetajatele kaasa ka VIKK autoeriala õpilased kes osandasid auto, eemaldasid mittevajalikud sisepõlemismootori komponendid, teevad keretööd, värvivad auto ning osalevad ka elektrisüsteemi paigaldusel. 

Projekt sai inspireeritud üleriigilisest RetroEV konkursist                                             Sissejuhatav klipp ERR Ringvaate saatest

VIKK mbev meeskond: 

Kristjan Leesmäe - mootor ja jõuülekanne

Andrus Küttä -  keretööd

Juhan Altsaar -  elektrisüsteem, veermik

Janek Pettai - värvitööd

Albert Ustimenko - akukasti keevitus

Ruudi Silmann - EV elektriosa, akud

Märten Silmann - elektriku abiline

Bensiini-  ja elektriauto joonele!

Enne auto lahtivõttu sai proovitud kui hästi kiirendab bensukas võrreldes elektrikaga - jõudsime üllatava tulemuseni mida saab näha allolevas videos.

Viimane sõit bensiinimootoriga

Mersu lahtivõtt 

Täpsemalt vaata ülalt menüüst "Auto lahtivõtt"

Mootori mahatõstmine

Nii palju ruumi vabanes

Jaanipäevaks sõitma

Juuli 2023

Lõpuks jõudis kätte oluline hetk iga autoprojekti loos. Auto tegi esimesed meetrid oma ratastel ning mis kõige tähtsam oma uue jõuallika toimel! Tähtis oli veel, et see liigutus sai teoks jaanipäevaks nii nagu aasta alguses soovisin. Auto sõidab nüüd vaikselt võrreldes enne kapoti all olnud R4 1,8 bensiinimootoriga. Samuti kiirendab märgatavalt sujuvamalt kui enne tegi vana 4 käiguline automaat vahel käiguvahetusjõnksatusi, olen kogenud sama käigukastiga siidpehmeid sujuvaid vahetusi ühel kliendi autol aga mul neid väljavõluda ei õnnestunud kumbalgi käigukastil. Igatahes nüüd enam neid käike ja kaste vaja ei ole sest kasutatav elektriajam suudab auto vedada 0-st kuni üle saja kilomeetrini tunnis ühe käiguga. Tänan siinkohal veovõllid kokku keevitanud Henry Rebast kelle töö tulemus osutus vastupidavaks. Tema nimelt keevitas TIG keevitusega Mitsubishi ja Mersu veovõllid omavahel kokku.

Nüüd aga tuleb edasi töötada esialgu kiirelt enamvähem ülevaatuse jaoks korda seada kere, kõrvaldada roostetamisest tekkinud augud, korda teha kärukonks mis oli jube roostes. Ära lahendada tagumise põhja konstruktsioon kus nüüd on mootor. Lähemalt kere remondist siit peatükist.



Vahekokkuvõte suvest

26. Juuli 2020

Vahepeal on kõvasti aega möödunud, tööd on küll tehtud kuid edasiminek on kesine. Paika on saanud akulaadija ning inverter. Tagasilla raami külge on profi poolt korralikult keevitatud elektriajami kinnitused. Raam sai liivapritsitud ning värvitud. Paigaldasime peaaegu kõik uued tagasilla puksid. Peale uute juppidega silla kokkupanekut tekkis veovõllide poolepeal probleem, nad oleksid nagu liiga pikad. Jaotises elektriajami paigaldus näeb videot kuidas tagasild sai varustatud elektriajamiga ning kokku pandud.

Sügis on saabunud

Oktoober 2020

Suvi on läbi ja algas kooliaasta. õnneks on mul VIKK-is mõistvad ülemused ja kolleegid tänu kellele saab see projekt tõstukit edasi pruukida. Enda poolt püüan igat vabat hetke kasutada, et midagi auto kallal teha ja üht teist on ka ette näidata. Lahti on võetud Mistubishi i-MiEVi akupakk, see on ohtlik töö. Ärge seda kodus proovige sest akus on pinge 330V mis võib inimese tappa. Lisaks elektrilöögi ohule varitseb lühistamisoht mis võib tekkida kui mõni metallist ese, sõrmus või isoleerimata mutrivõti pingega klemmidele satub. Liitiumaku suudab misiganes metallist objekti millisekunditega sulametalliks teha mis laiali paiskub ja lähedalolevaid isikuid ja asju kahjustada võib. Kanda tuleb tulekindlaid riideid ja kindaid ning maski, sest keegi ei ole kaitstud väikse vääratuse eest kus võti lipsab näpust, mis võib lõppeda kurvalt. Kui aga olla ettevaatlik ja kõik läheb hästi ning õnnestub moodulid oma ühendustejadast eraldada siis oht väheneb märgatavalt. Mitsubishi i-MiEVi akus on 88 Li-ion akuelementi nimipingega 3.7V. Kaks moodulit on nelja elemendiga ning 10 tk 8 elemendilised mõõtsime 8 elemendilised olid umbes 30Volti see on täiesti ohutu alalispinge. Lühistamise eest peab muidugi ikka kaitsma ja i-MiEVi LEV50-4 ja LEV50-8 akumoodulitel on plastik klemmikatted peal seega see oht on minimaalne. 

Jaotises elektriajami paigaldus näeb videot kuidas Mitsubishi aku lahti sai võetud ning mil viisil said tehtud esimesed proovipaigaldused Mersule.

Talvised toimetused

Märts 2021

Talve otsa on igal võimalusel töötatud. Kõvasti aega läks juhtmestiku parajaks tegemisele kuna Mercedes on pikem auto kui Mitsubishi ja juhtplokid hakkavad paiknema teisiti kui Mitsubishil olid. Elektri Mercedesele mittevajalike pistikute ja juhtmete väljaselgitamine on tähtis töö ja kui selle juures eksida siis hiljem puuduolevat ühendust taastada on väga suur töö. Mõnedes kohtades tuli juhtmeid pikendada ja selleks püüdsin kasutada originaalvärvi juhtmeid kõik pikendused tuli ühekaupa joota ja isoleerida termokahaneva rüüsiga või isoleeriga. 

  Valmima hakkab ka kapotialune akukast. Selle mõõtude ja konstruktsiooni väljamõtlemine oli väga suur töö. Töö käigus sai ühendust võetud Transpordiametiga, seoses auto kere konstruktsiooonidele kasti kinnituskohtade lisamisega. Sealt mingeid keeldusid ei tulnud sest seadus näeb ette vaid seda, et akust eralduvad võimalikud gaasid ei tohi salongi sattuda. Liitiumaku mida selles projektis kasutatakse normaalses töörežiimis gaase ei eralda.

Loe täpsemalt jaotisest elektriajami paigaldus.

Kevad (jälle aasta möödas)

Märts 2022

Eelmine suvi sai uues garaažis paigaldatud kõrgepinge juhtmed ja sellega kogu progress piirduski. See aasta olen tegelenud akukasti jahutustorustiku ehitamisega kuid see ei ole veel valmis. Mõtteid ja ideid on kuid tegusid vähe. Garaažis kütet pole on külm, eriti üle tunni aja ei kannata toimetada. Ootame soojemaid ilmasid niikaua tegeleme tubaste tööde ja projektidega. Kodulehele lisatud Kontakti ja Uudiskirja vorm mis lihtsustab huvilistele projekti jälgitavust.

Kommentaarium

MBEV kommentaarid (Responses)

Vastused:

11/04/2021 Ruudi 

See auto ümberehitamine on ikka palju palju keerulisem kui auto remontimine või isegi taastamine. Iga detail mida tahad sobitada on vaja mõõta testida valmistada ümber teha. Aga kui ei tee ja ei proovi siis ei ole ka ettekujutust mida tähendab selline ettevõtmine.

16/12/2021 passat19tdi

Jah härra passat 19tdi see mersu on küll natuke saan juba. Aga ei ole hullu, s ongi eesmärk proovida kas selle tehnikaga saab midagi veel teha ja kui ei saagi siis pole ka kellegil kahju, et ilus auto oleks ära rikutud.

21/12/2021 Aivar Pukk, Raivo Tamm

Aitäh Aivar, mulle ka meeldib. Raivo jah kindlasti on diislil omad eelised eriti suurema tehnika puhul: kombainid, traktorid, veokid ja bussid. Minu igapäevased sõidud on aga nii lühikesed, et sisepõlemismootoritega sõidukid hästi ei sobi - seesama Mersu mootor vajas seetõttu ka õlivahetust iga 5000km järel ning talvel oli kütusekulu 12l/100km 1,8liitrisel bensukal!