Lekcja 15

Temat: Czarter

Czarter (ang. charter) – umowa, na podstawie której odbywa się przewóz ładunków bądź osób w żegludze, transporcie kolejowym lub lotnictwie, cechująca się nieregularnością lub wręcz jednorazowością. Także wynajęcie statku, jachtu, samolotu z załogą lub bez na określony czas w celu samodzielnej organizacji transportu, podróży.


Rodzaje czarterów w transporcie morskim:

1. czarter w jedną stronę (singleczarter) – ładunek w jedną tylko stronę;

2. czarter na podróż okrężną – ładunek w dwie strony;

3. czarter na podróże konsekutywne – zawiera się jedną umowę na przewóz kilku ładunków (kilku rejsów) w nieregularnym czasie, według jednolitych stawek;

4. czarter na czas (time czarter) – umowa o przekazaniu statku wraz z obsługą, na dane miejsce,

5. bareboat czarter – przekazuje się statek bez załogi.

Prawo polskie

W prawie morskim według kodeksu morskiego z dnia 18 września 2001 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 2175):

art. 104. Umowa przewozu ładunku może:

1. stanowić, że przewoźnik odda całą albo określoną część przestrzeni ładunkowej statku pod ładunek na jedną lub więcej podróży (umowa czarterowa), albo

2. dotyczyć przewozu poszczególnych rzeczy albo ładunku określonego według rodzaju, ilości, miary lub wagi (umowa bukingowa).

art. 105. § 1. Umowa przewozu określa stosunek pomiędzy przewoźnikiem a frachtującym (czarterującym lub bukującym).

Na podstawie umowy czarterowej przewoźnik zobowiązuje się podstawić statek według wskazania czarterującego w miejscu odpowiednim, bezpiecznym i dostępnym bez trudności dla podejścia statku, dla jego pozostawania tam i wyjścia z ładunkiem bez przeszkód. Czarterujący może niezależnie od tego, czy miejsce ładowania zostało w umowie ustalone, domagać się od przewoźnika – za zwrotem związanych z tym kosztów – przeholowania lub przeciągnięcia statku z jednego miejsca na drugie, chyba że przewóz odbywa się statkiem obsługującym linię regularną.

Treścią umowy czarterowej jest oddanie rzeczy do używania w zamian za określone wynagrodzenie. Pod tym względem czarter wykazuje podobieństwo do umowy najmu rzeczy ruchomych uregulowanej w Kodeksie cywilnym. Może być także umową o świadczenie usług, do których w prawie polskim stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu (art. 750 k.c.).

Czarter lotniczy

Lot rejsowy to standardowy lot samolotem na który możesz kupić sam bilet. Liniami resjowymi są np. LOT, British Airways, KLM itd.

Im szybciej kupisz bilet rejsowy, tym jest tańszy. Najtańsze są przeloty kupowane na pół roku przed wylotem, wtedy można zarezerwować przelot w najtańszej klasie.

Aktualnie większość biletów rejsowych to bilety elektroniczne, czyli e-ticket. Z numerem rezerwacji zgłaszasz się bezpośrednio do odprawy linii lotniczej i tam otrzymujesz kartę pokładową.

Bilet czarterowy możesz kupić tylko w biurze podróży, bo to biuro zamawia podstawienie samolotu na przelot do miejsca wczasowego. Zwykle przeloty czarterowe są połączone z pakietem turystycznym. Czasami biura sprzedają same czartery, czyli przeloty trampingowe.

Czarter to w całości zarezerwowany samolot dla jednego lub kilku biur podróży. Ponieważ biura gwarantują zapełnienie całego samolotu i płacą także za miejsca, które jest nie sprzedane, to bilety czarterowe są tańsze niż bilety rejsowe. Dzięki temu wycieczki organizowane przez biura podróży są tańsze niż wyjazdy organizowane samodzielnie.

Podobnie wygląda sytuacja firm, które zamawiają transport towarów drogą powietrzną, tutaj też pojawia się umowa czarterowa.

Kiedy jesteśmy klientem biura podróży nie zastanawiamy się nad taką umową, bo to jest w gestii biura, ale gdybyśmy byli pracownikiem takiego biura, to umowa taka to istotny element działalności.