Lekcja 13

Temat: Normatywy planowania produkcji

W zakładach produkcyjnych może znajdować się wiele różnych stanowisk produkcyjnych o rozmaitej wydajności nie wynikającej z lenistwa pracowników, ale samej technologii pracy. Będziemy to analizować na przykładzie szwalni, której funkcjonowanie stosunkowo łatwo sobie wyobrazić.

Fazy produkcji odzieży są następujące:

  • rozkrój tkaniny w krojowni - krojczy mając do dyspozycji szablon ("wykrój" - bardzo często może być to zapisane w pamięci komputera i sterowane automatycznie) wycina z reguły przez kilka warstw tkaniny od razu (a więc na kilka sztuk gotowych wyrobów) poszczególne elementy np. dla spodni będą to nogawka prawa, lewa, pasek, kieszenie, szlufki

  • przeszycie wykroju wyrobu w szwalni - czyli połączenie poszczególnych elementów, wykonanie dziurek, przyszycie guzików, przestebnowanie (czyli wykonanie przeszycia po wierzchu np. dla dekoracji lub wzmocnienia) itd. możliwe jest, że na danym stanowisku wykonuje się wszystkie te czynności lub są stanowiska specjalistyczne tylko do przyszywania guzików albo robienia dziurek, może być jeszcze tak, że dany pracownik przechodzi do poszczególnych stanowisk specjalistycznych lub każde stanowisko ma swojego obsługującego

  • prasowanie w prasowalni - gotowy wyrób zostaje pozbawiony zagnieceń i nabiera szlachetnego wyglądu (czy zauważyliście, że pognieciony towar w sklepie robi wrażenie, że jest gorszej jakości?)

  • ocena jakości, metkowanie i zapakowanie wyrobu w brakarni - gotowy wyrób zostaje sprawdzony czy nie ma usterek materiałowych i obróbki, przydzielony do odpowiedniej klasy jakości, dostaje metkę i jest zapakowany - może wówczas zostać przekazany do magazynu lub bezpośrednio do klienta.

Poniżej będzie do wykonania zadanie określające dzienną wydajność w przedsiębiorstwie. Uwaga! Zgodnie z zasadą "wąskiego gardła" o tym ile wyrobu gotowego zostanie wykonane, decyduje wydajność stanowiska, które osiąga najniższy wynik. To własnie ta wydajność zostanie wykorzystana do obliczenia % stopnia wykorzystania potencjału produkcyjnego.


Gotowe rozwiązanie ćwiczenia wyślij na adres elzbieta.beczynska@onet.pl

Ćwiczenie wydajność procesu produkcyjnego