Lekcja 11

Temat: Bilansowanie zasobów

Bilansowanie jest elementem analizy przepływu zasobów. Ma na celu porównywanie i doprowadzanie do zgodności różnych działań, kategorii zasobów oraz potencjału z planowanym obciążeniem lub planów różnych szczebli (plan zakładu z planem wydziału, planów poszczególnych faz produkcyjnych, planów odbiorcy i dostawcy oraz zapasów z planowanym zużyciem.

Ze specyficznym bilansem mieliśmy do czynienia w księgowości.

Bilansowanie zasobów i potrzeb służy do oceny i analizy, co daje obraz możliwości eliminacji niedoborów, wąskich gardeł, kolejek i spiętrzeń a także nadwyżek zasobów i nakładów w określonej sytuacji rynkowej.

Celami bilansowania zadań ze zdolnością przerobową (przepustową) jest:

  • dotrzymanie terminów i poziomu obsługi klienta,

  • równomierne obciążenie maszyn, powierzchni produkcyjnych i magazynowych, pracowników, przewozu,

  • minimalizacja okresów bezczynności poszczególnych elementów łańcucha,

  • minimalizacja czasów oczekiwania oraz zalegania zapasów materiałów, części, podzespołów, wyrobów gotowych.

Ćwiczenie bilansowanie zasobów

Wykonywanie takich operacji jak produkcja na zapas z wyprzedzeniem jest możliwa przy planowaniu długookresowym, bo wtedy można dysponować dostępnymi zasobami poprzez równomierne rozłożenie ich w czasie. Powyższy przykład nie da się rozwiązać jeśli prognoza na 1 miesiąc wynosiłaby 5200, a na 12 wynosiłaby 2500, chociaż podsumowanie byłoby takie samo. Jeśli zapotrzebowanie ponad zdolności byłoby w pierwszej części roku, to zapasy musiałyby pochodzić z roku wcześniejszego na temat którego nie mamy danych w naszej tabeli.