Українська 

мова 

9-А, В клас

Постійне посилання 

https://meet.google.com/bpx-zeuj-xiu


електронний підручник: https://shkola.in.ua/858-ukrainska-mova-9-klas-zabolotnyi-2017.html

КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ: https://naurok.com.ua/kriteri-ocinyuvannyanavchalnih-dosyagnen-uchniv-5-11-klasiv-z-ukra-nsko-movi-ta-literaturi-217172.html


9-А 22, 22 травня

9-В 23,24 травня

Повторення матеріалу із синтаксису складного речення

-Вправа 363 на стор.168

-Вправа374 на стор. 172

-Вправа 375 на стор. 172

-Вправа 376 на стор. 173

-Вправа 379 на стор. 173

-Вправа 381 на стор. 175

-Вправа 383 на стор. 175

Домашня робота: індивідуальна робота з повторення найбільш потрібних тем

9-А 15 травня, 

9-В 17травня

Контроль читання мовчки. Контроль читання вголос

Як  знайти своє покликання

 

Невдовзі кожен з нас має обрати  фах, який має визначити  долю.  Як же страшно помилитися у виборі майбутньої професії! Саме цей вибір для плину нашого життя  цілком може стати вирішальним.

Ви помічали, як багато навколо нас халтурників і невмійків? Якщо невмійко – це той, хто чогось не вміє, але  може ще колись навчитися,  то халтурник – це людина, усвідомлено байдужа до  своєї праці.  Халтурник – це безвідповідальний і ледачий ремісник, який  так і не став і вже не стане майстром.

Кажуть, що майстер – це той, хто знайшов своє покликання у праці.  А ще кажуть, що справжнього майстра характеризують  три ознаки. Перша – це високе професійне вміння, володіння тими прийомами, які забезпечують  щонайвищий рівень  роботи. Друга ознака – це творче ставлення до праці, своєрідний і неповторний “почерк”. Це те, що все виконане майстром робить неповторним, а самого майстра – незамінним. І, нарешті, третьою ознакою справжнього майстра є його прагнення прислужитися людям, бути їм  по-справжньому  корисним.

Ви можете заперечити: хіба ота корисність така вже необхідна? Навчився щось робити вправно, то й роби! Аби платили  побільше. Та виявляється, все не так просто. Якщо праця майстра не є корисною людям, то й майстерність виявиться позбавленою смислу, навіть може суперечити  інтересам людей, стати аморальною.

Кому спаде на думку визнати майстром  кишенькового злодія? Або славетного шахрая, “великого комбінатора” Остапа Бендера?  Або здібного вченого – героя роману Герберта Уеллса “Людина-невидимка”, який і не думав про те, щоб його відкриття  стало для людей корисним.

Знайти своє покликання – значить  виявити себе у праці,  яка найкраще  відповідала б складові душі, нахилам, здібностям. Пам’ятаєте ідею “сродної праці” Григорія Сковороди?

Самим лише навчанням створити майстра неможливо. Необхідна гармонія особистості  з обраною професією. Тобто відповідність того, чого людина прагне, з тим, на що ця людина спроможна.

Як було б прикро поповнити собою лави узаконених дипломами немайстрів! Щоб цього не сталося, потрібно одне: правильно обрати професію, відчувши  своє покликання. А для цього необхідно навчитися правильно оцінювати себе. Це тільки на перший погляд просто, а насправді – немає нічого  складнішого. Отже, пізнай себе -  і знайдеш своє покликання! (З посібн.; 330 сл.)

ЗАВДАННЯ: 1. увімкнути секундомір і читати мовчки  текст. Через 1 хвилину зупинитися. Порахувати кількість прочитаних слів (включно зі сполучниками, прийменниками......)

2. Другий раз читати текст вголос, теж через 1 хв зупинитися і порахувати кількість прочитаних слів.

3 Надіслати звіт

9-А 15 квітня

9-В 16 квітня

Контрольний диктант "Історія однієї непересічної людини"

Незважаючи на те що Стіва Джобса вже немає серед живих інтерес мільйонів людей до його особистості не зникає хоч багато деталей його приватного життя до самої смерті залишалися прихованими для широкої публіки. Його біологічними батьками були аспірант з Сирії який  пізніше став професором політології і американська аспірантка  яка вивчилася на логопеда. Оскільки батьки Джобса не були одружені  вони відмовилися від дитини відразу після її народження. Хлопчика усиновили Пол і Клара Джобс з Маунтін-В’ю, яких Стів і вважав своїми справжніми батьками.Незважаючи на швидкий кмітливий розум і грандіозні життєві успіхи Джобс так і не здобув вищої освіти. Після закінчення школи він вступив у коледж  але був відрахований звідти вже після першого семестру через фінансові труднощі батьків. Пізніше Джобс згадував як  важко жилося під час навчання в коледжі. Він не мав кімнати в гуртожитку  тому спав на підлозі в кімнатах друзів  голодував  здавав пляшки з-під «Кола-Коли» по п’ять центів за штуку  щоб жити на ці гроші. А по неділях ходив пішки через все місто  щоб нормально поїсти в храмі кришнаїтів  де їжу  надавали безкоштовно.   Стів Джобс разом зі своїм шкільним товаришем Стівеном Возняком відкрили компанію Apple  яка виявилася успішним проєктом і створила найбільшу кількість миттєвих мільйонерів в історії, не останніми з яких були обидва Стіва. Як і всяка людина, Джобс не був ідеальною людиною. Відомий випадок коли він сплатив Возняку 375 доларів замість 2500 хоча більшу частину всієї роботи зробив саме Возняк.

ЗАВДАННЯ: списати !!!!!!текст, уставити пропущені коми, надіслати на перевірку

9-А 8,8 травня

9-В 9,10 травня

Складні речення із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком. Синонімія сполучникових і безсполучникових речень. 

-за підручником Заболотного:

І. Відновіть і запишіть складні речення, уставляючи потрібні сполучники й сполучні слова. Позначте скісною рискою (/) межі частин. 1. Вишиває і співає, … ніхто не зна, … узор вона кінчає, … ту пісню почина (М. Рильський). 2. Повертало на обід, … здавалося, … день ще й не починався (С. Скляренко). 3. … гілки покидає останній листочок, верба шукає забуття й покори в холодах, у снігах, … ці речі для життя неприйнятні (В. Думанський). 4. Біла скатертина снігу зійшла з полів і лугів, … очам бузьків показалися широкополі лани, … зеленіли густою рунню озимини, жита-пшениць (Т. Бордуляк). 5. На вогонь можна дивитися нескінченно й щоразу бачити в ньому щось нове, … потім настає мить, … вже ні про що не думаєш (О. Васильківський). ДОВІДКА. 1) і, де, де; 2) але, що; 3) коли, але; 4) і, що; 5) але, коли. 

Спишіть речення, розставляючи пропущені розділові знаки. Побудуйте його схему. Визначте вид підрядності. Набравши висоту літак знову почав відриватися від реального світу хоч і не міг маневрувати бо праворуч і ліворуч тяглися білі траси повітряних доріг а часом виринав на овиді якийсь інший швидкохідний літак (Ю. Мейгеш). 

-Вправа 364,365:

 І. З’ясуйте, скільки частин має кожне речення. Які види зв’язку поєднано в кожному з них? 1. Небо вночі чисте, і видно, як падають зірки (Є. Гуцало). 2.   Чисте полудневе небо, і тихо-тихо, мовби все завмерло (О. Довженко). ІІ. Спишіть речення, підкресліть граматичні основи. Побудуйте схеми речень. 

-Вправа 367

-Теоретичний матеріал парагр.31 на стор174

-Вправа 372

-Вправа 373

-Вправа 374

 ДОМАШНЯ РОБОТА:  складіть будь-які два речення про 8 Травня зі сполучниковим сурядним і підрядним зв'язком 

9-А 1 травня,1 травня

9-В 2 травня,3 травня

Складне речення з різними видами сполучникового й безсполучникового зв’язку. Складне речення із сурядним і підрядним зв’язком 

Аналіз вправи 358 на стор. 166

-Правила на стор. 166-167

-Вправа 359 на стор. 167

-Вправа 160 на стор. 167

-Вправа 361 на стор. 168

-Вправа 362, 363,367

ДОМАШНЯ РОБОТА: знати матеріал параграфа 29 на стор.166-167

9-А 24 квітня

9-В 26 квітня

Контрольна робота з теми:" Безсполучникове складне речення"

ПРОЙТИ ТЕСТ ЗА ПОСИЛАННЯМ:

Щоб доєднати учнів

За посиланням

vseosvita.ua/go  введіть код:  rym877

або

Перейдіть за посиланням:
https://vseosvita.ua/test/start/rym877

ЯКЩО НЕ ВАЖКО, СПОВІСТІТЬ ОЦІНКУ!!!

9-А24 квітня

9-В 25 квітня

Підготовка до контрольної роботи з теми:" Безсполучникове складне речення"

Безсполучникове складне речення-це...

Розставте необхідні розділові знаки.

1. Не кажи мені «пані»: я не віддана. 

2. Вона й не подобалася довго мужчинам, її не бажав ніякий мужчина за жінку.

 3. Лише одна думка гризе мене: він не любить землі. 

4. Одного разу було в нашім городі занятих більше робітників: копали ставок (З тв. О. Кобилянської)

5.  Нап’юся з живої кринички, візьму доброти від землі.

6. Неначе за вічну провину судилось людині оце: побачити щастя у спину, а горе своє  у лице.

7.  Був пізній вечір, зійшов червоний місяць.

8.  Санько раз у раз позирає у далеч: над лугом піднімається чорна стіна... 

9.  Трапиться слово зрадливе - геть його, сину, гони! 

10.  Ти посадиш деревину  -знадобиться у віках.

11. Хай у час останній свій про сина спокійно я подумаю:  людина!  

12. Посади дерево -тебе в віках згадають.

13. Усміхнись перехожому-  він усміхнеться у відповідь.

14. Збрешеш раз-   будеш брехати вічно.

-Виконати тестові завдання-тести на стор.163-164 (новий підручник)

-Вправа 347 на стор. 158

-Вправа 352 на стор. 161

-Вправа 353, 355, 356

ДОМАШНЯ РОБОТА: індивідуальна робота з теми




9-А 17 квітня

9-В 18,19 квітня

Двокрапка й тире у складному безсполучниковому реченні. 

Прочитаймо речення, в яких ужито двокрапку й тире, пояснімо вживання розділових знаків. 

1) Красне слово – золотий ключ. 2) У городі ясніли осінні квіти: айстри, чорнобривці, жоржини. 3) Посієш вчинок – виросте звичка. 4) Я вірю: нам прийдешні роки відкриють шлях до щастя. 

Розставити розділові знаки:

Ми особливо любимо лелек, журавлів і лебедів: вони ж бо приносять довгождане літо-літечко. 

Глянь, моя мила: зорі повисли над Дніпром. 

Ще під час революції Гідності ми зрозуміли: героєм може бути кожен. 

Ще сонячні промені сплять -  досвітні огні вже горять. 

Здобудеш освіту  - побачиш більше світу. 

Забудеш рідний край  - тобі твій корінь всохне. 

Вдарив грім -  пішла луна гаєм. 

Діти були зодягнені чистенько і просто:  дівчатка ходили в спідничках з блузочками, хлопці  - в широченних відпрасованих штанах. 

Перебудуймо сполучникові складні речення на синонімічні безсполучникові:

1. Пам’ятайте: наше життя – це своєрідний храм з мудрістю попередніх поколінь. 2. Даси язикові волю- заведе в неволю. 3. Любіть працю на землі: без цього не буде нам і нашим дітям щастя. 4.  Склав план -   діло зробиш. 

Вправа 289 на стор. 140

Вправа 291, 292

Вправа 295 на стор. 142, правило

ДОМАШНЯ РОБОТА: теорія з параграфа 25,26, знати правила розстановки розд. знаків

9-А 10.04, 10.04

9-В 11.04,12.04

Безсполучникове складне речення . Смислові зв’язки та інтонація у безсполучниковому складному реченні. Кома та крапка з комою у безсполучниковому складному реченні. Двокрапка й тире у складному безсполучниковому реченні. 

Розставити розділові знаки:

1.Тиша стояла така містка, що Дмитро почув, як б’ється його серце. 2. Далекий вогник на хуторі біля містечка здається мені зорею, що стала в чиємусь вікні, щоб радісніше жилося добрим людям. 3. У садку теж панує урочиста, замислена тиша, яка мимоволі примушує прислухатись до того, що діється в твоїй душі.

ПРИГАДАЙМО. Які є види складних речень? За допомогою яких засобів поєднуємо частини складносурядних і складнопідрядних речень 

-Аналізуймо вправу 282 на стор.137

Безсполучниковим називають складне речення, частини якого поєднані в одне змістове ціле лише за допомогою інтонації, тобто без сполучників чи сполучних слів. 

-Знову прийшов квітень і зацвіли сади - одночасність, самостійність частин

-Я сьогодні запізнився, бо проспав. - причина, нерівноправність, залежність 

- Опрацювання правил на стор. 136-137-138

-Вправа 284 на стор. 139:

1. Містечко давно спочивало, скрізь було тихо (В. Шкляр). 2. Розпочалися жнива – будь скупішим на слова (Нар. творчість). 3. Сонце встало тривожне і чуле, в травах іскрились барвисті росини (В. Симоненко). 4. Мама читала казку, на край ліжка зліталися птахи-зорі (М. Павленко). 5. Там мати залишилася самітня: синів на фронт покликала війна (Д. Луценко). 6. Десь чую: скрипка в тишині своє згадала і мені розповіла про все казково (В. Грінчак). 7. Коли Творець подарував Україні пісню, пісенною стала душа українців (Н. Петрук). 

-Вправа 288 на стор.140:

1. Сніг приходить благословенням, хмари розходяться вже надвечір – сяє тоді зоря Віфлеєма (М. Смагіна). 2. Зайде сонце – Катерина по садочку ходить (Т. Шевченко). 3. Трапиться слово зрадливе – геть його, сину, гони! (Б. Олійник). 4. Відбились зорі у воді, летять до хмар тумани… (О. Гончар). 5. Я пам’ятаю: йшла весна своїм походом смілим… (М. Рильський). 6. Черемха пахне, під вікном сад казку гомонить (Б. Лепкий). 

Вправа 291 на стор. 141:

1. Як у дитинстві сниться: я лечу, це ж я у сні росту, це я зростаю (І. Муратов). 2. Найпрекрасніша мати щаслива, найсолодші кохані вуста, найчистіша душа незрадлива, найскладніша людина проста (В. Симоненко). 3. Заходило сонце, у вузеньких хутірських вуличках стояла червона курява, у садках варилася на триніжках вечеря, гупали об землю спілі яблука (Гр. Тютюнник). 

Вправа 295  (параграф25)

-Правило на стор. 142;

Вправа 297 на стор.143:

Вправа 299 на стор.143

ДОМАШНЯ РОБОТА: 1) доповніть речення, щоб частини виражали одночасність: Іде остання навчальна чверть,........

2) доповніть речення, щоб частини виражали послідовність: Спочатку я роблю найскладніші домашні завдання,.........

3) продовжіть речення, щоб ставилась крапка з комою: Ось, рожева та запашна, розцвіла абрикоса, радуючи спрагле око кожного;........

 

9-А -20,20 березня

9-В 21,22 березня

Узагальнення і систематизація знань з теми "Складнопідрядне речення"

ВПРАВА 271 (новий Заболотний)

Випишіть, розставляючи розділові знаки, спочатку складнопідрядні речення з неоднорідною підрядністю, потім – з однорідною, а потім – з послідовною. 1. Але правди в брехні не розмішуй не ганьби все підряд без пуття бо на світі той наймудріший хто найдужче любить життя (В. Симоненко). 2. Як тільки наступив вечір попереду встали силуети гір ніби вони виступали з блакиті самого небосхилу (О. Гончар). 3. Ми працю любимо що в творчість перейшла і музику палку що ніжно серце тисне (М. Рильський). 4. Напитай мені, брате, хату щоб корінням росла з Дніпра і щоб вікнами для добра слала пісню свою багату (М. Боровко). 5. Тепер чекай коли насниться літо і спогади у серці оживуть (І. Турчин). 6. На твоєму людському шляху каміння яке ти повинен прибрати щоб тим хто за тобою було легше (В. Сухомлинський). 7. Скільки б не судилося страждати все одно благословлю завжди день коли мене родила мати для життя для щастя для біди (В. Симоненко) 

-Скласти речення за схемами на стор. 127, вправа 274

-Вправа 277 на стор. 128 (завдання I,II, III, IV)

-Тести на стор. 129-130

-Запитання до теми на стор. 131

ДОМАШНЯ РОБОТА:  трьома реченнями дати відповідь на запитання, що було важким під час вивчення теми "Складнопідрядні речення", чи опанували цю тему, як плануєте заповнювати прогалини в знаннях...


9-А 13 березня

9-В 15 березня

Складнопідрядне речення з кількома підрядними частинами. Розділові знаки в такому реченні


  • -Вправа 255: 

  • З’ясуйте, скільки частин має подане речення. Поясніть, чому немає коми перед виділеним сполучником і. 


9-А 13 березня

9-В 14 березня

Складнопідрядне речення з кількома підрядними частинами. Розділові знаки в такому реченні


завжди одного виду. НАПРИКЛАД:

Доведіть, що подані речення є складнопідрядними з однорідною підрядністю.

1. Там, де Ятрань круто в’ється, де холодная вода, там дівчина воду брала, чорнобрива, молода (Нар. творчість). 2. Не знаєм, де грози оселя, чи є туди які стежки (Є. Гуцало). 3. Якщо настала темна пора доби або коли вдень недостатня видимість, пішоходи, рухаючись проїзною частиною чи узбіччям, повинні використовувати світлоповертальні елементи (стрічку, наклейку, жилет тощо).

Домашня робота: теоретичний матеріал парагр. 22 на стор. 117 -123;

9-А 6 березня

9-В 8 березня

Контрольна робота з теми "Складнопідрядне речення"

-Визначити тип підрядного речення:

2. І сонце, що осяяло діброву, заніс у невід буйний плин.

3. Коли в тебе віра у працю згасає, поглянь на ту річку....(!!! не часу)

4. Люблю, коли в вікно розкрите шумлять безжурно дерева.

5. Коли сонце сідає,  нічого не зробиш.

6. Щоб урожаї добрі мати, треба землю краще дбати.

7. Як парость виноградної лози, плекайте мову!

8. Теплий туман слався по полю і наливав балку по самі вінця, так що дерева потопали в ньому.

9. Сьогодні я встала раненько, бо треба дещо підготувати.

10 Незважаючи на обіцяні морози, було тепло.

Указати тип підрядного речення так: 1-мети,2-умови, 3- допусту....надіслати

!!!!!!! Доки сонце зійде, роса очі виїсть. Так, головна частина - роса очі виїсть....залежна - доки сонце зійде...бо тільки тут щось схоже на сполучник підрядності, це доки....яке запитання я можу поставити від головної?Роса очі виїсть у який час? допоки? доколи? ...доки сонце зійде, значить, це підрядне часу. Пишу: 1-часу. А тепер до 2 речення..



9-А 6 березня

9-В 7 березня

Практичні вправи з теми "Складнопідрядне речення"

  • ДОМАШНЯ РОБОТА: підготуватися до контрольної роботи

9-А 27 лютого

9-В 28 лютого,1 березня

Складнопідрядне з підрядним мети, умови, допусту 

[ ], (аби … ).

з якою метою?

[ ], (щоб … ).







Складнопідрядним реченням з підрядною частиною умови називають таке складне речення, у якому підрядна частина вказує на умову, за якої можливе те, про що йдеться в головній частині. НАПРИКЛАД:

1. Коли б у людства не було фантазії,

було б стократ на світі важче жить.

за якої умови? (коли б … ), [ ].

2. Ніхто нам не збудує держави, якщо ми

самі її собі не збудуємо.

за якої умови?   [ ], (якщо … ).

-Вправа 239 на стор.114;

-Вправа 240;

-Вправа 241:

Перебудуйте подані прості речення на складнопідрядні з підрядними частинами умови. Утворені речення запишіть. Назвіть засоби зв’язку між частинами.

ЗРАЗОК. Добре організувавши роботу, можна досягти високих результатів. – Якщо добре організувати роботу, то можна досягти високих результатів.

1. Без пісні життя стає безбарвним і сумним.

 2. Бажаючи розібратися в людях, прагни спочатку пізнати себе. 

3. Добре підготувавши домашні завдання, можна отримати гарні оцінки. 

4. Лише усвідомлення свого призначення дає нам змогу по-справжньому відчути задоволення від життя.

 5. Наполегливою працею можна досягти успіху.

Складнопідрядним реченням з підрядною частиною допусту називають таке складне речення, у якому підрядна частина виражає твердження, усупереч якому відбувається дія головної частини.

НАПРИКЛАД: Хоч земля вся укрита снігами, моє серце в цвіту

незважаючи на що?  (хоч … ), [ ].

-Опрацювання матеріалу на стор. 114;

- Вправа 241;

- Вправа 242;

Домашня робота: теоретичний матеріал параграфа 21 на стор. 112 - 113; (якщо ти не був присутнім на уроці, тоді письмове завдання - вправа 237)







9-А 20 лютого

9-В 22 лютого

Складнопідрядне з підрядним причини та наслідку 

1. На які питання відповідають обставини причини?

2. Які сполучники називаємо складеними?

Утворіть з поданих простих речень одне складнопідрядне з підрядною частиною причини.

1. Вода в озері дуже чиста. 2. Пливеш у човні й бачиш дно.

Поміркуйте, у якому з поданих нижче речень підрядна частина виражає причину, а в якому – наслідок.

1. Пливеш у човні й бачиш все дно, бо вода в озері дуже чиста.

2. Вода в озері дуже чиста, так що пливеш у човні й бачиш дно.

Складнопідрядним реченням з підрядною частиною при

чини називають таке складне речення, у якому підрядна

частина вказує на причину або обґрунтування тієї події,

про яку розповідається в головній частині. НАПРИКЛАД:

 Земля прекрасна, тому що на ній живуть дзвінкоголосі малюки.


Складені сполучники тому що, через те що, тим що першою своєю частиною (тому, через те, тим) можуть міститися в головній частині, а другою частиною (що) – у підрядній. Це буває тоді, коли перша частина є логічно

наголошеною і її вимовляємо підвищеним тоном. Кому в такому разі ставимо перед словом що.

ПОРІВНЯЙМО:

1. Я звернувся до брата тому, що він старший.

[ тому], (що … ).

2. Я звернувся до брата, тому що він старший.

[ ], (тому що … ).








Складнопідрядним реченням з підрядною частиною наслідку називають таке складне речення, у якому підрядна частина вказує на наслідок дії, про яку йдеться в головній частині. 

НАПРИКЛАД: 1. Здоровенний дуб розлігся, розширився своїм кострубатим гіллям, так що аж темно під ним.

 2. Листя горобини із зеленого стало жовтим, так що його важко було відрізнити від ягід.

[ ], (так що … )

Від головної частини до підрядної частини наслідку питання поставити неможливо.

ЗРАЗОК. Літо було дощове. Трава виросла соковита. – Літо було дощове, так що трава виросла соковита.

1. Ми маємо потужний вебсервер. Обробка звітів проходить швидко.

2. Я часто із старшим братом ходив на боулінг. Під час командної гри я показав найкращий результат.

3. Міська рада прийняла рішення про зміну назв вулиць і провулків. Наша вулиця відтепер називається Максима Рильського.

І. 1. Відеопрезентація була напрочуд корисною … . 

2. Пошкоджені музичні файли вдалося відновити … . 

3. Цього літа ми навчилися кататися на роликових дошках … .

ІІ. 1. Нам не вдалося отримати доступу до архівних матеріалів … .

2. Прохання про надання кредиту не задовольнили … . 

3. Відеоконференцію довелося скасувати.....

Домашня робота: теоретичний матеріал параграфа 20 на стор.108 - 111;







9-А 20 лютого

9-В21 лютого

Система тренувальних вправ


1.Завжди будуть питання , на які людство, вочевидь, відповіді не знайде ніколи. 

2. Коли  ми проходили повз вежу, годинник пробив шосту. 

3. Багато струмків народжується тут, високо на горах, де росами опадають тумани, й де хмари часто сіють дощі. 

4. Де знаходить природа такі розмаїті барви, що їх не відтворити точно жодною фарбою, жодним пензлем? 

5. Коли ідеш ранковим полем, то грають бризки від роси. 

6. Ніч була довга, думалося, що ніколи вже сонце не зійде. 

7. День такий, що жалітися грішно на невдачі, нестачі, біду. 

8. Здалося, що якийсь чарівник, як у казці, позолотив дерева. 

9. Скрізь, де гляну, густі тумани розляглися.

10. Скільки разів змінилося листя на деревах відтоді, як ми розсталися.

11. Дівчина примовкла і задивилася в даль, де пломеніла яскрава зірка.

12. Як тільки літо, так і я в дорогу.

13. Ніхто не знає, де кого доля чекає.

14. І все, куди не йду, холодні роси сняться.

15. Вони жили так, наче гойдалися на кониках з дитячого майданчика.

16. Кипіло все напередодні весни, як кипить у казані над золотим багаттям.

17. Пташки співали так голосно та гарно, що душа розпросторювалася.

18. Сонце пекло так, що й уночі степ пашів.

19.А теперечки мені так гарно, як у мами в гостях.

20. Гілка шкреблася об шибку, наче миша шаруділа.

Домашня робота: пройти тест https://vseosvita.ua/test/start/ksm934 

9-А13 лютого

9-В 15 лютого

Складнопідрядне з підрядним способу дії й ступеня, міри та порівняння 


За схемами  складіть та запишіть речення. Визначте вид утворених складнопідрядних речень.

1. [ ], (куди … ). Пішов туди, куди ніхто не ходив. місця

2. [там , (де … ), ]. Там, де ростуть квіти, завжди приємно відпочити. місця

3. [звідти ], (звідки … ). Звідти, звідки прийшов Едік, ніхто ще не приходив. місця

4. (щойно … ), [ ]. Щойно продзвенів дзвінок, я побігла на урок. часу

5. (з того часу як … ), [ ].Тато відчинив двері, як тільки я постукала

6. [ ], (як тільки … ).

Вправа 209 на стор.102: Перебудуйте речення, замінивши дієприслівникові звороти синонімічними підрядними частинами.

ЗРАЗОК. Будь уважним, виконуючи контрольну роботу. – Будь уважним, коли виконуєш контрольну роботу.

1. Спостерігаючи зовнішній світ, Григорій намагався забутися, особливо в години дозвілля.

 2. Іван Франко, пишучи про молодого В. Винниченка, щиро-радісно вигукнув: «І звідки ти такий узявся?».

 3. Перейшовши довгим дощаним мостом через Дніпро, подорожні обернулись назад і поклали три земних поклони святому місту .





Складнопідрядним реченням з підрядною частиною порівняння називають таке складне речення, у якому сказане в головній частині розкривається через порівняння із змістом підрядної частини.

 НАПРИКЛАД:

1. А тепер у серці щось тремтить і грає,як тремтить на сонці гілка золота.

2. Східний небокрай червоно горів, неначе хтось далеко на обрії запалив велике кострище.

подібно до чого? [ ], (як … ).

як саме? [ ], (неначе … ).

9-А 13 лютого

9-В 14 лютого

Контрольна робота з теми "Складнопідрядне речення"

-Уставте потрібні букви та розділові знаки в текст диктанту:

Ми часто не...усвідомлю..мо що так мало даємо роботи нашому мозкові. У себе, коханих ,зап...ха...мо ко...баску піц...у тіст...чка залива...мо все кока...колою   а мозок трима...мо голодним. А йому теж потрібна "їжа" бо він перетвори...я на орган...інваліда. Що ж є поживою для мозку?Не повірите але це гра на музичному інструменті або в шахи  вишиван..я чи відвідини музею - усе що спонукає наш мозок до роздумів виявлення емоцій. Ну і, безперечно, читан...я. Мене вразило що в якомусь із давніх Китаїв (а цих цивілізацій було декілька) були особливі вимоги до людей які пр...тендували на посади вищих чиновників. Вони мали скласти два іспити і ви ні...за....що не здогадаєтесь які. Це не історія імперії, навіть не право. Перший  це кал...іграфія і не тому що не було писців. Тренован..а  рука це тренований мозок терпін...я охайніс..ть зосередж...н...ість і естетичне почут...я бо каліграфія це вид м...стецтва в Китаї. А другий іспит який вони складають, -то віршування. І відразу запитання: він чиновником буде, до чого тут умін..я складати вірші? Організація свідомості й мозку  здатність висловити думку... Китайці мудра нація вони знають що роблять.

ДОМАШНЯ РОБОТА: перепишіть текст (не питайте, чи можна друкувати), надішліть для перевірки

9-А 6, 6 лютого

9-В 7, 8 лютого

Складнопідрядне з підрядним місця й часу 

-Аналізуймо складні речення:

- Щасливий, (хто?)  хто сни має милі. (з'ясув)

- Нещасна нація, (яка?)  котра не вміє цінувати свої таланти (означал).

- Та не злічить віків, (яких?)  що встигли вже пройти. (означальне)

- Добре тому ковалеві (якому?),  який на обидві руки кує. (озн.)

- Не знав(що?) , що любов може розтопити найчерствіше серце. (з'ясув.)

- Аналізуймо матеріал вправи 197 на стор. 97;


Складнопідрядним реченням з підрядною частиною місця називають таке складне речення, у якому підрядна частина вказує на місце або напрям дії, про яку йдеться в головній частині.

Підрядна частина пояснює головну частину в цілому.

НАПРИКЛАД: Хилилися густі лози, звідкіль вітер віє.

У складнопідрядних реченнях з підрядними місця сполучні слова де, куди,

звідки є прислівниками й виконують синтаксичну роль обставини.

НАПРИКЛАД: Забудь усе й лети, куди життя несе в огні труда.

над її стійким правим берегом височить велика кам’яна брила .

9-А 30 січня

9-В 31 січня

РМ. Виразне читання вголос текстів різних стилів та жанрів мовлення. Вимоги до читання вголос (контроль) 

Робота над текстом та подальшим його озвученням буде ефективною, якщо ми будемо знати й розуміти: як правильно прочитати текст; для чого необхідне виразне читання твору.

Виразне читання — це мистецтво відтворення в живому слові думок, почуттів, настроїв, переживань, якими насичено художній твір. У процесі такого читання виявляється особисте ставлення виконавця до виконуваного ним твору, відчувається його виконавський намір, який виливається в діяння словом (словодію).

Засоби виразного читання:

Отже, щоб правильно прочитати текст, треба розуміти зміст прочитаного. За допомогою темпу, тембру, гучності читання необхідно вміти показати особливості змісту і стилю тексту, розкрити авторський задум. Читати слід з достатньою швидкістю — 90 — 140 слів за хвилину, плавно, з гарною дикцією, відповідно до орфоепічних та інтонаційних норм, логічним наголошуванням слів, правильною розстановкою пауз тощо.

Виразне читання тексту допомагає глибше зрозуміти зміст твору, його красу, відчути образність художнього слова.

Важливою умовою виразного читання є дотримання правил орфоепії. Необхідно пам’ятати, що в українській мові літери в основному відповідають звукам. Усі голосні звуки під наголосом вимовляються чітко й виразно. Ненаголошений голосний о також вимовляється чітко, без найменшого відтінку «акання». Тільки в деяких словах він наближається до звука у. Наприклад: кожух [к оу ж у х], голубка [г оу л у бпк а]. Але ненаголошені голосні е та и у вимові звучать майже однаково, тому їх написання в сумнівних випадках перевіряємо за допомогою правил українського правопису.

Б українській мові є певні особливості у вимові й написанні приголосних. Так, приголосний в ніколи не уподібнюється до глухого ф. У деяких випадках він наближається до голосного у: кров [к р о ву], лавка [л а ву к а]. Дзвінкі приголосні ніколи не оглушуються. Винятки становлять звуки г і з. Звук г, якщо він стоїть перед наступним глухим, вимовляється як х: легко [л е гхк о], вогко [в о гхк о]. Звук з у префіксах, якщо він стоїть перед наступним глухим, іноді наближається до с: розкусити [р о зск у с и т и], безпека [б е зс п е к а]. Попередній глухий звук набуває дзвінкості, якщо за ним іде наступний дзвінкий: боротьба [б о р о тд б а], вокзал [в о кг з а л]. Літера щ в українській мові завжди вимовляється твердо й передає два звуки [ш ч].



Важливою ознакою речення є інтонація (повідомлення, питання, захоплення тощо). Складовими частинами інтонації є висота тону, сила, темп і тембр голосу, паузи. Розповідні речення характеризуються підвищенням голосу, тону на початку і зниженням його наприкінці речення. У питальному реченні тон підвищується на слові, у якому міститься зміст питання. Спонукальні речення містять у собі наказ, вимогу, заклик, побажання, пораду, прохання тощо і вимовляються з розповідною або окличною інтонацією.

Найбільш важливе в повідомленні слово може виділятися в реченні не тільки завдяки порядку слів, а й посиленням голосу — логічним наголосом. Логічний наголос (виділення слова голосом) є одним із важливих засобів виразності усного мовлення.

Оцінювання читання вголос здійснюється індивідуально.

Виразно прочитайте уривок з художнього твору, обраного самостійно.  Спробуйте передати почуття героїв, емоції, думки.  

ДОМАШНЯ РОБОТА:        

Записати відео-  або аудіо виразного читання і надіслати  на вайбер або нз (!!!)

9-А 23 січня

9-В 1 лютого

З’ясувальні підрядні частини. Сполучники і сполучні слова в складнопідрядних реченнях з підрядними з’ясувальними. Співвідношення членів речення з підрядним  з’ясувальним 

СПР з підрядними з’ясувальними називаються речення, у яких підрядна частина пояснює в головній якийсь член речення, доповнюючи його зміст. 

Наприклад: Сагайда уважно стежить, яке враження справлять його слова на ординарця.

Підрядні з’ясувальні частини відповідають на питання всіх відмінків.

В українській мові сім відмінків, кожен з яких відповідає на певне питання:


9-А 23 січня

9-В 24 січня

Синоніміка  складнопідрядних речень з підрядними означальними  і простих речень з дієприкметниковим зворотом 

-Складне речення-це.....

-Приклад складносурядного речення....

-Складнопідрядне речення- це.....

-Приклад....

-Які три типи підрядних речень існують?

-Вправа 164 на стор. 86;

-Вправа 156 на стор. 81;

-Вправа 157 на стор. 81;

- Синонімічними є:

дієприкметникові звороти й підрядне означальне речення: Усіх зацікавила інформація, яку передали по радіо. — Усіх зацікавила інформація, передана по радіо;

Дієприкметникові звороти замінюють додаткові підрядні речення і дозволяють уникнути надмірного повторення сполучного слова «який».

У діловому, науковому стилях краще вживати прості речення з дієприкметниковим зворотом, у розмовному мовленні — складнопідрядні з підрядними означальними, оскільки в підрядних означальних бліьше виразно підкреслюється дія, у дієприкметникових зворотах — ознака.

-Повторимо дієприкметниковий зворот:

-трава, скошена зранку (бо її скосили)

-квіти, не политі вчасно (бо їх не полили)

-робота, ще не здана вчителю

-твір, не написаний вчасно

- подарунки, покладені під ялинку

-друзі, перевірені випробуваннями

-Порівняймо: синій колір - чиста ознака, без домішок дії, тому чистий прикметник;

-чиста шкіра

-смачна цукерка

-тихий шепіт....

-Пригадаймо: активні дієприкметники майже не вживаються!!! (б'ючий, хотячий, несучий, початкуючий, дружачий, помагаючий)....за винятком активних минулого часу: згаслий, спраглий, достиглий...

-Натомість дуже комфортно себе почувають пасивні дієприкметники: посаджені, утрачені, забуті, одержані, сховані, схвалені, розбиті, збудовані, відвойовані...

Пісня, яку проспівали дівчата, запала в душу (перебудуймо на просте ускладнене)

Заєць, що біжить лісом, намагається бути обережним. (спробуймо перебудувати)

Висновок:


-Вправа:

Зразок: Стрічатиме нас деревце, що ми посадили в юності. — Стрічатиме нас деревце, посаджене нами в юності.

1. Зневажена тобою рідна мова — немов діброва, яку знищив вогонь.

2. Поет стає корінням лісу, який називають народ. 

3. В історії є постаті, про які люди забули.

4. Вірте кожному слову, що ви від мене почули! слову,

-Вправа 180 на стор. 91;

1. Аркуші паперу, списані дрібним почерком, устигли пожовкнути.

2. Скроплена легеньким дощем земля відпочивала після тижневої спеки.

3. Огорожа, встановлена ще наприкінці століття, потребує заміни.

4. Мисливці тихо підійшли до греблі, обсадженої вербами.

 5. Перекинутий під час бурі човен гойдався на хвилях.

-Вправа 181 на стор. 92;

ДОМАШНЯ РОБОТА: теоретичний матеріал параграфа 16 на стор. 88-89, прочитати матеріал з рубрики "Із глибин мовознавства" на стор. 93;

9-А 16 січня

9-В 18 січня

Означальні підрядні речення, їх структура. Сполучники й сполучні слова в реченнях з означальними підрядними.


-Складне речення-це.....

-Приклад складносурядного речення....

-Складнопідрядне речення- це.....

-Приклад....

-Які три типи підрядних речень існують?


-Отже, сьогодні наша увага до речень, які замінюють означення - СПР означальних

-Пригадаймо, що таке означення?

-Візерунок із сніжинок заліпив  дерев'яне віконечко в кімнаті Олі.

-Теоретичний матеріал на стор. 88, параграф 16;

-Вправа 172;

-Вправа 173;

-Вправа 174:

І. Утворіть з кожної пари простих речень складнопідрядне з означальною підрядною частиною й запишіть. ЗРАЗОК. Завжди пам’ятай людей. Люди зробили тобі добро. – Завжди пам’ятай людей, які зробили тобі добро.

 1. Сет – одна партія у грі в теніс. Для перемоги в сеті потрібно виграти не менше як шість геймів.

2. Я люблю фолк-рок*. Фолк-рок поєднує музичні елементи року та міського фольклору. 

3. Завдання серфінгіста – піймати хвилю й проїхати на її гребені на спеціальній дошці лежачи або стоячи. Хвиля йде до берега.

 4. Гомін гірських потоків вривався у відчинене вікно. Гірські потоки бігли вниз, підхоплюючи все на своєму шляху. 

5. На вулиці міста Переяслава й досі росте акація. Акацію посадив Т. Шевченко зі своїм другом Козачковським. 

-Вправа 175 (розставити розділові знаки)

-Вправа 180 на стор.91 (спочатку повторюємо дієприкметниковий зворот, тоді перебудовуємо);

-Вправа 184(на повторення категорії роду)



-Що, який, котрий - можуть бути сполучниками або сполучними словами (займенниками). Як їх розрізнити?

 У головній частині складнопідрядного речення можуть бути вказівні слова той, такий, весь, все, всякий, кожний. Вони виділяють те слово, якого стосується підрядна частина.

Приклад:

Олено, виконай тільки ті завдання, які вказав учитель.

Небо таке прозоре, ніби його хтось вимив дощами.

ДОМАШНЯ РОБОТА: прочитати матеріал вправи 176 на стор.90, виконати впр. 177, використати СПР означальні, здавати не треба

9-А16січня

9-В 17 січня

Класна робота

Основні типи підрядних частин. Складнопідрядні речення нерозчленованої структури. Складнопідрядні приіменниково-означальні речення. Складнопідрядні речення способу дії, міри або ступеня, порівняльні 


Складнопідрядні речення з підрядними означальними - це такі речення, підрядна частина яких належить до члена речення , вираженого іменником чи субстантивованою частиною мови, й означує його. 

Підрядна частина цих речень відповідає на питання який? яка? яке? які? в будь-якій відмінковій формі: 

Минувшину вивчавши, зрозумів красу подій, що сталися допіру;

 Простіть мене за смуток цих тирад, де чути звук струни лиш однієї;

 І я пізнав солодкий біль, в якім цвіте трава.

Підрядні частини приєднуються до головних за допомоги сполучників що, щоб, як, мов, немов, наче, неначе, ніби, нібито та сполучних слів який, чий, котрий, що, де, куди, хто, коли, звідки.

Означальне підрядне речення стоїть завжди після означуваного слова: 

Найдорожча пісня, з якою мати колисала.

До групи означальних належать і займенниково-означальні речення, в яких підрядна частина відноситься до займенника (співвідносне слово), вжитого у значенні іменника. Займенник у головній частині є обов'язковим структурним елементом, він виступає підметом, додатком чи обставиною (але не означенням):

 Хто співає, той журбу проганяє; 

Добре жить тому, чия душа і дума добро навчилися любить.

Помолимось за тих, що у розлуці помруть відірвані від рідних хат; 

Той про все знає, хто багато читає.

Вправа 157: Спишіть речення, виділяючи підрядні частини комами. Обґрунтуйте вживання розділових знаків. Побудуйте схеми речень. 

1. Сонце висушило блискучі сльозинки які ще ранком котилися по пелюстках і по листячку (Н. Романович-Ткаченко).

 2. Віддайте мені мову якою мій народ мене благословив (Л. Костенко). 

3. Свою хату не міг би уявити без подвір’я що навесні заростає споришем (Є. Гуцало).

4. Народ що не знає своєї історії є народ сліпців (О. Довженко). 

5. Ви чули як шумлять бори у вересневі вечори? (А. Малишко). 

6. Його очі розшукують дві чорні тополі за якими на блакиті легенькою парою струмує світанок (М. Стельмах). 

7.   А там де сонце торкнулося вершечків дерев листя спалахнуло злато-зеленим вогнем (М. Коцюбинський). 

-Вправа 161 (поставити в орудному відмінку)Меч, дощ, вівчар, калач, футляр, плащ, площа, пригорща, пластир, круча, груша, столяр, ювіляр, господар, шахтар 

ДОМАШНЯ РОБОТА: теоретичний матеріал парагр. 14 на стор78-83;

9-А 9 січня

9-В 11січня

Класна робота

Місце головної й підрядної частин у складному реченні. Підрядні частини, що залежать від певного члена головного речення і від головної частини загалом 

-Теоретичний матеріал пар. 14 на стор. 78;

- аналіз вправи 147: перед нами  складне речення, у якому частини вже не рівноправні. Одна головна, одна залежна, до неї ми ставимо запитання;

-правила на стор.78-79;

Складнопідрядним називають складне речення, частини якого нерівноправні за змістом і з’єднані за допомогою сполучників підрядності або сполучних слів.

 НАПРИКЛАД: 1. Пахне хлібом земля, що дала мені сонце і крила (Д. Павличко).

 2. Останній промінь ловить листопад, щоб підсушити обважнілі крила (Г. Дудка). Нерівноправність частин означає, що одна з них залежна від другої (від однієї з них до другої можна поставити питання)

НАПРИКЛАД: Пахне хлібом земля (яка?), що дала мені сонце і крила. 

Головна частина У складнопідрядному реченні завжди є одна головна частина та одна або кілька підрядних. Частину складнопідрядного речення, від якої ставлять питання, називають головною. Підрядна частина Частину, яка відповідає на поставлене питання, називають підрядною. Підрядна частина може стояти після головної частини, у середині головної або перед нею 

Складнопідрядні речення поділяються на три групи: складнопідрядні речення з підрядними означальними частинами, складнопідрядні з обставинними частинами, складнопідрядні з підрядними з’ясувальними частинами.


На письмі підрядну частину складнопідрядного речення відокремлюємо комою, а в усному мовленні – паузою. Якщо ж підрядна частина стоїть у середині головної, то коми ставимо з обох боків.

 ПОРІВНЯЙМО: 

1. Народе мій! Поки ще небо лягає на ніч у Дніпро, я на сторожі коло тебе поставлю атом і добро.

2. Той, хто по-справжньому любить свою Батьківщину, з усякого погляду справжня людина 

Це він,(хто?) той, (хто?)хто в скалі сидить.


До другорядних членів речення належать додаток, означення й обставина.

Кожен із другорядних членів речення відповідає на запитання.

Додаток означає об’єкт, на який спрямована дія.

Його запитання – Кого? Чого? Кому? Чому?  Кого? Що? Ким? Чим? На кому? На чому?

Означення виражає характеристику особи, предмета або явища.

Його запитання – Який? Чий? Котрий?

Обставина означає час, місце, спосіб або інтенсивність дії.

Запитання обставини – Як? Де? Куди? Чому? Навіщо? Коли? Допоки? тощо.


9-А 9січня

9-В 10 січня

Складнопідрядне речення

1. Зелений парк, знайомий нам з дитинства, стояв та слухав.

Чи є подане речення складним? А-так, Б-ні

2. Старенька школа, і мій будинок, і ставок з рибками – усе немов не хотіло відпускати мене з цього міста.

Чи є подане речення складним? А Так Б Ні

3. Скоро почало темніти, й ми вирішили продовжити похід завтра.

Чи є подане речення складносурядним? А-так, Б- ні

4. Тиша навколо таїла чекання й жагу, мов напередодні грози; шум міста долинав до нас.

Чи є подане речення складносурядним?

А Так   Б Ні

5. Оберіть речення, у якому правильно розставлено розділові знаки.

А На столі лежало багато книжок, і височіла ваза з бузком.

Б На столі лежало багато книжок і височіла ваза з бузком.

В На столі, лежало багато книжок, і височіла ваза з бузком.


6. Оберіть речення, у якому правильно розставлено розділові знаки.

А Мотузка зненацька вислизнула з моїх рук, і ми полетіли.

Б Мотузка, зненацька, вислизнула з моїх рук і ми полетіли.

В Мотузка зненацька вислизнула з моїх рук - і ми полетіли.

7. Оберіть речення, у якому правильно розставлено розділові знаки.

А Зненацька мотузка вислизнула з моїх рук - і ми полетіли.

Б Зненацька мотузка вислизнула з моїх рук і ми полетіли.

В Зненацька мотузка вислизнула з моїх рук, і ми полетіли.

Складнопідрядне речення – це…

1)    частини речення залежать одна від одної

2)  частини поєднані сполучником підрядності або сполучним словом

Сполучними словами можуть бути:                  

хто, що, який, чий, котрий, як, де, коли 

Мама каже, що осінь буде теплою. = сполучник

Росте дерево, що дідусь посадив. = займенник 

Я знаю, що я нічого не знаю.

Дерево, що його посадили під вікном, прийнялося.

Я бачив яблуньку, що зацвіла під вікном.

Він сказав, що це неправда.

-Теоретія з параграфа 14 на стор. 78-79

- Вправа 148;

- Вправа 150;

1)-Ранньої пори він мандрував околицями села

коли сонце ще тільки вставало

2)-Ранньої пори він мандрував околицями села

коли сонце ще тільки вставало

3)-Ранньої пори він мандрував околицями села

коли сонце ще тільки вставало

ДОМАШНЯ РОБОТА:

вправа 151 на стор. 80

12 грудня

Класна робота

Узагальнення і систематизація знань з теми "Складносурядне речення"

1)  Не треба ставити розділового знаку на межі речення:

 

А) Лише раз у житті приходить таке світле кохання й тобі просто хочеться жити.

Б) Уже й поснуло все навколо й місяць сховався за хмаринкою.

В) Ще одна хвиля й будемо вільні ми з тобою.

 

2) . Речення "Сміються, плачуть солов'ї і б'ють піснями в груди..." є:

А) складним

Б) простим

В)  ускладненим


 3). Речення "І все на світі треба пережити, і кожен фініш це, по суті, старт." є:

А) складним

Б) простим 

В) ускладненим


 4). «Не висотою хмарочосів вимірюється гідність народів, а високістю мети та намірів.»

А) речення складносурядне

Б) Ні, просте

В) складнопідрядне

5). Щоб утворити складносурядне речення, до частини «Краса зимового пейзажу вражає…» слід додати:

А) і ти стоїш, зачарований її холодною величчю.

Б) так, що поволі тамуєш подих.

В) і чарує, змушуючи на мить забути про холод, хугу й заметіль.


6). Щоб утворити складносурядне речення, до частини «Світ польових квітів різноманітний…» слід додати:

А) тому хочеться бігти в поле й насолоджуватися їхнім ароматом.

Б) від їх аромату забуваєш про всі свої проблеми.

В) й ось цю неймовірну красу можна побачити в нашому селі.


7) «Сінешні двері розчинилися … і враз звідти висунулася кочерга.»

На місці крапок у реченні слід поставити (усі розділові знаки пропущено):

А) кому

Б) тире

В) нічого


8) «Сміливі кують душу без вагання … і з часом їм підкорюється світ.»

На місці крапок у реченні слід поставити (усі розділові знаки пропущено):

А) кому

Б) тире

В) нічого


9)«Навесні тане сніг … і починає прокидатися земля після зимового сну.» На місці крапок у реченні слід поставити (усі розділові знаки пропущено):

А) кому

Б) тире

В) нічого


10) «Вдарю я по хвилі золотим веслом ... й зашумлять похилі верби над піском.» На місці крапок у реченні слід поставити (усі розділові знаки пропущено):

А) кому

Б) тире

В) нічого


11) «Чомусь вітер тут чорний … і дощ ллється з неба як смола.»

На місці крапок у реченні слід поставити (усі розділові знаки пропущено):

А) кому

Б) тире

В) нічого


12) « Вітер тут зовсім чорний … і дощ ллється з неба як смола.»

На місці крапок у реченні слід поставити (усі розділові знаки пропущено):

А) кому

Б) тире

В) нічого


Типові помилки

1)      приймати участь – брати участь Приймаємо в партію.

2)    приводити приклад – наводити приклад

Мама привела дитину за руку. 3) задавати запитання – ставити запитання Задаємо домашнє завдання.


4) вроді добре – ніби добре В(У) чоловічому/жіночому роді. 5) вірний варіант – правильний варіант Вірний чоловік/друг/песик.

6) доказати теорему – довести теорему Можна я нарешті докажу речення? 7) лічити травами – лікувати травами Лічимо до десяти.

8) притворятися героєм – прикидатися героєм 

ДОМАШНЯ РОБОТА: самостійна робота з теми

5 грудня

РМ № 10-11. ПИСЬМОВИЙ ТВІР-ОПИС ПАМ’ЯТКИ ІСТОРІЇ ТА КУЛЬТУРИ НА ОСНОВІ ОСОБИСТИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ І ВРАЖЕНЬ У ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ 


незвичайна будівля, яку називають Будинком з химерами

розташована на вулиці Банковій

збудовано в 1901 році архітектором Владиславом Городецьким у стилі модерн.

сам архітектор був власником й одним із перших мешканців дому, тому, мабуть, особливо подбав про красу споруди.

будівництво чудернацького маєтку він вклав близько 65 тисяч карбованців — величезну на той час суму

видається звичайною сірою спорудою

Наблизишся-це своєрідне архітектурне диво

отримав у народі таку назву за численні скульптурні зображення на фасаді

тварини, морські жителі, плазуни, виконані з бетону

Городецький був завзятим мисливцем і мріяв відвідати сафарі в Африці, тому обрав для оздоблення саме таку тематику

Голови слонів, крокодилів, антилоп, антилоп

Голови жаб, хвости дельфінів

жіночі постаті — нереїди — з тризубами в руках. Замість волосся на голові у них ланцюги, фантастичне листя та квіти

На розі будівлі відтворений велетенський пітон, а по колонах спускаються ящірки

Навіть огорожа має скульптурне оформлення

Особливо вразила мене статуя, що відтворює боротьбу левиці та орла

Тварини зроблені настільки виразно, чітко, емоційно, що здаються живими.

ДОМАШНЯ РОБОТА: створити ролботу, надіслати на перевірку на нз

5 грудня

Розрізнення складносурядних речень і простих з однорідними членами та сполучниками 

—Які члени речення називаються однорідними?

—Які члени речення можуть бути однорідними?

—Яке складне сполучникове речення називається складносу­рядним?

Які, на вашу думку, є підстави, щоб сплутувати складносурядні ре­чення й прості з однорідними членами? (Сурядний зв'язок, однакові спо­лучники)

2. Порівняти  речення, визначити склад­носурядне й просте.

Літечко ворота зачинило й осені ключа від них дало, повагом за хмарку зачепилось і у теплий ірій попливло.(просте з однорідними)

Осіннє листя золотаве на стежку па­дає з гілля, а з неба поклик журавлиний тобі доноситься здаля.(ССР)


-Вибрати тільки цифри потрібних ре­чень, (складносурядних).

1) Сніг з кожною хвилиною густішав, і дедалі непрогляднішою става­ла за вікном вируюча сіра каламуть.

2)А в ній (воді) чітко відбивався не тільки берег, кущі лози, верби та осокори, а й квіти, і трави, умиті ранковою росою.

3) Тільки журавель милується своєю вродою, а місяць жадібно припав до прохолодної води і п'є її, п'є, щедро сипнувши на поверхню блискучого срібла.

4) А місяць світить ясно-ясно, плине і плине безмежно високим не­бом, усіяним зорями, мов перлинами, сяючими, незгасними, вічними...

5) Осінній день важким туманом звис, І плаче луг від сивої наруги.

6) Сонце сміливо розсікало золотими мечами зелену гущавину листя і вигаптовувало на стіні якусь фантастичну плахту.

7) Червонястий місяць поволі заходив за Високу могилу, і темна тінь плес ширше й ширше простягалася над нічним степом.

8) Після бурі стало холоднувато, але спрага мучила людей і худобу.

ДОМАШНЯ РОБОТА: ви її щойно виконали, залишилось надіслати на вайбер вчителю;

28 листопада

Контрольна робота з теми "Складносурядне речення" (тестові завдання)

  виконайте завдання на платформі кластайм за посиланням NP4PVQ

28листопада

Класна робота

Складносурядне речення з приєднувальними сполучниками. Розділові знаки між частинами  складносурядного речення 


-Опрацьовуємо теоретичний матеріал на стор. 64;

 - Виконуємо вправу 126,додаючи другу частину так, щоб мало ставитися тире;



-Вправа 134;

- Спишіть слова, ставлячи, де треба, дефіс. 

Дівчина-красуня, учитель-мовник, ріка Десна, Десна - ріка,квітка троянда, троянда - квітка,дерево дуб, дуб -дерево,зимонька-снігуронька, заєць-русак, заєць-біляк, льон-довгунець, дідусь Іван, ворон птах, птах ворон, Дніпро-ріка 

21листопада

Класна робота

Складносурядне речення з градаційними сполучниками. Розділові знаки між частинами  складносурядного речення 



14 листопада

Класна робота

Складносурядне речення з протиставними та зіставними  сполучниками. Розділові знаки між частинами  складносурядного речення 


Речення із зіставними і протиставними сполучниками. Для зв’язку частин у зіставних складносурядних реченнях використовується сполучник а, у протиставних сполуч­ники а, але, та (в значенні але),  зате, проте, однак. 

14 листопада

Класна робота

Складносурядне речення з єднальними сполучниками. Розділові знаки між частинами  складносурядного речення.

Орфографічний практикум:

сільськогосподарський, кораблебудівник,  рано-вранці, листопад,  ексчемпіон,  червоно-чорний, авіаквиток,  електронно-ядерний, далекосхідний,  новобудова, нежданий-негаданий,   ніжно-білий, електромережа,   яскраво-зелений.

-Складносурядним називається речення….

-Частини складносурядного речення поєднуються між собою…

-Сполучники сурядності поділяються на такі групи:…

-Між простими реченнями у складносурядному існують смислові зв’язки:…

1. Осіннє сонце блиснуло на мить, і тільки срібна папороть димить.

2. То сонце усміхнеться нам крізь хмари, то дощик рясно землю полива.

3. Осінній вечір тихо догорає,  і золото спадає з ясенів.

4. По садах вітри гасають, а над садами зоріє небо осіннє.

5. Восени дощ холодний січе, і вітер дужий проймає до кісток.

-Вправа 107;

-Теоретичний матеріал парагр. 11 на стор. 59-60;

-Вправа 109;

ДОМАШНЯ РОБОТА: правила за таблицею на стор. 59-60, особлива увага правилам про те, коли кома не ставиться;


7листопада

Класна робота

Типи складних речень. Сурядність і підрядність у складному реченні зі сполучниками. Смислові зв’язки між частинами  складного речення 

-Складне речення-це?

-Сурядні сполучники-це.....

-Складносурядне речення-це.....

- Вправа100;

-Вітальня була залита сонцем , і в ній плавали срібні порошини . Жовті виграви грали на зеленій підлозі . і від надміру світла все повітря в кімнаті стало прозоре й трепетне . Дівчина підійшла до фортепіано і обережно відчинила кришку . Загадкова усмішка знову засвітилася на її обличчі , а пальці спокійно пішли по клавішах . ( за В. Шевчуком )​ 


-Вправа 101: перебудувати речення:

-Налетів вітер і зірвав останнє листя з клена.

- Місяць світить і збирає навколо себе зірки.

- На арену вибігли клоуни й розвеселили дітей.

-Вправа 103;

- Вправа 107;

ДОМАШНЯ РОБОТА: вправа 108 на стор. 59;

7листопада

Класна робота

Типи складних речень. Сурядність і підрядність у складному              реченні зі сполучниками. Смислові зв’язки між частинами  складного     речення

-Складне речення-це?

-Сурядні сполучники-це.....

-Ще раз вправу 89;

-Вправа 91;

-Вправа 94;

КАЗНА, ХТОЗНА, БУДЬ,НЕБУДЬ- ТИ ДЕФІС В НИХ НЕ ЗАБУДЬ!!!!

-Стогодні запам'ятовуємо це правило;

- Рушник, вишитий бабусею, висить на стіні. Трава,  скошена вранці, уже прив'яла. Суп, зварений мамою, дуже смачний.

-Означення має стояти на своєм у місці: УКРАЇНСЬКА МОВА....

- Якщо щось не так, тоді відокремлюємо...

31 жовтня

Класна робота

Типи складних речень. Сурядність і підрядність у складному реченні зі сполучниками. Смислові зв’язки між частинами  складного речення 


31 жовтня

Класна робота

Складне речення і його ознаки 

17 жовтня

Класна робота

Складне речення і його ознаки 

Пунктуаційну помилку допущено в рядку

А «Що воно? Ген попереду?» – спитала мама, коли донька вихопилася на черговий закрут.

Б «Ні, погоні немає, – вкотре озирнулася вона й раптом скрикнула: – Тату, он вони! Он!»

В «Ви мені не вішайте локшину на вуха, – розсердився міліціонер, густо почервонівши. – Бугай, колода, а ці-от – під веселкою... Ну й деньок!»

Г «Доню, не муч себе. Ми зробили, що могли». – ласкава мамина долоня лягла на Наталоччине плече.

Д «Їхали, возилися, за дуба зачепилися», – тихенько зітхнула мама.

Складним  називається речення, яке має дві (чи більше) граматичні основи. Частини складного речення, поєднані за змістом, інтонаційно та граматично, будовою подібні до простих речень. 


Залежно від способу поєднання частин складні речення поділяються на:

1. Складні сполучникові речення (між частинами є сполучник сурядності чи підрядності або сполучне слово).


Змінюватимуться часи, але пісня завжди залишатиметься душею української нації. (Сполучниковий зв'язок; сполучник але). 

[   ], але [   ].

Вона не знала, що й думати. (Сполучниковий зв'язок; сполучне слово що). 

[   ], (що ).  

Складносурядне речення  (частини його рівноправні, незалежні й поєднані сполучниками сурядності) 

Василько показав свій щоденник, і дід посміхнувся.  [   ], і [   ] 

Складнопідрядне речення  (одна частина його є головною, друга залежною - підрядною; пов'язані вони сполучниками підрядності або сполучними словами; від головної частини до підрядної можна поставити запитання) 

Василько показав свій щоденник (з якою метою?), щоб дід йому повірив. [   ],(щоб). 

2. Складні безсполучникові речення  (частини поєднано інтонаційно без сполучників і сполучних слів). 

Якісь таємничі, тривожні, болючі чуття опановують його серце під час молитви; щось щемить у нього в глибині душі (І. Франко).  [   ];[   ]. 

 3. Складні речення з різними видами зв'язку  (в одному реченні наявні сполучникові й безсполучникові зв'язки або сполучникові сурядні й підрядні). 

Небо розквітало неквапно, наче стягнуто було з нього мережану заслону,погасли зірки, і незвідь-куди пропав блідий місяць (В. Шевчук). (У цьому реченні є сполучниковий підрядний зв'язок-сполучник наче; безсполучниковий звязок; сполучниковий сурядний зв'язок-сполучник і). [   ], (наче), [   ], і [   ].

-Парагр 9, впр. 80,81,86

ДОМАШНЯ РОБОТА: використавши СУРЯДНІ СПОЛУЧНИКИ, утворити складні речення, поставити розділові знаки: 1. (настала осінь) (посипалось листя) 2. (пройшло декілька днів) (образа не проходила) 3. (іде час) (ми не завжди змінюємось) 4. (дощ надворі) (сонце виглядає);


17 жовтня

Контрольна робота

РМ № 5. Складання контрольного діалогу відповідно до запропонованої ситуації (неофіційна розмова). 

►Дайте визначення діалогу. (Діалог (від гр. йіаіоцоз розмова,бесіда) розмова двох осіб.)

►Як називаються речення, якими оперують учасники розмови? (Репліка)

►Які розділові знаки вживаються при записуванні діалогів?

Згадаймо графічну модель розділових знаків:


-          Р, - а.

-          Р! - а.

-          П? - а.

 ►Які різновиди діалогу вам відомі залежно від стилю мовлення? (Побутові діалоги; офіційні; художні.)

ДОМАШНЯ РОБОТА: скласти діалог на запропоновану тему, щоб у ньому було по 3-4 повноцінних репліки від кожного мовця;


ЧИ МОЖУТЬ БУТИ ДРУЗІ В ЩАСТІ...

Грімр, вікінг, став дуже старим. Колись він був кращим, і про нього знали навіть в далеких країнах. 

Грімр був знатним чоловіком.  Одного разу він справляв дружнє свято. 

 Прийшли до нього різні друзі.  Прийшло багато хоробрих людей і бенкетували в домі вікінга.

Грімр налив у ківш меду і подав його, щоб усі пили і кожен висловився. Усі говорили різне. 

Грімр узяв ківш останній і хотів говорити, але замислився і довго дивився вниз. Потім вікінг сказав:

–  Мені хочеться мати друга, хоча б одного вірного друга!

–  Грімр, –  так говорив Олав, –  хіба я не був тобі другом? Коли ти поспішав врятувати життя твоє у вигнанні, хто перший тобі протягнув руку і просив короля повернути тебе? 

З другого боку старався заглянути в очі Грімра вікінг Гарольд і говорив: 

–    Грімр! Коли вороги спалили садибу твою і винесли казну твою, у кого в той час жив ти? Хто з тобою будував новий дім для тебе? 

Ейрік, за прізвиськом Червоний, сказав:

–   Грімр! У битві біля Півнощної Гори хто тримав щит над тобою? Хто замість тебе прийняв удар? 

– Грімр, гірко чути, як забув ти про друзів, вірних тобі навіть за часів твого горя і нещасть.

Грімр тоді встав і сказав:

–   Пам’ятаю я усе, що ви зробили для мене. Ви – товариші мої, ви – друзі в нещастях моїх, і за це я дякую вам. Але скажу правду: у щасті не було у мене друзів. 

Був я щасливим, коли король покликав мене на полювання. Я убив дванадцять ведмедів і врятував короля, коли лось хотів буцати його.   Усі мені говорили приємне, але не було приємно на серці друзів.

Інгерду, дочку Мінга, усі називали найкращою дівою. Я дружиною привів її у дім мій. Мене величали, і мені було добре, але слова друзів йшли не від серця.

Не вірю, що є в щасті друзі.

У Гулі на віче Один послав мені корисне слово. Я мовив це слово народу, і мене вважали спасителем, але і тут мовчали серця моїх друзів.

При щасті ніколи не буває друзів.

Усі знайшли слова вікінга Грімра дивними, і багато хто йому не повірив.


10 жовтня

Класна робота

РМ № 4. Складання речень із прямою й непрямою мовою

1. Правильно розставлено розділові знаки при прямій мові в реченні

А "Срібло-злото – то болото, – гукнув сивий січовик. – Вибачай, королю, але нам не потрібна твоя ласка. Лицарська смерть козакові дорожча».

Б Аж тут Зоя гукає : «Дивись, журавлі. Які ж вони гарні. Бачиш, Дмитрику»?

В Усміхнувшись, гукнув подорожній: «Здоровенькі були, пастушки!»

Г «Хто творить розумну і добру людину – найкращий майстер»,- таке було рішення стариків.

2. Правильно розставлено розділові знаки при прямій мові в реченні

А «Воскресни, Україно! – пристрасно молив Я.Гоян. – Воскресни в козацьких степах під своїм високим блакитним небозводом...»

Б «Я чув про це, – сказав він і додав: – А хто не чув...»

В «Не тішся завчасу, – казав Северин Антипкові. – Шабля ще не втрачена. Її ще можна врятувати».

Г «Я йду по сіль, отуди, – Климко показав на білі гори. – Мені треба солі, і потрусив собі з пучки на долоню».

Д Мати благала Миколу: " Сину, не зачіпай ти осавули."

3.Пунктуаційну помилку допущено в рядку

А «Що то значить наш товаровиробник, – прошепотів міліціонер. – Віднині купуватиму тільки все українське!»

Б «Хоч визирну, що там», – вирішила вона й, піднявши запинало, вибралася надвір.

В «А так, а так, – закланявся на всі боки панок з облізлою головою. – Високоповажні чорти, відьми й відьмаки, мушу просити вашої допомоги».

Г «Доведеться шукати вулканізацію", – засмутився тато.

Д «Северине! Северине! Це ти? Северине, нас заарештували! – закричала Наталочка. – Северине, чуєш, загадка не про Олеський замок!»

4. Пунктуаційну помилку допущено в рядку

А «Заарештували тата й маму, а я сховалася», – лопотіла Наталочка, поспішаючи все розповісти.

Б «Я директор музею, це мій кабінет, – він зиркнув на чорну шафу й додав: – Допустимо, я здогадуюся, як ти сюди потрапила...»

В «Картина на місці, її ніхто не брав. Сталося прикре непорозуміння, – втомлено зітхнув директор. – твої батьки хвилюються, де ти поділася».

Г «Ви часом не помітили кульгавого хлопця, елегантного, прилизаного, з двома горбочками на голові?» – спитала вона музейну доглядачку.

Д «То їдьмо швидше!» – заквапилася Наталочка, бо саме сьогодні дрібка щастя їм не завадила б.

ДОМАШНЯ РОБОТА: індивідуальна робота з поліпшення навичок розставляти знаки при прямій мові;


10 жовтня

Класна робота

Синоніміка  різних способів передачі прямої мови 

Спостереження над мовним матеріалом

1.  «От розбійники!-  басить дід.- Чайок не можна зобиджати".

2.  Дід сказав дітям, що чайок не можна зобиджати.

3.  Дід переконував дітей у необхідності охороняти чайок.

Що ви можете сказати щодо наведених речень?

У процесі спілкування часто виникає потреба передати слухачам мовлення інших людей. Передається чуже мовлення різними способами: за допомогою речень з прямою мовою, з непрямою мовою, а також простими реченнями.


-    Що називається прямою мовою?

-    Чим пряма мова відрізняється від непрямої?

-    Які розділові знаки ставляться, коли пряма мова стоїть після слів автора?

-    Які розділові знаки ставляться, якщо пряма мова стоїть перед словами автора?

-    Які розділові знаки ставляться, коли слова автора переривають пряму мову?

-    Розкажіть про розділові знаки при діалозі?

-    Чим цитати відрізняються від прямої мови?

-    Як пряму мову перевести на непряму?

- Читаємо матеріал на стор.31....

- Виконуємо вправу 48...49...52...56


Правильно розставлено розділові знаки при прямій мові в реченні:

А «На щастя, все обійшлося»,- казала лікарка зі швидкої допомоги, позамазувавши йодом садна на колінах.

Б Тут поет не втерпів: «Хто там?»

В «Він геть безголовий! Послати дівчинку в таке небезпечне місце! – розбушувався тато, – та й ти хороша!»

Г «Хочеш, я вгадаю, куди ви їдете? – спитав він, окинувши оком Наталчину вишиванку. – У Берестечко, на завтрашні урочистості».

Д «Казав тобі, що справа темна,» – стиха мовив високому його кругловидий веснянкуватий товариш.


Правильно розставлено розділові знаки при прямій мові в реченні

А У кожній родині змалечку казали дитині: «Не кидайся хлібом, він – святий».

Б Промовила конвалія: «Прощай, гаю милий!»

В Кожен кущик і стежка мов говорять мені:«Ти у рідному домі, у своїй стороні».

Г «Що робиться! Що робиться! Стовпотворіння вавилонське!» – знай повторювала тітонька-чергова, перевіряючи вхідні квитки.

Д «Чого ти кричиш? – питався він. – Люди несуть свічки на могили. Хай собі йдуть. Нашим пошукам то не завадить».

ДОМАШНЯ РОБОТА: повторити матеріал з теми


3 жовтня

Контрольна робота (диктант). Вона була королевою світу

Вона була королевою світу

Здавалось   ц…ого не…стан(е,и)(т, ц,ь)ся ніколи але сталося. Вос…мого вересня у 96-річному віці неоч…кувано померла королева (В,в)еликої (Б,б)р…танії Єлизавета II. Саме ця королева най….довше в історії п…р…бувала на (Б,б)р…танському пр…столі й за своє життя без…сумніву стала символом цілої нації.

Тепер (Б,б)р…танія занур…лась в десяти…ден…ий траур і здавалось завмерла, адже піддані так щиро любили свою (К,к)оролеву.

Однак без монарха (Б,б)р…танія не….лишилася. Новим главою держави стає 73-річний старший син Єлизавети, донедавна принц Чарльз, який на пр…столі мат…ме нове ім…я: Чарльз III.Проте йому ще треба довести свій авторитет і завоювати любов вірнопід…аних.

Утім,  на десятиліття головним та найулюбленішим монархом для ц…ого поколін…я (Б,б)британців лиши(т,ц,ь,с)я  саме Єлизавета. За по…над 70 років п…р…буван…я на пр…столі вона - попри формальну відсутність впливу - відіграла важливу роль в історії своєї країни. І певно у історії цілого світу.


НЕ ПЕРЕПИСУЙТЕ ТЕКСТ У ЗОШИТ, СКОПІЮЙТЕ ЙОГО І ВСТАВТЕ У СВОЄ ВІКОНЕЧКО ДЛЯ ВІДПОВІДІ. А ТОДІ ВПИШІТЬ ПОТРІБНІ ЛІТЕРИ, ПОСТАВТЕ КОМИ, НАПИШІТЬ СЛОВА РАЗОМ ЧИ ОКРЕМО

3 жовтня

Класна робота

Поняття про невласне пряму мову.  Заміна прямої мови непрямою, а непрямої – авторською 

Пряму мову в реченні Іван сказав: «Як і будь-якій людині, мені важливо знати, що про мене думають інші, як сприймають мої ідеї» правильно передано непрямою в рядку

А Іван сказав, що, як і будь-якій людині, мені важливо знати, що про мене думають інші, як вони сприймають мої ідеї.

Б Іван сказав, що, як і будь-якій людині, для нього важливо знати, що про мене думають інші, як сприймають його ідеї.

В Іван сказав, що, як і будь-якій людині, йому важливо знати, що про нього думають інші, як сприймають його ідеї.

Г Іван сказав, що будь-якій людині важливо знати, що про неї думають інші, як сприймають її ідеї.

Д Іван сказав, що йому, як і будь-якій людині, важливо знати, що про неї думають інші, як вони сприймають її ідеї. 

НЕПРЯМА МОВА - це чуже мовлення, передане не дослівно;

НЕПРЯМА МОВА - це складнопідрядне речення;

І побажав він Скайвокеру: Хай сила буде з тобою!"

І побажав він Скайвокеру, ЩОБ із ним була сила.

ПРИ ЗАМІНІ прямої мови непрямою треба змінити особу займенників і дієслів відповідно до особи, від імені якої передається мовлення (у попередньому реченні ТОБОЮ замінили на НИМ)

1.Він сказав: "Мене звати Остап, а тебе як?"

2.Він сказав, ЩО його звати Остап і запитав, ЯК мене звати.

ПРАЦЮЄМО ЗА ПІДРУЧНИКОМ

А «Дівчата, що ви! Це чудовий колір!, – заступився тато за свою обраницю. – Червоні машини здалеку видно, тому вони безпечні на трасі».

Б «Справжнісіньке старе одоробло, – скрушно говорила мама, стоячи перед вимитою машиною, – Мало того, що облізле. Воно ще й червоного кольору. Помідор, а не авто».

В «Він спілкується жестами глухонімих? – діловито спитала Наталочка, бо хлопці в школі навчили її двох чи трьох таких жестів, і вона почувалася знавцем».

Г «Знаю, що по закону, – сердито відповів на те Лозовий і додав. – Вишняку шкода».

Д «Наклейку треба здерти», – мовила мама, оглядаючи автомобіль, який тато щойно придбав.


ДОМАШНЯ РОБОТА: виправте пунктуаційні помилки у реченнях: 1. «На щастя, все обійшлося»: казала лікарка зі швидкої допомоги, позамазувавши йодом садна на колінах.2.«Він геть безголовий! Послати дівчинку в таке небезпечне місце! – розбушувався тато. – та й ти хороша!» 3. Тут поет не втерпів: «Хто там»?  4. «Казав тобі, що справа темна,» – стиха мовив високому його кругловидий веснянкуватий товариш, а ти: - Та ні, та ні!»


 



26 вересня

Класна робота

Розділові знаки при діалозі. Цитата як спосіб передачі чужого мовлення.


1Розділові знаки при діалозі:

-Забудьте про лапки!!!! Їхнє місце в реченнях з прямою мовою.

- Кожну репліку (слова учасника розмови)записуємо з нового рядка, поставивши напочатку ТИРЕ

-Граматичною особливістю діалогічного мовлення є переважне вживання неповних речень, адже більшість інформації відома учасникам розмови з попередніх реплік, обставин розмови та позамовної ситуації. 

Хлопчик запитує дідуся:

-Що у світі найкрасивіше?

 - Найкрасивіше – це праця людська,-   каже дідусь.

  -А що ж найпотворніше?

 -Те, що пускає працю на вітер,-  продовжує старенький.

- Юначе, підкажіть, будь-ласка, як доїхати до обласної лікарні?- попросила жінка.

- Я можу провести Вас до тролейбусної зупинки, якщо хочете,- сказав юнак.

- Дякую, Ви дуже люб’язні.

- Ви, мабуть, уперше в нашому місті?

- Ні, але була тут дуже давно й погано орієнтуюся,- сказала жінка.

- Вам подобається місто?-запитав юнак.

- Не дуже. Багато шуму та зайвої метушні.

- Невже й будівлі на цій вулиці не подобаються?

- Будівлі дуже подобаються. Особливо старовинні.

- Так, сучасні будинки одноманітні, серед них небагато цікавого. А ось і потрібна Вам зупинка. Їхати треба п’ятим маршрутом, лікарня якраз на кінцевій зупинці.

- Щиро вдячна Вам! З Вами було приємно поговорити. До побачення!

- Бажаю успіху!

ДОМАШНЯ РОБОТА: готуємося до контрольного диктанту на наступному тижні. Повторюймо спрощення, знак м'якшення, вставні слова, звертання, пряму мову

2.Знайомимося з цитатою, це пар.6 на стор.34

3.Існує кілька способів уведення цитат у текст:

1. Якщо цитати супроводжуються словами автора, то розділові знаки ставляться, як при прямій мові: В. Сухомлинський пи­сав: «Століттями мова народу була тією повноводою рікою, яку ми називаємо поезією....».

2. Цитата може бути частиною речення, зливатися зі словами автора. У цьому разі вона береться в лапки, але пишеться з малої букви: Правильно твердять, що «слід ставитися до інших так, як ти хотів би, щоб ставилися до тебе». В. Сухомлинський говорив, що......

3. Якщо в цитаті опускаються окремі слова, речення, то на місці їх ставляться крапки: «...І мене....не забудьте пом'янути незлим тихим словом...»,пи­сав Т.Шевченко.

4. Цитата може подаватися у формі епіграфа. У цьому разі вона пишеться без лапок, а вказівка на автора розміщується нижче епіграфа праворуч:

зоряне небо як споминів рій...

В. Сосюра

5. Якщо цитата вводиться в текст у вигляді віршованих рядків або цілої строфи, то пишеться без лапок з великої літери: Як гарно змальовує весняну пору року Є. Гуцало:

Весна зіткала вчора гобелен

у лузі — з трав, із квітів, з верболозів.

Зіткала вітер і зіткала клен,

грози зіткала молоді погрози.


26 вересня

Класна робота

Розділові знаки при прямій мові. 

"Ти маленьке немовля, не спи,

Подивись на цей широкий світ,-чоловік сказав

І високо в небо голову підняв.- 

Будеш в нім щасливим " "П,-а.-П"

"Не барися, швидше повертайся!"-   просить мене друг.

  Просить мене друг:"Не барися, швидше повертайся!"

"Не барися, -просить мене друг.- Швидше повертайся!"



5. Складіть усно за поданими схемами речення. 1. «П, – à, – п». 2. À: «П», – à. 3. «П, – à: – П» 

6. Читаймо теоретичний мат-л пар.5 на стор. 30-31 про те, як замінити пряму мову непрямою, а також правила.

7. Виконуймо впр. 48:

8.  І на повторення повторімо написання знака м'якшення, це впр.46

ДОМАШНЯ РОБОТА: теорія пар.4-5, прав. на стор. 26,30-31.



19вересня

Класна  робота

РМ № 3. Різновиди читання: ознайомлювальне, вивчальне, переглядове.


–  Назвіть  основні  види  мовленнєвої  діяльності.

–  Коротко  охарактеризуйте  кожен  з  них.

-Надзвичайно  важливим  є  вміння  читати.  Читання,  як  аудіювання,  є  рецептивним  видом  мовленнєвої  діяльності.  Поміркуйте,  з  якою  метою  ми  читаємо? 

Відповідно до цих завдань реалізують й різні види читання: ознайомлювальне, вивчальне та вибіркове.

Останнім  часом  називають  ще  один  із  видів  читання  –  сканування.  

Сама  назва  пояснює  характер  такого  читання:  швидкий  перегляд  тексту  з  метою  пошуку  певного  слова, прізвища,  факту.

Мотивом  читання  як  комунікативної  діяльності  є  спілкування,  задоволення  пізнавальних  потреб,  метою  одержання  потрібної  інформації.  Стимулом  до  читання  найчастіше  виступають  комунікативно – пізнавальні  потреби.  При  цьому  робота  з  текстом  може  мати  різні  цілі:

отримати  загальне  уявлення  про  зміст  тексту  або  коло  питань,  що  висвітлюються  в  ньому;

максимально  повно  зрозуміти  наявну  в  тексті  інформацію. 

Ознайомлювальне читання застосовують для попереднього ознайомлення з книжкою (статтею тощо). Переглянувши анотацію, передмову або зі змісту склавши попередню характеристику видання, читач має зробити висновки про цінність та корисність книжки.

Вивчальне читання називають ще поглибленим, аналітичним, критичним, творчим. У навчанні його вважають найдоцільнішим. Під час такого читання учень не просто сприймає інформацію, а з’ясовує незрозуміле, дає власне (перефразоване) трактування поданих положень та висновків, ставлячись до прочитаного творчо і критично. Це сприяє ефективному запам’ятовуванню прочитаного. До цього читання слід вдаватися, опрацьовуючи новий матеріал.

Вибіркове (переглядове) читання — це швидке читання, у процесі якого читач, охоплюючи текст загалом, акцентує увагу тільки на потрібних йому аспектах. Його застосовують для повторного перегляду книги, щоб знайти потрібне місце, яке читають поглиблено 

ДОМАШНЯ РОБОТА: повторити матеріал

Товариство, ми з вами проведемо КОНТРОЛЬ ЧИТАННЯ МОВЧКИ

Ви вмикаєте таймер і відслідковуєте, за скільки хв прочитали мовчки цей текст. Про результат звітуєте в нз (там буде відведено місце)

У Київській державі грецька міфологія й антична риторика стали відомими в ХІ ст. Сучасник князя Ярослава чернець Георгій Амартол («амартол» — грішник) уклав «Хроніку» на основі грецької міфології, скориставшись хронікою свого попередника, грекомовного письменника, історика Малали, що жив у Сирії у VI ст. З ХІ-ХІІ ст. у Київській Русі стає відомим «Еллінський літописець». Він увійшов складовою частиною в давньоруський літопис. Відтоді грецька міфологія і риторика широко входили у культуру наших предків, зокрема в поетику, художню прозу, прикладне мистецтво.

Першим великим християнським проповідником у Київській Русі був митрополит Іларіон. Виявляючи традиційну в Київській державі любов до гарного слова, Іларіон свою урочисту проповідь, виголошену у 1049 р. в храмі Святої Софії у Києві в присутності княжого роду і киян, називає «Слово про закон й благодать». У цьому творі виявився високий духовний талант Іларіона, володіння складними фігурами візантійської риторики, пишномовство та своя оригінальна архітектоніка проповіді: вступ, звертання, пояснення (іудейська віра — закон, а християнська — благодать), воздаяння хвали Володимиру за хрещення Русі, Ярославу Мудрому — за розквіт рідної землі. І знову звернення до Бога з вірою і молитвою від імені всієї землі і з проханням для неї благодаті. «Слово...» наповнене символами, високими епітетами, паралелізмом антитез, оригінальними метафорами.

Михайло Возняк зазначав, що «штуку красномовства опанував Іларіон блискуче». Про високу ораторську майстерність Іларіона, прозваного Київським, його знання і власний художній стиль свідчить такий мовний матеріал:

...спершу закон, а потім благодать, спершу тінь, а потім істина.

«Слово.» Іларіона складене високим експресивним стилем, густо орнаментоване стилістичними засобами. Протиставлення Старого і Нового Завітів виразилося через антитези образів: Старий Завіт — місяць, Новий Завіт -сонце, Старий Завіт — тінь, Новий Завіт — світло, Старий Завіт — нічний холод, Новий Завіт — сонячне тепло, закон — благодать.


19вересня

Класна робота

Пряма і непряма мова. Діалог.Способи передачі чужого мовлення. Пряма мова.

1.А: "П (!?)".

2. "П!" - а.

3. "П?" - а.

4. "П", - а.

5. "П, - а, -п". 

6. "П! - а. - П".

7. "П, - а: - П".

Домашнє завдання: пар.4 на стор.26-27,впр 37 надсилати не треба

“Який же ти мудрий!” — усміхнувся батько.Послухаю, пожурюся, у старих спитаю: “Чого, батьки, сумуєте?” “Мамо, — питаю, — то льони цвітуть?”А мати сміються: “То Дніпро”.  “Наші діти, — вчив Макаренко, — це майбутні творці історії...” “Розпрягайте, хлопці, коней, —  чийсь дужий голос почав і продовжив пісню: — А чи не пора, дівочки, додому?” “Чи бачили таке! – сказав батько і додав: – Готовий хлібороб, одним словом” .“Яка ти розкішна, земле", — думала Маланка.

  


13вересня

Класна робота

РЗМ № 2. Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Різновиди аудіювання: ознайомлювальне, вивчальне, критичне. 

...Увага!  Домашня!

Вечоріло. Битим шляхом йшло двоє подорожніх – батько й семирічний син. Посеред шляху лежав камінь. Батько не помітив каменя, спіткнувся, забив ногу. Крекчучи, він обійшов камінь, і, взявши дитину за руку, пішов далі.

Наступного дня батько з сином йшли тією ж дорогою назад. Знову батько не помітив каменя, знову спіткнувся і забив ногу.

Третього дня батько й син пішли тією ж дорогою. До каменя було ще далеко. Батько каже синові:

– Дивись уважно, синку, треба обійти камінь. Ось і те місце, де батько спіткнувся й забив ногу.

Подорожні сповільнюють кроки, але каменя немає. Бачать, обабіч дороги сидить сивий старий дід.

– Дідусю, – запитав хлопчик, – ви не бачили тут каменя?

– Я прибрав його з дороги.

– Ви також спіткнулися й забили ногу?

– Ні, я не спіткнувся й не забив ногу.

– Чому ж ви прибрали камінь?

– Бо я – людина.

Хлопчик зупинився у задумі.

– Тату, – запитав він, – а ви хіба не людина?

Домашнє завдання: відповісти на запитання за текстом:

Відповіді даємо реченнями!!!

Відповідно до функцій розрізняють зовнішнє і внутрішнє мовлення. 

Зовнішнє мовлення класифікується за різними ознаками. Розрізняється: усне і писемне мовлення, монологічне й діалогічне. Розрізняють різні стилі мовлення, різні за жанрами тексти.

Мовленнєва діяльність поділяється на такі види й підвиди: 1) сприймання мовлення: слухання, читання; 2) продукування мовлення: говоріння, письмо.

Особливість усного мовлення - спонтанність, а залежно від ситуації і форми - підготовленість або непідготовленість. Усне мовлення характеризується надлишковою інформацією. За характером породження усне діалогічне мовлення завжди менш підготовлене, ніж усне чи писемне монологічне, оскільки в діалогічному мовленні більше безпосередності, стихійності, випадковості, ніж у монологічному. Писемне мовлення - це мовлення підготовлене. Воно строгіше, повніше за змістом, переважно відповідає літературній нормі. 

12 вересня

Класна робота

Повторення вивченого у 8 класі.

Синтаксис простого речення. Просте неускладнене й ускладнене речення. 

 Опрацьовуємо матеріал пар. 1 на стор. 12-13.

Повторюємо граматичну основу речення, односкладні речення.

За таблицею на стор. 13 повторюємо типи підметів і присудків.

Виконуємо вправи на закріплення на власний вибір.



5 вересня

РМ № 1. Повторення вивченого про мовлення. Вимоги до мовлення. Мовленнєва ситуація 

Класна робота

Мовленнєва ситуація — це сукупність різних чинників, що впливають на особливості мовної поведінки комунікантів, тобто конкретні обставини спілкування. 

«Людина може стати рабом ситуації, а вся ідея риторики полягає в тому, щоб зробити людину господарем ситуації…» 

Кожен учасник мовленнєвої події повинен чітко уявляти свою мовленнє­ву роль і мовленнєві ролі своїх співрозмовників. 

Для досягнення мети суб’єкти спілкування користуються певними спо­собами, що їх називають стратегією і тактикою мовленнєвої поведінки.

Комунікативна стратегія — це комплекс мовленнєвих дій, спрямованих на досягнення мети.

Комунікативна тактика — це підпорядкований комунікативній страте­гії конкретний спосіб досягнення мети: відбір мовних ресурсів і адаптація їх до конкретної ситуації спілкування. Основою комунікативної тактики є обґрунтування будь-якого положення, судження.


Правила гарного співрозмовника :

1 . З будь-якою людиною , є про що поговорити

Треба тільки знайти те , що її цікавить ! Відсоток людей , яких в житті не цікавить нічого , мізерно малий! Як мінімум , завжди можна поговорити про саму людину . Тому замість того , щоб сказати « З нею нема про що поговорити ! » , Краще сказати «У нас немає спільних тем для розмови ! ».

2 . Використовуйте прийом активного слухання

Активне слухання – це спосіб показати співрозмовнику , що ви його слухаєте , чуєте і розумієте , про що він говорить. Для цього ви можете дивитися на співрозмовника , кивати , говорити слова типу « ага » або « так» , коротко коментувати окремі фрази оповідання ( «як здорово! » , «Ну треба ж! » , « А він ?”), Продовжувати за співрозмовника думку (коли все зрозуміло , можна разом з співрозмовником сказати кінцівку ) , допомагати знайти потрібні фрази або слова ( коли співрозмовник запнувся ) , задавати питання.

Всією своєю поведінкою показуйте співрозмовнику , що вам цікаво , це буде надихати його продовжувати розповідь і спілкуватися з вами далі .

3 . Розмова для вас має бути цікавою

Навіть якщо трапилося так , що ви змушені підтримувати розмову про нескінченно далеке від вас полювання , постарайтеся перейнятися темою і інтересом співрозмовника . Якщо людина говорить про те , що цікаво йому , але не відчуває зворотного зв’язку , то розмова довго не триватиме.

Прийом « Скарбничка знань» : після розмови замість того , щоб сердитися на себе і на співрозмовника за даремний порожній вечір , скажіть собі , які знання йдуть у вашу скарбничку : як полагодити світло будинку , як ловити рибу або яким є образ середньостатистичного військового.

4 . Якщо співрозмовник вас не зрозумів , значить, ви неправильно висловилися

Прийміть це просте правило , і вам буде простіше вести розмову : ви перестанете сердитися на співрозмовника за нетямущість або дратуватися від того , що розмова йде не туди .

5 . Посміхайтеся !

Посмішкою ви показуєте свою прихильність і відкритість до людини – це відмінна платформа для діалогу. До речі , посмішка відчувається навіть по телефону , перевірено!


5 вересня

Розвиток української мови. Українська мова у світі 

Класна робота

1. Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.

2. За лексичним запасом найбільш близькою до української мови є білоруська – 84% спільної лексики, далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно) і лише потім – російська (62%). До речі, якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, а з російською тільки 11.

3.В українській мові, на відміну від решти східнослов’янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких – кличний.

4. 448 р. візантійський історик Пріск Панійський, перебуваючи в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова “мед” і “страва”. Це була перша згадка українських слів.

5. Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, руська, русинська, козацька тощо. Історично найуживанішою назвою української мови до середини XIX ст. була назва “руська мова”.

6. В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру “П”.

7. Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера “Ф”.

8. В українській мові безліч синонімів. Наприклад, слово “горизонт” має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.

9. Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.

10. Українська мова багата на зменшувальні форми. Зменшувальну форму має навіть слово “вороги” – “вороженьки”.

За різними даними, українська мова займає 25 або 32 місце за кількістю носіїв серед найпоширеніших мов у світі. Для 36-37,5 мільйонів осіб українська мова є рідною. Загалом у світі 41-45 мільйонів осіб володіють українською.


Сучасна українська мова є багатовіковим надбанням українського народу. Вона створена зусиллями багатьох поколінь. «В мові наша стара й нова культура, ознака нашого національного визнання... І поки живе мова —житиме й народ, як національність...» (І. Огієнко).

Становлення народу тісно пов'язане з формуванням його мови. Усі сторони суспільного життя, процеси пізнавальної і творчої діяльності людини, кожний момент її свідомості супроводжуються мовою.

Мова — найважливіший засіб спілкування між людьми. Вона безпосередньо зв'язана з мисленням. Не може бути мислення без мови і мови без мислення. 

Літературна мова — це мова державних, громадських, політичних установ, організацій, навчальних закладів, науки, художньої літератури, ділового спілкування, театру, кіно, преси, телебачення.

В Україні державною є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя; сприяє розвитку української нації, її традицій і культури. І це гарантує Конституція України.

Така важлива роль мови в суспільному житті нашої держави зобов'язує добре знати правила й закономірності її розвитку. Щоб оволодіти нормами сучасної літературної мови, треба глибоко вивчати її лексичний склад, фонетичну систему, граматичну будову і стилістичні властивості. Досконале знання мови є важливим показником розумового розвитку людини та її культурного рівня.