Українська 

література 

7-А клас


Постійне посилання 

https://meet.google.com/bpx-zeuj-xiu


електронний підручник: https://shkola.in.ua/2091-ukrainska-literatura-7-klas-avramenko-2015.html

КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ: https://naurok.com.ua/novi-kriteri-dlya-ocinyuvannya-zdobuvchiv-osviti-24547.html


24 травня

Олександр Гаврош. "Іван Сила"

    Іван Сила (справжнє прізвище – Фірцак) народився 1899 року в селі Білки на Закарпатті. Уже з самого дитинства прославився своєю силою. Казали, що одного разу, коли телиця пошкодила ногу, Іван приніс її додому на плечах. А дід хлопця Іван Вільхович у лісі вбив ведмедя поліном. За це на селі його прозвали Силою.

   У двадцять років Іван Фірцак подався на заробітки до Праги. Він працював на заводі, потім вантажником на залізничному вокзалі. Однак вже дуже скоро Іван стає спортсменом.

   Першим і одразу ж переможним спортивним поєдинком для нього був бій із мандрівним силачем Вілетом. Ця подія змінила все життя Івана: саме тоді його помітив тренер Онджей Нейман.

   Уже у 23 роки колишній вантажник здобуває першість Чехословаччини на чемпіонаті з важкої атлетики, піднявши вагу – 150 кілограмів. Однак невдовзі у житті Івана Фірцака стається трагічна подія: автомобіль, яким він їде разом із тренером, зазнає аварії. Нейман гине, а Фірцак на 6 тижнів потрапляє до лікарні. Та це ще не всі потрясіння – поліція звинувачує його в умисному вбивстві тренера.

   На щастя, двоюрідний брат Неймана, який знав про чудові стосунки між тренером та Іваном Фірцаком, домігся звільнення спортсмена, сплативши велику грошову заставу. Після цього життя Івана ще раз круто змінюється: йому пропонують роботу в празькому «Герцферт-цирку».

   Тут він виконує карколомні номери: з легкістю вигинає серце із триметрової рейки, зупиняє руками дві машини, прибиває дубову дошку до столу долонею. На гастролях у США через нього переїжджає легковий автомобіль, навіть не пошкодивши силача.

   З «Герцферт-цирком» Іван Фірцак об’їздив півсвіту, полонивши своєю майстерністю Угорщину, Болгарію, Грецію, Румунію, Францію, Данію, Нідерланди, Польщу, Канаду, США та багато інших країн. Загалом виступав у 64-х країнах світу і скрізь його виступи приймали з оваціями.

   Після гастролей «Герцферт-цирку» в Лондоні королева Британії запросила гостей показати програму в п’ятитисячному залі цирку Тауер, де Іван Сила тягнув за собою вантажівку, наповнену людьми. Після виступу відбувся поєдинок, де Іван Сила переміг професійного британського боксера Джона Джексона. Хоча до того український спортсмен ніколи не займався боксом. Після бою прихильники Джона Джексона напали на Івана і травмували йому голову, внаслідок чого спортсмену діагностували відкритий перелом черепа. Лікарі змушені були імплантувати золоту пластину в пошкоджену кістку черепа. Два місяці атлет ходив із забинтованою головою, а надалі виступав у перуці. Як компенсацію та визнання Івана Фірцака королева Англії подарувала йому чемпіонський пояс, манжети й шолом, прикрашений діамантами й рельєфним зображенням левів.

    За його феноменальну силу, трюки та унікальні рекорди світова громадськість нарекла Фірцака ім’ям античного героя Кротона.

   Працюючи в цирку, Іван одружився з чеською гімнасткою Руженою Зікловою.

   Здоров’я було підірване, тому Іван Фірцак розірвав 10-річний контракт із цирком раніше домовленого терміну й через суд виплатив власникові велику компенсацію – 100 тис. крон. Повернувся в рідне село наприкінці 1930-х років, де на нього чекала велика родина – Іван був батьком 8 дітей. На батьківщині після встановлення радянської влади НКВД конфіскувало у легендарного Кротона всі його нагороди, відзнаки й навіть фотографії. У замовчуванні феномена Івана Сили в радянські часи відіграла значну роль доля його сина: 18-річний Іван Фірцак-молодший у повоєнні роки був засуджений за сфабрикованою справою у належності до ОУН на 25 років таборів, із яких майже 8 відсидів. Він був великою надією для свого батька, адже завжди виступав із ним у парі й був чемпіоном УРСР з боксу в перші повоєнні роки.

Заробляти на прожиття великої родини довелося знову ж таки виступами. Іван Сила їздив селами, сурмив у ріг і скликав у місцевий клуб усіх охочих. Плата за вхід – 20 копійок. Хоч був уже не молодим, але й далі гнув арматуру, тягнув автомобілі та підіймав одночасно декількох людей. Згодом Іван Фірцак заснував закарпатську циркову школу і школу силових мистецтв. Багато його учнів здобули чемпіонські титули у важкій атлетиці.

Однією з причин смерті Івана Фірцака стала імплантована золота пластина, яка потребувала заміни. За часів Радянського Союзу не було можливості виїхати за кордон для її планової заміни, тому рана під пластиною почала загнивати. Лікар, який регулярно приїздив до атлета з Іршави, не зміг нічого вдіяти. Помер Іван Фірцак 10 листопада 1970 року в рідному селі Білки. Попрощатися з Кротоном приїхало багато спортсменів 

19 травня

Контрольна робота з літератури


Ні для кого не секрет, що учні не люблять читати. Як і не секрет те, що кожен виховує себе сам. Нині стало модним слово "мотивація". Давайте розбиратися, аналізувати причини і наслідки нелюбові до читання та шукати ту саму мотивацію, бо про важливість читання для   підростаючого покоління не знає тільки лінивий. Будемо робити це через відповіді на декілька запитань:

Напишіть про це. Це може бути зв'язна розповідь, своєрідний роздум над темою або відповіді на запитання.

17 травня


Олена Теліга. «Сучасникам». Моральний заповіт нащадкам.

Олена Теліга. «Радість», «Пломінний день». Ідея оптимізму і життєлюбства через художнє слово.


 «І в павутинні перехресних барв,

Я палко мрію, до самого рання,

Щоб Бог зіслав мені найбільший дар:

Гарячу смерть, не зимне умирання»

Олег Ольжич був не одиноким борцем. Письменники, які словом і ділом підіймали народ на боротьбу, -це і Павло Тичина,і  Андрій Малишко, Юрій Липа, Євген Маланюк, Олена Теліга. Серед чоловічих постатей ми бачимо постать тендітної жінки, яка мала тверду життєву позицію і в своїй творчості акцентувала увагу на найважливіших питаннях для українців: незалежність, воля, патріотизм, небайдужість, боротьба тощо

Говорять, що цим вона нагадує незабутню Лесю Українку.

Чи змінюють людину, на вашу думку, екстремальні ситуації?

(Орієнтовні відповіді: Так, змінюють. Хтось стає синим, а хтось – слабким. )

(Орієнтовні відповіді: Так, це вказує на її особистість тощо)

ДОМАШНЯ РОБОТА: якби вам запропонували створити ілюстрацію до вірша "Радість", що б ви намалювали? Чому саме це?



 

10 травня

Тема №6. Ми – українці. Творчість О.Ольжича, О.Теліги, О.Гавроша, А.Малишка. Олег Ольжич. «Господь багатий нас благословив». Романтичний максималізм, сила духу, життєрадісність, шляхетність, патріотизм, висловлені образним словом. Олег Ольжич. «Захочеш – і будеш» (із циклу «Незнаному воякові»). 

Вірш входить до збірки «Вежі», що була опублікована у 1940 році у Празі. Це були непрості часи ‒ у 1939 році розпочалася ІІ світова війна і переділ Європи. Західну частину України перед війною «примушували до миру» полонізацією населення і пацифікацією, що полягала у каральних акціях проти українців. І тоді, коли втомлені поневіряннями люди занурюються у депресію, усвідомлюючи невідворотність великої війни, страшних втрат, відчувають безвихідь, адже від світових катаклізмів заховатися непросто, Олег Ольжич пише вірш, який має на меті підтримати тих, хто занепадає духом і нагадати, що складні часи дають нові можливості.

«Захочеш ‒ і будеш» ‒ один з 32 віршів, що увійшли до циклу «Невідомому вояку». Таким чином, хоч у творі й не вказано, що звертається автор до українців, читачу це очевидно, весь цикл присвячений руху опору українців, що жили на землях, які увійшли до складу Польщі.

Вірш є зразком громадянської лірики, яка має надихнути людей на нові звершення. Він вказує на те, що люди мають великі внутрішні резерви і можуть ставити собі високі цілі.

Боротьбу він показує у романтичному ореолу. На це вказують такі епітети, як солодкий тягар таємниць, гострі петарди наказу.

Та якщо починається вірш з романтичних закликів, то закінчується зверненням до одвічних цінностей і зокрема до совісті ‒ «невблаганного сумління».

Ліричний герой невизначений. Незрозуміло, чоловік це чи жінка, скільки років ліричному герою. Відповідно, приміряти до себе це звернення може кожен українець, що допомагає віршу, який є фактично одним з засобів політичної агітації, охопити більшу аудиторію.

Автор не приховує високої ціни, яку доведеться заплатити за свободу ‒ на це вказує метафора «зрослась, як з тілом смертельника крила». Так само не приховує автор, що доленосні рішення не бувають легкими ‒ вони мають «вагу каміння». Проте життя борця має свою легкість, хоч він і дивиться ниць, тобто перебуває у тіні і є непомітним. Антитеза «важкі рішення» й «легкість буття» підкреслює наявність внутрішньої сили у ліричного героя.

Тож нарівні з головною ідеєю твору, що звучить як назва твору ‒ «Захочеш і будеш», у вірші присутня й другорядна ідея ‒ «Роби, що маєш і хай буде, що буде».

Твір виявився пророчим. Автор був переконаний націоналіст, один з провідників ОУН, він не лише агітував інших до боротьби, але й час не сидів, склавши руки. Через це його арештували й закатували в концтаборі Заксенгаузен у 1944 році.

ДОМАШНЯ РОБОТА: виразне читання вірша "Господь багатий нас благословив..." на стор. 248


5 травня                                                                                                                                       Урок-узагальнення з теми

Впродовж багатьох уроків ми працювали над темою:«Ти знаєш, що ти – людина?» 

Новела (від італ. novella — новина) — близька до оповідання жанрова форма, яка відзначається чіткістю зображуваних подій, несподіваністю їх розвитку та розв’язки. Тип малої форми оповіді, який виник в епоху Відродження; характеризується динамічною інтригою та увагою до особистості героя, його індивідуальної свідомості та вчинків. Новела — один із жанрів епічного роду літератури.

 Проблемне завдання. Довести після опрацювання тексту, що «Гер переможений» - новела.

Війна була не лише великою трагедією, але й героїчною боротьбою в ім'я перемоги і виживання нації. Ця перемога у війні досягнута шляхом найбільших жертв, страждань, сліз, знищення величезних економічних та матеріальних ресурсів. Ми в неоплатному боргу перед загиблими на фронтах, в концентраційних фашистських таборах, померлих від ран, перед тими, хто, віддаючи останні сили, помер з голоду і перенапруження в холодних заводських цехах. 

Про що мріяли німці,коли зводили будинок?

Будинок

                Цей будинок міг би бути їхнім 

                Цеглини немовби розмовляли

                Цеглини не обривали м’язи і не дряпали шкіру

                Цеглини лагідно лягали в руки

Фундамент

                Не любили цей народ і будинки

                Брутальна лайка зависала на вустах

                Страх

ІІ абзац

                Як ви ставитесь до полоненого німця?

                Яким чином автор викликає саме таке почуття до нього?  

                Для чого німець посадив клумбу?

                Чому він це робив з любов’ю?

                А як діти поставились до благородної мети німця? Чому?

                Як Фрідріх ставиться до дітей? Чому намагається з ними порозумітися?

                 І як діти ставляться до нього?

                Чим полонений німець здивував жінок? Знайдіть художню деталь, яка б вказувала на це

2. Художня деталь – виразна подробиця твору, яка подає певний епізод, подію чи випадок у несподіваному ракурсі. 

Художні деталі

        Цеглинки - уособлюють любов полонених німців до праці, спогади про рідну домівку.

        Квітка на клумбі (нагідка) – любов до прекрасного, несподіваність, всеперемагаюча сила добра, людина, яка любить прекрасне, не може бути жорстокою і злою.

        Фотокартки – те, що з’єднувало німців з рідними, те, що було для них найдорожчим, згадка про мирне життя і жаль за ним.

        Грядка – «його» (Фрідріха) держава в нашому злиденному місті.

        Міцні будинки – потяг до будування, а не до руйнування, закладений у людині природою.

        Прикраси зі шматочків цегли (сонце, квіти) – творча натура Фрідріха, потяг до краси, бажання зробити приємне.

        Квітка, що розцвіла посеред грудня – пам’ять, символ незнищенності душі.

        Речі та їжа, що давали жінки полоненим – милосердя, прощення

        Цигарка охоронця, якою він пригощає полонених – співчуття, людяність.

        Хрест – крах надій і сподівань.

ДОМАШНЯ РОБОТА: усвідомлення глибини навчального матеріалу


21,26 квітня

3 травня

Любов Пономаренко. „Гер переможений”. Загальнолюдська ідея гуманізму й толерантності. ТЛ: новела. 

Жанр. Новела.

Час створення. 1999 рік.

Автор. Любов Пономаренко (нар. 1955 р.) – сучасна українська письменниця.

Тема. Зображення долі полоненого німця, який після закінчення Другої світової війни відбудовував з такими ж полоненими зруйноване українське місто.

Ідея. Засудження війни, жорстокості; утвердження ідеї гуманізму й толерантності, доброти, милосердя, чуйності.

Проблеми. Війна; життя і смерть; жорстокість і ненависть людини до іншої людини; розлука з сім'єю; гуманність і ненависть; милосердя і людяність.

Експозиція. Полонені німці зводять квартал, над ними знущаються.

Зав'язка. Німець Фрідріх влаштовує невеличку клумбу, але діти руйнують її, хоч він співає їм пісеньки і показує фотографію своїх доньок.

Розвиток дії. Життєва драма Фрідріха. Під осінь він був настільки захворів, що охоронець не проявляв до нього жорстокості.

Кульмінація. Самогубство головного героя. Після нього залишилась велика квітка.

Розв'язка. Через багато років оповідачка виявляє у стіні квартири фотокартку – згадку про полоненого німця.

ДОМАШНЯ РОБОТА: навіть не знаю, що сказати...такий болючий цей твір. У ньому хочеться пожаліти німця, але ж скільки горя вони принесли, скільки катувань, жорстокості. Зараз, за сім десятків років, інший кат наших людей не поступається ні жорстокістю, ні нелюдськими вчинками. На мій погляд, тоді треба було всьому світові засудити не лише гітлерівців, але й сталіністів. Цього не було зроблено, їх назвали переможцями й носилися з ними. А ті роздували свою імперськість, псевдогордість із своїми "можем пАвтАріть". З одного боку, ви не дорослі ще, з іншого - хто не знає свого минулого, той не матиме майбутнього. Та й позицію страуса ще ніхто не згадував як приклад розумної поведінки...Я лише про те, що люди, або ж ті, хто мають людську подобу, ще дикі й нецивілізовані. Особина до особини - стадо, жорстоке, цинічне, безжальне....Пам'ятаєте: ти знаєш, що ти людина..... Я не готувалась нічого написати вам, це потік свідомості...напишіть і ви, які думки з'явилися, коли прочитали мого листа, над чим задумались, що стривожило...

Надіслати 


19,21  квітня


ПЧ №3. Марина Павленко. «Русалонька із 7-В проти Русалоньки з Білокрилівського лісу». 

Жанр. Повість-казка (різновид повісті, у ній, як і в народній казці, поєднано реальні й казкові події, добро протиставляється злу, наявні чарівні предмети тощо. Сюжет такого твору зазвичай розвивається у двох вимірах — реальному і фантастичному. Повість казка вчить відрізняти хороше від поганого, робити в житті правильний моральний вибір).

Час створення. 2005 рік.

Автор. Марина Павленко (нар.1973 р.)

Тема. Зображення неймовірних пригод дівчинки Софії, яка веде детективне розслідування у минулому.

Проблеми. Боротьба добра та зла, ницості і підлості та благородства; пам'ять про своїх предків; перше кохання; відповідальність за свої вчинки; справжня дружба; родинні стосунки.

Ідея. Навіть звичайна семикласниця може змінити світ на краще, якщо нею керують добрі наміри.

Композиція і сюжет твору

Експозиція. Знайомство читача із Софійкою, її родиною. Поверхом нижче відбувається щось дивне і страшне. Майбутнє весілля тітки. Взаємини Софійки з Вадимом і Сашком.

Зав'язка. Софійка дізнається про магічні властивості шафи і коралів.

Розвиток дії. Дівчинка починає мандрувати у часі, дізнається більше про свою родину, а також про родини Кулаківського і Міщенків.

Кульмінація. Дівчинка складає докупи всі "пазли" старовинної загадки, вибудовує струнку картину причин і наслідків давноминулих подій, дізнається про те, як прокляття вимордувало рід Кулаківських. Разом із Сашком дівчинка відвертає трагедію від сім'ї Катерини Кулаківської.

Розв'язка. Все закінчується щасливо: сім'я Вадима Кулаківського знову об'єднується, Софійка мандрує у майбутнє і розуміє, хто насправді її доля.

ДОМАШНЯ РОБОТА: напишіть, чи є у вашого роду якісь дивовижні й таємничі історіі, опишіть їх. За кожним із вас стоять десятки поколінь ваших предків, тому навіть не уявляю, що ви скажете: у нас нема ніяких історій. Спитайте дорослих, а потім напишіть (це може бути історія незвичайного знайомства, порятунку, співпадіння....)

12,14 квітня

Марина Павленко. «Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських». Добро і зло в повісті, у сучасному світі та в людині. 

- Про що свідчить закінчення твору? Чи можна вважати, що у творі М. Павленко «Русалонька із 7-в…», як і у звичайній казці, добро перемагає зло?

- Хто в творі є уособленням добра і зла? 


 У душі кожної людини завжди живуть дві несумісні речі — добро і зло. Хто з них переможе, такою і буде людина. Дуже важливо, щоб душі більшості з нас були чистими, щедрими, щоб зло не мало змоги оселитися там і перемогти. Інакше наша планета перетвориться на розсадник злої сили, здатної загубити увесь всесвіт.  

   Коли людина дорослішає, вона зустрічається віч-на-віч з несправедливістю, заздрістю, злістю. Спочатку вона розгублюється, бо її вчили змалечку, що підступність та підлість завжди будуть покарані, що злість тільки знищує душу людини, що заздрість взагалі погана риса. І що ж тоді залишається робити цій людині, яка уперше зіткнулася зі злом? Отоді вона вже повинна сама вирішити, чи їй пристати до сил зла, чи залишитися вірною принципам добра, яким вчили її ще змалечку.

   Щоб змінити світ, щоб нарешті добро перемогло зло, потрібно змінити спочатку свій світогляд, світогляд своїх близьких, друзів — навчитися робити добро. Якщо кожен з нас стане добрим "чарівником", навчить цьому тих, кого любить, то тоді неодмінно добро буде переможцем у нелегкій боротьбі, яка ведеться з початку створення світу. Отже, вчімося добру, вчімося його робити для інших людей і чекатимемо, коли воно запанує на Землі як повноправний її володар.
У цьому нам сьогодні допоможе розібратися повість-казка М. Павленко «Русалонька…»

- До кожного з героїв підібрати влучний вислів, який би чітко охарактеризував негативні прояви, яких треба було позбутися.

Гордій Вадим

Прокляття прокляттям, На чужому нещасті

а характер характером щастя не побудуєш

Фрол Франя

Один раз в рік і рушниця стріляє. Вік з нелюбом проживала

Яків Васюня

У нього взимку снігу не випросиш. Сам себе наказав - 30 років ховався

Іван Катерина

Загинув молодим.  Одна добра душа

Толик Батько Вадима

Перекотиполем життя прожив. Поїхав шукати легкого карбованця


Який гріх став поштовхом для сімейного прокляття?

- Чи справді можливе таке прокляття, чи можна пояснити такі події чимось іншим?

- Яку роль відіграли коралі в цій історії?

- Як, на вашу думку, впливає характер людини на майбутнє нащадків?

- Як ви можете пояснити слово «людина»?

ДОМАШНЯ РОБОТА: підготуватися до самостійної роботи за змістом



22, 24 березня

Марина Павленко. «Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських». Казкове й реалістичне в повісті-казці, час теперішній і минулий у ній. 

-Віртуальне знайомство з письменницею:

Дитинство–це коли живі тато й мама. Хочу сказати, якщо в мене є щось хороше, творче, то це, звичайно ж, від моїх дорогих батьків.Тато–Степан  Павленко,  сільський  учитель,  усе  життя  поєднував  тяжку сільську роботу, городи з тяжкою сільською школою, бо сільський і міський вчитель–це, на мою думку, дві різні професії, хоча вчитель

–це така професія, що перед нею

тільки вклонитися треба. Поєднуючи все це, він встигав ще творити, писати та публікувати. Поспішав усе життя, яке так рано обірвалося...

Мама–Ольга Павленко, сільська вчителька, теж надзвичайно творча людина. Вона  написала  книжку  «

Мальви  на  причіпку»,  що  містить  у  собі  мовні  ігри,

розважальні віршики і просто прозові оповіданнячка.

У родині моїх батьків–учителів Слово було навіть не на почесному місці: воно було всюди. Читати й писати

–це було щось таке природне, що на розмальовані й

списані мною численні зошити в косу лінію сперш 

ніхто не звертав особливої уваги. Вони акуратно ув’язувалися в стоси й регулярно виносилися на горище.

Аж коли я опинилась у старших класах, татко взяв кілька моїх віршів і надіслав

до районної газети. Відтоді все й почалося...

Що ж до дитячих книжок, то насамперед хочу сказати–

оте моє дитинство з високими деревами,таємничими будинками довго не відпускало мене, хотілося щось про нього написати...

Так виникла повість «Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських», що ввібрала в себе і реальність, і фантазію. Це поєднання є історією про сучасних підлітків, про дорослішання, про пошуки власного Я, про ставлення до рідної мови й до України, про родинні й товариські стосунки, про морально-етнічні, суспільні й

навіть екологічні проблеми, і, звичайно ж,-про перше кохання...»

Сучасна дитяча письменниця

запровадила до української дитячої літератури новий жанр

краєзнавчий детектив. Адже детективний сюжет твору вибудований за всіма правилами жанру: є загадка, в основі якої якесь давнє таємне злодіяння, де потрібно з’ясувати, який злочин  було  скоєно,  зібрати  докази,  знайти

винного. Але не покарати, бо важливо не лише,

щоб  таємне  врешті  стало  явним,  але  виправити,

зупинити  зло,  перебираючись  від  покоління  до

покоління.

Отже, сьогодні на уроці ми працюватимемо з твором, що належить до літератури детективного жанру.


Детектив(англ. -агент  розшуку)-різновид  пригодницької  літератури,передусім  прозові  твори,  в    яких розкривається  певна  таємниця,  пов’язана  зі злочином.

Короткий перебіг подій твору

Є  звичайна  собі  дівчинка  Софійка  (красуня,

мрійниця, відмінниця), яка щойно закінчила 6 клас і

дочекалася канікул. У неї є вірний лицар Сашко, але її

серце віддане красеню Вадимові, хулігану та нечемі.

Отаке воно–перше кохання.........


                                 ШАФА

Прабабусина шафа не проходила в двері колишньої

квартири, тож була

зборищем старих речей у підвалі.

Тато давно мріяв її реставрувати й зробити лялечку. Тому

в нове житло шафу пропхали. Під час переїздів уміст

шафи неодноразово розпихався десь по ящиках. А от

широченну, на всю довжину шафи, різьблену шухляду не

чіпали.  Вона-бо  замикалась,  але  мама  загубила  ключа,  тато  ж  не хотів псувати

старовинного замочка. Довелося тітоньці Сніжані поорудувати своєю легкою рукою,потицяти невидимкою... Шухляда відчинилась, і замок уцілів!

Софійка відчинила шафу і, підібгавши ноги, всілася н

а лахи поверх шухляди.Цієї миті, напевне, випадково зачепила дверці, і вони зі скрипом зачинилися.-Кор-р-ралі!

–передражнила  Софійка  дивний  скрип  і  вже  хотіла  булазвільнитися з мимовільної пастки, як...Софійку засліпилосонце. За секунду оговталася неподалік від...

ДОМАШНЯ РОБОТА: прочитати уривки з повісті на стор.212-246


17 березня

Василь Симоненко. „Ти знаєш, що ти – людина…”. Громадянські, патріотичні мотиви, піднесений пафос його лірики. „Гей, нові Колумби й Магеллани…”. Загальнолюдські цінності та ідеї. 

-Зовсім недавно писали твір про людські цінності...

- Для поета Василя Симоненка людина – це центр і найбільша вартість Всесвіту, доброчинець і добротворець, причетний до всього сущого,

спроможний змінити світ на краще. А світ зміниться на краще тоді, коли його населятиме чесність, людяність, осмисленість, творчість, доброта.

ДОМАШНЯ РОБОТА: вивчити вірш на пам'ять, надіслати на перевірку

15 березня

Тема №5. Ми – українці. Творчість В.Симоненка, М.Павленко, Л. Пономаренко. Василь Симоненко – „лицар на білому коні” в українській літературі. „Лебеді материнства”. 

-Я сподіваюсь, що не тільки творчість поета, але й він сам стане вам близьким, рідним і зрозумілим, тому, що поетичні рядки йдуть від його ніжного серця, палкого розуму, схвильованої й ранимої душі. Доля його, воістину, -доля мученика і святого.

Справжнім «лицарем на білому коні», співцем материнської любові став поет В.Симоненко. Відомий письменник О.Гончар назвав В.Симоненка «лицарем на білому коні» в українській літературі. У давнину лицарем іменували середньовічного феодала, який належав до військово-дворянського стану, а нині цим словом характеризують самовідданого й благородного захисника кого- або чого-небудь, виховану й підкреслено чемну людину. 

-Які твори В.Симоненка ви читали в попередніх класах ?

"Цар Плаксій та Лоскотон"

-біографічна стаття на стор. 206

-Розпочнемознайомство з поезією В. Симоненка з його роздумів про найдорожчу для кожного з нас людину – маму. Безперечно, найціннішим у світі є материнська любов. «У дитини болить пальчик, а в матері – серце», - так говориться у прислів’ї . Справді, материнське любляче серце завжди болить за дитину, за маленьку і за дорослу. Кожна мама бажає своїм дітям добра, щоденно молиться, щоб її діти були здоровими і щасливими. У народі про матір та материнську любов складено багато прислів’їв:

·   Материна молитва з дна моря рятує.

·   Матері ні купити, ні заслужити.

·   На сонці тепло, а біля матері добре.

·   Рідна земля – матінка, чужа сторона – мачуха.

·   Материнським словом Бог править.

·   З матір’ю жити – ні горя, ні нудьги не знати.

·   Без матінки рідної і квіти безбарвно цвітуть.

·   Серце матері краще сонця гріє.

·   Одна у людини рідна мати, одна у нього і Батьківщина.

-Читаймо вірш на стор. 207

-- Чи сподобався вам вірш ?

- Які картини виникли у вашій уяві, коли ви слухали вірш ?

- Які емоції викликала у вас ця поезія ?

* Завдання. Знайдіть і зачитайте ті рядки, які вас найбільше вразили. Чим саме ?                       

* Визначення ліричного героя твору.

- Давайте з’ясуємо, хто є ліричним героєм твору ? (образ люблячої матері)

-  Якою ви уявляєте матір у вірші «Лебеді материнства» ? Якими почуттями сповнене материнське серце ?

     Отже, головним мотивом вірша є материнська любов і тривога за долю сина.

-        А які ще мотиви можна виділити у цьому творі ? (патріотичний, вірності рідній землі, вибору).

* Розгляд композиції твору.

    Тепер пропоную розглянути композицію твору. Розгляд композиції варто розпочати із назви вірша.

-  Як ви гадаєте, чому поет обрав саме таку назву - «Лебеді материнства» ?

    ( Образ лебедів асоціюється з образом Батьківщини, чимось прекрасним, казковим, почуттям любові і вірності).


Твір побудований як колискова, в якій матір, співаючи, мріє про щасливу долю своєї дитини : щасливе життя, гарну дружину, вірних друзів. Вірш умовно ділиться на дві частини. 


-Знайдімо їх:

ДОМАШНЯ РОБОТА: вивчити напам'ять уривок від слів "Можеш вибирати друзів"....до кінця

10 березня

Контрольний твір-роздум за творчістю Г. Тютютнника, О. Стороженка, Б. Лепкого, Л. Костенко на тему: «Духовні цінності в житті людини»

-Літературу називають школою життя. А  справді, на уроках ми читаємо не лише про події, пригоди, а й знайомимося з героями. Персонажі бувають негативні, як, наприклад, ............(назвати 3 імені зі вказівкою на твір)...... Для чого вони нам? А щоб учитися бачити погане в людях. А ще - для того, аби на фоні поганого.... ........ ( мінімум 1 твій аргумент)....... Та найбільша сила літератури в тому, що ми знайомимось із чесними, порядними, сміливими, добрими героями. Звичайно, тут можна назвати  .........( назвати 3 імені зі вказівкою на твір)...... Але мені найбільше сподобався (лась) ........... із твору............ Що ж вразило мене? Те, що  .................. 

       Отже, як бачимо, свідомо чи несвідомо, читаючи, ми аналізуємо, порівнюємо, співставляємо характери, вчинки героїв. Кожен із нас робить свої висновки. Сподіваюсь, що і мої висновки правильні.

Дітворо, ми маємо написати твір. Я дещо допомогла вам зі структуруванням і логікою викладу. Але ви маєте  виконати свою частину роботи, заповнивши пропущені місця своїми думками і записавши їх. Писати від руки. 

3,8 березня

Ліна Костенко. „Крила”. Ідея глибокого духовного наповнення людини – її „крилатості”, що проявляється індивідуально. 

   -А чи завжди легко нам дається відповідь на запитання? Погодьтесь, є запитання, що викликають суперечки. До таких питань належить і думка про те, що в житті людини найважливіше....

-То що? Гроші? Кохання? Родина? Яхта? Машина? Вілла? Кар'єра? Що?

-А ще людина має мріяти, бо без мрії, «крилатості» - бідна й нещасна, навіть якщо має великі статки.

- Чи тільки птахи бувають крилатими?

- Назвіть героїв відомих вам художніх творів, що було їхніми крильми?

 ( Михайликовими «крильми» були любов до природи, уміння бачити прекрасне, «крила» Климка – доброта, людяність, альтруїзм….)

- Коли людина може злетіти до небес?


 Читання вголос поезії «Крила» на стор 203.

- Який настрій пронизує вірш?

- Чи отримали ви відповідь на поставлене питання?

- Перерахуйте всі ті чесноти, які роблять людину крилатою. Опирайтеся на текст.

ДОМАШНЯ РОБОТА: вивчити напам'ять вірш «Крила», зробити запис, надіслати


1 березня

Ліна Костенко. „Чайка на крижині”. Духовне багатство - найбільший скарб у житті. 

-Коли ви були маленькими, ви багато ставили запитань: чому? а подорослішали - і перестали....

-А до сьогоднішнього вірша у мене б виникло багато запитань...

- Дійсно, є такі запитання, що викликають суперечки. До таких питань належить і думка про те, що в житті людини найважливіше (звісно, життя і здоров’я поза суперечкою).

       Ліна Костенко вважає, що людина повинна прагнути до розвитку і духовного збагачення.

- Поезія, яку ми сьогодні опрацьовуватимемо,- «Чайка на крижині» - має певну передісторію. 

-  Поема «Чайка на крижині» створена 1958 року і ввійшла до збірки «Мандри серця». Твір складається з п’яти частин: «Надбережжя», «Крига на Одрі», «Крила», «Грунт» , «Усміх» кожна з яких має свій зміст та закінчену думку, але в той же час пов’язані з перебуванням Л. Костенко у Польщі, зокрема у порту міста Щецін. У цей час вирішувалося наболіле питання для Ліни Василівни: переїжджати до Польщі разом зі своїм коханим Єжи Пахльовським чи залишитися в Україні. Підростала їхня донечка Оксана, в серці жило справжнє кохання, але й було відчуття неможливості розриву з рідною землею. Вони розійшлися. Залишилися щемливі рядки поезій, у яких відтворено зболені роздуми поетеси, її переживання і сумніви.

-Читаймо поезію на стор.201

-Які незрозумілі слова?

-Свита – старовинний довгий верхній одяг, пошитий з цупкої тканини.

Рядно – вид покривала.

Ожеледиця – тонкий шар льоду.

Сум’яття -  безладний рух, метушня.

Одра – річка в Західній Європі.

Протока – вузький водний простір, що розділяє суходіл і поєднує моря або озера.

-         Де відбуваються події, описані у вірші? (На річці Одрі у Польщі);

-         Яка пора року описується? (Рання весна)

-         Чому наш ліричний герой (а це героїня – сама поетеса) звернула увагу на самотню чайку? (Чайка завжди шугає над морем і раптом – такий незвичайний для неї стан – сидить на крижині. )

-         Чим пояснити, що, на думку поетеси, «крилатим грунту не треба»? («Окрилені» люди самодостатні, живуть мрією, земні побутові проблеми хвилюють їх мало).

-         Що потрібно в житті для птаха, а що – для людини? (Птаху – небо, воля, хмари; людині – земля, поле, воля)

-        Чи є щось спільне між морським птахом і героїнею твору? (Самотня чайка не боїться протистояти природній стихії, а Ліна Костенко - суспільству)

ДОМАШНЯ РОБОТА: знайдіть у мережі притчу про Ікара, ознайомтесь із нею. Пам'ятайте, що ви це робите не для мене, це крапелька у ваш інтелект і ваш розвиток...хочете лишатись примітивними? це ваш вибір.Я запрошую у світ, де безмір нового й цікавого...


22 лютого

Ліна Костенко. «Кольорові миші». Ідея зіткнення неповторності й буденності, стандарту. Образ особливої дівчинки Анни. 

-Який колір улюблений?

-Чи є у людини душа?

-Вона наповнена  кольорами чи сіра?

-Що з нами, коли в нас сіра душа?

-Пригадайте героїв із сірою душею? Кольоровою?

-- Про що йтиметься в поезії з такою цікавою назвою - "Кольорові миші"? Чи можете ви передбачити персонажів твору?

-Читаймо вірш на стор.199-200

-Які слова треба пояснити?

-– За що, на вашу думку, судили Анну? Скільки їй років?

-  Що міг означати доказ із кленових листків? В чому звинувачують дівчину?

– Яким буде діалог між суддею і сусідом?

– Як закінчився вірш?

ДОМАШНЯ РОБОТА: коли буде вільна хвилинка, поверніться подумки до цього вірша, до "Дощ полив" і подумайте, чи є у вас хоч одна причина полюбити поезію?


17 лютого

Ліна Костенко. Коротко про письменницю. «Дощ полив…». Уявне, фантастичне і реальне в її поезіях. 

-«Душа летить в дитинство, як у вирій, бо їй на світі тепло тільки там…»

-Ліна Костенко дуже любить природу рідного краю. Поетеса писала : «У дитинстві мене нічого не дивувало. Ходив гарбуз по городу. На яблуні сиділа Жар-птиця. Під вік­ном у нас на травичці жабка,мишка і півник жили в рукавичці»

"Дощ полив"

Для чого потрібен дощ?

Які рослини в поезії поетеса зображує живими? Чому?

Чому поетеса порівняла череду корів в далечини з розсипаною квасолею?

Як змінюється все довкола після дощу?

Чому, на вашу думку, після дощу люди , як нові? 

Що означає вираз «полив’яний день»?

 Полив’яний покритий поливою, особливою речовиною, якою покривають керамічні вироби; у вірші це слово вжите в переносному значенні: блискучий, гладенький

•Рід твору – лірика

•Жанр – пейзажна лірика

Тема: зображення змін у природі внаслідок дощу, який її оновив і омолодив.

Ідея: уславлення дощу як життєдайної, цілющої сили.

Пейзажна лірика — це вірші про природу, у яких передаються почуття, переживання, настрій ліричного героя під час спілкування з природою.

ДОМАШНЯ РОБОТА: створити хмару слів - про що мріють діти України в лютому 2023 року....

https://wordcloud.pro/ru - посилання 




 



10,13  лютого

Богдан Лепкий. „Мишка (Казка для дітей: для малих і великих)”. Трагічна і комічна ситуація, їхня роль у розкритті головної думки, моралі.


-В родині Лепких панував культ книги, витав дух любові до історії рідного краю, до обездоленого народу. Його батько був священником і освіченою людиною.

Крім Богдана, який був найстарший, у подружжя Лепких народилося ще семеро дітей, троє з них малими померли від дифтерії.

Богдан навчався аж у трьох університетах – Віденському, Краківському, Львівському.

Богдан Лепкий усе життя кохав Олександру (Лєнду) Лепку. Вона вразила його, випускника університету, гордою поставою та ніжними фіалковими очима. Однак близькі були проти їх одруження, оскільки Лєнда доводилась Богданові родичкою — була донькою його дядька по батькові.

Туга та смуток охопили душу митця й вилились у віршах, що згодом набули слави песимістичних. Богдан не хотів жити без своєї коханої, й родина змушена була поступитись: 2 лютого 1897 р. з дозволу Папи Римського відбулося вінчання молодої пари у міській коломийській церкві. Подружжя жило добре, виховували трьох дітей (Софія-Євгенія, Наталія, Лев-Ростислав).

Його дружина померла у 1937 році від раку горла. Цю непоправну втрату Богдан Лепкий переживав дуже тяжко. А через 4 роки не стало й самого прозаїка.

 -Але залишилось дещо із його здобутку...Казка "Мишка"

Сьогодні ми будемо аналізувати твір, який називається казкою, тому нам просто необхідно згадати, що ви знаєте про казку як жанр творчості.

Дайте визначення казці як художньому твору. Чим вона відрізняється від інших літературних жанрів? (Казка — це фольклорний розповідний твір про вигадані, а часто й фантастичні події. Назва «казка» походить від слова «казати». Ця давня форма народної творчості відзначається захоплюючим сюжетом і є популярною в усіх народів світу).

Думаю, що ви всі маєте уявлення про мишей, але все ж перш ніж ми почнемо безпосередньо працювати з текстом, давайте трохи детальніше зупинимося на наукових даних про мишей. В кінці уроку, спираючись на отримані відомості, ви маєте відповісти на питання: чому саме миша є головною героїнею твору?


 Твір Б. Лепкого за жанровими ознаками нагадує і казку, і притчу. Згадайте, ми вивчали у 6-му класі подібний твір Е. Андієвської «Казка про яян».

Притча — невелике алегоричне оповідання повчального характеру (це давній жанр, писався здебільшого на релігійну або побутову тему).

ДОМАШНЯ РОБОТА: ознайомитись зі змістом твору на стор.194-197



 


 




 

8 лютого

Олекса Стороженко. „Скарб”. Гумористичне, викривальне зображення головного героя. Скарб – узагальнений образ щастя. 

  • -З прочитаного оповідання ми бачимо, як легко Павлусеві дістався скарб. Яке цікаве слово? Кожна людина його сприймає по-різному, але водночас - це щось цінне, корисне, велике…  СКАРБ - ЦЕ....

Символ – предметний або словесний знак, який опосередковано виражає сутність певного явища; постає процесом активного перетворення внутрішнього на зовнішнє і навпаки – відмінністю внутрішнього і зовнішнього.




3, лютого

Олекса Стороженко. „Скарб”. Короткі відомості про автора. Морально-етичні проблеми оповідання. 

-При побажаннях із нагоди свят, ювілеїв людям, як правило, зичать щастя. А що ж таке щастя? Мабуть, у кожного з нас власне уявлення про нього. Словник української мови в одинадцяти томах (том 11) так тлумачить визначення слова «щастя»: стан цілковитого задоволення життям, відчуття глибокого вдоволення й безмежної радості, яких зазнає хто-небудь.

Як щастя розуміє письменник Олекса Стороженко — дізнаємося сьогодні на уроці.

-Відомостей про О. Стороженка зберіглося дуже мало. Олекса Петрович Стороженко як письменник виступив у 50-60-х pp. XIX ст. Він увійшов в історію української літератури творами на історичну тематику і гумористичними розповідями. Письменник створив поетичний образ України, овіяний легендами, повір'ями, піснями. Він змалював образ кмітливого, дотепного українця, із вродженим почуттям гумору.

1) Народився 1805 р. у с. Лисогори, тепер Ігнянського району на Чернігівщині.

2 Предки були сотниками і полковниками, походили з давнього козацького роду.

3) Навчався  у харківському пансіоні для дворянських дітей.

4) 18 років був на військовій службі.

5) У 1825 р. в Немирові  подружився зі сліпим столітнім дідом, який багато розповідав про минуле, походи Кривоноса, князя Четвертинського. А в 1827 р. на Катеринославщині познайомився з 96-літнім запорожцем, який розповідав йому про Запорозьку Січ.

6) Друкувалися  твори у  рос. журналах та укр. журналі «Основа».

7). Останні роки життя О. Стороженко провів у своєму хуторі Горішині. Помер письменник 1871 р.



1 лютого

Григір Тютюнник. „Климко”. Характеристика образу Климка.  Художні особливості твору. ТЛ. Художня деталь. 

-Самостійна робота "так" чи "ні"

Климка втілює ідеал людини. У маленькій сирітській душі Климко носив стільки доброти, милосердя і співчуття до знедолених і стражденних, що не побоявся в одинадцять літ вирушити в далеку дорогу по сіль, аби тільки допомогти близькій людині — своїй учительці — не померти з голоду. Скільки натерпівся й намучився за свою двотижневу дорогу маленький лицар, скільки разів ризикував бути вбитим, замерзнути десь на полі під копицею — адже йшла війна і заходити в села було небезпечно. Та хлопчик ішов: його вело дорогою поневірянь милосердя.

Риси характеру Климка:

а) щирий, добрий, працьовитий;

б) мужній, вольовий;

в) благородний, чуйний, уважний, турботливий

г) винахідливий.


Прагнення Климка 

а) прагнення навчитися;

б) відповідальний за доручену справу;

в) шанобливе ставлення до дружби

ДОМАШНЯ РОБОТА: Висловіться з приводу такої тези: дружити з безродним сиротою-то погана ідея, бо його ніхто не виховує, він може навчити лише поганого. Пішов, куди ніхто не просив, а що загинув - сам винуватий....


27 січня

Григір Тютюнник. „Климко”. Ідея самопожертви. Морально-етичні уроки доброти, чуйності, турботи про рідних. 

Якщо ви не встигли прочитати, можете прослухати скорочений варіант аудіокниги (зліва)

-Розкажіть про діда Бочонка? Про його жінку?

- Епізод із картопелькою, яку хтось пік у полі

-Де переселився жити Климко, коли згоріла станція і барак?

-Як зрадів друг Зульфат, знайшовши Климка?

-Село окуповане італійцями. Як вели себе окупанти?

- Епізод із дядьком, про якого скажемо: кому війна - а кому мати рідна....

-Учителька із трояндовою сукнею

-Як і чому хлопці заступилися за вчительку

-Чому Наталя Миколаївна не виміняла своє плаття?

- Чому вчительці ніде було жити?

-Дідусь Гиреєв про молоко для маленької Олі

-Ідея в голові Климка

Домашня робота: пройти тест за посиланням: https://vseosvita.ua/test/start/uzm225 

25 січня

Григір Тютюнник. „Климко”. Тема воєнного лихоліття в повісті. 

Тютюнник «Климко» аналіз твору

Автор – Григір Тютюнник

Рік видання – 1970

Рід – епос

Жанр «Климко»: повість автобіографічної трилогії.

Тема «Климко»: зображення тяжких поневірянь Климка у часи фашистської окупації рідного краю.

Ідея «Климко»: прокляття війни, уславлення доброти, милосердя, чуйності, щирості.

Основна думка: маленькі громадяни нашої країни — діти війни — виявляли таке милосердя, яке й дорослим інколи було не до снаги.

Особливості повісті “Климко”

У повісті влучно переплітається дійсне життя Климка з минулим. Це дозволяє читачеві більше дізнатися про життя хлопця, про його радості і страждання, зрозуміти його характер, поведінку, вчинки.

Проблематика «Климко»:

• добро і зло;

• відповідальність за доручену справу;

• патріотизм;

• милосердя і жорстокість.

• життя і смерть

• самопожертва

Головні герої:

Климко

Дядько Кирило

Друг Зуфальт

Вчителька Наталія Миколаївна з донькою Олею

Тітка Марина

ДОМАШНЯ РОБОТА: прочитати "Климко" Г. Тютюнника (стор.160-179) письмова відповідь: як перегукується зміст повісті з нашим сьогоднішнім днем? Знайдіть принаймні три точки дотику



18 січня

Тема №4. Ти знаєш, що ти – людина… Григір Тютюнник. „Климко”. Цікавий епізод з дитинства письменника. Автобіографічна основа твору. 

-Розгляньте портрет письменника. Спробуйте припустити, яка він людина?

Доля приготувала Григору багато випробувань, починаючи з раннього дитинства. Голод тридцять третього не обминув і Тютюнників-Хтудулів, як називали їх в селі: забрав старенького дідуся, а півторарічний хлопчина перестав ходити, говорити, навіть сміятися.








13 січня

Узагальнення та систематизація знань

1.Хто автор повісті «Захар Беркут»?  

2. Хто така Мирослава?  

3. Хто такий Сторож?  

4. В якому селі відбувалися події?  

5. Хто напав на село Тухлю? 

6. Козаки були професійними воїнами, чи любителями?  8. Як називався осередок нереєстрового Війська Запорізького? 

9. Письменник, який народився в с.Моринці. 

10. Назвіть автобіографічний твір Т.Шевченка .

11. Назвіть баладу Тараса Шевченка, в якій розповідається про перетворення дівчина на дерево.

12. Як звали сестру, яку шукав Павлусь? 

14. Назвіть автобіографічну повість

15. Провідним мотивом якої пісні є захоплення відважністю й почуттям гумору козаків, які йдуть боронити рідний край? 


13. Чому Павлусь шукав сестру сам? 


16. Його називали "академією в одній особі", бо ВІН - літератор і економіст, етнограф і філософ, мовознавець і політик, що за життя видав понад 5тисяч творів, перекладав з 14 мов світу, мав близько 100 псевдонімів і мало не став лауреатом Нобелівської премії, але зарано відійшов у вічність... Хто це? (Франко, Шевченко, Стельмах, Чайковський)

17. Як називається прийом, що використовується у баладах (зокрема є у творі Т.Шевченка "Тополя"), за основу якого взято перетворення людини на рослину чи тварину? 

18. Який твір написав Т.Шевченко, занедужавши на запалення легень у грудні 1845р. на Переяславщині? Одна з перших назв його - "Думка". Цей твір перекладений більш ніж 140 мовами. 

19. Що , за словами дідуся з повісті М.Стельмаха "ГУСИ-ЛЕБЕДІ ЛЕТЯТЬ...", принесли на своїх крилах лебеді? (весну, життя, дитину, щастя)

20. Дві склянки гарбузового насіння Михайлик  з повісті М.Стельмаха "ГУСИ-ЛЕБЕДІ ЛЕТЯТЬ..." на читання якої книжки?

ДОМАШНЯ РОБОТА: прочитати "Климко" Г. Тютюнника (стор.144-179) 


11 січня

Класна робота


Михайло Стельмах. „Гуси-лебеді летять”. Звичаї, традиції українців у творі.

Образ гусей-лебедів. Інші образи твору.


Автобіографія – опис автором свого

                            особистого життя;

                            художній життєпис.


  Символ – предмет або слово, яке умовно

                 виражає суть певного явища,

                 скажімо, хліб-сіль – символ

                 гостинності).

 * Гуси-лебеді – символізують 

                         швидкоплинність часу,

                         символ міцної родини,

                         кохання, вірності.

 * Зорі – символ космічних тайн, Всесвіту.

 * Млин – символ єднання епох.

 * Вітряки – символ хліборобської долі,

                  душі селянина.


Дідусь Демян – Михайлик:

“Чого тільки не вмів мій дідусь!” 

Мати Ганна Іванівна - Михайлик:

“Хоч ми й бідні, та маємо квіти і в городі, і на калині, і на полотні, яке зодягає нас…” 

Тато Панас Дем’янович - Михайлик:

“Тепер головне – свіжа сорочка і чиста совість…” 

Михайлик.  Так багато любові:

А ще я люблю, як з лiсу несподiвано вигулькне хатина, заскриплять ворiтця, побiжать стежки до саду i до пасiчиська...

I люблю, коли березовий сiк накрапає iз жолобка, вiн так гарно вистукує: "тьоп-тьоп", що неодмiнно завернеш до нього i присядеш навпочiпки.

Також люблю напасти на лiсове джерело i дивитись, як воно коловертнем викручується з глибини.

I люблю, коли гриби, обнявшись мов брати, збирають на свої шапки росу, i люблю восени по колiна ходити в листi, коли так гарно червонiє калина i пахнуть опеньки.





Михайликова любов до всього живого:

Я охоплюю обома руками березу, притуляючись вухом до неї, але вона мовчить, бо ще не розмерзся пiд корою сiк, ще мертво у лiсi.

Щось, наче пальцем, пробило снiг, я розгортаю його i бачу нiжну, ще зачохлену голiвку пiдснiжника. Це вiн вiдхукав дiрочку в снiгу i потягнувся до сонця.

Виходить, уже не мертвий лiс, бо лебедi принесли на своїх крилах весну i життя!

“Є тільки дві речі, які ми можемо дати у спадок своїм дітям, перша – коріння, друга – крила”.

                             Англійське прислів’я

Крила – ЦЕ СИМВОЛ:

 *вміння долати перешкоди, рухатися вперед;

 *творчість, натхнення;

 *символ духовного злету людини над буденністю, її взаємодія з Богом та світом;

 *символ волі, незалежності, право вибору;

 *символ благородства, прагнення до висоти;

 *символ любові та перемоги над собою.

Збагатімо свої знання:



Народознавча вікторина 

o   З якою свійською твариною ходять хлопчики-колядники на різдвяні свята? (Козою) 

o   Який колір символізує радість життя і любов? (Червоний) 

o   Чому дарують яйце-писанку з трикутниками? (На знак побажання достатку в оселі) 

o   Символом сонця є... (Звіздар або ружа) 

o   З уведенням християнства риба символізувала... (Ісуса Христа) 

o   На яке народне свято трави та квіти набирають найбільшої сили? (Івана Купала) 

o   Якої пори року розпочинався рік у давніх слов’ян? (Навесні)

o   Для того, щоб швидше прийшла весна, люди випікали з тіста пташок-... (Жайворонків)

o   Який місяць багатий на весілля за народним календарем? (Жовтень) 

o   Як у різних місцевостях України називалась гілочка свяченої верби? (Верба, лоза, шутка) 

o   Рослина, що є символом отчого краю, нашої рідної України? (Калина)

o   Для чого в часи козаччини перед походом кожна дівчина дарувала нареченому вишиту хустку? (Як символ вірності) 

ДОМАШНЯ РОБОТА: ЗАВДАННЯ ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!!!

напишіть, чи змогли б ви жити в селі? Чи важливо для вас гуляти по лісу, чути спів пташок, спостерігати, як росте трава...Можливо, ви наскрізь міський житель, і ця "сільська романтика" не має ніякого сенсу для вас. Мені найважливіше-ваша аргументація, тобто адекватні, виважені, самостійні думки. Саме це оцінюватиму...

9 грудня

Класна робота

Михайло Стельмах. „Гуси-лебеді летять”. Єдність світу природи і світу дитячої душі (у вчинках, поведінці, роздумах, переживаннях). 

Опрацювання ІІ розділу повісті

 Короткий переказ тих епізодів, які сподобалися

 

-Через що Михайлик не вважав себе ледачим?

-Якими художніми творами захоплювався хлопчик?

-За що батько хвалив Михайлика?

-Як Михайлик ставився до того, хто зневажав селянина?

-Яким насінням була „багата” мати хлопчика?

-Якою у творі зображена жінка-жебрачка вз сиеном?

-Чому Михайлик н пожалів насіння для хлопця-жебрака?



Тема 2 розділу: зображення Михайлика, який прагнув отримати книгу для читання, навіть якщо для цього необхідно було потайки взяти у матері гарбузового насіння.

Ідея: возвеличення любові до читання, до людини, яка потребує підтримки, допомоги ( жебраки); засудження жадності, підступності.

Основна думка: лише той вартий поваги серед людей, хто розуміє їх і допомагає їм.

Опрацювання 8 розділу

-Яка трагедія сталася в житті Михайлика?

-Про яку подружку взнаємо?

-Бачимо, діти часто гуляли в лісі, тому навідали всі місця, де мали якусь цікавість...

-Чого боялася Люба?

-Чи були чоботи в Люби? А в Михайлика?

-Яка несподіванка чекала вдома?

-"Другого дня взяв мене тато, обстриженого й накупаного".........Де повів?

-Як звали вчительку?

-Чи вмів читати хлопець?

-Чому почав читати швидко?

-Учився добре, а чому не вчився ще краще?

-Чому на все життя запам'ятав батьківську кирею?

-Яка радість сталася несподівано Михайликові?

ДОМАШНЯ РОБОТА: дослідити світ, усередині якого зростав Михайлик....(маю на увазі знакові, символічні речі, наприклад, лебеді, бо це те, що захопило, зачарувало хлопця, збентежило душу і народило в ній очікування світлого й радісного.....ключі я б не писала.....корито, у якім спускався з гірки теж......а от насіння б написала, бо це символічно, адже дитина така співчутлива до чужої біди, що навіть ласощами(такими рідкісними для самого) пожертвував).Оформити роботу, як підказує фантазія....графічно, художньо або просто написати...Нижче варіанти, щоправда на інші теми


7 грудня

Класна робота

Михайло Стельмах. Коротко про митця. „Гуси-лебеді летять…” – автобіографічна повість про дитинство. ТЛ. Автобіографічний твір. 



-Події  у повісті М.Стельмаха відбуваються в Україні на початку 20-х роківХХ століття.

Тільки-но відлютувала громадянська війна. Через село хвилями прокочувалися червоні козаки, гетьманці, січові стрільці, петлюрівці, пройшло, відступаючи, військо Пілсудського. У лісах ще блукають ті, кого голова комнезаму дядько Себастьян називає бандитами. З Херсонщини прибивається виснажена жінка з дитиною, - там голод. Про голод у південних селах говорять дядьки у своїх стихійних „політбесідах”, згадуючи і про підступну „багряницю”, Антанту, розруху. „Робот панам” вони вже дали – поміщицькі маєтки , економії розгромлено. Незаможники тепер ведуть суперечки про землю, їм нарізають ділянки з колишнього панського поля.

  




2грудня

Класна робота

А. Чайковський. „За сестрою”. Благородство, відповідальність, мужність, вірність, життєлюбство запорозьких козаків. 


https://www.youtube.com/watch?v=EIXctSrNxWA 

-Повторимо розповідь про Павлуся та його пригоди....

- За що наказав Мустафа висікти Павлуся?

-Коли хлопець хотів утекти, що порадив Остап?

-що вдалося з'ясувати про Ганну?

-Павлусь все-таки втікає, а тоді повертається, так?

-Яка несподівана пригода врятувала Павлуся?

-Чому потрапив до Девлат - Гірея?

-Який план народився в голові хлопця? Чи можна назвати цей план зухвалим?

-Чи спрацював план?

- Чи можна сказати, що спрацював двічі? Чому?

ДОМАШНЯ РОБОТА: з'ясувати значення слів гяур, ефенді, ясир, бусурман, гарем(без звіту на нз)


30листопада

Класна робота

А. Чайковський. „За сестрою”. Геройство і лицарська відвага Павлуся. 

-Хто такі рицарі? А лицарі?

- Чи можна Павлуся назвати лицарем?

-Справді, образ лицаря, головного героя твору Павлуся, майже вашого ровесника, хвилює і викликає симпатії до себе. Можна захоплюватись його глибоким патріотизмом, щирою любов'ю до сестри, здатністю переборювати труднощі в досягненні поставленої мети. Проте в нас справедливо може з'явитися сумнів у реальних можливостях здійснення його задуму. Адже Павлусь часто потрапляє в такі ситуації, з яких, беручи до уваги юний вік, йому не під силу вибратися. Це стається тому, що автор у певних місцях гіперболізує цей образ, і він набирає рис, властивих фольклорним героям — богатирям. Такий прийом не тільки не применшує краси образу, а навпаки, робить його привабливішим.

Гіпербола - художній прийом, який полягає в перебільшенні рис людини, предмета чи явища з метою надання зображуваному виняткової виразності.

-Але....не спішімо...давайте спостерігати, як хлопець учився лицарства....


 



25листопада

Класна робота

А. Чайковський „За сестрою”. Напружений динамічний сюжет героїко-романтичної повісті. 

                                   Щастя в повітрі не в’ється,

                  Воно в боротьбі дістається.

-У минулому українського народу було таке  неповторне явище, як Запорозька Січ. Це про неї казав М. Гоголь: “Так ось вона Січ! Ось те гніздо, звідки вилітають усі горді й дужі, як леви! Ось звідки  розливається воля й козацтво на всю Україну!”

--   Яку ви знаєте найвідомішу картину про козаків?

Картина нашого земляка І.Рєпіна «Козаки пишуть листа турецькому султанові». 

-Які повісті вже вивчали в попередніх класах? ( “Захар Беркут” – історична повість, “Тореадори з Васюківки” – пригодницька ). 

ГЕРОЇ ПОВІСТІ:


Андрій Судак 

Дідусь, сімдесятирічний пасічник. «Вважав своїм обов’язком привчати Павлуся до лицарського ремесла».

Петро Судак

«…був відважний козак і не жалів себе». «…йому честь козацька не дозволяє остатись позаду та пильнувати брата».

Дід Панас

Січовий бандурист. «…у грізний час допомагав розумними порадами й умілим лікуванням». «Дід .. знав татарську мову».

Андрій Недоля

Умілий керівник козаків, визволитель бранців. «… так і заходився «привітати» татар».

Остап Тріска

«.. мотав усе на вус, бо вже мав у голові готовий план…» «Він поліг перший. Він стримав на собі цілу татарську навалу».



                                                                                                         

Семен Непорадний

«..був кремезний козак літ тридцяти». «Одягнений у широчезні, як море, червоні штани, які підперізував широким шовковим поясом. На ногах добрі шкапові чоботи. Сорочка була подерта і замащена та на грудях широко розхристана». «… на Січі мав славу неабиякого силача», «митець був арканом орудувати».

Павлусь Судак

« ... їздив на коні, стріляв з лука та з рушниці. Був веселий, і за це його всі полюбили. Девлет-гірей наказав видати йому гарну одежу, і тепер годі було в ньому впізнати того обідраного невільника, кінського пастуха».

Які з персонажів твору є другорядними? Чому ви так вважаєте? 

1.Чим прославився рід Судаків і чому він був нечисельним?

2.Чому Павлусь вирішив сам рятувати сестру?

3.Чи кожна людина прийме саме таке рішення? Чому?

4.Які враження залишилися у хлопця після перебування  серед козаків? Чого він від них навчився?

5.Чим можна пояснити те, що рішення батька й старшого брата припинити пошуки Ганни не зупинили Павлуся?

6.Яких страждань зазнав хлопець, перебуваючи в неволі?

7.­­Чому Павлусь, розміркувавши та заспокоївшись, зрадів, що потрапив до татар?

8.Як він поводився з ними?

9.Чому хлопець не став просити чумаків викупити його?

10.Про які риси характеру це говорить?

11.Чим Павлусь відрізнявся від інших бранців?

12.Чи врятував хлопчик свою сестру?

13.Які риси характеру виявив при цьому?

ДОМАШНЯ РОБОТА: дочитати до стор. 104



 це завдання на наступний урок, бо не закінчили роботу над змістом.....напишіть, за що ви хочете подякувати Павлусеві або похвалити його. Можливо, є, за що дорікнути хлопцеві?





23листопада

Класна робота

Тема №3. Про минулі часи. Творчість А. Чайковського, М. Стельмаха. Андрій Чайковський. „За сестрою”. Коротко про митця. Відтворення історичних подій із позицій гуманізму. ТЛ. Героїко-романтична повість, романтичний герой, композиція. 

-Народився в м. Самборі на Львівщині в родині дрібного урядовця. 

-Рано залишився сиротою, виховувався в родичів. Значну роль у його дитинстві відіграла бабуся. Від неї наслухався казок, легенд, переказів про минуле свого краю, навчився читати. 

-У гімназії зацікавився історією та культурою України, очолив таємний молодіжний гурток. Тоді ж і спробував писати художні твори. 

-Після закінчення Львівського університету працював адвокатом, займався просвітницькою діяльністю. У роки національно-визвольних змагань був на боці Центральної Ради, входив до уряду Західноукраїнської Народної Республіки. З 1919 р. жив у м. Коломиї, де й помер від важкої хвороби.

-Його перші книжки оповідань, повістей, гуморесок були позитивно оцінені І. Франком, М. Коцюбинським. А такі твори, як “Олешка”, “В чужім гнізді”, “За сестрою”, “Козацька помста”, “Сонце заходить”, “Богданко”, “Сагайдачний”, мали широкий читацький резонанс не лише в Україні – виходили друком у Відні, Празі, Кракові, у США та Канаді.

- Героїко-романтична повість. 

Повість – прозовий твір. За обсягом повість більша, ніж оповідання, і ширше зображує людське життя, охоплюючи низку  епізодів із життя головного персонажа. У ній більше подій і дійових осіб;  Частіше за все це історія життя людини, розказана або від особи автора, або від особи самого героя. 

Романтичний (твір) – виявляється у показі ідеального героя, його духовного світу та його ідеалів, заради яких він вступає у боротьбу. 

Героїчний (твір) – прагнення показати велич людини (героя), яка здійснює подвиг, щось неможливе, ризикуючи; утвердження величі подвигу. 

КОМПОЗИЦІЯ- побудова твору;

Експозиція – частина твору, в якій повідомляється про час і місце подій, про обставини... (початкова ситуація). 

Зав’язка дії – подія, з якої починається дія і завдяки якій виникають наступні події.  


Розвиток дії (перипетії) – частина твору між зав’язкою і кульмінацією, де письменник показує шлях розв’язання конфлікту. Це найбільша частина твору, в якій відображається хід подій. 

Кульмінація (від лат. culmen – вершина) – момент найвищого напруження дії, вершина дії, вершина конфлікту;  

Розв’язка – те місце у творі, де показано результати кульмінаційного зіткнення між персонажами, розвиток дії завершується. 

Андрій Чайковський “За сестрою” 

-ІСТОРІЯ НАПИСАННЯ:

Повість “За сестрою” (1907) створена на основі довготривалого вивчення історичних матеріалів з часів татарських нападів на українські землі та їхньої ретельної художньої обробки. У центрі – захоплююча історія юного Павлуся, молодшого сина з козацького роду Судаків, який порятував від татарського полону свою сестру Ганнусю. 

Тема: відтворення страшних картин поневолення татарськими загарбниками українського народу; зображення Павлуся, який докладає будь-яких зусиль, мужності, наполегливості, старанності, кмітливості для порятування своєї сестри з татарського полону. 

Ідея: уславлення козаків – оборонців рідної землі, Павлуся – відважного лицаря, їх благородство, відповідальність, мужність; засудження татар та українців-зрадників. 

ДОМАШНЯ РОБОТА: прочитати уривки з повісті на стор.74-87;

18 листопада


Контрольна робота № 2 ( за творчістю Т. Г. Шевченка). Творчі завдання

Виконати завдання:

1)Розкажіть про факт із життя Т. Шевченка, який, дійсно, вас вразив. Спробуйте бути щирими, я це відчую...

2) Складіть сенкан про ліричну героїню - Оксану Коваленко із  "Мені тринадцятий минало..."

3) Опишіть у деталях, який малюнок-ілюстрацію ви б створили до балади "Тополя"(словесний малюнок)

16листопада

Класна робота

Т. Г. Шевченко. Робота над змістом та художніми особливостями творів

-Назвіть ваші асоціації з іменем Т. Шевченка.........

-Ми познайомилися з такими поезіями з його творчого доробку, як "Мені тринадцятий минало....", "Тополя" та "Заповіт"

РОЗСИПАНЕ НАМИСТО....

-Тарас Шевченко був невисокого зросту – трохи більше 164 см........Улюбленим напоєм Тараса був чай із ромом.......1384 – стільки пам’ятників Тарасові Шевченку встановлено у світі......За життя Кобзаря більше цінували як художника, ніж як поета........Багатьма знаннями поет зобов’язаний баронесі Софії Григорівні Енгельгардт, яка навчала його польської та французької мов, але основні знання мов Тарас отримав від лакеїв.Поет завжди одягався досить модно, оскільки добре заробляв у Петербурзі, будучи успішним портретистом.....2500 рублів – еквівалент 45 кілограмів срібла – саме стільки було витрачено на викуп поета з кріпацтва. Заробити таку фантастичну суму зміг Карл Брюллов, написавши портрет Василя Жуковського і продавши його на аукціоні. За деякими даними, частина грошей була надана імператорською сім’єю. 400 рублів виділила сама імператриця Олександра Федорівна і по 300 рублів – спадкоємець престолу Олександр II і княгиня Олена Павлівна....15 років – стільки поет провів в Україні за все життя. У 14 років він виїхав із України з поміщиком Енгельгардтом, якому прислужував із дитинства, і потім приїжджав в Україну лише погостювати......До самої смерті Тарас Григорович мріяв знайти кохання і побудувати сім’ю, але ні з ким не склалося .....

-ДАЙТЕ ВІДПОВІДІ..

1. Яку роботу виконував малий Т. Шевченко–кріпак? 

а) Випасав ягнят; б) доглядав паненя; 

в) малював картини для продажу. 

2. Яка пора року відображена в поезії? 

а) Осінь; б) літо; в) весна. 

3. Через що малий Тарас заплакав, перебуваючи в бур’янах? Бо він: 

а) заблукав; б) не отримав нічого від бога; в) боявся грози, дощу. 

4. Що робила дівчина неподалік від Тарасика? 

а) Копала картоплю; б) плоскінь вибирала; в) жито жала. 

5. Після чого «неначе сонце засіяло...» для хлопчика-пастушка? Бо: 

а) дівчина його поцілувала; б) заспівав соловейко; 

в) дядько дав йому цукерку. 

6. У якого пана служив поет-кріпак? 

а) Польського; б) Новгородського; в) Енгельгардта. 

7. Жорстока дійсність часів кріпацтва відображена в поезії у частині: 

а) першій; б) другій; в) третій. 

8. Чим закінчується твір Т. Шевченка? 

а) Тяжким стражданням хлопця-пастушка; 

б) пропозицією пана надати герою вільну; 

в) радісні хлопець і дівчина погнали худобу до води. 

9. Поезія «Мені тринадцятий минало» була написана Т. Шевченком у: 

а) 1847 р.; б) 1874 р.; в) 1784 р. 

10. Герой твору молився Богу, сидячи: 

а) на великому камені; б) у бур’яні; в) біля річки. 

11. Небо і село у творі названо: 

а) щирим; б) господнім; в) веселим. 

12. Сонце гріло, а потім запалило: 

а) копицю сіна; б) сухе бадилля; в) рай. 





-Пригадаймо особливості балади:

_це поетичний чи прозовий твір?

-Чи є там елементи казкового, незвичайного, фантастичного?

-Симний чи веселий настрій балад?

 - Що таке метаморфоза?

- РОМАНТИЧНІСТЬ - це особливий стан заглибленості, емоційності, близький до казкового, нереального, це мрійливість і очікування прекрасного...це поетичність і витонченість...але з легким присмаком чи то суму, чи то меланхолії...

- На початку "Тополі" - романтичний пейзаж.

По діброві вітер виє,

Гуляє по полю,

Край дороги гне тополю

До самого долу.

Стан високий, лист широкий

Марне зеленіє.

Кругом поле, як те море

Широке, синіє.

-Назвіть персоніфікацію, епітет, порівняння...

- Що реальне, а що фантастичне в баладі?

- Чому кажуть, що від кохання ліків нема?

-Чи засуджуєте ви матір?

- Чому три рази треба було випити зілля?

- Із чим пов'язана символіка тополі? (відповідаємо на рівні інтуїції)

-Який найвідоміший вірш Т. Шевченка?

- Коли складають заповіт?

Чому молода людина - 31-річний Шевченко написав його?

-До чого закликає?

- А може, треба сидіти тихенько і не висовуватись?

- Т. Шевченко був дуже релігійною людиною, а тут:

              Все покину і полину

                До самого бога

                Молитися... А до того —

                Я не знаю бога. 

-Чому так? Що це?


Те́ма худо́жнього тво́ру — це коло подій, життєвих явищ, представлених у художньому творі, у тісному зв'язку з проблемами, які з них постають і потребують осмислення. (іншими словами, про що твір....)


Ідея твору (від грец. «вигляд, первообраз») ядро авторського задуму, основна думка про змальовані у творі явища, висвітленню якої підпорядковані всі образи і художні засоби твору (Ідеали і переконання, які автор прагне донести до читача через свій твір). (іншими словами, заради чого написано твір....) 









11листопада

 Класна робота

Т. Шевченко. „Як умру, то поховайте…” – твір, що єднає минуле, теперішнє і майбутнє. Ідея єднання з рідною землею. ТЛ. Ідея. 

      У заклику до повалення існуючого ладу – вибух пристрасті поета. Це програма його життя, яку він не встиг виконати. Тому хоче, щоб вона здійснилася після його смерті.

     

Насамкінець  бачимо самого Шевченка з його вірою в те, що народ збудує нове суспільство – «велику сім’ю, вольну, нову». Ми чуємо скромне бажання поета згадати його «незлим, тихим словом».



-ання-

А) неподалік від вишневого садка;

Б) серед степу широкого;

В  у мальовничому місті.

А) милою;

Б) коханою;

В) рідною;

А) Дунай;

Б) Ока;

В) Дніпро;

А) постійно читати твори;

Б) повстати проти самодержавства;

В) цінувати красу української природи.

А) долю;

 Б) волю;

В) серце;

 А) звільнення народу через повстання; 

Б) буде на це згода українського народу;

 В) він відчує власну слабкість.

А) у Петербурзі

Б) в Переяславі;

В) у Києві.

    А)сто п’ятдесят;

Б) шістдесят;

В) сорок.

А) Полтавщини і Київщини;

Б) Сумщини і Чернігівщини;

В) Харківщини і Львівщини.

А) філософська;

Б) політична;

  В) громадянська.




9листопада

Класна робота


Т. Шевченко. „Тополя”. Ідея незнищенності справжнього кохання, краси, вірності. ТЛ. Балада, метаморфози.


реальне часто поєднується з фантастичним;                -невелика кількість персонажів;                

-підкреслена узагальненість;                

-відсутність деталізації                 

-стислість у викладі матеріал                

- «магічна» музичність.





-  Читаємо баладу на стор. 64-65-66-67

 Які враження склались у вас після прочитання твору?

-   Які епізоди вам найбільше запам’ятались?

-   Під час читання якого з уривків ви найбільше хвилювались?

- Тема: розповідь про глибокі переживання дівчини, розлученої з коханим, її звернення до ворожки, розмова з тополею і, нарешті, перетворення самої дівчини на тополю під впливом чудотворного зілля.

- Ідея: невмирущість справжнього кохання, возвеличення краси, вірності, незнищенності світлих і благородних людських почуттів.

- Основна думка: кохання — це не тільки щире почуття, а й те, через що любляче серце страждає у поневіряннях.

- Одинока тополя, широке поле, що синіє вдалині, могила – все готує нас до сприйняття тривожних подій, змушує задуматися, чому серед широкого поля росте одиноке дерево. Хто викохав тонку, гнучку в степу погибати? Побачивши таке дерево, подумаєш: от сирота. Про це і говорить поет: Чабан вранці з сопілкою Сяде на могилі, Подивиться – серце ниє. Кругом ні билини! Одна, одна, як сирота. На чужині гине! Поет, зображуючи дерево-сироту, будить наше співчуття, тому що і сам зростав сиротою.  

·        Перед нами малюнок Т.Г. Шевченка «Тополя» (1839 рік).

·        Що символізує тополя? Які образи підсилюють мотив самотності? (Одинока тополя, широкеє поле, козацька могила, «кругом ні билини», а билина – теж символ самотності, сирітства.)

·        Як малюнок Т. Шевченка співвідноситься з твором?


ДОМАШНЯ РОБОТА: 1. Виразно читати баладу Т. Г. Шевченка «Тополя»; Знайти і виписати у зошити епітети, метафори, порівняння.Здавати не треба.

 




4 листопада

Класна робота

Тарас Шевченко. Повторення життєпису поета. „Мені тринадцятий минало…”. Зміна емоційного стану незахищеної дитячої душі у великому складному світі. 

Мозковий штурм «Чи знаєш ти Шевченка?

 1. Коли і де народився Т.Шевченко? (9 березня 1814 року в Моринцях)

2. Перші скупі знання малий Тарас отримав...

3. Ким були батьки Тараса? 

4. Чому життя для малого Тараса було нестерпним? 

5.    З якого часу Тарас залишився круглим сиротою? (З одинадцяти років)

6. Змалку в обдарованій від природи дитині був талант...  

7. Перша збірка поета 

8. Назвіть хоч одного товариша Шевченка 

9. Назвіть хоч один твір Шевченка, що став піснею. 

10.   Продовжіть речення: “Тарас Григорович Шевченко все життя...”

   11. Яку річницю з дня народження Шевченка ми відзначатимемо в 2024 році?


  Це маємо пам’ятати! 22 квітня 1838 року Шевченка викупили з кріпацтва! 1840 рік – вихід у світ збірки «Кобзар», яка складалася із восьми поезій!

Мозковий штурм «Чи знаєш ти Шевченка?

 1. Коли і де народився Т.Шевченко? (9 березня 1814 року в Моринцях)

2. Перші скупі знання малий Тарас отримав...

3. Ким були батьки Тараса? 

4. Чому життя для малого Тараса було нестерпним? 

5.    З якого часу Тарас залишився круглим сиротою? (З одинадцяти років)

6. Змалку в обдарованій від природи дитині був талант...  

7. Перша збірка поета 

8. Назвіть хоч одного товариша Шевченка 

9. Назвіть хоч один твір Шевченка, що став піснею. 

10.   Продовжіть речення: “Тарас Григорович Шевченко все життя...”

   11. Яку річницю з дня народження Шевченка ми відзначатимемо в 2024 році?


  Це маємо пам’ятати! 22 квітня 1838 року Шевченка викупили з кріпацтва! 1840 рік – вихід у світ збірки «Кобзар», яка складалася із восьми поезій!

2 листопада

Класна робота

І.Франко. „Захар Беркут”. Проблема вибору людини у вирішальній ситуації. Характеристика образу Захара Беркута. 

 У повісті «Захар Беркут» автор зобразив запеклу боротьбу між тухольською громадою і монгольськими завойовниками. Тому дійові особи твору поділяються на дві групи: з одного боку — ті, хто виступає за тухольців на чолі із Захаром Беркутом, а з другого — монголи на чолі з Бурундою і ті, хто перейшли на їхній бік, зокрема Тугар Вовк.

Таким чином, у цей вирішальній час кожен персонаж робить свій вибір - служити рідному народові чи його ворогам. Залежно від цього персонажі поділяються на позитивних і негативних.

Наприклад, боярин Тугар Вовк - негативний персонаж. у тяжкий для його батьківщини час він стає зрадником, іде служити ворогові. Тугар Вовк вибрав зраду, яка, як він вважав, принесе йому владу і багатство, але тим самим позбувся поваги громадян та любові доньки, яка відмовилася через це від батька і прямо казала, що "не має вітця".

Захар Беркут теж робить тяжкий вибір: між життям сина і безпекою рідного краю.

Він відмовляється відпустити монголів, які мають його сина у заручниках - бо вороги можуть повернутися з помстою. Захар добре розуміє, що може втратити сина, але майбутнє громади йому дорожче.

Син Захара, Максим, робить свій вибір. Він міг зрадити і жити, міг скористатися допомогою коханої і спробувати втекти, паддавши її ризику, але не став. Він любить життя, але чесна загибель для нього краща за безчестя.



Чи доводилось вам переживати конфліктні ситуації?

- Поділіться досвідом вирішення ситуацій, розкажіть про те, як діяли ви, ваш опонент?

- Чи погоджувалися старші з вашою поведінкою, чи давали якісь поради, у чому вони полягали?

 -  Отже, роблячи висновок, можемо зазначити, що для рішення будь-якої проблеми, виявляється, існує не так уже й багато варіантів.  Реакція на проблему, зазвичай, така: «лобова атака» або «відхід». 

Пригадуєте двох козликів із казки, які зійшлися на вузенькому місточку й не захотіли поступитися одне одному? А дуже впевненого в собі колобка? Яка це, на ваш погляд, модель поведінки? Чому? 

- Чи досягли своєї мети герої, діючи в такий спосіб? Зробіть висновок.

- Згадайте, як діє страус, коли насувається небезпека? Чи уникає він, власне, у такий спосіб небезпеки? Чи вирішується умовний конфлікт?

- Зробіть висновок.

-  Це другий стереотип поведінки, який ми умовно назвали «відхід».

- Чи лише між людьми можуть бути конфлікти? Як називаються конфлікти між країнами? До яких наслідків призводять? Чи можна назвати протистояння між тухольцями та монголами війною?

- Які думки ви хотіли б висловити з приводу сьогодення нашої Батьківщини?

- До яких наслідків призводять у війнах моделі поведінки «лобова атака», «відхід»?

- Але має бути інший шлях, який допоможе й проблему вирішити, і гідно війти з конфлікту і в житті, і в стосунках з іншими країнами. Саме його ми й будемо шукати, аналізуючи зміст повісті. 

- Далі урок іде за презентацією вчителя, ячка захищена авторським правом

ДОМАШНЯ РОБОТА: проаналізувати деякі свої  життєві ситуації, навести власні приклади різних моделей поведінки, бути готовим розповісти на уроці;



21 жовтня

Класна робота

І.Франко. „Захар Беркут”. Характеристика образів Максима, Мирослави.

Цитатна характеристика. Додатковий матеріал.

• «…Молодий гірняк»; «…перший удалець на всю тухольську верховину, син тухольського бесідника Захара»;

• «…всюди він був, де його потрібно, всюди вмів зробити лад і порядок. Чи то між своїми товаришами тухольцями, чи між боярами, чи між їх слугами… усюди був однаковий, спокійний, свобідний в рухах і словах, мов рівний серед рівних. Товариші поводилися з ним так само, як він з ними, свобідно, несилувано, сміялись і жартували з ним. …Боярська служба… поважала за його звичайність і розсудливість»;

• «…його хороше, сонцем обпалене і здоровим рум’янцем осяяне, одверте, щире лице»;

• «В його серці, смілім і чистім, як щире золото…»;

• «…дитя гір»;

• «Усюди був однаковий, спокійний, свобідний в рухах і словах..»;

• Для Максима над усе воля, це видно з виразу його очей. «Життя в неволі нічого не варте»,— каже він Тугарові Вовку. Максим тяжко переживає через те, що з ним трапилося. Закований у тяжкі ланцюги, які «тиснуть його, мов залізні, холодні гадюки», «висасують» усю силу з його тіла, всі думки з його мізку, він тамує в собі великий біль, спостерігаючи, як горить його рідна Тухля. «Він рад би був разом згинути, полетіти в повітрі золотою іскрою», а коли й покрівля рідної хати повалилася, Максим «безсильний, мов підкошений, упав на землю й зомлів». Так відчувати може лише людина, яка палко любить рідну землю і життя.

• Максим з радістю сприймає повідомлення Тугара Вовка про те, що тухольці оточили монголів, і з гідністю патріота відповідає зрадникові, що «тухольці будуть битися до останнього», але не пустять ворога в гори.

Орієнтовний план до характеристики образу Максима.

1) Максим — «молодий гірняк… перший удалець на всю тухольську верховину…»

2) Портрет і зовнішність героя.

3) Вольові якості:

а) наполегливість;                                                 

 б) цілеспрямованість;

в) мужність;                                                                 

 г) велика сила волі;

д) незламність, твердість;                                   

е) готовність до самопожертви;

є) свідомість обов’язку.

4) Розум та кмітливість:

а) володіння зброєю;       б) військове вміння;           в) риси начальника.

5) Почуттєві риси:

а) справедливість;                                         

б) любов до вітчизни, коханої;

в) гордість;                                                       

 г) волелюбність;

д) вірність;                                                          

  е) розсудливість;

є) витривалість;                                                  

ж) самовладання.

6) Значення образу Максима.


Мирослава.  Бесіда за питаннями:

• Якою ви уявляєте Мирославу?

• Хто виховував дочку боярина? Як це вплинуло на її характер, поведінку?

• Як Мирослава поводила себе під час полювання?

• Через що дочка не розуміла свого батька? Як вона сприймала його зраду?

• Чому Мирослава відстоювала інтереси тухольців?

• Яким чином Мирослава намагалася визволити Максима з неволі?

• Як Захар Беркут ставився до Мирослави?

• Чому Мирослава не могла перебувати з батьком у ворожому стані?

• Що відчувала героїня, коли зрозуміла про можливу смерть Максима?

• Як Мирослава поставилася до загибелі батька?

• Чи будуть, на ваш погляд, щасливими Максим і Мирослава?

• Дослідіть, як сам автор твору ставиться до своїх героїв. Спостереження обґрунтуйте.




Цитатна характеристика. Додатковий матеріал.

• «…Не мала вона пари між своїми ровесницями, так се в природній свободі свого поводження, в незвичайній силі мускулів, у смілості й рішучості, властивій тільки мужчинам, що виросли в ненастанній боротьбі з супротивними обставинами», «…виросла на свободі, що виховання її було мужське, і що в тім прегарно розвиненим дівочім тілі живе сильний, великими здібностями обдарований дух. Вона була в батька одиначка, а до того ще зараз при народженні втратила матір. Ненька її, стара мужичка, відмалку заправляла її до всякої ручної роботи, а коли підросла, то батько, щоб розважити свою самоту, брав її всюди з собою і, щоб задовольнити її палку натуру, привчав її владати рицарською зброєю, зносити всякі невигоди і сміло стояти внебезпеках. І чим більші трудності їй приходилось поборювати, тим охітніше бралася вона за діло, тим краще проявлялася сила її тіла й її рішучого, прямого характеру. Але попри все те Мирослава ніколи не переставала бути женщиною і ніжною, доброю, з живим чуттям і скромним, стидливим лицем, а все те лучилось в ній у таку дивну, чаруючу гармонію, що хто раз бачив її, чув її мову,— той до віку не міг забути її лиця, її ходу, її голосу, тому вони пригадувалися живо і виразно в найкращих хвилях його життя так, як весна навіть старому старцеві пригадує його молоду любов».

• «…Незвичайна женщина поровень з найсильнішими мужами поборювала всякі трудності утяжливої дороги. Як легко перескакувала гнилі ломи і величезні трами…»

• «А що ж то в мене нема сили? А що ж то я не владаю луком, ратищем і топором? Ану, нехай котрий-будь із твоїх поселенців спробує зо мною порівнятися,— побачимо, хто дужчий!»

• «Якою самітною, якою круглою сиротою чула вона себе тепер на світі, хоч тут же коло неї сидів її батько! Якою нещасною чула вона себе тепер, хоч батько недавно ще запевняв її, що все робить для її щастя!»

• «Її слова, її погляд, дотик її рук і її вісті — все те немов вирвало його (Максима) з темного гробу, повернуло йому життя».

• Поведінка Мирослави в монгольському таборі, її піклування про Максима («мов ясочка, припала край нього, слізьми обливала його тяжкі пута») викликають симпатію до дівчини. Вона кохає Максима і готова на самопожертву, аби визволити його з неволі, тому і пропонує йому золотий перстень, з яким він міг би перейти монгольську варту. Мирослава намагається підтримати в Максимові віру в життя, вселити йому надію на визволення. Вона з гордістю повідомляє, що внесла свою частку у підготовку розгрому монголів, порадивши тухольцям виготовити смертоносну зброю для ворогів — метавки.

• Вона струнка, як тополя, «рум’яніється, як рожа», в неї «чорні, палкі очі».

• Мирослава завжди вірна собі, вона діє, як підказує її сумління і серце. Тому вона виступає на боці народу, стає справжньою патріоткою батьківщини. Вона покохала простого селянина, хлопця, який в очах її батька був рабом. Однак конфлікт цим не вичерпується. Вона дізнається, що батько зрадник. Дівчина кидає його і йде до тухольців. Це при тому, що вона гаряче його любить. (Втративши матір при народженні, Мирослава знала тільки ласку батька.) Та любов дочки перемагає, вона хоче повернути батька на правильний шлях, а коли це не вдається, виступає на стороні громади проти батька. Вона стає донькою Захара Беркута, який радо її приймає.

ДОМАШНЯ РОБОТА: допрацювання робочого матеріалу, його усвідомлення;

19 жовтня

Класна робота

І.Франко. „Захар Беркут”. Патріотична ідея  (головна думка) у творі. 

1. Бесіда за питаннями

• Для чого І. Франко звернувся у повісті «Захар Беркут» до історії?

• Доведіть, що твір «Захар Беркут» І. Франка є історичною повістю.

• Дайте визначення поняттю «герой художнього твору». Як розподіляються герої в повісті?

• Які герої твору реальні, а які вигадані?

• Якому герою повісті ви симпатизуєте? Чому?

• Порівняйте, як І. Франко у творі зображує тухольців і монголо-татар. Свою думку підтвердіть, посилаючись на текст твору.

• Чи хотіли б ви жити серед тухольців, героїв твору І. Франка. Відповідь вмотивуйте.

2. Бесіда за питаннями

1. Як Т. Вовк називав тухольців? (Смердами)

2. Ім’я дочки Т. Вовка. (Мирослава)

3. За соціальним станом Т. Вовк — … (Боярин)

4. Назва стовпа, який «пильнував» вхід у тухольську долину. (Сторож)

5. За родом діяльності Максим — … (Гірняк)

6. Один із псевдонімів І. Франка (Мирон).




Героями моїх творів майже ніколи не бувають люди темні і безпомічні, а коли ті твори будять симпатію до них у читачів, то певно не за їх терпіння, а за їх життєву енергію, розум і чуття, яке вони проявляють у життєвій боротьбі.

І. Франко

Максим.

1.1.1. Бесіда за питаннями:

• Хто такий Максим? Коли вперше ви зустрічаєтеся з ним у творі?

• Яке враження справляє на вас цей герой?

• Як тухольці ставилися до Максима?

• Де познайомилися Максим і Мирослава?

• За що Т. Вовк не полюбляв Максима?

• Яким чином Максим опинився у ворожому стані?

• Чи легко було молодому Беркуту руйнувати будинок, де жила його кохана з батьком?

• В чому виявилася мужність Максима у битві з ворогом?

• В результаті чого Максим потрапив у полон?

• Що запропонував юнак тухольській громаді для подолання ворога?

• Як сприйняв Максим звістку про оточення тухольцями монголів, перебуваючи в полоні?

• За що, на ваш погляд, Мирослава полюбила Максима?

• Чи можна вважати молодого Беркута зрадником?

• Чому, на вашу думку, Максим вижив, перебуваючи в полоні?

ДОМАШНЯ РОБОТА: Чи буде Максим продовжувати справу батька? Відповідь обґрунтуйте, розмістіть на нз;

14 жовтня

Класна робота

І.Франко. „Захар Беркут”. Змалювання героїчної боротьби русичів-українців проти монголо-татарських нападників. 

Літературний диктант «Що я знаю про життя і творчість І. Франка»

1. У Відні І. Франко одержав ступінь доктора... (філософії).

2. Майже завжди Іван Якович носив вишивану... (сорочку).

3. Улюблене дозвілля письменника – …(рибальство).

4. Назва села, де народився І. Франко, (Нагуєвичі).

5. Професія батька письменника –… (коваль).

6. Ім’я, з яким зверталася мати до малого Франка, – (Ясьо).

7. Коли народився майбутній письменник? (27 серпня 1856 року).

8. Що перейняв Іван Якович від матері? (Любов до народної пісні).

9. Іван Франко розпочав навчання, коли йому виповнилося... (шість років).

10. Твори якого письменника Іван Якович вивчив майже всі? (Шевченка).

Приблизно сімсот років тому наші прадіди-хлібороби нікому не сплачували данини, об’єднувалися у громади, мали своє народне самоврядування. А коли на їхні вільні землі прийшли загарбники, вони мужньо захищали рідний край. Повість І. Франка «Захар Беркут», яку ми сьогодні продовжуємо вивчати, розповідає про одну таку громаду, що жила в Тухольській котловині Карпат, про її героїчну боротьбу проти монгольського нашестя.

- У чому ж сила тухольців? Адже і досвіду в них менше, і озброєні гірше, і за кількістю вони поступаються монголам?..

Складання формули «Сила тухольців» (розставити математичні знаки)

Сила тухольців .......непереможний дух ...... вірність рідній землі ....патріотизм ....віра в перемогу.

Словникова робота

Патріотизм – із давньо-грецької. Πατριώτη – «земляк, співвітчизник», далі від πατήρ «батько».

Про що свідчать слова громадян на копі стосовно позбавлення їх волі: «Станемо в обороні своєї свободи, хоч би прийшлося нам і останню краплю крові пролити»? (Найголовніше для тухольців – воля. Воля для них – це життя на рідній землі. Залишитись без Батьківщини – осиротіти).

Сенкан — це вірш, що складається з 5 рядків. Слово ”сенкан” походить від французького слова ”п’ять” і позначає вірш у п’ять рядків.

Створення колективного сенкану:

1 рядок – слово, яке позначає тему (іменник)

2 рядок – це опис теми, який складається з 2 слів (два прикметника)

3 рядок – дія, пов’язана з темою, складається з 3 слів (це дієслова).

4 рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.

5 рядок – це одне слово — синонім до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок.

Слова не мають повторюватися, і не мають бути спільнокореневими.

Захар....

Досвідчений, мудрий...

Переживає, хвилюється, вболіває...

Як важко забути про сина....

Старійшина....

ДОМАШНЯ РОБОТА: створити сенкан до іменників Мирослава або Максим, або Тугар Вовк,або громада....написати на нз, здати для перевірки;




12 жовтня

Класна робота

Урок виразного читання №1. Виразне читання напам’ять уривку з повісті І.Франка „Захар Беркут”. 

1. Де відбуваються події у повісті І.Франка? 

2. Хто такий Тугар Вовк? 

3. За якими правилами жила тухольська громада?

4. Про що був сон Захара Беркута? 

5. Як справдився сон? 

6. Громада зібралася на раду....про що говорили?

8. Хто був старійшиною у громаді?

9. Скільки років було Захарові Беркуту? 

10. Що стояло при вході у село Тухлю? 

11. Хто прийшов на допомогу?

12. Що за несподіваний гість з'явився? Про що розповів?

13.Чому Мирослава назвала себе сиротою?

14. Максимів план...

15. Монголи в селі...


Проблематика твіру "Захар Беркут":

- захист рідної землі;

- моральний вибір;

- єдність, згуртованість народу – запорука перемоги;

- людина і природа;

- кохання, вірність, самопожертва;

- взаємовідносини батьків і дітей.

Образи-символи в повісті: Беркут – гордий, мужній, сильний і волелюбний птах. Вовк  - хижак, підступна і зла тварина. Сторож – великий кам’яний стовп, який тухольці вважають священним.

ДОМАШНЯ РОБОТА:: Дати відповідь на запитання: «Що таке, у вашому розумінні,  героїзм? Які вчинки є героїчні? Наведіть приклади із сучасності»   


5 жовтня

Класна робота

Тема № 2. Про минулі часи. Творчість І.Франка, Т. Шевченка. Іван Франко. Короткі відомості про митця і його багатогранну творчість. „Захар Беркут”. Історична основа повісті. ТЛ. Історична повість. 

І письменник бере  участь у цьому конкурсі. Майже шість тижнів  працював Іван Франко над твором у своєму рідному селі Нагуєвичах.

4.Повість була написана у 1882 році, а  вже у 1883 році була опублікована у журналі. У своєму творі письменник використав короткі відомості з Галицько – Волинського літопису про вторгнення  монголо-татарських полчищ у Русь, їхній перехід через Карпати.

5.Дійові особи твору такі як: монгольська навала, бегадири Пета, Бурун-

да були насправді, а інші художні образи  –  Тугар Вовк,  Захар Беркут,  Мирослава, Максим – створені письменником.

ДОМАШНЯ РОБОТА: прочитати за підручником частину повісті на стор. 23-34


Тема твору: розповідь про те, як волелюбний народ Руської землі боронив   свою батьківщину від монголо-татарської навали.

Ідея твору: возвеличення мужності, патріотизму, вміння долати перешкоди; засудження зради, жадності, збагачення за рахунок інших.

Основна думка твору: сила народу – в єдності, підтримці, повазі одне до одного.

Жанр: історична повість.

Теорія літератури.

Історична повість – епічний твір середнього розміру, в якому  зображені як історичні події, особи, так і створені письменником художні образи потягом тривалого або важливого за подіями часу.

   В повісті є багато застарілих слів (архаїзмів) і діалектизмів, які надають творові історичного колориту.

Історична довідка:


30 вересня

Контрольна робота №1  за темою „Вступ. Із пісенних скарбів” (розлогі відповіді на питання ) 

Виконайте завдання й дайте відповіді на запитання:

ОБЕРІТЬ БУДЬ-ЯКІ ТРИ ЗАПИТАННЯ І ДАЙТЕ ВІДПОВІДІ

НА ДОПОМОГУ ПРИЙДЕ ПІДРУЧНИК

28 вересня

Класна робота

Розвиток мовлення. Епітет і метафора - найпоширеніші виражальні засоби фольклору

Встало сонце кисле, бачить - небо скисло.

В кислім небі кисла хмаронька повисла.

І спішать нещасні кислі перехожі,

І їдять жахливе скислеє морозиво....

Що таке епітет? Приклади епітетів

Епітет – це яскраве образне визначення, наприклад:

золота осінь; синє море; білосніжна зима; оксамитова шкіра ;кришталевий дзвін, страшна правда.

хмарка плаче...берізка зітхає...сонечко усміхається - персоніфікація (уособлення)

Епітетом називають один з головних термінів у теорії літератури, який є визначенням при слові і впливає на його виразність.

А тепер  давайте згадаємо, що таке персоніфікація.....Це олюднення предмета: берізка думає....вітер сердиться.....грім лякає....сонечко пестить......

ДОМАШНЯ РОБОТА: 1. придумати 3 епітети до іменника ліс;

2. підібрати метафору до іменника пташка


Метафора — з грецької це слово перекладається як «перенесення». Метафора означає розкриття сутності одного предмета чи явища через особливості іншого.

Засоби утворення метафор

1.Розмір (наприклад, грудка землі — грудка суму)

2.Форма (рука хлопчика — рука долі)

3.Функція (палець людини — палець станка (деталь станка)

4.Місцезнаходження (дно моря — дно життя)

5.Форма і функція (хвіст ящірки — хвіст літака)

Алгоритм складання метафори:

1.Обрати об'єкт (що?)      котик         веселка вишня

2.Називаємо дію (що робить?)       грає       усміхається висить

3.Вибираємо такий же об'єкт, що здійснює такі ж дії (на кого? на що? схожий)         дитина       квіткова поляна лампочка

4.Назвати місце, де завжди діє чи перебуває перший предмет (утворити прикметник)            дім      небо дерево

5. Скласти п.4 (прикметник)+ п. 3 (іменник) - ----вийде метафора    ----------котик - домашня дитина  

веселка - небесна квіткова поляна

вишня-деревна лампочка (лампочка на дереві)

 


 

23 вересня

Класна робота

ЛРК №1. Осмислення минулого у творах Сашка Лірника. Казка-пісня про силу характерницьку, богатиря Ахмеда і Грицька Кобилячу Смерть 


Казки письменника, сценариста й актора Сашка Лірника передають дух козацтва, народний характер, звичаї та побут українців. Ці оповіді, поєднані з гумором та дивовижними пригодами, існують у просторі, близькому і до нашого часу. Казкар розповідає підростаючому поколінню про вагомість сили характерницької для оборони рідного краю; про те, як Чорний Козак долає страшне закляття та знову бачить денне світло; як треба виготовити кулемети, щоб село Легедзине не змогло взяти військо вороже, та яку варто грати музику, попри думки людей. Ліричні та героїчні мотиви цих казок навчать дітей добра, любові та хоробрості. 

ДОМАШНЯ РОБОТА: опишіть свої враження від сьогоднішнього уроку. Що ви взнали нового. Чи був урок корисним і потрібним для вас? Чому? Чим? (відповіді давати реченнями, 3-4)

Саму казку можна прочитати за посиланням: https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=16499

Художній стиль — це стиль художньої літератури, який використовується в художній творчості. Провідним завданням художнього стилю є вплив на людську психіку, почуття, думки через зміст твору. Сьогодні ми знайомимось із авторською казкою. Сподіваюсь, вона вам не просто сподобається, а розширить ваші горизонти, навчить нового. Але деякі моменти я маю вам заздалегідь пояснити.

Яничари спершу набиралися з полонених, потім поповнювалася примусовим набором дітей християн, у тому числі й українців.. Після переходу на іслам яничари виховувалися в дусі релігійного фанатизму й сліпого послуху; були дуже жорстокими, особливо до своїх колишніх співродичів.

Чума - це гостре інфекційне захворювання, що має природно-осередкову етимологію. Для чуми характерні - лихоманка, ураження лімфатичної системи, важка інтоксикація, ураження шкіри та легень. Чума - це надзвичайно небезпечне захворювання. 


21вересня

Класна робота

РМ №1. Усний твір-опис за картиною невідомого художника „Козак Мамай”. 

В Україні з глибокої давнини відомі картини, на яких зображено містичну особу, котра за народними переказами носить ім’я – Мамай. Набувши свого значного поширення в Україні народна картина «Козак-Мамай» освячувала чи не кожну українську хату, утворюючи своєрідний сакральний комплекс разом із традиційними іконописними образами. Жодному іншому творові  давнього українського народного малярства не судилося  прожити таке довге життя в стількох варіантах, повтореннях і копіях. Малювали «Козаків-Мамаїв» на полотнах і на стінах хат, на дверях і віконницях, на кахлях і скринях. Навіть на липових вуликах знаходять його лик.

На посвячений статус Мамая вказує, передусім, ритуальна поза і зачіска. Подібне медитаційне положення є іконографічним зображенням божеств у східних культурах (зокрема, Будди, Шиви та його іпостасей), що вказує на сакралізованість образу. Чуб, так званий “козацький оселедець”, традиція носіння якого бере початок в арійській культурі (чут), символізує вищі духовні сили. Те, що чоловік, який його має, усвідомив та знаходиться в безпосередньому зв’язку з Богом. 

Для розуміння значущості Мамая для українського народу, необхідно дати відповідь на головне питання дослідження: Чому українці надали сакральний статус Мамаю, використовуючи його образ, як оберіг від темних сил та усіляких бід , звертаючись за допомогою в повсякденних справах ,нарівні з християнськими святинями? Цей факт є ще одним доказом того, що Мамай не є звичайною людиною, а скоріш божественною сутністю, Аватар, втілення самого Бога. 

ДОМАШНЯ РОБОТА: я обіцяла знайти посилання на фільм про Івана Сірка. Його можна переглянути за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=_2VX9vDcWJA&ab_channel=%D0%A2%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB%22%D0%9C%D0%B5%D0%B3%D0%B0%22


Ви переглянули фільм про Івана Сірка або послухали матеріал про козака Мамая. Поділіться враженнями від почутого (3 -4 реч)



Мамай - містичний характерник

Відомо з давніх джерел , що Мамай – вчив таємницям характерництва, тобто сам був характерником . Аналіз та правильне розуміння терміну “характерник” – допоможе прочинити деяке світло на це питання та вкаже нам той шлях по якому ми дістанемось остаточної відповіді. Спробуємо знайти , яке значення має поняття ” характерник” та загалом характерництво ,як езотерична філософія та система практик. 

Мусимо говорити про зв'язок із буддистськими божествами, зокрема з Шивою. Шиву вважають засновником Йоги так само, як і  містичний Мамай  вважається винахідником  давньої, таємної практики та життєвої  філософії –  характерництва.  Можна зробити висновок про  те , що слово характерник” вживалося по  відношенню до блаженної , духовно-розвиненої  людини ,яка досягла завдяки своїм практикам,  вищого стану свідомості і як результат  отримавши надлюдські можливості набула певної  божественності. 

Атрибутика картин, на яких зображений Мамай:

Кожна деталь символічна й важлива.



12 вересня

Класна робота

Коломийки. „Дозвілля молоді”, „Жартівливі коломийки” – „перли розсипаного намиста”. Особливість жанру і його життєвість. Побудова, ритм коломийок. Життєствердний, гумористичний пафос. ТЛ. Коломийки 

Коломийки

Коломийка — найпоширеніша танкова пісня, котра поєднує в собі поетичне слово, музику і танець в одну цілість.

Кожна коломийка складається з 2 рядків по 14 складів та може бути як приспівкою до танцю, так й існувати незалежно від нього. Коломийки лаконічно, але дуже виразно змальовують буденний та святковий побут. Поряд з цим у них закладено глибокий зміст, широку гаму народно-філософських поглядів та психології.

Коломийки не існують відокремлено як маленькі дворядкові пісеньки. Вони об’єднуються у «віночки» («в’язанки»), які не мають сталого поєднання, а спонтанно добираються до конкретної ситуації. Адже коломийка - дуже імпровізаційний жанр: вправні народні виконавці люблять експромтом складати коломийки до різних життєвих оказій. Коломийкова мелодія, не змінюючи свого основного строю, може приймати то сумний, то веселий характер, тому вона надається однаково добре до передачі трагічних і веселих моментів народного життя.

Завдяки незвичайному багатству і різнобарвності мови коломийок вважається, що той, хто хоче навчитися гарно висловлюватись, мусить учитися коломийок напам'ять. А через їхній жартівливий, життєствердний пафос коломийки не забуваються, а передаються із покоління в покоління.


“Дозвілля молоді” аналіз

Жанр – родинно-побутова коломийка

Тема: зображення молоді, яка вміє і добре працювати, і весело відпочити під спів коломийок.

Ідея: возвеличення прагнення молоді весело проводити час (співи, танці, музика, різноманітні розваги).

Основна думка: поки молодий — вмій організувати своє дозвілля, а допоможе в цьому коломийка, гарний настрій, риси вдачі.

Композиція: Орієнтовно цикл містить три частини.

І — розповідь про коломийки-співанки, їх вплив на внутрішній стан людини, її почуття, а також говориться про популярність цих пісень.

ІІ — парубоче сприйняття коломийок.

ІІІ — повага, любов молодиці до коломийок, які супроводжують її і в роботі, і під час танців.

Художні засоби “Дозвілля молоді”

Епітети: голос калиновий, золотенькі руки, сопілочка калинова.

Персоніфікація: голос причарував, грає … серце, сумно сопілкала,  сопілочка любов ізчинила.

Порівняння: «Ой ніхто так не заграє, як Іван, весело», знаю спiваночок, як трави та листу.

Пестливі слова: калиноньку, сопілочку, голосненька, миленький, любочок, золотенькі.

Гіпербола: «сопілочку чути на все село».

Риторичне звертання: Сопілочко калинова.

Риторичне запитання: «Ой де тота сопілочка, де тота, де тота, Що ми з ночі пищалала коло мого рота?»

Повтор (тавтологія): «Ой заграю у сопілку, заграю, заграю…», «Ой де тота сопілочка, де тота, де тота».

Повтор: «Сопілочка калинова …», «Ой бодай ся розколола сопілочка…», «Ой заграю у сопілку …», «Ой …».

Оклики: Ой у любка до сопілки золотенькі ручки!.


12 вересня

Класна робота

Трагічний і героїчний пафоси козацьких і чумацьких пісень.  „Стоїть явір над водою”, „Гомін, гомін по діброві”, „Ой у степу криниченька”. 

·        Що таке народна пісня?

·        Які її ознаки?

·        Які пісні називають суспільно-побутовими?

·        На які групи вони поділяються?

Десь із середини XV століття за Дніпровими порогами з’являються озброєні люди, яких прозвали козаками, що мовою східних народів означало «вільна людина», «безстрашний вояк». Коза­ки боронили землю від поляків, турків, татар, одбивали людей-невільників.

Запорозькі козаки відзначалися мужністю і винахідливістю у битвах, морських похо­дах. У першій половині XVIII ст. запорізьке козацтво піднялося до рівня кращих європейських армій, а своєю активністю, наступальною, ініціативною стратегією і маневреною тактикою перевершувало феодальні армії Європи. Запорозьку піхоту вважали найкращою в Європі. Вона героїчно й майстерно билася з ворогами.

А у хвилини відпочинку козаки любили співати. Ко­зацькі пісні пов’язані з історією народу; найдавніші з них оспівують героїзм захисників вітчизни, готовність пожертвувати родинним затишком, а може, й життям, тому в цих піснях важливе місце посідає мотив прощання з родиною, битви з ворогом і героїчної загибелі козака.

У козацьких піснях підкреслена непокірність духу ук­раїнця, що не змирився із закріпаченням і обрав життя, сповнене тривог і небезпек, але вільне, тому й покинув рідні місця «не з добра, не з розкоші, а з великого лиха».

У піснях цього циклу часто йдеть­ся не про вчинки, а про емоції героя. Вони сповнені натхнення й запальності. Ноти оптимізму, завзяття, душевного піднесення – це все ознаки пафосу.

ДОМАШНЯ У ЩОДЕННИКУ!!!


Літературний аналіз твору "Стоїть явір над водою"

 Тема: розповідь про сумну долю козака, який поїхав на війну та загинув на чужині. Ідея: уславлення вірності козака своєму військовому обов’язку, патріотизму, засудження війни.

Основна думка: народ завжди пам’ятатиме тих, хто загинув заради щастя, добробуту, миру на рідній землі.

Жанр: соціально-побутова козацька пісня.

Художні засоби:

Епітети: явір зелененький; козак молоденький; кінь вороненький; висока могила; червона калина;

Метафори: стоїть явір; явір… в воду похилився; вода корінь миє; серденько ниє;

Зменшувально-пестливі форми: явороньку, зелененький, козаченьку, молоденький, серденько, вороненький, колисоньку, родоньку.


Літературний аналіз тексту "Гомін, гомін по діброві"

 Тема: зображення часів, коли український народ захищав рідну землю від турецько-татарських загарбників.

Ідея: уславлення козацької мужності, цілеспрямованості, відваги.

Основна думка: кожна мати, проводжаючи свого сина у похід на війну, хвилювалась за його подальшу долю; тільки смілива, рішуча, винахідлива людина здатна протистояти будь-якому ворогові.

Жанр: соціально-побутова козацька пісня.

Художні засоби:

Епітети: дрібні дощі; густі терни; чисте поле.

Метафори: туман поле покриває; огні спалять; огні знають; води знають; змиють дощі; розчешуть терни.

Анафора: гомін, гомін по діброві;  нехай тебе;

Зменшувально-пестливі форми: синку; додомоньку; головоньку; постеленьку; травиченька; постіленька.


2 вересня

Процес виникнення фольклору. Багатство і розмаїття українського фольклору. Види родинно-побутових пісень (про кохання, про сімейне життя, жартівливі). «Ой під вишнею, під черешнею…», «Цвіте терен…». 

Класна робота

Ознайомитися зі стат. про усну народну творчість та її різновиди на стор.5-6.

Повторити матеріал про різновиди фольклору за таблицею на стор. 8.

Прочитати та прослухати пісню "Цвіте терен" на стор. 9

2 вересня

Вступ. Роль і місце літератури в житті нації. Розвиток літератури. Творча індивідуальність митця 

Класна робота

Розвиток української літератури

Література існувала завжди з того моменту, коли була заснована мова. Історико-літературний процес поділяється на:

а) перших десятиліть ХІХ ст.;

б) 40–60-х років;

в) початку 70–90-х років;

г) кінця ХІХ — початку ХХ ст.;


Прочитати вступну статтю підручника на ст. 3-4,  зробити виписки