Кабінет вихователя

Конспекти занять

Краплинка мандрівниця

Інтегроване заняття з пріоритетомпізнавально-мовленнєвого розвитку

для дітей старшого дошкільного віку.

Мета:

Фізичний розвиток:

·         розвивати дрібну моторику, підтримувати інтерес малят до виконання ігрових вправ під музику, що імітують рухи в природі.

Соціально-моральний розвиток:

·         розвивати почуття доброти; виховувати дбайливе ставлення до навколишнього середовища; прищеплювати навички екологічно правильної поведінки в побуті, в природі; вчити розуміти потребу дбайливого ставлення до води, як до природного ресурсу та розуміти значення води для людини.

Емоційно-ціннісний розвиток:

·         розвивати уяву, фантазію; формувати вміння емоційно реагувати на  природні об’єкти , отримувати позитивні враження від спостереження за ними.

Пізнавальний розвиток:

·         розвивати логічне мислення, продовжувати вчити дітей досліджувати; удосконалювати знання дітей про кругообіг води в природі, про ріки та цілющі джерела України та місце їх знаходження на карті; закріпити уявлення дітей про те, у якому стані вода існує в природі, різні явища (дощ, роса, сніг, іній, паморозь, лід, пара) та стани води у навколишньому середовищі.

Мовленнєвий розвиток:

·         розвивати увагу, інтонаційну виразність, зв’язне мовлення, вміння послідовно і чітко висловлювати свої думки; формувати вміння будувати підрядні речення, підбирати слова – означення, слова-дії.

Художньо-естетичний розвиток:

·         розвивати естетичний смак, відчуття музичного ритму; вчити помічати красиве, передавати свої почуття в музично-ритмічних вправах;

Креативний розвиток:

·         удосконалювати вміння передавати стани води за допомогою моделювання маленькими чоловічками; вміння аналізувати, синтезувати, узагальнювати під час дослідницької роботи.

Матеріали: оповідання В.О.Сухомлинського «Краплинка роси», «Краплинка»,схема кругообігу води в природі, «музей води», карта України,грамзаписи, набір склянок, скло, вода, сіль, яблуко, морква, серветки, фартушки, лід, трубочки для коктейлю, загадки, картки із назвами напоїв (кава, молоко, сік, мінеральна вода, кисіль, чай).

Попередня робота: оформлення «музею води», складання схеми «кругообіг води в природі», бесіда «Кому потрібна вода?», розповідь про стан погоди, відгадування і придумування загадок про воду, прислів’я про значення води в природі, ігри «Хто більше», «Чарівні чоловічки», екскурсії до водойм.

1 етап.

Звучить музика. Діти стають в коло.

Вправа «Я всміхаюсь сонечку»

Я всміхаюсь сонечку, здрастуй золоте,
Я всміхаюсь квіточці, хай вона росте,
Я всміхаюсь дощику, лийся, мов з відра,
Друзям посміхаюся, зичу їм добра.

Діти сідають на стільчики. На магнітній дошці непомітно з’являється краплинка.

– Діти, що це?

– Звідки з’явилася краплинка?

(Відповіді дітей: дощова краплинка, з озера, з річки, з крану…).

А можливо це краплинка роси з оповідання В.О.Сухомлинського «Краплинка роси»

Читання оповідання.

   Рано-вранці на квіточці троянди прокинулась Краплинка роси.
– Як я тут опинилась? – думає Краплинка. Увечері я була високо в небі.
   І захотілось їй знову в небо.
   Пригріло Сонечко. Випарувалась Краплинка, піднялась високо-високо в небо, до самого Сонечка. А там тисячі інших краплинок. Зібрались усі в одну чорну хмару і затулили Сонечко.
– Чого це ви заховали мене від людей? – розгнівалось Сонечко.
І послало на хмару вогненну стрілу. Вдарила вогненна стріла, загримів грім. Злякалась чорна хмара й розійшлась. Пішов дощ. Упала краплинка на землю.
– Дякую тобі, Краплинко, – промовила Земля. Я так скучила за тобою.

Бесіда

·         За що подякувала Земля Краплинці?

·         Яке добро зробила Краплинка?

·       Уявіть, що Краплинка потрапила на пшеничне зернятко, і з нього виріс чарівний «колосок доброти». Розкажіть, як цей колосок допоможе людям.

Гра з краплинкою «Добрий дощик».

Діти стають у коло. Всі вони добрі краплинки.

Ось безліч дрібненьких краплинок:
з дощів та струмочків, з туману й росинок….
Фантазії трохи проявлять малята-
Зуміють також всі краплинками стати.

У середині кола стоїть мама – хмаринка. У «мами-хмаринки» склянка з чарівною «водою доброти». Звучить весела музика, і всі «краплинки» танцюють та кружляють навколо «мами-хмаринки». Коли музика стихає, всі «краплинки» зупиняються, а «хмаринка-мама» по черзі збризкує водою зі склянки на кожного в колі і запитує у «краплинок», кому вони допомогли. Кожна «краплинка» має придумати відповідь.

(Відповіді: я побачила квіточку, яка зів’яла від спеки, і напоїла її; я побачила на дорозі брудну машину і помила її; я розвеселила дітей тощо).

Краплинка оживає.

– Як мені весело з вами. Але я не знаю, чи зможу повернутися на хмаринку до своїх подружок.

– Звичайно зможеш.

Діти розповідають про кругообіг води в природі за схемою.

Вода вічна мандрівниця. Вона у природі постійно рухається, хоча ми цього не помічаємо. Сонячні промені нагрівають воду в калюжах, річках, озерах, морях. Вода перетворюється на пару.

Ця нагріта пара піднімається високо вгору. Там набагато холодніше, ніж біля поверхні землі. Угорі пара охолоджується і знову перетворюється на краплинки води, а взимку – на сніг. Потім краплинки або сніжинки падають униз, у вигляді дощу або снігу. Вода просочується крізь грунт і знов потрапляє до озера або річки. Там вона знов випаровується під дією сонячного тепла та у вигляді пари піднімається вгору. Цей безперервний процес має назву кругообіг води.

Читання вірша І. Коломієць.

Дивовижне вічне коло
Є в цілющої води
І нема йому початку,
І нема йому кінця.
В нім немов найменша цятка,
Б’ється серце джерельця.

Краплинка радіє, дякує дітям.

Звучить музика С.Майкапора п’єса «Росинки».

Музично-рухова вправа

Діти показують маленькі росинки, які прокинулись на травинках. Вони погойдалися, привіталися, сказали всім «Доброго ранку!». Росинки вмили квіточки, листочки, попрощалися й побігли далі. Рухаються, пересуваючись спочатку ходою на носочках, а потім легким бігом.

(Слідкувати, щоб діти враховували ритмічний малюнок музичного твору та намагалися передати емоційний склад мелодії мімікою, темпом пересування).

Краплинка задоволена.

– Як цікаво. Ще більше хочеться дізнатися про воду.

– Краплинко, пішли разом з нами до музею води.

Дітки йдуть разом з Краплинкою і співають пісню групи «Ми гарненькі дітки».

Д/г «Розкажи про воду»

Діти заходять до музею, закінчуючи речення розпочаті вихователем, добираючи якомога більше відповідних слів.

Вода буває… (прозора, брудна, чиста, питна, дощова, морська,річкова, солона, прісна, сира, кип’ячена, джерельна, кринична, водопровідна,прозора, холодна, гаряча, крижана, тепла…).

Воду можна… (пити, кип’ятити, носити, возити, набирати, заморожувати, охолоджувати, нагрівати…).

Воду можна набрати…(із водоймища,моря, річки, озера, калюжі, струмка, ополонки, акваріуму, джерела,колодязя, відра…).    

В музеї екскурсоводи вітають гостей, розповідаючи:

·         про цілющі джерела України: Миргород, Куяльник;

·         ріки та моря України, показуючи на карті;

Розповідають про те, що у воді живуть чарівні «кришталики», краса яких залежить від оточуючого. (Показують кришталики свяченої води,брудної води, колодязної, води біля якої говорили погані слова, добрі слова )(додаток)

Діти розповідають прислів’я про воду.

Без води і ні туди, і ні сюди.

Щоб спрагу вгасити треба води попити.

Де водиця тече там травиця росте.

Краплинка у захваті від цікавих розповідей дітей про воду. Кожному дарує маленькі крапельки.

Логоритмічна вправа «Крапля раз, крапля два…»


Дощ помалу накрапа,
Стала мокра вже трава,
Швидше дощик припускай,
Разом з нами ти пограй.

Краплинка з дітками кружляє у таночку.

2 етап

«Краплинка в дослідницькій лабораторії»

Вихователь: – Діти, сьогодні ми з вами зустрілися в нашій лабораторії, щоб розкрити таємниці води.

Краплинка. Як цікаво.

Діти, пригадайте, що ви пили на сніданок? (Чай).

А що ще можна випити? Давайте порахуємо. (Чай на сніданок, компот на обід, молоко на вечерю). А ще супи, борщі.

Давайте пограємось в гру “Хто більше назве питної рідини” (на картках за столами відібрати слова: кава, сік, мінеральна вода, молоко, чай, кисіль). (Краплинка грає разом з дітьми)

Діти, а чи є на землі хоч одна істота котра могла б жити без води? (Ні, немає).

А ви знаєте, діти, що у фруктах та овочах теж є вода? Давайте подивимося скільки соку у морквині та яблуці.

Дослід 1: Вичавлюємо сік у склянки, визначаємо де його більше.

Вода, діти, має чарівну властивість, з давніх-давен це знають люди. Вона розчиняє різні речовини: з’їли ви бутерброд, вода розчинила його на дрібні часточки, а кров рознесла поживні речовини по всьому організму, кожній клітинці дала.

У мене для вас, діти, є маленький секрет. Погляньте, що це? (Крижинка, лід). А звідки вона взялась, як ви гадаєте?

Вода – це справжня чарівниця. Вона вміє перетворюватися та змінюватися. Давайте прочитаємо і відгадаємо, на що (Краплинка відгадує разом з дітками, обігруючи):

1.  У вогні не горить
У воді не тоне.(Лід)

2.  І не борошно, а білий
І не вата, а м’який
І як дзеркало, блискучий
Покриває гори – кручі,Застеляє землю вкрай,
Щоб був гарний урожай, Що це буде? – Відгадай.(Сніг)

3.  З високості мов сльозинки,
Линуть вниз дрібні краплинки,
З льоту, навкіс напрямки
Дзвінко б’ються об шибки.
Об’єднавшись у струмочки
Заливають всі куточки.
Їх багато, не злічити.
Як краплинки звуться, діти? (Дощ).

4.  Снігурочка дихне, мереживо ясне
Простелить по землі, повісить на гіллі
А сонечко погляне
Мереживо й розтане. (Іній)

5.  Влітку з неба, мов зернинки
Впали білі горошинки. (Град)

– Щоб вам було зрозуміло як вода переходить в різні стани звернемось до наших чарівних чоловічків.(Діти зображують чоловічків тримаючись за руки: твердий стан – міцно тримаючись за руки; рідкий стан – торкаючись ліктями; газоподібний – руки вільні).

Дослід 2: Визначити колір, температуру, смак води у склянках. (Діти разом з Краплинкою визначають).

Як ми визначаємо температуру води. (На дотик, торкаємося склянки -холодна).

Колір, прозорості? (Вода прозора, немає кольору). А на смак? (Пробують через трубочку – без смаку).

– Я додаю в склянку сіль, яка буде вода? (Солона). Чому? (Сіль розчинилася у воді, солі не видно, смак залишився).

Вода може розчиняти що? (Цукор, сіль, лимонну кислоту, інші речовини).

(Фізхвилинка)

Вихователь: -Ви напевне знаєте, діти, що морська вода теж солона? (Так, солона).   Як же до неї сіль потрапила? Хочете я вам розповів?

На нашій планеті Земля є багато річок. Вони на своєму шляху до моря проходять крізь гори та грунт, де є різні солі. Річки приносять цю сіль у море, де вона залишається назавжди, тому що вода нікуди не тече. А у річок вода свіжа, не солона, бо постійно поповнюється новою водою із джерел, а течія відносить сіль у море.

А як річки знають, що їм треба текти до моря?

Дослід 3: Візьмемо скло, наллємо води на нього. Що у нас вийшло? (Калюжа, озеро).А зараз я нахиляю скло. (Річка побігла). А якщо сильніше нахилити? (Ще швидше побігла).

·         Вода дійсно буває різна: солона морська, прісна річкова. А хто з вас куштував джерельну воду? Яка вона?

Джерельна вода корисна, чиста, вона тече з землі. Послухайте віршик про джерельце.

Лісове джерельце, добре в нього серце
Всім дає водиці і звірятку й птиці,
Дереву, травині, квітці та людині
Тому й не міліє, дзюркотить, радіє.
І з ліска дзвінкою витікає водою.

– Прослухали віршика, ніби побули у лісі поряд з джерельцем. Так, діти? (Так). Пропоную прослухати “пісеньку джерельця (грамзапис).

Діти, а звідки у вас вдома і у нас в дитячому садку вода? (З річки Псел). Так, діти, з нашої річки Псел. Ми користуємося водою із річки. Але спочатку її очищують на водоочисних спорудах. Вода проходить через спеціальні фільтри, які затримують риб, водорості та бруд.

А вже потім, коли вода стає зовсім чистою, її закачують у трубопровід потужними насосами, через труби вода потрапляє у наші домівки.

Це тільки здається, діти, що води багато на Землі. Погляньте на глобус, будь ласка. Скільки блакитного кольору на ньому, але очищується вона дуже повільно, і запаси її зменшуються. Тому ми з вами завжди повинні вміти економити воду, пам’ятати правила користування водою. Які це правила, назвіть, будь ласка.

·         Закручувати кран із водою.

·         Не відкривати воду сильно.

·         Набирати води стільки, скільки потрібно.

·         Не заповнювати ванну до краю.

·         Не забруднювати природні водоймища.

Вихователь: Молодці, діти, все що дізналися ми з вами, я гадаю надовго запам’ятається. Краплинко, чи сподобалось тобі в нашій лабораторії.

Краплинка. Я дуже вдячна. Скільки цікавого діти знають про мене і моїх друзів. Ви гідні називатися вартовими «Блакитного патруля»

Краплинка посвячує у вартові «Блакитного патруля»(роздає емблеми).

Краплинка . Пригріло сонечко, час мені повертатися до своїх друзів. До побачення.

Вартові «Блакитного патруля» оглядають крани в умивальнику: чи не прокапує вода, звертають увагу на справність кранів, водопровідних труб.

Підготувала вихователь Клипа Т.М.

Ознайомлення дітей з народною іграшкою

Завдання: поглибити знання дітей про українську народну іграшку з глини-свищик; продовжувати знайомити дітей з декоративними візерунками українського народного декоративно-вжиткового мистецтва; вчити прикрашати лініями, крапками, кільцями паперові силуети керамічної іграшки; розвивати зацікавленість до декоративного мистецтва, естетичні почуття, відчуття ритму; виховувати дбайливе ставлення до іграшок,охайність у роботі з фарбами, бажання малювати.

Матеріал: керамічна пташка-свищик, ілюстрації із зображенням керамічних пташок-свищиків,тоновані плоскі паперові силуети пташок, гуашеві фарби, пензлики, та інше приладдя для малювання.

Хід заняття

Вихователька: Діти, що найбільше ви любите робити вдома і в дитсадку?Так,гратися. А,що ви найбільше любите одержувати в дарунок?(іграшки). Звичайно, всі діти дуже люблять іграшки.

(Стук у двері, заходить хлопчик-лялька в українському одязі з керамічною іграшкою-пташкою-свищиком)

– Ой, діти, хто це до нас прийшов? Який гарний хлопчик. Яка гарна на ньому вишивана сорочка! Діти, запитайте, як його звати. (Хлопчика звати Петрик). Діти, запросіть Петрика сісти. Петрик каже,що в нього був день народження. До нього прийшли друзі, привітали його і подарували подарунок. Він хоче, щоб ви відгадали, який подарунок йому подарували друзі. Послухайте уважно вірш, і ви відгадаєте,що подарували Петрикові.

Друзі Петрика вітали
І йому подарували
Півника із глини
Гарні іменини!
А той півник чубатий
Добре вміє співати.
Ходить Петрик по селу,
Має втіху не малу
Хто його почує
Сміється,жартує.
Петрик не вгаває –
На півнику грає.

– Діти, що подарували Петрику друзі? Так, півника. Ось подивіться, Петрик приніс цю іграшку з собою. З чого зроблена ця іграшка? Так, з глини. А що вміє робити ця пташка? Так,вміє співати. Послухайте, як вона співає.

Півник, півник- свистунець.
В тебе гарний гребінець
Хвостик розфарбований
Ось так розмальований!
Глиняного півника в дитсадок купили
Глиняні у півника ніжки і крила
Хвіст,аж горить, гребінь-іскриться,
І світяться очі, ніби суниці
Співають щосили півні на дворищі
А мій не співає, а мій тільки свище!

(Вихователька грає на свищику). Вам подобається? Давайте розглянемо цього півника і назвемо,що в нього є (тулуб, голівка, гребінчик, борідка, дзьобик, хвіст, а замість ніг – підставка,) Чим прикрашений півник? (крапочками,лініями,кільцями).

Ми по колу усі йдем
Дружно пісеньку ведем
Як свищик заграє
Ми в таночку покружляєм

Діти, чи хочете ви прикрасити паперових півників?

Петрик каже, що він вам у дитсадку залишить свій свищик. Давайте ми розмалюємо півників і подаруємо Петрикові. Ви погоджуєтеся зі мною?

Перш ніж приступити до малювання, я вас запрошую поспівати веселу пісеньку’’ Два півники”. (Діти співають з вихователькою,імітують дії за змістом пісні,танцюють.)

А зараз,діти, сідайте за столи і будемо прикрашати пташок.

Ось подивіться,як я прикрасила пташку. (Діти розглядають різні зразки.)

Що прикрашено у пташки? (Голівка,хвостик,тулуб.)

Чим прикрашений тулуб? Голівка? Хвостик?

Діти, я буду розмальовувати півника, а ви уважно дивіться, як я буду малювати.

(Вихователька: пропоную стати майстрами. Запрошую розписати паперових півників.)