Сторінка довіри

       У життя стількох українських дітей війна увійшла своїм жахіттям. Стільки дітей пережили бомбардування, були свідками бойових дій, бачили те, чого би діти ніколи не мали бачити… Стільки родин були вимушені покинути рідні домівки. Частина дітей втратили рідних…

        З метою попередження і зниження психологічної травматизації учасників навчального процесу у листопаді-грудні 2023 року у школі пройшли серії тренінгів для учнів та вчителів за програмою "Діти та війна: Навчання технік зцілення"

Методика “Діти і війна” дає можливість застосувати принципи втручань КПТ не на рівні спеціалізованої психотерапевтичної допомоги, а на рівні втручань “низької інтенсивності”, що дозволяє охопити базовою психологічною допомогою велику кількість дітей у режимі раннього втручання у відповідь на досвід психотравмуючих подій. Це можливо також завдяки ефективному груповому формату застосування даної методики та залученню дорослих у форматі окремих сесій.

                   👉  Посилання на допис зі сторінки ліцею 


Консультації психолога для дітей, учнів, вчителів.

0963434500

Збірка гарячих ліній та консультативних сервісів, що стосуються психологічного добробуту і є актуальними на сьогодні.


1. Ла Страда

Тут можуть проконсультувати дорослих та дітей з питань сімейного насилля, захисту прав, гендерної рівності та насилля, торгівлі людьми.

Сайт: https://la-strada.org.ua/

Номер телефону гарячої лінії для дорослих: 116 123 (з мобільного)

Для дітей: 116 111 (з мобільного)

2. Загальнонаціональна гаряча лінія з питань ВІЛ/СНІД та туберкульозу

З назви зрозуміло, що консультують з питань профілактики й лікування ВІЛ/СНІДу та туберкульозу. Консультацію можна отримати на сайті онлайн або за номерами телефонів:

ВІЛ/СНІД: 0 800 500 451

Туберкульоз: 0 800 50 30 80

Сайт: http://helpme.com.ua/

3. Урядовий контактний центр

Тут надають консультації різної спрямованості. На сайті є інформація з номерами телефонів великої кількості гарячих ліній. Ми хочемо виділити Урядову консультаційну лінію з питань безпеки дітей в Інтернеті до якої можуть звернутися діти, які потрапили в небезпечну ситуацію та дорослі – з питань, яким чином убезпечити дітей, дізнатися більше про технології та особливості попередження ризиків порушення безпеки в інтернеті.

Сайт: https://ukc.gov.ua/

Номер телефону консультаційної лінії з питань безпеки дітей в інтернеті: 1545, далі обрати 3

4. Телеграм-бот “Без паніки”

Цей чат-бот створений нашим центром і корисний людям, які мають панічні атаки. Ви можете в ньому знайти інформацію про те, що таке панічні атаки та техніки, які допомагають з ними справлятися.

Посилання на чат-бот: https://t.me/bez_paniki_bot

5. Онлайн курси від “ДІЯ”:

Онлайн-інструменти протидії домашньому насильству: https://osvita.diia.gov.ua/.../countering-domestic-violence

Про кібербулінг для підлітків: https://osvita.diia.gov.ua/courses/cyberbullying

Серіал для батьків «Безпека дітей в інтернеті»: https://osvita.diia.gov.ua/.../serial-dlya-batkiv-onlayn...

6. Teenergizer

Проєкт, який об’єднує підлітків з різних країн. Він спрямований на просвіту та підтримку підлітків з питань, які їх турбують. На сайті вони можуть знайти купу важливої інформації, доєднатися до спільноти та отримати онлайн консультацію з психологом в чаті.

Посилання на сайт: https://teenergizer.org/

7. Lifeline Ukraine

Національна гаряча лінія з питань профілактики самогубств.

Номер телефону: 7333

Також будемо вдячні, якщо поділитеся іще якимись проєктами чи гарячими лініями, що наразі функціонують

 


Поради психолога: як вберегти дітей від "ігор смерті" та небезпечних флешмобів в інтернеті

 

Підлітки, які відділяються від батьків в пошуках себе, часто потрапляють в тенета небезпечних ігор та флешмобів в мережі. Останнім часом в Україні спостерігаємо хвилю дитячих спроб самогубств, які пов'язують з так званими "іграми смерті".

Чому підлітки долучаються до них, з якими проблемами вони не можуть справитись та що варто знати батькам ?

Про особливості віку та проблеми підлітків

Специфіка підліткового віку полягає в тому, що постає завдання відділитись від батьків. Цей термін у дитячій психології має назву сепарація. Тоді підсвідомість підлітка зосереджена на тому, щоб робити навпаки, адже в цей період відбувається утворення дитини як незалежного індивідума. Також формуються стосунки з батьками, вчителями, однолітками. А оскільки підлітки транслюють взаємозаперечення від батьків, стосунки у цей час псуються. Та й батьки чи вчителі часто не витримують такого натиску. 

- Що важливо підліткам у цей період? По-перше, самоствердитись серед однолітків. Зазвичай у дітей є авторитети - такі ж самі підлітки, часто зірки та блогери.  По-друге, виділитись за допомогою зовнішніми факторами. Мова про телефон, одяг тощо. Ні батьки, ні вчителі в цей час авторитетами дитині не є.

Інколи люди висловлюють тезу, що в дітей варто забрати гаджети і цим вдасться вберегти їх від негативних процесів. Але спілкування в інтернеті - це норма нашого часу. Забирати телефон - не вихід, бо це спілкування - основа їхнього віку.

Чому діти долучаються до небезпечних флешмобів

- Якщо в дитини вкрай порушені стосунки з батьками, порушені стосунки з однолітками, нема авторитетів серед дорослих, то в них лишається тільки інтернет. От тоді соцмережі мають величезний вплив. То ж чим більш до дитини толерантні батьки, коли вони турбуються, щоб в житті дітей були значимі дорослі (наприклад, тренер), коли хороші стосунки з однолітками (і тут точно не зайві телефони!), тоді влада соціальних груп зводиться до мінімуму.

Групи смерті в соцмережах з'являються далеко не у всіх підлітків, а у тих, хто це шукає сам, робить подібні запити для пошуку в Інтернеті. Тобто сама ідея з'являється у реальному житті і просто дитина починає шукати способи за допомогою цих груп. Якщо ж все нормально в соціальному житті у підлітка, то навіть при банальній цікавості щодо таких груп, в них спрацьовує інстинкт самозбереження і ці групи не становлять такої загрози. 

Як розпізнати, що дитина може потрапити під вплив "груп смерті": 

·         дитина стає асоціальною; 

·         коли у неї немає друзів та спілкування в реальному житті; 

·         з'являються конфлікти з батьками; 

·         коли дитина починає погрожувати самогубством під час сварки; 

Де шукати вихід

У випадку, якщо у дитини є проблеми в соціальному житті та загроза потрапити під негативний вплив, найчастіше всього батьки самостійно ситуацію вирішити не зможуть, бо дитина робитиме все всупереч (наприклад, перестане їсти, або навпаки не матиме міри). У таких випадках краще звертатись по допомогу до психологів. 

Сучасні підлітки добре ідуть на контакт зі спеціалістами, адже там їх не змінюють, а приймають такими як вони є. Часто переконати дитину піти до психолога у батьків не стає проблемою, адже сучасні діти прекрасно розуміють, що це звичайний досвід у житті їх однолітків за кордоном. Вони значно відкритіші за попередні покоління і точно не соромляться це робити. Єдине, що важливо, знайти "свого" спеціаліста для дитини. 

 


Якщо:

·        Дитину постійно критикують, вона вчиться ненавидіти;

·        Дитину висміюють, вона стає замкнутою;

·        Дитину хвалять, вона вчиться бути шляхетною;

·        Дитину підтримують, вона вчиться цінувати себе;

·        Дитина росте в докорах, вона вчиться жити з почуттям провини;

·        Дитина росте в терпимості, вона вчиться розуміти інших;

·        Дитина росте в чесності, вона вчиться бути справедливою;

·        Дитина росте в безпеці, вона вчиться вірити в людей;

·        Дитина росте у ворожнечі, вона вчиться бути агресивною;

·        Дитина росте в розумінні і дружелюбності, вона вчиться знаходити любов у цьому світі.

Любіть своїх дітей. Вони найкращі!!!

Як оцінювати шкільні успіхи своїх дітей

Батьки у взаєминах зі своїми дітьми мають зменшувати хворобливість їхніх переживань з приводу невдач, допомогти їм емоційно долати ситуації, пов’язані зі шкільними оцінками. Похвала їм необхідна, але треба вказати на помилки, неточності.

Як ставитися до шкільної оцінки в сім’ї? Як зробити так, щоб ваше ставлення позитивно впливало на вашу дитину, а не ще більше її пригнічувало?

Правило 1: заспокойтеся. Сконцентруйте свою увагу на диханні: один… два… десять… відчуйте спокій, рівновагу. Згадайте про свої колишні «успіхи». «постійте в черевиках» своєї рідненької дитини. А ось тепер можна починати розмову, а може… тільки послухати дитину, співчуваючи її бідам, а може… допомогти розібратися у складній теоремі, а може… Пам’ятайте, що спілкуватися в люті, роздратуванні – все одно, що включити в автомобілі «газ» і натиснути гальма.

Правило 2: не поспішайте. Старий, педагогічний одвічний гріх. Ми очікуємо від дитини всього і негайно. Ми вимагаємо негайних успіхів, іноді не отримуємо їх, але при цьому не уявляємо, як нашкодили. Нам потрібно, щоб дитина вчилася сьогодні добре, ми примушуємо її – вона вчиться, але стає зубрил кою і ненавидить учіння, школу, а може й… вас.

Правило 3: безумовна любов. Ви любите свою дитину не зважаючи на її успіхи в школі. Вона відчуває вашу любов, і це допомагає їй бути впевненою у собі і долати невдачі. А як же ставитися до невдач?... Вона вас засмучує і… все.

Правило 4: не бийте лежачого. Двійка, а для когось і четвірка – достатнє покарання, тому й не доцільно карати за одні й ті ж самі помилки. Дитина очікує від батьків не докорів, а спокійної допомоги.

Правило 5: щоб позбавити дитину недоліків, намагайтеся вибирати один – той, якого ви хочете позбутися найбільше, і говоріть тільки про нього.

Правило 6: вибирайте найголовніше, порадьтеся з дитиною, почніть з ліквідації най значущіших для самої дитини шкільних труднощів. Але якщо вас обох турбує, наприклад, швидкість читання, не вимагайте одночасно й виразності, й переказу.

Правило 7: - головне: хваліть – виконавця, критикуйте – виконання. Людина схильна сприймати будь-яку оцінку глобально, вважати, що оцінюють всю її особистість. У ваших силах допомогти відокремити оцінку її особистості від оцінки її роботи.

Правило 8: - найважче: оцінка має порівнювати сьогоднішні успіхи дитини з її особистими вчорашніми, а не тільки з державними нормами оцінювання та не успіхами сусіднього Івана.

Правило 9: не скупіться на похвалу, будуючи стосунки зі своєю дитиною, не орієнтуйтеся тільки на шкільні оцінки. Нема такого двієчника, котрого нема за що похвалити.

Правило 10:  означає в морі помилок острівок успіху, на якому зможе триматися, вкорінюватися дитяча віра в себе та в успіх навчальних старань. Оцінювати дитячу працю потрібно індивідуально, тактовно. Саме за такої умови в дитини не виникне ні ілюзії повного успіху, ні відчуття цілковитої невдачі.

Правило11: ставте перед дитиною найбільш конкретні та реальні завдання, й вона спробує їх виконати. Не спокушайте дитину метою, якої не можливо досягти.

Правило 12: не рвіть останньої нитки. Досить часто дорослі вимагають: щоб зайнятися улюбленою справою, дитина повинна виправити свою успішність у навчанні. В ряді випадків така заборона має стимульний характер і справді спонукає дитину до навчання. Але найчастіше так буває, коли справи з навчанням не дуже запущені і до нього ще не втрачено інтересу. Якщо ж його вже нема, а в дитини є хобі, галузь живого інтересу, то її треба не забороняти, а всіляко підтримувати, бо це та ниточка, за яку можна витягнути дитину до активного життя в навчанні.

Для того щоб правила були ефективними, необхідно їх об’єднати: дитина має бути не об’єктом, а співучасником своєї оцінки. Її слід самостійно навчити оцінювати свої досягнення. вміння себе оцінювати є необхідним  компонентом уміння вчитися – головного засобу подолання труднощів у навчанні. 


ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ТИ СТАВ ЖЕРТВОЮ БУЛІНГУ

Перше і найголовніше правило – не тримати це у секреті. Розкажи друзям, знайомим чи рідним про те, що тебе ображають у школі, цього не слід соромитись.

Інколи допомогти з вирішенням складної ситуації у школі може абсолютно не пов’язана з цим людина: тренер у секції, куди ти ходиш після школи, або вчитель, до якого ти ходиш на додаткові заняття.         Також не слід звинувачувати себе у тому, що тебе цькують. Якщо цькування у школі перетворились зі словесних на фізичні – йди до директора школи або завуча та докладно розкажи їм про це. Також повідом про ситуацію батьків.

   У школі є психолог, тому ти  можеш сміливо звернутись до нього, щоб відновити відчуття впевненості у своїх силах та зрозуміти, як діяти далі.