Музейна педагогіка

Міні - музей «Українська  світлиця» 

Музейна педагогіка це галузь діяльності, яка на сьогоднішній день являється інноваційною, випереджальною технологією сьогодення, мета якої акцентувати  увагу педагогів щодо створення музейного середовища  в дитячих садках  як джерела формування національної свідомості, креативності, духовного розвитку дошкільників. Музейна педагогіка – це наукова дисципліна на перетині  музеєзнавства, педагогіки й психології, яка розглядає музей як освітню систему. Створення міні-музеїв у дитсадку – важлива складова реалізації принципів музейної педагогіки, що забезпечує умови для особистісного розвитку дошкільнят, безпосереднього залучення їх до світу мистецтва. Як відомо, корені національної психології, національного характеру, мислення та самосвідомості закладаються в ранньому дитинстві, передаються через мамину колисаночку, бабусині казки, дідусеві оповідання.

Упродовж останніх років педагоги нашого закладу часто замислювалися над тим, як домогтися, щоб у дитини виникла потреба долучитися до культури  українського народу, його історії, до рідної землі. Cтворити музей на базі дошкільного закладу  практично неможливо, але  організувати  музейне середовище  доступно кожному дошкільному закладу. Міні-музей українського побуту «Українська світлиця» був створений в 2010 році у нашому  дошкільному закладі. Педагоги проводять свою роботу так, аби вихованці змогли долучитися до культури свого народу, відчути гордість за рідну країну, усвідомити, що вони українці, виховують в дітях почуття національної гордості.

На  базі міні – музею  з дітьми проводяться заняття щодо ознайомлення з довкіллям, природою, з розвитку мовлення, образотворчої діяльності. За допомогою музейних експонатів вихователі формують у дітей художньо – естетичну, комунікативно – мовленнєву, логіко – математичну художньо – мовленнєву компетентності.

Використання засобів музейної педагогіки дає змогу  нам пробудити в дітях відчуття приналежності до свого роду, до рідної землі, прагнення долучитися до культури українського народу, його історії, традицій. Від вихователя діти дізнаються про призначення багатьох речей, представлених в  міні-музеї. Від речей віє теплотою, бо колись вони були зроблені власноруч з природних матеріалів. Тут діти разом з вихователями розігрують українські казки, звичаї, обряди, вчаться любити свій народ, свою Батьківщину. Глиняний і дерев’яний  посуд, декоративне панно, вишиті рушники та картини, ткацький станок, колиска та стіл з лози – відкривають малятам світ народних промислів. Дід, бабуся, внучка зроблені руками  наших вихователів сприяють формуванню національної свідомості дітей. Як цікаво покрутити колесо прядки, спробувати самому підчепити рогачем глечик і поставити його у піч, заглянути до скрині – що ж там зберігали?

Наші педагоги проводять цікаві та змістовні екскурсії для вихованців та їх батьків. Музейні експонати мають унікальну здатність впливати на інтелект, волю та емоції  дитини водночас. Полюбивши і засвоївши цінності музейного простору, надалі діти стануть вдячними відвідувачами музейних залів і культурних заходів, а отже - інтелігентними, добре вихованими й освіченими людьми. Накопичено чимало практичних матеріалів для роботи з педагогами, з дітьми: конспекти інтегрованих занять, сценарії свят, розваг, презентацій з батьками Вихователі, музичний керівник, планують роботу в межах музейної педагогіки. 

Полюбивши і засвоївши цінності музейного простору, надалі діти стануть вдячними відвідувачами музейних залів і культурних заходів, а отже -інтелігентними, високодуховними,добре вихованими, креативними і досвідченими  людьми.