Гра для дошкільників – це життя, зі своїми радощами, прикрощами, переживаннями і досягненнями, своєрідна школа, де дитина вчиться спілкуватися, діям з предметами, нормам поведінки; вимагає від гравця максимум енергії, розуму, самостійності.
К. С. Станіславський відзначав в грі щирість і безпосередність почуттів дітей.
А.С. Макаренко: «Яка дитина в грі, - така буде в роботі, коли виросте» - говорив він в «Лекціях про виховання дітей».
Дидактична гра – форма навчання; в ній містяться всі структурні елементи (частини), що є характерними для ігрової діяльності дітей: (Задум (завдання); зміст; ігрові дії; правила; результат). Театралізована діяльність сприяє: - Розвитку мовлення дітей. - Розвитку пізнавальних здібностей. - Розвитку творчої уяви і фантазії. Театралізована діяльність стимулює вихованців до образного й вільного сприйняття навколишнього світу;
Педагог і вихованець – безпосередні учасники гри.
Різновидами театральних ігор є: 1. Ігри з елементами театралізації. 2. Заняття-гра. 3. Театралізована розповідь. 4. Вікторина-розвага. 5. Вистава-гра.
I. Ігри з елементами театралізації.
II. Заняття-гра. Ця форма організації педагогічної роботи може включати в себе: етюди, фрагменти казок, ігри з елементами театралізації.На занятті в імпровізованій формі виконуються фрагменти казки. Така методика ведення заняття допомагає захоплююче вирішувати програмні завдання; позитивно впливає на формування емоційно-морального середовища дитини. На занятті-грі з народної казки «Маша і ведмідь», діти виконують завдання педагога з розвитку зв'язного мовлення, розвивають математичні здібності, пам'ять, увагу.
Дошкільники з цікавістю і задоволенням беруть участь в пізнавальній театральній грі.
В іграх використовується також природній матеріал — листя, шишки, каштани, ін.
Вивчаючи геометричні фігури, використовуються також прийоми ейдетики в таких дидактичних іграх та вправах, як: «Вкажи доріжку», «Про що ти подумав?», «Знайди схоже» тощо. При вивченні цифр знову ж таки ейдетика стає в нагоді:
діти уявляють себе цифрою, підбирають на що вони схожі, зображують їх, що допомагає малюкам легко і швидко запам'ятати новий матеріал.
За допомогою ейдетики діти навчились творчо мислити, швидше і легше запам'ятовувати нові вірші, цифри тощо.
Знайомство з правилами гри з піском.
Доцільно познайомити дітей з правилами поведінки під час ігор: намагатися не висипати пісок з пісочниці: (воду не виливати); «Принцеса пісочного світу» зажурилась, тому що її подружки піщинки загубилися і не змогли повернутися додому в пісочницю. Вона просить вас:
· Бережи малюк піщинки-не викидай їх з пісочниці, якщо випадково пісок висипався - покажи дорослому, він допоможе повернутися назад в пісочницю. Не можна викидати, підкидати пісок.
· Піщинки дуже не люблять, коли їх беруть у рот або кидаються в інших дітей. Не можна брати пісок в рот.
· «Принцеса пісочного світу» дуже любить, коли у дітей чисті руки і носики. Тому після гри з піском або водою - вимийте руки і покажіть чисті долоньки дзеркалу.
Завершуючи ігри в пісочниці, діти розбирають свої споруди, складають іграшки по місцях, розрівнюють пісок, кладуть руки на поверхню піску і вимовляють слова подяки:
В долоньки наші подивися-
Мудріше стали адже вони!
Спасибі, милий наш пісок -
Ти всім нам підрости допоміг!
Додаток N4 7
Спостереження за піском на прогулянці.
Звернути увагу дітей на пісочницю. Чим відрізняється сухий пісок від мокрого?
Запропонувати дітям пройти по вологому піску. Де залишаються більш чіткі сліди? Можна скористатися «печатками». Що відбувається зі слідами, якщо сухий пісок?
Гра на піску «Чарівні секрети»
Мета: навчати дітей відповідати на запитання вихователя повними відповідями.
Розвивати тактильні відчуття від зіткнення з сухим і мокрим піском.
Виховувати у дітей інтерес до розігрування ігрової ситуації.
Хід: приготувати різнокольорові камінці, штучні листя, фантики, шматки оргскла. Вихователь починає підбирати секретики, зариваючи їх в пісок, відшукувати, коментуючи свої дії. «Ось який гарний, блискучий камінчик! Подобається? Покладу в цю ямку і зарою. Ой! Де ж мій секретик? Допоможи мені його знайти!»
Гра - заняття з піском «У бабусі в гостях»
Мета:
1 Вчити дітей відповідати на запитання вихователя повними відповідями. 2 Активізувати в мовленні слова: сиплеться, сухий, мокрий, прилипає.
3 Розвивати зорове сприйняття, мислення, мовлення дітей.
4. Виховувати у дітей інтерес до розігрування ігрової ситуації.
Посібники:
Пісочниця з чистим, сухим піском. Іграшкові фігурки: півник, будиночок, паперові - сонечко і хмаринка, лійка з водою, кольорові камінці, рулі, вологі серветки для рук.
Хід заняття:
Мотивація: бабуся Мотря зустрічає дітей і показує двір - пісочницю, де живуть її тварини, бабуся звертає увагу дітей на те, що у дворі у неї пісок.
Вихователь запрошує дітей поїхати на машині в гості до бабусі Мотрони в село. Діти беруть кермо і зі словами «їдуть в село»:
«Машина, машина, куди їдеш?
Машина, машина, кого везеш?
Машина, машина, швидше їдь.
Машина, машина, ти нас покатай».
Ось і приїхали! (в цей час вихователь швидко одягає хустку і фартух, вона бере на себе роль бабусі Мотрони). Бабуся зустрічає дітей, вітається з ними, показує свій двір ( пісочницю), і звертає увагу дітей на те, що у дворі у неї пісок. Дітям пропонується помацати пісок і сказати, сухий або мокрий пісок, що сиплеться він або прилипає до рук.
Бабуся пропонує відгадати загадку: «Вранці рано встає, ку-ку-ріку співає!». (півник). З'являється півник, він поважно ходить по двору. Вихователь пропонує дітям показати пальчиками як півник ходить по двору: «Півнику, Півнику! Петя, червоний гребінець.
На паркані сидить, ку-ку-ріку говорить». Увага дітей звертається на те, що на сухому піску не залишається слідів. Півник ходить по двору, шукає зернятка, але ніяк не може знайти. Дітей просять допомогти Півнику знайти в піску зернятка ( діти закопують руки в пісок, шукають дрібні камінчики - зернятка, і складають у миску). Коли всі зернятка зібрали, вихователь пропонує дітям погодувати Півника, насипати зерняток ( діти імітують рухи, звуть ціп, ціп). Добре у бабусі в селі, тепло - сонечко пригріває! Раптом подув вітер, налетіла хмара і закрила сонечко, стало темно і закапав дощик «Кап-кап» (вихователь поливає з лійки пісок). Злякався Півник і втік.
Вихователь:
Перша крапля впала - кап! (Зверху пальцем показати траєкторію)
І друга побігла - кап! (простежити поглядом)
Ми подивилися на небо, (діти дивляться вгору)
Крапельки кап - кап - заспівали,
Намочили нас, ми їх витирали (витирають обличчя руками)
Туфлі подивіться - стали мокрими (Діти дивляться вниз)
Плечима дружно поведемо (рухи плечима)
І всі крапельки залишимо.
Від дощу утечемо (діти присідають, руки над головою)
Під кущиком посидимо.
Дощик покапав і пройшов. Знову виглянуло сонечко.
Вихователь звертає увагу дітей на пісок у дворі: був сухим, став мокрим. Пропонує помацати пісок руками: пісок не сиплеться, а прилипає до рук, тому що він мокрий. Вийшла баба у двір, подивилася, де Півник? А у дворі сиро. Як же бабусі пройти до будиночка, де сидить Півник? Дітям пропонується викласти з камінчиків доріжку до будиночка (діти викладають доріжку з камінчиків).
Вихователь пропонує протерти руки вологими серветками.
Діти прощаються з бабою і півником.
Вихователь підводить підсумок, каже що малята молодці, добре грали, запитує як грали, що робили (шукали зернятка для Півника, будували доріжку до будинку).
Діти беруть рулі і з тими ж словами їдуть в дитячий сад.
Дидактичні ігри - вправи
Вправа «Візерунки на піску»
Мета: закріплення знань про сенсорні еталони, встановлення закономірностей.
Хід:
Дорослий пальцем, ребром долоні, пензлем у верхній частині пісочниці малює різні геометричні фігури, прості/ складні візерунки ( прямі і хвилясті доріжки, парканчики і драбинки). Дитина повинна намалювати такий же візерунок внизу на піску.
Ті ж візерунки на піску виготовляються шляхом викладання в заданій послідовності предметів (камінців, жолудів, ґудзиків тощо).
«Принцеса пісочного світу»: «Сьогодні ми з тобою будемо прикрашати наш пісочний будинок. Подивися, які візерунки на піску можна намалювати. Намалюй як я... Придумай свій візерунок, малюнок.
Гра - вправа
«Ми чарівники - ми створюємо світ»
Мета: розвиток і розширення уявлень дитини про навколишній його світі живої і неживої природи, про рукотворному світі людини.
Хід:
Дорослий показує способи побудови в пісочниці різноманітних живих і неживих спільнот - це місто, село, ліс, озеро, острів і т. д., а потім в ігровій формі спонукає дитину будувати самостійно і по інструкції різноманітні природні та рукотворні співтовариства.
«Принцеса пісочного світу»: «Сьогодні ти перетворюєшся на чарівника, але навіть чари не відбувається просто так. Зараз «Принцеса» начаклує ліс, вона вимовить магічні слова «Ялинки, берізки, боровики». Ти повинен закрити очі і почекати трошки, тільки без дозволу очі не відкривай ( у цей час вихователь засаджує пісок іграшковими деревами, квітами, грибами). Відкрий очі і подивися, як красиво, цікаво у неї вийшло! У «Принцеси» є чудові помічники - пальці (дорослий стискає-розтискає пальці, ходить ними по піску, викопує ямки, дитина робить те ж). Попроси свої пальчики допомогти тобі в чаклунстві. А тепер скажи ті ж слова, що і «Принцеса», і наколдуй інший ліс».
Якщо дитина неправильно відтворив «чарівні слова», частина іграшок дорослий ховає, знову повторює слова. Після «посадки лісу» вихователь може вводити для запам'ятовування дитині ще декілька додаткових слів, пов'язаних з сюжетом, наприклад назву дерев, квітки, гриба (нових слів - не більше 3-4).
Додаток N8 11
Консультація для батьків «Безпечні ігри в пісочниці»
Незважаючи на те, що світ сучасних іграшок просто вражає, ігри в пісочниці не застаріли. Пісочниця також як і раніше - улюблене місце малюків. Чіпаючи ручками піщинки, дитина розвиває дрібну моторику, а з'ясовуючи шляхом, яка кількість піску потрібно покласти у формочки, розвиває окомір. Розвиваються творчі здібності дитини, її уяву. Коли малюк будує пісочні замки , він розвиває уяву, вигадує, фантазує, створює свій власний світ.
Ігри в пісочниці повинні бути безпечними.
В місті знайти пісочницю з чистим піском проблематично. Найбезпечнішою пісочницею можна назвати ту, яка знаходиться у вас на дачі, за станом якої ви можете простежити. Щоб пісок не потрапляв в очі і не пиліл, щоб не розсипався при будівництві замків і випіканні пиріжків, змочуйте його. Якщо вночі з вашої пісочниці можуть пройти тварини - накривайте пісочницю целофаном .
Ігри в пісочниці немислимі без спеціальних наборів, так само дитині можна запропонувати різні мініатюрні іграшки (машинки, лялечки, тварин, викидний матеріал).
У віці від одного до трьох років малюк обожнює чіпати пісок совком, лопаткою і, звичайно ж, руками. Йому доставляє задоволення вставляти пісок палички, листочки, камінчики, гілочки. Дитина любить топтати пісок і розкидати. Ви - мама і тато, бабусі й дідусі, будете показувати приклад, а маля буде дивитися, як ви це робите, і незабаром захоче повторити. А поки найцікавіше заняття для дитини - головоломка зроблені кимось паски. Не варто на нього сердитися з-за цього! Подумайте, для малюка це дійсно цікаво - спочатку нічого не було, потім з'явилося, а потім раптом знову зникло... розкажіть і покажіть малюкові, який мокрий пісок, а який сухий. Поясніть, що з мокрого піску паска «випікається», а з сухого - ні, він розсиплеться. Коли дитина стане старшою, потрібно показати йому, як ліпити парканчики по колу. Можна показати , як з паличок і дощечок можна будувати мости. На піску можна малювати паличкою або пальчиком.
Діти обожнюють грати з піском і водою одночасно. Зробіть із піску пагорб або замок на пагорбі, а навколо нього вирийте рів і напустите туди води. Ще цікавіше, якщо ви зробите відкидний міст з невеликої дощечки і пари шматочків мотузки. Перші контакти дітей один з одним відбуваються в пісочниці. І ми, дорослі, можемо допомогти їм у цьому - використовуючи ігри.