Харчування

Організація харчування дітей у ЗДО № 743 здійснюється відповідно до нормативно-правових документів

1.  Закону України «Про дитяче харчування».

2. Постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2002 №1243  «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів».

3. Порядоку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерством охорони здоров’я України від 01.06.2005 №242/329.

4. Постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 №1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах».

5.  Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України від 17.04.2006 №298/227.

6. Листа Міністерства освіти і науки України від 21.06.2007 №1/9-394 «Про здійснення контролю за організацією харчування дітей у дошкільних навчальних закладах».

 7. Листа Міністерства освіти і науки України від 18.12.2008 №1/9-795 «Про вжиття заходів щодо запобігання харчових отруєнь».

      Раціональний режим харчування, збалансованість раціону є основними умовами для підвищення опору дитячого організму до захворювань, для нормального росту і розвитку дітей, які виховуються в ЗДО. Режим харчування дітей в закладі дошкільної освіти № 743 відповідає режиму роботи закладу та вікових груп і затверджений завідувачем. Графік видачі їжі також затверджується завідувачем закладу.  Їжа видається дітям у визначений час: при  10,5  і  12-годинному  перебуванні дітей у закладі режим харчування повинен бути триразовим.

         Під   час  оздоровчого  періоду  необхідно  організувати додатковий прийом їжі - другий сніданок з 10.00 до 11.00 у вигляді фруктів, соків, які видаються під час прогулянки. 

        Починаючи з раннього віку дитини, необхідно приділяти увагу    вихованню культурно-гігієнічних навичок під час  вживання  їжі.

           При  організації  харчування   необхідно   додержуватися принципів  наступності,  єдності  вимог  в дошкільному навчальному закладі і в родині. Для правильної організації годування дитини вдома,  особливо у вихідні і святкові дні, батьки повинні  знати  режим  і  специфіку   харчування у закладі дошкільної освіти. Тому щодня в інформаційних куточках є в наявності меню із зазначенням виходу страв. 

            Для частування дітей у дні народження, інші свята можна використовувати   приготовлені   у   закладі  пиріг,  пиріжки  або принесені батьками фрукти,  ягоди,  цукерки,  печиво (промислового виробництва). З метою попередження захворюваності  гострими кишковими інфекціями та харчових   отруєнь дітей суворо забороняється приносити у дошкільний  навчальний заклад кремові вироби (торти,  тістечка),  морозиво,  напої, у тому числі солодкі газовані тощо. 

      Для   збереження  апетиту  не  рекомендується  годувати дитину вдома вранці,  перед відвідуванням дошкільного закладу.  Винятком  можуть  бути  яблуко, морква, овочевий сік у кількості 50-100 г.  Якщо дитина поснідала вдома, її  і  не слід примушувати снідати вдруге.

         Основними принципами організації харчування в нашому закладі є: щоденне складання меню, відповідність енергетичної цінності раціону енерговитратам дітей, збалансованість та максимальна різноманітність раціону, контроль за виконанням натуральних норм харчування, технологічна та кулінарна обробка продуктів і страв, що забезпечує їх смакові якості та зберігає вихідну харчову цінність, забезпечення санітарно-гігієнічних норм (дотримання всіх санітарних вимог до стану харчоблоку, продуктів харчування, їх транспортування, зберігання, приготування та роздачі страв). В садочку ведеться систематична і планомірна робота, зокрема: організовано безпечне і якісне харчування дітей (замовлення і прийняття безпечних і якісних продуктів харчування, продовольчої сировини у необхідній кількості, додержання умов і термінів їх зберігання, технології приготування страв, правил особистої гігієни працівників харчоблоку); харчування здійснюється згідно з двотижневим меню; щодня на кожний наступний день відповідно до наявності продуктів харчування та з урахуванням примірного двотижневого меню, картотеки страв складається  меню-розклад для дітей відповідно до затверджених норм харчування; кожного дня за 30 хв. до роздачі їжі медичний працівник оцінює якість її приготування, в його присутності кухар відбирає добові проби в чистий посуд з кришкою в об’ємі порції для дітей молодшої групи. Проби зберігаються протягом доби в холодильнику до закінчення аналогічного прийому їжі наступного дня і є показником якості роботи кухарів.

        Харчоблок забезпечений достатньою кількістю кухонного посуду, інвентарю, санітарним і спеціальним одягом (халати, фартухи, хустки, ковпаки тощо), все промарковане, використовується лише за призначенням та замінюється при забрудненні/зношенні.

             Згідно норм на харчоблоці знаходяться всі необхідні миючі, дезінфікуючі засоби та методичні рекомендації по їх застосуванню, розроблені на основі «Регламенту із застосування дезінфікуючих засобів». 

  Плата за харчування дитини в закладі дошкільної освіти.

Питання щодо плати за харчування дітей у закладах дошкільної освіти регламентовано:

1.    Статтею 35 Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001р. №2628-ІІІ (із змінами).

2.  Постановою Кабінету Міністрів України «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів» від 26.08.2002р. № 1243 (із змінами);

3.  Порядком встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом МОН від 21.11.2002 р. № 667

4.   Розпорядженням Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації від 04.01.2021р. за № 1     

       Розмір плати за харчування дітей у ЗДО установлюють за поданням закладів місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування або підприємства, організації та установи, які перебувають у державній (комунальній) власності та мають у своєму підпорядкуванні дошкільні навчальні заклади, один раз на рік з урахуванням матеріального стану сім’ї та режиму роботи закладу. Така норма передбачена п. 2.2 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом МОН від 21.11.02 р. № 667 (далі – Порядок № 667).

    Вартість харчування однієї дитини на день розраховує або централізована бухгалтерія, відповідно до норм харчування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.04 р. № 1591, та цін на продукти. Обчислюється даний показник шляхом множення вартості денної норми продуктів харчування в грамах (брутто) для однієї дитини (з урахуванням її віку та кратності харчування) на середню ціну, що діє у цій місцевості на момент складання кошторису.

    Після подання таких розрахунків відділом освіти органи місцевого самоврядування визначають розмір батьківської плати та видають розпорядження (рішення) про встановлення вказаної плати.

      Пунктом 2.9 Порядку №667 визначено, що батьки сплачують лише за дні відвідування дитиною закладу дошкільної освіти. За дні, у які дитина не відвідувала навчальний заклад (у разі хвороби, карантину, санаторного лікування, відпустки батьків або осіб, які їх замінюють, у літній оздоровчий період тощо), плата з батьків не справляється.

Пільги на харчування

Від плати за харчування дітей у закладах дошкільної освіти можуть бути звільнені цілком або частково окремі категорії осіб відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до пункту 2.5 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого Наказом МОН від 21.11.2002 р. № 667 звільнення батьків від плати або зменшення розміру плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах проводиться щорічно і може переглядатися протягом року, але не більше одного разу, та запроваджується в місячний термін після подання відповідних документів (довідок про сукупний дохід кожного члена сім'ї за попередній квартал, виданих за місцем отримання доходів, і довідки про склад сім'ї, виданої житлово-комунальними організаціями тощо).

Пунктом 2.10 Порядку №667 встановлено, що з осіб, які мають право на пільги, але не подали необхідних документів щодо звільнення від плати або зменшення розміру плати, плата справляється в повному обсязі, без урахування пільг.

У разі несплати батьками за харчування дитини упродовж двох місяців без поважних причин дитина може бути відрахована з навчального закладу, що передбачено пунктом 12 Положення про дошкільний навчальний заклад, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.03.2003р. №305 (із змінами). У такому разі адміністрація навчального закладу зобов’язана письмово повідомити батьків або осіб, які їх замінюють, про відрахування дитини не менш як за 10 календарних днів.

Всі діти в закладі дошкільної освіти №743 отримують триразове харчування. Відповідно до розпорядження ДРДА № 1 від 04.01.2021 р. оплата за харчування складає:

групи раннього віку (ясла) - 42 грн. 55 коп;

групи дошкільного віку (сад) - 64 грн. 58 коп.

На підставі Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого Наказом МОН від 21.11.2002 р. № 667, пільгами на харчування користуються наступні категорії дітей:

Діти з малозабезпечених сімей;

Діти-сироти (опікуни);

Діти з багатодітних сімей.

Пільгові категорії на сплату за харчування

 Діти з інвалідністю, діти – сироти, діти позбавлені батьківського піклування, 

які перебувають під опікою і виховуються в сім’ях.

1.  Копія свідоцтва про народження.

2.  Копія посвідчення дитини з інвалідністю.

3. Довідка про реєстрацію місця проживання дитини.

         4. Заява.                                  

Д і т и з числа внутрішньо переміщених осіб чи діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій збройних конфліктів.

1.  Копія свідоцтва про народження дитини.

2.  Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб (дитини).

3. Заява.

 

Батьки або особи, які їх замінюють, із сімей, які отримують допомогу відповідно

 до  Закону України  «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям».

1. Копія свідоцтва про народження дитини.

2. Довідка з Центру надання соціальної допомоги, де зазначено, що родина на  зазначений термін є малозабезпеченою.

3. Довідка про реєстрацію місця проживання дитини.

4. Заява

50% розмір плати за харчування для родин, які мають трьох і більше дітей віком до 18 років.

1.  Копії  свідоцтво про народження всіх дітей (віком до 18 років).

2.  Копія посвідчення багатодітної родини.

3.  Довідка про реєстрацію місця проживання дитини.

4.   Заява

Діти, батьки яких учасники антитерористичної операції, діти із сімей загиблих (померлих) учасників антитерористичної операції та дітей із сімей киян, які загинули або померли внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у Революції Гідності, у розмірі 1 грн. в місяць без врахування кількості днів відвідування.


1. Копія свідоцтва про народження дитини.

2.  Копія посвідчення учасника АТО/ООС.

3.  Довідка про реєстрацію місця проживання дитини.

4. Заява.

Діти, батьки яких брали/беруть участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, у зв'язку з військовою агресією Російської федерації проти України, членам їх сімей, членам загиблих (померлих) Захисника чи Захисниці України (  киянина), безкоштовно  без врахування кількості днів відвідування на час дії воєнного стану в країні.


1. Копія свідоцтва про народження дитини.

2.  Копія посвідчення учасника  бойових дій або довідка №6.

3.  Довідка про реєстрацію місця проживання дитини.

4.  Довідка про реєстрацію місця проживання батька.

5. Заява.

Діти, батьки яких брали/беруть участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, у зв'язку з військовою агресією Російської федерації проти України, членам їх сімей, членам загиблих (померлих) Захисника чи Захисниці України ( не киянина), безкоштовно  без врахування кількості днів відвідування на час дії воєнного стану в країні.


1. Копія свідоцтва про народження дитини.

2.  Копія посвідчення учасника  бойових дій або довідка №6.

3.  Довідка про реєстрацію місця проживання дитини.

4.  Довідка про реєстрацію місця проживання батька.

5. Заява.