O stawianiu hipotez

W naszych WebQuestach będziemy stawiać i weryfikować HIPOTEZY. Co to jest hipoteza, po co nam to i jak nam się to może przydać w życiu?

CO TO JEST HIPOTEZA?

Hipotezą możemy nazwać przypuszczenie dotyczące pewnych prawidłowości. Wszyscy często stawiamy hipotezy. Możemy sobie powiedzieć np. "Kasia mnie lubi" albo "jeżeli napój jest kwaśny, to znaczy że zawiera kwas". Każdy potrafi stawiać jakieś hipotezy, ale na razie to są tylko przypuszczenia.

  • Dokąd nie wiemy, czy nasze przypuszczenia są prawdziwe, nie są wiele warte.
  • Jeszcze gorzej, jeżeli uznajemy przypuszczenia za prawdziwe, a nie są. Wtedy mogą nam szkodzić!
  • Jest świetnie, jeżeli po postawieniu jakiegoś przypuszczenia sprawdzimy, czy jest prawdziwe. Co najlepsze, możemy się czuć wygrani i wtedy, kiedy sprawdzimy że przypuszczenie jest słuszne, i wtedy, gdy sprawdzimy, że było błędne! W obu przypadkach stajemy się mądrzejsi. Możemy powiedzieć, że myślimy.

Stawianie ciekawych hipotez i sprawdzanie ich słuszności, to świetna sprawa. Może być ciekawe, zajmujące, wiele nas uczy. Uczymy się mądrzej patrzeć na świat i ludzi, dostrzegać ciekawe zależności, lepiej przewidywać różne sprawy, Trudniej nas będzie zwieść, oszukać, nie damy się tak łatwo bajkom i mitom.

Źródło: Pixabay, lic. CC0.

POTWIERDZANIE I OBALANIE HIPOTEZ

Postawioną hipotezę trzeba sprawdzić. Możemy szukać dowodów, że jest prawdziwa i dowodów, że jest fałszywa.

  • Jeżeli zdobędziemy zdobywamy dowód dla naszych przypuszczeń hipoteza staje się prawdą.
  • Jeżeli zdobędziemy dowód, że nasze przypuszczenia były nieprawdziwe, hipotezę odrzucamy.

Uwaga: najczęściej lubimy mieć rację i dlatego często potwierdzenie hipotezy kojarzy nam się z sukcesem, a jej obalenie - z klęską. Chętniej też szukamy dowodów, że jest prawdziwa, niż dowodów, że jest fałszywa. Obalenie hipotezy też jest sukcesem (przecież poznaliśmy prawdę i jesteśmy teraz mądrzejsi). Czasem sukcesem szczególnie ważnym, bo pozwala nam on nam uczyć się odrzucać błędne przypuszczenia, a to bywa trudna sztuka!

Źródło: Pixabay, lic. CC0.

O DOBRYCH HIPOTEZACH

Naprawdę ciekawie robi się, kiedy na podstawie sprawdzenia Waszej hipotezy zaczynają Wam się nasuwać nowe, które pozwalają wyciągać nowe wnioski i poznawać nowe rzeczy. Uczymy się mądrzej patrzeć na świat i ludzi, dostrzegać ciekawe zależności, lepiej przewidywać różne sprawy, Trudniej nas będzie zwieść, oszukać, nie damy się tak łatwo bajkom i mitom.

Badanie odczynu różnych substancji wiele nam o nich mówi. Na niektórych kosmetykach wręcz podaje się, jaki mają odczyn pH (co ma określać ich dobry wpływ na nasze zdrowie). Czy producenci piszą pradę? A jaki mają odczyn kosmetyki, na których tego nie napisano? Czy zupełnie inny? Czy szkodliwy? Odczyn substancji spożywczych może nam wiele powiedzieć o ich stanie, bo zmienia się on np. wskutek działania niektórych bakterii. czy też drożdży. Tu także warto stawiać hipotezy i eksperymentować.

Źródło: Pixabay, lic. CC0.

Teraz warto wrócić do strony Zadanie. Tam będziemy stawiać i weryfikować hipotezy.