Екологи

Про небезпечність фосфатів:

МИЮЧІ ЗАСОБИ й ДОМАШНЯ БЕЗПЕКА

Недбале поводження з токсичними речовинами не може залишитися без наслідків. У складі миючих засобів присутні такі шкідливі речовини, як: хлор, діоксид сірки, етиленгліколь, поверхнево-активні речовини (ПАР), фенол, формальдегід, ацетон, аміак, ензими, оптичні відбілювачі, абразивні речовини, ароматизатори. І це далеко не повний список отруйних речовин. Багато які з них представляють небезпеку, як для людини, так і для навколишнього середовища. Для подібних висновків не потрібно бути фахівцем в хімії, досить логіки: як може бути безпечним синтетична речовина, яка пробиває труби, знімає нальоти і видаляє іржу? І, навіть якщо для негайного впливу їх кількості недостатньо, то з часом, накопичуючись в приміщеннях, організмі, навколишньому середовищі вони стають провокуючими факторами розвитку алергій, дерматитів, респіраторних захворювань.

У чому небезпека миючих засобів?

Небезпеку при недбалому використанні становлять навіть звичайні порошки для прання білизни. До складу цих миючих засобів входять ПАР, фосфати та ін. Чим вищий вміст ПАР, тим ефективніший порошок. Але в цьому і полягає основний парадокс: чим кращий порошок, тим більша кількість шкідливих речовин залишається на одязі і білизні. І тим гірший вплив виявляється на організм. Відмиваючи забруднення, активні речовини адсорбуються на поверхні тканини, і видалити їх украй складно. ПАР можуть викликати лущення і сухість шкіри, іноді провокують алергію, особливо схильні до такого впливу діти. Кількість ПАР має бути зазначена на етикетках. Але, на жаль, це практикують далеко не всі виробники. Але якщо кількість все ж зазначено, то краще купувати миючі засоби з часткою ПАР не більше 5%.

Це ж правило поширюється і на фосфати, їх частка має становити не більше 5%. Чим менше фосфатів міститься в миючих засобах, тим краще. У багатьох країнах Європи фосфати вже не застосовуються. Ця добавка призначена для пом'якшення води. Коли вода стає досить м'якою, порошок зможе відіпрати так звані «стійки плями». Але самі фосфати теж важко вивести і після прання вони погано змиваються з одягу, а з тканини цілком можуть проникнути в організм через шкіру. Навіть дуже ретельне полоскання не змиває їх повністю. Але більшу частину фосфатів все ж таки можна вимити, якщо після прання обполіскувати одяг і білизну мінімум 5 разів у гарячій воді і 2 рази в холодній.

Ретельності полоскання треба дотримуватися і при використанні миючих засобів для посуду. Частина ПАР потрапляє в організм з тарілок. Синтетичний миючий засіб після разового ополіскування не змивається. Для того, щоб його цілком змити, потрібно промивати посуд не менше 15 секунд у проточній воді.

При використанні 500 мл засобів для миття посуду в рік, 3 мг фосфатів у день осідає на шкірі при неправильному поводженні з засобами побутової хімії. Небезпека такого контакту очевидна. Через шкіру і дихальні шляхи речовини можуть всмоктуватися в кров і чинити негативний вплив на організм людини.

Після інтенсивного прибирання квартири з використанням великої кількості побутових миючих засобів, повітря в квартирі насичується шкідливими компонентами, концентрація яких часом вища від норми у кілька разів. Особливо небезпечними компонентами є ацетон, формальдегід, хлор. Зокрема, не рекомендується використовувати хлорвмісні миючі засоби. Оскільки хлор при з'єднанні з органічними речовинами може давати хлорорганічні сполуки, які здійснюють подразнюючу дію на слизові оболонки очей, дихальних шляхів, викликають кашель, задуху. Подібний ефект відбувається при змішуванні засобів, що містять хлор і ацетон. Ніколи не варто змішувати різні мийні засоби між собою - вони можуть вступити в реакцію і утворити небезпечні хімічні сполуки, перетворюючи квартиру в хімічну лабораторію.

Якщо грамотно використовувати миючі засоби, то ризик негативного впливу можна відчутно знизити в разі, якщо миючий засіб не є підробкою. Виявити фальшивий товар можна за запахом. Зазвичай до складу підроблених миючих засобів входять високотоксичні засоби з їдким запахом, який перебивається сильними ароматами. Чим інтенсивніший приємний запах засобу для миття посуду, тим більша ймовірність підробки. Фальшивий пральний порошок визначається також за зовнішнім виглядом коробки, її герметичністю і якістю поліграфії: кольори, як правило, тьмяні, літери нечіткі, легко стираються рукою, а порошок прокидається через кути, оскільки низький технічний рівень обладнання не дозволяє добитися герметичності коробки.

Правила обережності при використанні миючих засобів

Складно уявити, що повна відмова від використання миючих засобів можлива - ці речовини значно полегшують підтримання чистоти в будинку, спрощують такі неприємні побутові обов'язки, як прибирання та миття посуду. Але можна звести ризик від використання побутової хімії до мінімуму, дотримуючись простих правил обережності:

  • при покупці миючі засоби порошки на справжність;
  • віддавати перевагу миючим засобам без яскраво вираженого запаху;
  • ополіскувати посуд від миючих засобів не менше 15 секунд у проточній воді;
  • ретельно полоскати одяг і білизну після прання;
  • ніколи не змішувати кілька миючих засобів;
  • звертати увагу на вміст шкідливих речовин у складі миючих засобів. Віддавати переваги засобам з вмістом ПАР та фосфатів не більше 5%.

Також слід уникати миючих засобів, у складі яких є наступні речовини:

  • гідрохлорид натрію (інколи зазначається як sodium hypochlorite). Ця сполука часто використовується як відбілювач і може викликати дуже небажані наслідки;
  • нафтові дистиляти. Входять до складу поліролей для металевих поверхонь і можуть впливати на зір і нервову систему;
  • феноли і крезоли. Ці бактерицидні речовини дуже їдкі і можуть викликати діарею, запаморочення, втрату свідомості і порушення функцій нирок і печінки;
  • нітробензол. Токсична речовина. Всмоктується через шкіру, чинить сильну дію на центральну нервову систему, порушує обмін речовин, викликає захворювання печінки, окисляє гемоглобін в метгемоглобін. Може входити до складу поліролей для підлоги і меблів;
  • формальдегід. Канцероген, що викликає сильне подразнення очей, горла, шкіри, дихальних шляхів і легенів. Може бути присутнім у складі чистячих речовин.

ЯК ВИБИРАТИ МИЮЧІ ЗАСОБИ

Миючі засоби сьогодні застосовує кожна господиня. Реклама послужливо розповідає про переваги різних товарів цієї категорії. Але що ж вибрати?

Як правило, дорожчі засоби бувають набагато ефективнішими. Крім того, вони більшою мірою щадять Вашу шкіру.

Якісно миючі засоби оцінюються за їх піноутворенням, яке характеризується висотою та стійкістю утвореної піни. Однак, миючі властивості засобів не можна прямо виводити з характеристик піноутворення. Іноді при однакових характеристиках піноутворення кількість вимитого посуду різними засобами може відрізнятися в рази.

Необхідно, щоб рівень рН миючих засобів був в межах 5-10 одиниць.

Але врахуйте, що шкідливий вплив миючих засобів на шкіру Ваших рук визначається не стільки рівнем рН, скільки властивими йому знежирюючими властивостями. Чим краще засіб справляється з жиром на посуді, тим більш згубний він для шкіри. Причому, рекламовані добавки у вигляді бальзамів не рятують Вашу шкіру від висушування. Тому застосування рукавичок і кремів повинно стати правилом. До миття посуду скористайтеся спеціальним захисним кремом, а виконавши роботу - поживним.

В'язкі миючі засоби легше дозувати. Це допомагає економити. Але пам'ятайте, що загусником для дешевих засобів служить звичайна кухонна сіль. Її надлишок шкідливий для шкіри. Кращі миючі властивості демонструють засоби, що відрізняються «середньою» в'язкістю.

Обов'язково стежите за терміном придатності засобу. Думка про те, що це - не продукт харчування і використовувати прострочений засіб не шкідливо, дуже згубна. Буде страждати шкіра рук. Крім того, засобом миється посуд, що контактує з продуктами.

Для ручного миття краще не застосовувати миючі засоби, призначені для мийних машин. І категорично не варто використовувати для посудомийних машин засоби для ручного миття посуду. Це може призвести до передчасного виходу з ладу машини. Це ж стосується і пральних порошків та машин.

Пам'ятайте, що ефективність більш дорого засобу може з надлишком компенсувати різницю в ціні. При тому, що шкоди Вашій шкірі і навколишньому середовищу такий засіб принесе набагато менше. Спробуйте порахувати самі. Необхідно лише звикнути користуватися меншою кількістю засобу.

Сьогодні пропонуються миючі засоби, призначені для використання в мийних машинах, що поєднують в одній таблетці властивості миючого засобу та ополіскувача. При застосуванні звичайного засобу рекомендується ополіскувач використовувати окремо. Важливо пам'ятати і про необхідність пом'якшення води для машини.